proizvajanje

Na Poljskem odkrili največji laboratorij sintetičnih drog

30. 08. 2024 16.56

Poljski in ukrajinski organi pregona so na Poljskem odkrili največji laboratorij sintetičnih drog do zdaj. V skupno 38 racijah v obeh državah je bilo aretiranih sedem ljudi. Med drugo zaseženo opremo za proizvajanje droge pa je bilo zaseženih tudi 195 kilogramov kristalnega metadona.

15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja pod povprečjem

18. 06. 2024 13.16

Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Floridski guverner DeSantis podpisal zakon proti LGBTQ

18. 05. 2023 09.57

Republikanski guverner Floride Ron DeSantis je podpisal zakonodajo, ki prepoveduje spremembo spola pri mladoletnikih, omejuje predstave kraljic preobleke, omejuje razprave o osebnih zaimkih v šolah in predpisuje uporabo stranišč v skladu s spolom ob rojstvu.

Arex med 44 slovenskimi podjetji, ki želijo sodelovati pri proizvodnji streliva

25. 04. 2023 19.32

44 slovenskih podjetij zanima sodelovanje pri vzpostavitvi proizvodnje streliva v Sloveniji. Med podjetji, ki so se odzvala na poziv ministrstva za obrambo, je tudi dolenjski Arex, kjer pravijo, da je za njimi rekordno leto.

'Pogovori v Teheranu o oživitvi jedrskega sporazuma konstruktivni'

04. 03. 2023 13.25

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je po pogovorih v Teheranu z iranskimi oblasti dejal, da so bili ti konstruktivni in bi lahko utrli pot za oživitev iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015. Ta je Teheranu v zameno za omejitev jedrskega programa ponudil omilitev določenih sankcij.

Tateov odvetnik: Pravnemu sistemu se ne bo skušal izogniti z begom v tujino

27. 02. 2023 20.04

Andrew Tate se je pritožil na ponovno 30-dnevno podaljšanje pripora, a neuspešno. Njegov odvetnik je sicer zagotavljal, da se zloglasni vplivnež romunskemu pravnemu sistemu ne bo skušal izogniti z begom v tujino. Pripor so podaljšali prav zaradi strahu, da bi vplivnež pobegnil v katero izmed držav, ki ne dovoljuje izročitve.

Sodišče bratoma Tate pripor podaljšalo še za 30 dni

21. 02. 2023 19.39

Razvpiti Andew Tate in njegov brat Tristan bosta v Romuniji pridržana še najmanj 30 dni. Sodišče v Bukarešti jima je namreč podaljšalo pripor, policija in kriminalisti pa medtem nadaljujejo s preiskavo zaradi domnevnih spolnih napadov in izkoriščanja žensk.

Zakaj so kreme z zlatom škodljive?

02. 01. 2023 00.15

V zadnjem času opažamo ogromno izdelkov, ki vsebujejo zlato in ga zaradi te sestavine hvalijo v nedogled. Pa ste pomislili, če je resnično lahko 24-karatno zlato zdravo in dobro za vašo kožo? Na obraz namreč nanašate tujek, ki ni naravni del sestave kože.

Škotski nočni klub bo shranjeval toploto obiskovalcev

06. 12. 2022 06.00

Energetska kriza poleg številnih težav rojeva tudi inovativne načine za proizvajanje energije. V znanem škotskem nočnem klubu so razvili sistem, ki vsrka toploto, ki jo oddajajo telesa množice obiskovalcev na plesišču, jo shranjuje pod zemljo in kasneje uporabi bodisi za ogrevanje bodisi za hlajenje prostorov. Bolj divji je ples zabave željnih obiskovalcev, več termalne energije proizvedejo.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'

16. 10. 2022 18.50

V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'

07. 09. 2022 06.00

Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Izkoriščal strah pred koronavirusom in prodajal razkužila z lažnim certifikatom

10. 06. 2022 17.18

62-letni ameriški kemik je od začetka pojava koronavirusa pa do maja 2021 prodal za približno 2,5 milijona evrov razkužil in razkužilnih robčkov, ki naj bi uničili koronavirus. Njegovi kupci so bila tudi večja državna podjetja in institucije, za proizvajanje in prodajo razkužila ter razkužilnih robčkov pa sploh ni imel dovoljenja. Svojo krivdo je že priznal, oktobra pa ga čaka tudi sojenje.

SAB

28. 03. 2022 14.31

Stranko je leta 2014 ustanovila prva predsednica vlade Republike Slovenije mag. Alenka Bratušek s takratnimi somišljeniki, ministri, poslanci in ostalimi ustanovnimi člani. Sprejeli so socialno-liberalni program. Leta 2018 je stranka vstopila v vlado Marjana Šarca, dobili so tri ministrska mesta. Po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade je stranka odšla v opozicijo.

Slovenija bi z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko

18. 01. 2022 18.58

Po izrednem nezadovoljstvu velenjskih rudarjev nad državno strategijo, ki do leta 2033 predvideva popolno prekinitev uporabe premoga za proizvajanje elektrike, se je odzvalo Ministrstvo za infrastrukturo. V Velenju opozarjajo predvsem na to, da v zraku visi kar 5000 delovnih mest in da bi Slovenija z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko, kar bi imelo negativne posledice tako za posameznike kot za državo. A na ministrstvu mirijo, da imajo rešitev za vse.

Kremeljski troli v Evropi z lažnimi komentarji poustvarjajo javno mnenje

06. 09. 2021 17.05

Komentiranje na družbenih omrežjih je za tančico anonimnosti prineslo politična orodja, ki so bila v preteklosti tabu tema. Angleški raziskovalci so sledili številnim komentarjem na spletnih straneh in odkrili, da obstaja velika skupina usmerjenih komentatorjev, ki služijo kremeljskemu propagandnemu stroju. Takšne taktike niso vezane samo na Kremelj, tudi politične stranke se poslužujejo podobnih taktik. V Sloveniji smo to potrdili februarja letos, ko je poslanka SDS nevede preklopila med pravim in lažnim profilom.

BLOG: Preveč želodčne kisline je pravzaprav premalo želodčne kisline

04. 07. 2021 18.15

Kot ste lahko razbrali že iz naslova, bom postavil vsesplošno prepričanje o želodčni kislini na glavo. Prepričan sem, da bo ta prispevek eden bolj branih, saj si bodo z njegovo pomočjo številni lahko končno pomagali pri želodčnih težavah. Skorajda ni osebe, ki ni imela želodčnih težav, in vsi dobro vemo, kako zelo neprijetne so. Vsi, ki poznate mojo zgodbo, veste, kako hude zdravstvene težave sem imel pred leti. Vse se je začelo z želodčnimi težavami in infekcijo z bakterijo Helicobacter pylori.

Kori o tem, da je rešil življenje: Verjamem v karmo, v to, da bi se tudi zame našel darovalec

25. 05. 2021 17.09

Radijski voditelj in glasbenik Tim Kores - Kori je eden tistih, ki so z darovanjem krvotvornih matičnih celic nekomu rešili življenje. Občutek je nepredstavljiv in ti spremeni življenje, pravi. Prav tako pa vse poziva, naj se vpišejo na seznam potencialnih darovalcev. Vpis je preprost, odvzem pa je za darovalce po zaslugi velikega napredka medicine zdaj neboleč.

Na Madžarskem sproščajo ukrepe, Merklova za krajše zaprtje celotne države

07. 04. 2021 08.26

Četrtina Hrvatov zavrača cepljenje, kažejo ankete. Medtem pa naša druga soseda, Madžarska, na področju cepljenja proti covidu-19 žanje uspeh. Odlično kaže tudi Združenim državam Amerike – cepijo že po štiri milijone oseb dnevno, tudi cepiva je dovolj. Precej manj uspešni pa so na drugi polovici poloble; avstralska vlada za počasno cepljenje sicer krivi težave z dobavo cepiv iz EU. Poljska medtem ob velikem pritisku na bolnišnice podaljšuje ukrepe, Merklova pa je za krajše zaprtje celotne države.

Ob obali Nove Zelandije odkrili morske pse, ki se svetijo v temi

03. 03. 2021 15.32

Znanstveniki so ob obalah Nove Zelandije odkrili tri vrste morskih psov, ki se svetijo v temi. Vse tri vrste prebivajo v globinah morja, odkrili so jih na območju Chatham Rise na vzhodu Nove Zelandije januarja lani, razkriva objavljena študija.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

'Jerajeva Kopriva': je poslanka razkrila spletno delovanje stranke SDS?

23. 02. 2021 15.36

Zaradi lapsusa, ki se je zgodil poslanki SDS Alenki Jeraj, je na Twitterju završalo. Ko se je vpletla v pogovor o gneči na smučiščih, je namreč del zapisa tvitnila s svojega uporabniškega računa, del pa s profila @Kopriva60918021, pod katerim očitno tudi tvita. Samorazkritje lažnega profila, ki je sprožilo posmeh in norčevanje na družbenih omrežjih, je po oceni strokovnjaka zelo koristen indic o spletnem delovanju vladajoče stranke.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

01. 02. 2021 00.15

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Zakonca zaradi zastrupitve pristala v bolnišnici

07. 12. 2020 09.56

V naselje Grgarske Ravne so v nedeljo poklicali reševalce, saj sta se zakonca, sicer državljana Nemčije, zastrupila z ogljikovim monoksidom. Ko so reševalci prišli, je bila ženska še pri zavesti, moški pa ne. Oba so odpeljali v šempetrsko bolnišnico na zdravljenje.

CureVacovo cepivo v prvi fazi testiranja sprožilo imunski odziv

02. 11. 2020 16.50

Cepivo proti covidu-19, ki ga razvija nemško biotehnološko podjetje CureVac, je pri ljudeh, ki so jih poizkusno cepili v prvi fazi testiranja, sprožilo imunski odziv. Razvili so približno toliko protiteles proti novemu koronavirusu kot tisti, ki so hudo zboleli za covidom-19, so sporočili iz podjetja.

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA

29. 09. 2020 20.23

29. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Dogovor ZDA z Moderno: proizvajanje cepiva že v zadnji fazi testiranja

12. 08. 2020 07.37

Ameriška vlada bo plačala milijardo in pol dolarjev (okoli 1,27 milijarde evrov) za 100 milijonov doz eksperimentalnega cepiva proti covidu-19. Farmacevtsko podjetje Moderna bo zaradi dogovora proizvajalo cepivo že v zadnji, tretji fazi testiranja.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8

21. 06. 2020 07.29

Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Armstrong spet šokiral: Rak? Ne morem trditi, da nisem zbolel zaradi dopinga

18. 05. 2020 15.53

Padli ameriški kolesarski šampion Lance Armstrong je v pogovoru za ESPN razkril nekaj novih podrobnosti iz svoje omadeževane kariere. Priznal je, da je nedovoljena poživila začel uporabljati že leta 1996, ni pa zavrnil možnosti, da je doping prispeval pomemben delež k njegovemu rakavemu obolenju.