program cepljenja

Brezplačno cepljenje proti KME za dve dodatni generaciji odraslih

05. 03. 2025 07.28

Ministrstvo za zdravje je z letošnjim programom cepljenja med drugim razširilo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Po novem bo to cepljenje brezplačno tudi za odrasle, stare 45 in 46 let, so pojasnili na ministrstvu. Novost v letošnjem programu cepljenja je tudi cepljenje otrok proti noricam s kombiniranim cepivom.

ZDA naj bi ustavile pomoč Ukrajini

25. 01. 2025 15.19

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v petek ukazal zaustavitev porabe nepovratnih sredstev za večino zunanjih partnerjev za 90 dni, izjema sta zgolj Izrael in Egipt. Odločitev je presenetila mnoge uradnike State Departmenta, pomeni pa, da s tem ZDA verjetno ustavljajo vojaško pomoč Ukrajini, poročata Politico in Reuters. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamrznitev vojaškega dela pomoči zanikal.

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

23. 12. 2024 14.31

1. januarja 2025 bodo v Sloveniji začeli izvajati redno cepljenje otrok proti noricam. Do brezplačnega cepljenja proti noricam bodo upravičeni otroci, rojeni od februarja 2024. Čeprav norice pri večini potekajo blago, se bolezen pri dveh odstotkih zaplete. Najboljši način preprečevanja noric je cepljenje, so sporočili z NIJZ.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME

10. 07. 2024 21.56

Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem

23. 04. 2024 10.06

V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'

19. 04. 2024 14.15

Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

Letos že 381 prijav primerov oslovskega kašlja

13. 03. 2024 18.18

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so do 13. marca prejeli 381 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani v celem letu pa je bilo skupaj prijavljenih 125 primerov. Kot ob tem opozarjajo na NIJZ, je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti.

Umrl je moški, ki je bil skoraj 70 let zaprt v komori

13. 03. 2024 10.28

V 78. letu starosti je umrl Paul Alexander, bolj znan kot Polio Paul, ki je večino svojega življenja preživel v komori, imenovani "železna pljuča". Paul je namreč že kot otrok zbolel za otroško paralizo, življenje pa mu je rešila prav komora, s pomočjo katere je lahko dihal.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice

08. 03. 2024 11.36

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120

12. 02. 2024 16.33

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76

02. 02. 2024 11.21

Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

V Sloveniji ni porasta bolnikov z oslovskim kašljem

09. 01. 2024 16.16

Medtem ko v nekaterih državah beležijo povečano število bolnikov z oslovskim kašljem, v Sloveniji takšnega porasta bolnikov NIJZ zaenkrat še ni zaznal. V letu 2023 je bilo pri nas potrjenih 94 primerov, nekoliko več so jih zabeležili v novembru in decembru. To je sicer še vedno manj potrjenih primerov kot v obdobju pred pandemijo covida-19.

Cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili v 2. razred

24. 09. 2023 09.38

Ministrstvo za zdravje je nedavno sprejelo pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023. V programu so upoštevali večino predlogov NIJZ, med drugim so dodatnima generacijama zagotovili cepljenje proti HPV, ob tem pa so cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili iz 3. v 2. razred osnovne šole.

Bo dodatna generacija fantov vključena v cepljenje proti HPV?

01. 04. 2023 15.09

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na ministrstvo za zdravje poslali predlog programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023, ki vsebuje nekatere novosti. Na inštitutu med drugim predlagajo, da se sredstva za cepljenje proti HPV zagotovijo za vsaj eno dodatno generacijo fantov.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju

19. 03. 2023 15.51

Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

Zagovornik za brezplačno cepljenje proti HPV za vse do 26. leta starosti

11. 11. 2022 12.30

Zagovornik načela enakosti je prejel več prijav v zvezi s pogoji za dostop do brezplačnega cepljenja proti HPV, ki poteka na način različne obravnave glede na spol in starost zavarovancev. Zagovornik je zato ministrstvu za zdravje in NIJZ priporočil, naj se ob obstoječih upravičencih cepljenje proti HPV brezplačno omogoči tudi vsem zainteresiranim osebam do 26. leta starosti ne glede na spol.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Obeta se uvedba programov za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19

14. 09. 2022 14.55

Na ministrstvu za zdravje so v smernice za prihodnje leto vključili tudi programe za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19 na primarni ravni zdravstva. Delo ekip fizioterapevtov, socialnih delavcev in psihologov bo financiral Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), je napovedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

V Slovenijo prihajata dve novi cepivi, registrirani za poživitvene odmerke

09. 09. 2022 09.16

Nacionalna koordinatorica cepljenja Marta Grgič Vitek je podala izjavo o aktualnih informacijah glede cepljenja proti covidu-19. Kot je povedala, pričakujejo, da bodo cepiva v Slovenijo prišla naslednji teden, ko bi tudi že lahko začeli s cepljenjem. Novi cepivi sta registrirani za cepljenje s poživitvenim odmerkom, pokrivata pa tako originalno različico kot novejšo različico omicrona, ki letos prevladuje. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sicer ta teden sporočili, da bo Slovenija dobila dobrih 370.000 odmerkov cepiv, ki so prilagojena prvotni različici novega koronavirusa in različici omikron BA.1, ki v Sloveniji sicer ni več prevladujoča. Slovenija lahko v septembru skupaj računa na od 500.000 do 700.000 odmerkov prilagojenih cepiv.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

V Severni Koreji cepivo proti covidu imenovali nesmrtni napoj ljubezni

27. 05. 2022 08.53

Severna Koreja, ki jo je covid-19 močno prizadel, je končno začela s programom cepljenja – cepivo proti covidu-19 pa je označila za nesmrtni napoj ljubezni njihovega voditelja Kim Džong Una. A cepiva so za zdaj rezervirana samo za vojake, ki delajo na nacionalnih gradbenih projektih.

V Severni Koreji že več kot dva milijona primerov 'vročine'

20. 05. 2022 20.24

Severnokorejske oblasti so zabeležile več kot 2,24 milijona primerov "vročine", kar potrjuje nadaljnje širjenje okužb. Domnevno gre sicer za okužbe z novim koronavirusom, a ker ni možnosti množičnega testiranja, v državi ni mogoče potrditi diagnoze. Ker v državi primanjkuje zdravil, oblasti prebivalcem svetujejo pitje zeliščnih čajev in grgranje slane vode.

Danska je prva država, ki je ustavila program cepljenja proti koronavirusu

28. 04. 2022 20.47

Prva država, ki je ustavila svoj program cepljenja proti covidu-19, je postala Danska. Kot pojasnjujejo, so cepljenje ustavili, ker je virus trenutno pod nadzorom. Vendar pa ob tem poudarjajo, da je cepljenje ustavljeno le začasno ter da bodo jeseni najverjetneje znova nadaljevali s programom. Virus namreč še naprej mutira, po napovedih pa naj bi se količina virusa v populaciji jeseni znova povečala.

Novo množično grobišče: trupla z ulic prepeljali s tovornjaki in jih zakopali v jarke

21. 04. 2022 08.34

Ukrajinsko zunanje ministrstvo je pozvalo k nujni evakuaciji ljudi z območja tovarne Azovstal v Mariupolu. Poudarili so, da so razmere v tovarni "obupne". Medtem staelitski posnetki razkrivajo novo množično grobišče kakšnih 18 kilometrov izven mesta. Vladimir Putin je napad na Mariupol sicer označil za uspeh. Preklical je napad na oblegano tovarno jekla, v kateri so zajeti tudi civilisti, in namesto tega ukazal popolno blokado tovarne. Evakuacija iz Mariupola v sredo sicer ni bila uspešna, saj so rešili le za štiri avtobuse ljudi. Ameriški predsednik Joe Biden pa je v Beli hiši naznanil 800 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini za obrambo pred rusko agresijo.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'

10. 04. 2022 07.57

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?