program DORA

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje

30. 09. 2024 15.15

Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

Kaj pričakovati od Sarajevskega filmskega festivala?

14. 08. 2024 12.49

V Sarajevu bo med 16. in 23. avgustom potekal 30. Sarajevski filmski festival. Za nagrade srce Sarajeva se bo potegovalo več kot 50 filmov. Na letošnjem festivalu bo na ogled 12 filmov s slovensko udeležbo. V tekmovalnem programu igranih celovečercev se bo za nagrade potegoval tretji celovečerec Sonje Prosenc Odrešitev za začetnike.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto

05. 08. 2024 21.13

Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

V Locarnu svetovna premiera filma Igrišča ne damo! Klemna Dvornika

11. 07. 2024 09.57

V uradni program mednarodnega filmskega festivala v Locarnu Locarno Kids Screenings se je uvrstil otroški film Igrišča ne damo! režiserja Klemna Dvornika. Film bo na sporedu 11. avgusta. Je prvi slovenski film prikazan v festivalskem sklopu, ki je namenjen občinstvu najmlajših gledalcev, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra (SFC).

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?

24. 05. 2024 06.00

V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja

01. 10. 2023 08.34

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA

26. 04. 2023 14.08

Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi

04. 02. 2023 07.07

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje

01. 10. 2022 07.44

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za odkrivanje raka?

21. 06. 2022 19.45

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka in jim priključili nove? Najprej naj bi posodobili program Dora in na preiskave za zgodnje odkrivanje raka dojk vabili še več žensk. Študije pa kažejo, da bi bilo smiselno uvesti tudi programa za odkrivanje raka na pljučih in prostati.

Podelili nagrade za odličnost komuniciranja Prizma 2021

09. 06. 2022 12.45

Slovensko društvo za odnose z javnostmi je podelilo Prizme, nacionalne strokovne nagrade za odličnost izvedenih komunikacijskih programov na področju odnosov z javnostmi. Nagrajeni so bili primeri podjetja Mercator, agencije Herman & partnerji za Poslovno skupino Mercator, Onkološkega inštituta Ljubljana, Telekoma Slovenije in Lidla Slovenija skupaj z Zvezo za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja. Nagrajena je bila tudi najboljša rešitev študentov v izzivu Inkubator priložnosti, ki ga je letos zastavil NLB.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Program DORA: slikanih največ žensk doslej, pri 655 odkrili raka na dojkah

27. 12. 2021 15.47

Državni program za zgodnje odkrivanje raka dojk DORA je v letu 2021, kljub epidemiji covida-19, dosegel izjemno dober odziv med povabljenimi ženskami, so zadovoljni predstavniki programa. Radiologi so opravili 113.679 mamografij, pri več kot 650 ženskah pa so odkrili raka dojk. Udeležba žensk v programu je tako pristala na ravni pred epidemijo in je bila v letošnjem letu kar 77-odstotna.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Kvatropirci ob deseti obletnici s skladbo Mila napovedujejo nov album

21. 05. 2021 10.35

Kvatropirci predstavljajo pesem Mila, ki kot prva napoveduje izdajo novega albuma, ta pa bo izšel ob deseti obletnici nastopanja. Pesem Mila posvečajo vsem, ki so že imeli kdaj zaradi ljubezni strgana krila, a še vedno verjamejo v tople, povezane in globoke osebne odnose.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih

11. 03. 2021 15.01

S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo

04. 02. 2021 06.26

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Program Dora: skoraj 100.000 slikanj, pri 575 ženskah odkrili raka dojk

24. 12. 2020 08.54

Državnemu presejalnemu programu za raka dojk Dora je uspelo nadoknaditi skoraj vse odpovedi slikanj zaradi spomladanske dva meseca in pol dolge prekinitve izvajanja presejalnih programov zaradi prvega vala epidemije covida-19. Z dodatnimi termini so slikali 99.671 žensk, kar je primerljivo z lanskoletno številko, so sporočili z onkološkega inštituta.