profesorji na dodatkih

'Profesorji na dodatkih': kazenski pregon Mramorja zastaral

14. 12. 2023 10.45

Sojenje nekdanjemu dekanu ljubljanske ekonomske fakultete Dušanu Mramorju zaradi izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost na fakulteti se je končalo z zastaranjem. Mramor slednje obžaluje, saj tako na sodišču ne bo imel možnosti dokazati svoje nedolžnosti.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge

18. 10. 2019 10.03

Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

Pikalo predlaga revizijo poslovanja javnih visokošolskih zavodov

06. 11. 2019 12.00

Potem ko je minister za izobraževanje Jernej Pikalo na Računsko sodišče naslovil predlog za revizijo poslovanja vseh javnih visokošolskih zavodov, mu s sodišča odgovarjajo, da glede na zakon samostojno določajo, katere revizije bodo poleg obveznih, ki jih morajo opraviti vsako leto po zakonu, še izvedli v posameznem obdobju.

Odziv visokošolskega sindikata na naše poročanje: Izplačila je treba urediti

25. 10. 2019 14.15

Na naše poročanje o visokih izplačilih dodatkov so se odzvali v Visokošolskem sindikatu Slovenije. Pozvali so rektorja naj naroči revizijo in dosledno uveljavi pravilnik, po katerem morajo zaposleni za delo prek svojih podjetij dobiti njegovo dovoljenje in univerzi plačati prispevek. Zapisali so, da so naši prispevki izpostavili tri tipe spornih praks, ki jih zaznavajo tudi sami.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?

24. 10. 2019 04.10

12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?

21. 10. 2019 04.14

Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti

18. 10. 2019 05.00

Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Dodatni zaslužki zaposlenih na javni Ekonomski fakulteti

17. 10. 2019 04.24

Na ljubljanski Ekonomski fakulteti je po podatkih spletne strani zaposlenih 54 rednih profesorjev (vseh zaposlenih je 254). Njihove bruto osnovne plače se začnejo v 53. plačnem razredu pri 3.385,03 evra. Ta znesek fakulteta nekaterim oplemeniti z dodatki, na fakulteti so jih spravili v kar devet kategorij: dodatna pedagoška obveznost, prodaja blaga in storitev na trgu, povečan obseg dela, avtorski honorarji iz proračuna, neproračuna ter tržnih virov ter pogodbe o delu iz proračuna, neproračuna in tržnih virov.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe

16. 10. 2019 21.53

Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?

16. 10. 2019 05.00

Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Pikalo: "Akademsko mandarinstvo, da dobijo samo nekateri, vsi ostali pa komaj spravijo skupaj za plačo, je čudno"

15. 10. 2019 05.00

Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, ki sicer tudi sam prihaja iz akademskih krogov s Fakultete za družbene vede, je nad podatki, ki smo jih razkrili v Dejstvih, presenečen, ker so na univerzi nekateri, ki nimajo niti polne obremenitve, na drugi strani pa očitno takšni, ki jo imajo. Kljub temu pa pravi, da je treba pogledati, kaj je nekdo za ta denar naredil.

Raziskovanje Dejstev spodbudilo rektorja k javni objavi vseh plač na Univerzi v Ljubljani

15. 10. 2019 05.00

Rektor Univerze v Ljubljani (UL) prof. dr. Igor Papič zagotavlja, da bo vsa neupravičena izplačila predal tožilstvu, UL pa do našega raziskovanja podatkov o tem, koliko kdo dobi iz naslova vrste dodatkov, avtorskih honorarjev, podjemnih pogodb, ni imela.

"Vsak obdeluje svoj fevd. Med seboj so popolnoma skregani, ko so kmečki upori, pa stopijo skupaj"

15. 10. 2019 05.00

Prisluhnite izpovedi nekdanjega zaposlenega na Fakulteti za elektrotehniko in slišali boste, kako se izigrava sistem. Ozadja, konkretno. Kako na prvo žogo z izplačili iz različnih postavk – od številnih dodatkov do avtorskih honorarjev, ni nič narobe, je vse zakonito. V resnici pa drobovje razkriva profesorsko elito, ki h koritu ne spusti "ne-naših" in mladih.

FOTO: Za Lovšinovih 40 let kariere norija v Cankarjevem domu, kot že dolgo ne

28. 03. 2017 08.13

"Nič se ne usedajte!" je po odigranih dodatkih, v pričakovanju še nekaj pesmi, bodril občinstvo na razprodanem koncertu ob 40-letnici svoje kariere Peter Lovšin. Zares, čeprav se sprva ni zdelo tako, saj je bil avditorij večinoma sestavljen iz ljudi njegovih let, so ljudje tretjino koncerta poplesavali in se izvrstno zabavali.