prodaja zemljišča

Piranska občina prodaja zazidljiva zemljišča, kakšne so cene?

13. 04. 2025 20.23

Piranska občina se je odločila, da proda del svoje srebrnine - zazidljiva zemljišča, nekatera tudi na zelo zaželenih lokacijah s pogledom na morje. Prodali jih bodo na dražbi, izklicne cene pa so precej zasoljene. Za zemljišče nad Piranom zahtevajo najmanj 840 evrov na kvadratni meter. Dražba bo prihodnji teden, nepremičninski strokovnjaki pa so prepričani, da ob takšnih cenah zanimanja ne bo veliko.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo

12. 11. 2024 14.26

"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Prodaja nepremičnin še naprej pada, cene pa ponovno zrasle

15. 10. 2024 15.59

Na slovenskem nepremičninskem trgu se je tudi v prvem letošnjem polletju nadaljeval trend upadanja števila sklenjenih kupoprodajnih pogodb. So pa ob tem še naprej rasle cene nepremičnin, ugotavlja Geodetska uprava RS. Večjih sprememb gibanja cen nepremičnin v bližnji prihodnosti ne pričakuje.

SDH ne namerava prodati Farm Ihan

14. 10. 2024 16.25

Ob številnih medijskih ugibanjih, da bi lahko prišlo do prodaje Farm Ihan, v SDH zagotavljajo, da podjetja ne nameravajo prodati. SDH je sicer 100-odstotni lastnik tega kmetijskega podjetja, ki je v strategiji upravljanja državnih naložb uvrščeno med portfeljske naložbe. Zaskrbljenost nad morebitno prodajo so že izrazile kmetijske organizacije.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine

09. 09. 2024 00.15

Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Slovenija ruskemu poslovnežu zamrznila vilo s pogledom na Piranski zaliv

04. 07. 2024 14.50

V začetku leta je državno odvetništvo zamrznilo vilo, ki je v lasti ruskega poslovneža. Andrej Hohlun se je namreč decembra lani zaradi poslovnih povezav z rusko vojaško industrijo znašel na seznamu sankcij. Država pa mu je zdaj z vpisom plombe na nepremičnino nad Portorožem prepovedala, da bi vilo prodal ali pa jo zastavil za posojilo.

Po Panviti tudi Celjske mesnine v roke Hrvatov?

16. 05. 2024 18.37

Po Drogi Kolinski, Žitu, Mercatorju in Panviti še eno slovensko podjetje prehaja v roke Hrvatov. Gre za Celjske mesnine, ki jih večinoma poznamo po proizvodih Z' dežele, najresnejši kandidat za novega lastnika pa naj bi bila Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v Splitsko-dalmatinski županiji. Kaj nova prodaja v hrvaške roke pomeni za državna kmetijska zemljišča?

'Zaradi tega prevzema ne bo v Sloveniji niti enega delovnega mesta manj'

09. 05. 2024 06.00

Hrvaška skupina Mplus bo z odkupom 51-odstotnega deleža skupine Panvita postala njen večinski lastnik. Do prevzema so skeptični mnogi, tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici, kjer opozarjajo, da so Hrvati s prevzemom v roke dobili tudi več kot 3000 hektarjev kmetijskih površin, ki so v državni lasti. O tem, kaj ta prevzem pomeni, kakšna bo usoda kmetov in zakaj so se Hrvati sploh odločili za nakup večinskega deleža, je spregovoril izvršni direktor Panvite Toni Balažič.

V občini Ruše vre: po zapletih sprejeli proračun, v preiskavi prodaja zemljišč na Pohorju

07. 05. 2024 16.54

Ruški občinski svet je pred dnevi ob odsotnosti županje Urške Repolusk potrdil predlog letošnjega proračuna občine, ne pa tudi letnega programa ravnanja s stvarnim premoženjem. Po domnevno spornem županjinem nakupu stanovanja je zdaj po poročanju medijev pod drobnogledom Policije še prodaja občinskih zemljišč na Pohorju.

Za malo manj kot 600.000 evrov je prodana skupina Zastava vozila

11. 03. 2024 15.10

V Srbiji so minuli teden na javni dražbi prodali skupino Zastava vozila. Po izklicni ceni 68,9 milijona dinarjev (589.000 evrov) ga je kupil konzorcij dveh podjetij iz Kragujevca, s čimer se je po sedem let trajajočem stečaju končala zgodba ene od največjih tovarn v nekdanji Jugoslaviji.

Janša: Povod za sejo DZ o korupciji je dal predsednik vlade sam

21. 02. 2024 11.09

Na izredni seji DZ o stanju na področju boja proti korupciji so poslanci v maratonski razpravi nizali očitke o koruptivnem ravnanju sedanje in prejšnje koalicije. Na očitke opozicijskih poslancev se je odzvala tudi pravosodna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan. Nanizala je vrsto ukrepov proti korupciji, ki so v pripravi.

Prodaja se otok na Hrvaškem

04. 01. 2024 19.27

Na hrvaškem trgu se trenutno prodaja pravi mali biser, otok Veliki Školj v Malosotonskem zalivu, ki se razteza na 21.677 kvadratnih metrih. Agencija, prek katere se ta otok prodaja, trdi, da je idealen za glamping, poroke, razne degustacije in obiske farm ostrig ali zasebne zabave. Na otoku pa je prepovedana kakršna koli gradnja.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?

19. 10. 2023 06.00

V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Na dražbi koprske občine na voljo dvosobno stanovanje in več gradbenih parcel

09. 10. 2023 09.46

Mestna občina Koper bo konec oktobra na javni dražbi prodajala 19 svojih nepremičnin. Med drugim je na prodaj dvosobno stanovanje v Bertokih in več gradbenih parcel.

Preverite izbor najbolj vročih nepremičnin v Sloveniji

06. 10. 2023 00.15

Preverili smo ponudbo nepremičnin v Sloveniji in izbrali tiste, ki so pri nas vzbudile prav posebno pozornost.

Nekdanja diskoteka Lipa drugič na dražbo, izklicna cena pa 460.500 evrov

30. 05. 2023 12.32

Pred letom dni je bila napovedana prva dražba, a je bila nato preklicana, tokrat pa je Okrajno sodišče v Ljubljani objavilo novo elektronsko dražbo. Celotna posest z dvema stanovanjskima objektoma je ocenjena na dobrih 921 tisoč evrov, na drugi dražbi pa bo naprodaj za polovično ceno.

Auschwitz: Prodaja sladoleda pred 'vrati smrti' neokusna in nespoštljiva

13. 05. 2023 18.52

"Neokusno in nespoštljivo." Takšno kritiko je upravljavec muzeja v Auschwitzu usmeril v sladoledarno pred "vrati smrti". Dejali so, da stojnice kljub povzročenemu prekršku niso mogli odstraniti z zasebnega zemljišča.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'

03. 04. 2023 06.18

Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Jelinčičevo vilo naj bi rušili. Jelinčič: To ni mogoče

20. 02. 2023 14.21

Vilo Zmaga Jelinčiča, ki jo prodaja za tri milijone evrov, želi ljubljanska občina porušiti. Po veljavnih prostorskih aktih je namreč predvidena odstranitev, na tem mestu pa naj bi zgradili stolpnice. Jelinčič pravi, da o rušenju nič ne ve, a da se to gotovo ne bo zgodilo. Kot pojasnjujejo na MOL, je objekt že od leta 2009 glede na občinski podrobni prostorski načrt predviden za rušenje: "To je znano že od leta 2009."

Lokalni prebivalci zavračajo postavitev vetrnic

09. 01. 2023 19.25

Da je zeleno še kako pomembno, sploh v luči odvisnosti od plina in nafte, cene katerih so poletele v nebo, se zaveda tudi Evropa, tudi naš predsednik vlade Robert Golob in tudi ljudje. Le na domačem dvorišču ali pa v domačem kraju ne bi imeli teh zelenih elektrarn. 11 jih državni prostorski načrt, sprejet na vladi, predvideva na območju Dolenje vasi v občini Divača. A tam zagotavljajo, da bodo naredili vse, da vetrnic v svoj kraj ne dobijo.

Ali predvolilne obljube o neprofitnih stanovanjih bledijo?

18. 10. 2022 14.07

Vlada Roberta Goloba se je zavezala, da bo primerna stavbna zemljišča neposredno prenesla z DUTB na Stanovanjski sklad RS, a so končala v portfeljih Slovenskega državnega holdinga. S tem so prelomili svoje obljube, pod javno pismo pa je podpisanih prek 60 nevladnih organizacij. "Prebivalstvo že predolgo živi v razmerah nepravičnega in nedostojanstvenega odnosa do stanovanjskega vprašanja, zato vlado opozarjamo, naj ne ruši naše skupne prihodnosti s prenosom zemljišč na SDH, s čimer jih izpostavlja tveganju privatizacije in komercializacije."

Boscarol po Koloseju kupil še Žitovo zemljišče v ljubljanskem BTC

30. 09. 2022 16.32

Pekarska družba Žito, ki je v lasti hrvaške Podravke, je danes sklenila prodajo skoraj deset hektarjev velikega zemljišča v ljubljanskem BTC s podjetnikom Ivom Boscarolom, izhaja iz sporočila, objavljenega na spletni strani družbe. Nekdanji lastnik podjetja Pipistrel Boscarol je v začetku septembra v BTC kupil že stavbo Koloseja.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Postavitvi začasnih objektov v Žusterni zelena luč, a za to vedeli le redki

07. 06. 2022 07.29

Ob novem obmorskem parku v Žusterni bodo to poletje dobičke kovala tri podjetja, ki so od Darsa dobila soglasje za postavitev začasnih objektov na Darsovem gramoznem parkirišču. Ob tem pa se poraja vprašanje, ali je šlo zgolj za naključje ali za izkoriščanje notranjih informacij.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?