prodaja lesa

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji

11. 06. 2024 00.15

"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Na SiDG podražili cene lesa za fizične osebe za okoli 30 odstotkov

21. 02. 2023 11.06

Še januarja je bil kubični meter okroglega lesa bukve za proizvodnjo z dostavo 68,34 evra, že februarja pa je kubični meter enakega lesa z dostavo znašal 91,32 evra brez DDV, kupci pa se sprašujejo, ali so podražitve upravičene. Na Slovenskih državnih gozdovih pojasnjujejo, da so še lani vodili zelo konzervativno prodajno politiko, februarja pa so naredili korekcijo cen, da se približajo tržnim razmeram.

Dražba na Twitterju: kipec logotipa prodali za 92.000 evrov

19. 01. 2023 10.25

Končala se je dražba Twitterjevih predmetov v San Franciscu. Najdražji prodani predmet je bil kip znamenitega logotipa Twitterja, ptice, ki je bil prodan za okoli 92.000 evrov.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?

10. 04. 2022 00.15

V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Kako se širi poslanstvo dobrotnika Vincenca Drakslerja po njegovi smrti?

01. 08. 2021 07.29

Tri leta pokojni Kranjčan Vincenc Draksler, ki se je zaradi žene preselil v Švico, je med svojim življenjem Kranju daroval 2,7 milijona evrov. V svoj rojstni kraj se je vedno rad vračal, ker pa ni imel lastnih otrok in je bil v svojem poslu uspešen, je svoje bogastvo delil tistim z manj sreče v življenju. Zadnji denar je namenil za materinski dom v Kranju pred štirimi leti. Zaradi njega je nastala fundacija Vincenca Drakslerja, ki med drugim pomaga nekdanjim odvisnikom, da se znova postavijo na noge. Preverili smo, kako fundacija širi poslanstvo dobrotnika po njegovi smrti.

Joe Jonas in Sophie Turner prodajata svoje domovanje za 14 milijonov evrov

27. 06. 2021 13.55

Zvezdniški par se je odločil, da na trgu ponudi svojo izjemno nepremičnino, ki stoji v losangeleški četrti Encino. V času, ko sta v njej bivala, sta vanjo vložila mnogo truda in sredstev, nepremičninski agent pa jo je opisal kot ''prestižni butični hotel''.

Gramatik: Oboževalci brezplačno glasbo cenijo bolj, kot sem pričakoval

13. 09. 2019 13.13

V New Yorku živeči slovenski producent Denis Jašaravić, bolje poznan kot Gramatik, prihaja iz Portoroža, ustvarja pa inštrumentalne "beate" z vplivi bluesa, funka, soula in jazza, s katerimi navdušuje prizorišča po svetu. Po nekaj letih se spet vrača v domače Križanke in priznava, da ima tremo, saj nam je potrdil, da si tudi on, tako kot vsak, najbolj želi, da ga doma sprejmejo za svojega.

Italijan za hlod gorskega javorja odštel 15.389 evrov

13. 02. 2019 10.14

Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.

Po lanski rekordni licitaciji letos prvič tudi les iz državnih gozdov

20. 01. 2019 17.38

Organizatorji letošnje licitacije vrednejšega lesa imajo te dni polne roke dela. Po zadnjem sneženju so morali vse že pripeljane hlode, teh je za več kot 2000 kubičnih metrov, očistiti snega. V prihodnjih dneh pričakujejo še nekaj kamionov s hlodi, nato bodo pripravili vse potrebno za kupce. Tem bo prvič na voljo tudi les iz državnih gozdov.

Kave ne boste več mešali s plastičnimi žličkami, konec tudi za plastičen pribor

24. 10. 2018 13.27

Evropski poslanci, med njimi tudi vsi iz Slovenije, so podprli nova pravila za zmanjšanje rabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo. Z letom 2021 bi se tako poslovili številni plastični izdelki za enkratno uporabo, pravila pa se nanašajo tudi na izgubljeno in opuščeno ribolovno orodje. Gre za izdelke, ki predstavljajo 70 odstotkov vseh morskih odpadkov.

Ameriške carine na uvoz kanadskega papirja razveljavljene

29. 08. 2018 19.28

Trgovinska politika ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki stavi tudi na protekcionistične ukrepe, je doživela udarec. Komisija za mednarodno trgovino je namreč razveljavila kazenske carine na uvoz papirja iz Kanade, ki jih je Trumpova administracija uvedla spomladi. Trgovinski pogovori med Kanado in ZDA se medtem nadaljujejo.

Bodalo z Iga po 33 letih spet v Sloveniji: kazenski pregon že zastaral

11. 07. 2018 10.13

Pred več kot 30 leti ukradeno bronastodobno bodalo z Iga se je – tudi s pomočjo Interpola – vrnilo v Slovenijo. Vrnitev muzejskega eksponata ima izjemen pomen za slovensko kulturno dediščino. Ker pa gre nenazadnje za hladno orožje, običajen transport z letalom ni bil mogoč.

FOTO: Spoznajte nove obraze serije Reka ljubezni!

05. 07. 2017 11.33

Nadaljevanka Reka ljubezni se dogaja v idilični dolenjski vasi Krka, ki jo obkrožajo zelena reka in čisti izviri. Vaščani se med seboj poznajo in vse vedo drug o drugem, čeprav seveda obstajajo tudi vaške skrivnosti. Spoznajte obraze naše nove serije in like, ki jih bodo upodobili!

FOTO: Ko z nekaj domišljije in znanja iz odpadkov nastane nekaj novega, lepšega ...

19. 04. 2017 06.30

''Večini se zdi vse okoli nas samoumevno in ne razmišljajo o tem, da je vse, kar vidimo in primemo v roke, tudi oblikovano, čeprav žal, ne vedno dobro,'' poudari oblikovalka in profesorica Barbara Prinčič, ki opozarja na pomembnost oblikovanja s trajnostno konotacijo. Da torej oblikovalec razmišlja širše - vse od surovin, embalaže, transporta do tega, kaj bo z izdelkom, ko bo postal odpadek.

Povpraševanje po državnem lesu devetkrat preseglo ponudbo. Domače kupce lesa pošiljajo k zasebnim ponudnikom

21. 02. 2017 10.16

Razpoložljiva količina lesa, ki ga ponuja družba Slovenski državni gozdovi, ne zadostuje za vse potrebe lesne panoge, saj ima država v lasti le 20 odstotkov vseh gozdov, pojasnjujejo v družbi. Slovenskim kupcem lesa predlagajo, da se glede oskrbe z lesom obrnejo tudi na druge lastnike gozdov oziroma prodajalce gozdnih lesnih sortimentov.

Prostovoljci posadili okoli 20.000 mladih dreves

21. 03. 2015 07.00

Okoli 700 prostovoljcev je ob mednarodnem dnevu gozdov na šestih lokacijah posadilo okoli 20.000 mladih dreves in s tem prispevalo k obnovi naših gozdov. Na sadike po žledolomu čaka še okoli 850 hektarjev površin.

VIDEO: Slovenci najboljši les kurimo, tujci ga oplemenitijo in iz njega izdelajo jahte in glasbila

12. 02. 2015 11.41

Na licitaciji vrednejših sortimentov lesa v Slovenj Gradcu je tudi tokrat najvišjo ceno dosegel hlod gorskega javorja rebraša. Licitacija je pokazala, da les ni več samo za kurjavo, ampak se ga da dobro prodati in oplemenititi, kar bo naredil tudi kupec s Portugalske, ki bo iz tega lesa izdeloval furnir za jahte in glasbila.

Preverite, kaj vse se šteje za osebno dopolnilno delo, za katerega potrebujete vrednotnice

18. 12. 2014 11.14

Če se boste odločili za najem gospodinjske pomočnice ali varuške, boste morali z novim letom zanjo kupiti vrednotnico. Prav tako boste morali kupiti vrednotnico, če boste ponujali inštrukcije iz matematike, prodajali gobe ali doma spletene nogavice.

Trg z lesom je zasičen, drva za kurjavo pa cenejša kar za petino

16. 07. 2014 10.40

Popolnoma se je ustavila prodaja borovega lesa, prav tako se je zmanjšal promet z drugimi drevesnimi vrstami, opozarjajo v kmetijsko gozdarski zbornici. Pojavljajo se tudi pritiski večjih odkupovalcev, ki želijo z dezinformacijami o višini odkupnih cen te še dodatno znižati.

Hlodovino pod ceno prodajamo v Italijo in Avstrijo

01. 04. 2014 19.02

Sanacija gozdov po ujmi še traja, v ozadju pa se dogaja vse, česar si lesna industrija ne želi. Večino hlodovine namreč pod ceno izvažamo v Avstrijo in Italijo, les, ki ga ne moremo prodati, pa izgublja vrednost. Ustanovitev državnega podjetja za odkup presežnega lesa pa visi v zraku.

Udarec tudi za lesno predelavo: 'Situacija v gozdovih je grozna'

09. 02. 2014 09.12

Velike količine drevja, ki se je pod težo ledenega in snežnega oklepa podrlo v minulem tednu, bodo za slovenska lesnopredelovalna podjetja sprva pomenile dovolj lesa po nižji ceni. V dveh letih pa se bo v razredčenih in poškodovanih gozdovih pokazalo pomanjkanje hlodovine.

V Avstriji z lesom služijo, pri nas ga kurimo

25. 06. 2013 19.50

Avstrijci z lesom odlično služijo. Naša lesnopredelovalna industrija pa ustvari dva odstotka BDP, ni ne skupne politike ne skupne vizije. Vlada pa se oklepa akcijskega načrta 'Les je lep', ki po mnenju poznavalcev večino pozornosti namenja kurjenju lesa.

Zeleno zlato

21. 02. 2012 20.10

Za hlod gorskega javorja je lastnik na letošnji dražbi lesa dobil skoraj 17.000 evrov. Dragocene surovine pa ne cenimo, saj je gre večina v Avstrijo in Italijo, kjer les obdelajo in nam ga nazaj prodajajo po občutno višjih cenah.

Kako v eni uri segreti prostor od 0 do 20 stopinj Celzija z minimalno porabo drv

22. 08. 2011 07.40

Vse podrobnosti boste izvedeli na "hišnem sejmu", ki bo potekal 22., 23. in 24. avgusta med 8. in 18. uro pri podjetju France T, Alpska cesta 43, v Lescah.