prodaja električne energije

Slovenski izdelovalec električnih polnilnic po švicarskem prevzemu v likvidacijo

14. 02. 2025 14.35

Švicarska korporacija Landis+Gyr je uradno sporočila, da je sprejela sklep o prenehanju slovenskega izdelovalca električnih polnilnic Landis+Gyr EV Solutions, nekdaj znanega pod imenom Etrel, in o sprožitvi redne likvidacije. Likvidacija je stekla v četrtek, upniki imajo 30 dni za prijavo terjatev, je razvidno iz objave na spletnih straneh Ajpesa.

Švicarji pošiljajo nekdanji Etrel v likvidacijo, kaj bo s 180 zaposlenimi?

12. 02. 2025 09.48

Švicarska korporacija Landis+Gyr je sporočila, da izstopa s področja proizvodnje infrastrukture za električno polnjenje avtomobilov in da bo ta del svoje skupine poslala v likvidacijo. To sodeč po napovedih skoraj gotovo pomeni likvidacijo slovenskega izdelovalca električnih polnilnic Landis+Gyr EV Solutions, nekdaj znanega pod imenom Etrel, ki zaposluje okoli 180 ljudi.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Za najem najdražje hišice na prazničnem sejmu 16.500 evrov

25. 10. 2024 11.30

Turizem Ljubljana je objavil javni poziv za zbiranje vlog za najem stojnic na Miklavževem sejmu, za najem sejemskih hišic za darilni program na Prazničnem sejmu ter najem malih in velikih gostinskih hišic na Prazničnem sejmu v Ljubljani. Cene za najem se gibljejo od nekaj sto do nekaj tisoč evrov, najdražja hišica pa je letos 16.500 evrov.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Britanska skupina The Cure z dvema novima pesmima na eko vinilni plošči

01. 09. 2024 12.05

Britanska skupina The Cure se je odločila, da bo ravnala bolj ekološko. Na začetku oktobra bo novi skladbi And Nothing Is Forever in I Can Never Say Goodbye izdala na vinilni plošči iz trenutno najbolj razgradljive plastike. Izdaja bo del projekta Naked Record Club v prid dobrodelni organizaciji EarthPercent, piše britanski časnik The Guardian.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Več srbskih državljanov odkrili pri gojenju prepovedane droge konoplje

20. 06. 2024 12.45

Po opravljenih dveh hišnih preiskavah na območju Šentjerneja in Dolenjskih Toplic kriminalisti PU Novo mesto niso odšli stran praznih rok. V Šentjerneju so namreč našli in zasegli 485 sadik prepovedane konoplje in ugotovili, da so trije državljani Srbije sodelovali pri gojenju te prepovedane rastline kot člani hudodelske združbe. V Dolenjskih Toplicah pa so v stanovanju našli in zasegli 1001 sadiko konoplje, osumljencem pa so odvzeli prostost in jih pridržali.

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

5 razlogov, zakaj so toplotne črpalke učinkovitejše od tradicionalnih grelnikov

27. 11. 2023 00.15

Toplotne črpalke vedno bolj predstavljajo učinkovito rešitev za ogrevanje domov po vsej Evropi.

'Avto z motorjem na notranje izgorevanje je hrbtenica slovenske mobilnosti'

23. 02. 2023 17.39

Potem ko je Evropski parlament v okviru svežnja "Pripravljeni na 55" potrdil cilje zmanjšanja izpustov CO2 za nova osebna vozila in lahka gospodarska vozila, v AMZS pravijo, da podpirajo ukrepe za varstvo okolja. Opozarjajo pa, da mora država pripraviti strategijo zelenega prehoda, ki bo upoštevala specifike slovenske mobilnosti. Prav tako breme zelenega prehoda ne sme pasti le na voznike osebnih vozil.

Skupina Petrol z rekordnimi prihodki in 12-milijonsko izgubo

20. 01. 2023 14.57

Skupina Petrol je po preliminarni nerevidirani oceni lani ustvarila rekordnih 9,4 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je 56 odstotkov nad planom. Predlani so ti znašali nekaj manj kot pet milijard evrov. Za leto 2022 je skupina načrtovala 158,3 milijona evrov čistega dobička, na koncu je beležila 12,1 milijona evrov izgube.

Kava – perfektno spražena kavna zrna za najboljši okus

18. 01. 2023 09.38

Kava je napitek, brez katerega si marsikdo ne predstavlja jutra, saj nas prijetno ogreje in napolni z energijo, medtem ko uživamo ob njenih vonjavah.

Kako kakovostna je voda iz vaše pipe?

09. 01. 2023 00.15

Slovenija ima kakovostno pitno vodo. To je dejstvo. Toda, voda, ki teče iz naših pip, je tudi trda in kot taka povzroča številne nevšečnosti. Znaki trde vode so madeži na kopalniški armaturi, slab pritisk vode, srbeča in razdražena koža ter podobno. Pomembno vprašanje je kako vodo lahko omehčamo.

Banksy bo Ukrajini pomagal s porisanimi škatlami za pico

12. 12. 2022 15.28

Anonimni ulični umetnik Banksy je v času ruske agresije na Ukrajino s svojimi grafiti že večkrat opozoril na nestrinjanje z rusko invazijo. Tokrat pa je njegova poteza nekoliko drugačna, saj bo prodal 50 svojih grafik, ki jih bo natisnil na prazne kartonaste škatle za pico.

Električni avtomobili postajajo žrtev rastočih cen energije

12. 09. 2022 08.40

Rastoče cene energije ogrožajo industrijo električnih avtomobilov, ki so kar naenkrat kupcem postali veliko manj privlačni, opozarjajo vodilni možje panoge v Nemčiji. Ta se sooča s celo vrsto težav, cena energije je le ena od njih. Posledično se namreč dražijo tudi surovine, primanjkuje sestavnih delov, hkrati pa pada kupna moč prebivalstva. Če se bo to nadaljevalo, so zaskrbljeni, se bo ustavilo tudi postavljanje novih polnilnih postaj, kar bi spet negativno vplivalo na prodajo avtomobilov.

Ljudje kopičijo električne grelnike in želijo (nove) nuklearke

05. 08. 2022 10.09

Cene energije v Nemčiji rastejo in politiki se ubadajo s tem, kako se na ta trend kar najbolje odzvati. Burna razprava poteka o prihodnosti preostalih treh nemških jedrskih elektrarn, ki naj bi jih zaprli konec leta. A če so to nekoč želeli tudi državljani, je zdaj drugače. Pri ARD so izmerili, da si tega želi le še 15 odstotkov vprašanih.

'Regulacija cen elektrike mora biti enaka tudi za obrtnike in male podjetnike'

19. 07. 2022 19.33

Cene elektrike še vedno razburjajo. Obrtniki, mali in srednji podjetniki so razočarani, ker bodo kljub napovedani regulaciji cene elektrike še naprej plačevali, kot pravijo, ogromne zneske. Znižane cene bodo namreč veljale le za tiste, ki ne presegajo 43 kilovatov priključne moči, vse ostale vlada obravnava kot velike poslovne odjemalce, ki bodo še naprej plačevali po starem. Nezadovoljni so tudi dobavitelji elektrike: če se breme draginje ne bo razporedilo, bomo elektriko morali prodajati z izgubo, pravijo na Petrolu. Največji trgovec z elektriko pri nas, Gen-I, pa namerava morebitne finančne primanjkljaje nadomestiti s poslovanjem na mednarodnih trgih.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Pogonska goriva odslej dražja

21. 06. 2022 06.22

Po državi so od danes dražja pogonska goriva. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva omejena, in sicer na 1,755 oz. 1,848 evra za liter. Bencin je tako dražji za 19,5 centa oz. 12,5 odstotka, dizel pa za 18 centov oz. 10,8 odstotka. Drugod cene določajo trgovci sami. Regulacija cen v Sloveniji in na Hrvaškem bo po ocenah uprave energetske družbe Petrol negativno vplivala na dobičkonosnost v prvem polletju. Bruto dobiček skupine Petrol bo v primerjavi s planom nižji za 53 milijonov evrov, EBITDA za 79 milijonov, čisti dobiček pa za 54 milijonov evrov.

Involta ne bo več dobavljala elektrike. Kako do novega dobavitelja?

15. 12. 2021 21.01

Družba Involta je napovedala, da bo s 1. januarjem 2022 izstopila s trga električne energije. S tem bo prenehala z dobavo električne energije svojim 660 odjemalcem. Kdor do takrat ne bo sklenil nove pogodbe z izbranim dobaviteljem, bo prešel na precej dražjo zasilno oskrbo.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Dobavitelj električne energije ne more enostransko odpovedati pogodbe'

20. 10. 2021 18.00

Do razveze pogodbe o dobavi električne energije na podlagi veljavne zakonodaje ne pride z enostransko odpovedjo, temveč mora stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, zahtevati razvezo pogodbe pred sodiščem, opozarja Agencija za energijo. Gre za odziv na dejstvo, da so nekateri dobavitelji odjemalcem pogodbe enostransko odpovedali.

Zaradi skrbi glede podnebja Tesla ne bo več sprejemala bitcoinov

13. 05. 2021 09.33

Tesla je zaradi zaskrbljenosti glede podnebnih sprememb začasno prekinil možnost nakupa vozil z uporabo bitcoinov, je v tvitu dejal izvršni direktor podjetja Elon Musk. Vrednost bitcoina je po objavi tvita padla za več kot 10 odstotkov, padla je tudi vrednost delnic Tesle.

'Evropa je usmerjena k elektrifikaciji vozil, vendar na ekonomski osnovi, zato se sistem podira'

20. 06. 2020 19.03

Pandemija novega koronavirusa je zarezala v avtomobilsko industrijo. Prodaja vozil je padla, na dnevnem redu so odpuščanja, potreben bo hitrejši preskok od vozil z motorji na notranje izgorevanje k električnim vozilom. A kaj to pravzaprav pomeni? Ali smo Slovenci pripravljeni menjati bencin in dizel za elektriko ter ali te spremembe prinašajo rešitev problema mobilnosti?