problematični otroci

Bodo tudi otroci odslej obravnavani na sodiščih?
04. 02. 2025 20.19Bomo tudi kazensko neodgovorne otroke, torej mlajše od 14 let, v primeru, da storijo hudo nasilno dejanje, odslej obravnavali na sodiščih? To je v predlogu sicer težko pričakovanega zakona o mladoletnikih, ki izvršujejo kazniva dejanja, a ta člen je stroko močno presenetil. Otroci, mlajši od 14 let, niso dovolj zreli, ne morejo se zavedati določenih ravnanj, zato so kazenska sodišča zanje povsem neprimerna, svarijo.

Zaradi problematičnega sošolca jih do nadaljnjega ne bo k pouku
24. 10. 2024 16.47Tisoč zagrebških osnovnošolcev že tretji dan bojkotira pouk. Še več. Po besedah njihovih staršev se v šolske klopi do nadaljnjega ne bodo vrnili. Krivec za to je devetletni problematični učenec, ki se vede neprimerno, grdo govori, tepe in spolno vznemirja vrstnike in je v ponedeljek prišel že na svojo tretjo šolo. "Naše zaupanje v pristojne službe je porušeno, saj še naprej prelagajo odgovornost druga na drugo," so ogorčeni starši. Šolsko ministrstvo zahteva novo psihofizično oceno devetletnika, zagrebški urad za izobraževanje pa sporoča, da za to potrebuje zdravstveno dokumentacijo, ki jo lahko predložijo le starši zloglasnega šolarja. Ti pa na nove preglede ne pristajajo.

Zaradi težavnega učenca odpovedali pouk, ravnatelj dal odpoved
22. 10. 2024 15.28Na Hrvaškem pozornost javnosti že dlje časa vzbuja primer problematičnega učenca ene od zagrebških osnovnih šol, zaradi katerega so drugi učenci iz razreda na pobudo staršev pred časom več dni bojkotirali pouk. Učenec se je v ponedeljek vrnil v šolo, zaradi česar so za več kot tisoč učencev odpovedali pouk, ravnatelj šole pa je dal odpoved.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

'Da bi prijeli kriminalce, moramo slediti denarju'
18. 05. 2024 08.19Prepričana je, da naši domovi postajajo nevarnejši od naših ulic, saj se kriminal seli na splet. Pa tudi, da moraš, ko sprožiš preiskavo, slediti denarju in ga vzeti kriminalcem, saj bodo v nasprotnem primeru nadaljevali s svojim poslom. Kriminalne združbe so iznajdljive, hitro prilagodljive in ne poznajo meja, a tudi mi v njihovem pregonu postajamo vse boljši, je za 24ur.com povedala izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle. Razkrila nam je največje dosežke svojega mandata in tudi izzive, s katerimi se agencija trenutno sooča.

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'
16. 11. 2023 19.37Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Srbski policijski upravi zahtevali sezname problematičnih otrok
10. 05. 2023 14.28Srbski državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Željko Brkić je potrdil, da sta policijski upravi v Užicu in Kikindi šolama poslali dopis, naj sestavita sezname problematičnih in asocialnih otrok, ki bi lahko bili nasilni ali pa žrtve nasilja. Občanom se je opravičil in dodal, da navodilo ni prišlo z ministrstva.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Nič več debel, grd in pošasten. Samo še 'ogromen' in 'zverina'
23. 02. 2023 19.37Gremo naprej v skladu s časom ali se vračamo v čase, ko so sežigali knjige, ker so bile "vsebinsko sporne"? Na Otoku se je o tem razplamtela debata, potem ko so si privoščili nekaj posegov v knjige Roalda Dahla, da bi jih prilagodili "današnjemu času". Tokrat se je oglasilo tudi nekaj znanih – med drugim britanski premier in Camilla, soproga britanskega kralja. So šli aktivisti v svojih zahtevah končno tako daleč, da so naleteli na odpor javnosti?

Paraplesalka, fotografinja in aktivistka: Nočem biti samo živa, rada bi živela
14. 01. 2023 16.07Nastija Fijolič je ena tistih, ki dajejo občutek, da so povsem zadovoljni sami s sabo, da se povsem sprejemajo. Morda je prav zato kljub invalidnosti izjemno aktivna: Je paraplesalka z evropskimi medaljami, zastopnica plesnega kluba Zebra, fotografinja ter ambasadorka kampanje postani športnik in svetovne kampanje Wethe15. S ciničnimi opazkami in komičnimi vložki je 28-letnica, ki se je preizkusila tudi v stand-upu, spregovorila o svojem življenju, željah, upih, pa tudi težavah, s katerimi se soočajo invalidi.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?
31. 12. 2021 16.38Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

Kitajska prepovedala nekatere resničnostne šove
03. 09. 2021 06.00Kitajska je prepovedala nekatere resničnostne šove s talenti in izdajateljem televizijskih postaj naročila, naj ne promovirajo moških, ki so "mevžasti". Gre za najnovejši poskus preoblikovanja kulture v državi z izjemno veliko zabavno industrijo. Oblasti namreč menijo, da industrija mlade Kitajce vodi na kriva pota.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'
06. 01. 2021 06.13Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

'Starši se ne zavedajo škode, ki jo povzročajo, če delajo namesto otroka'
06. 01. 2021 06.00Medtem ko se krešejo mnenja o tem, kdaj odpreti vrtce in šole vsaj za najmlajše učence, se učitelji, ki poučujejo otroke od 6. do 9. razreda, soočajo z neodzivnostjo posameznih otrok (in tudi njihovih staršev). Čeprav določenemu odstotku otrok delo na daljavo celo ustreza, spet drugi jasno povedo, da se pouka prek videokonferenc ne bodo več udeleževali. Učitelj biologije Boštjan Železnik pravi, da poglobljeno obravnava od 20 do 30 odstotkov manj snovi, kot bi jo fizično v šoli. Kakšne so še pasti šole na daljavo, ki zdaj poteka že 10. teden?

Opozicija zahteva sproščanje ukrepov v izobraževanju
18. 12. 2020 11.13V soboto se sproščajo nekateri ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, med katerimi pa ni odprtja izobraževalnih ustanov. Politika zdajšnje vlade je na tem področju neučinkovita, pravi opozicija, ki zahteva odprtje šol.

Skoraj polovica otrok in mladostnikov uživa preveč sladkorja
14. 11. 2020 07.00Na naših jedilnikih je še vedno veliko preveč sladkorja, je pokazala raziskava prehrambenih navad Slovencev. "Če želite narediti nekaj koristnega za svoje zdravje in zdravje svojih otrok, je potrebno čim bolj omejiti uživanje živil, ki predstavljajo glavne vire prostih sladkorjev – bodisi z manj pogostim uživanjem in manjšimi porcijami, bodisi z zamenljivimi živili, ki imajo ugodnejšo hranilno sestavo," ob tem svetuje Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.

'Karantena za dopustnike iz Hrvaške je možnost, lahko bi jo odredili samo za mlade'
15. 08. 2020 09.14V strokovni skupini za covid-19 trenutno poteka zelo intenzivna razprava o tem, kako ukrepati in preprečiti vnose okužb iz Hrvaške, je dejal direktor NIJZ Milan Krek. Ena od možnosti je tudi uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam oziroma obvezna karantena po povratku v Slovenijo, ki bi jo lahko odredili le za osebe, stare od 15 do 35 let.

Problematični otroci EU: kdo vse bi lahko ostal brez denarja?
14. 08. 2020 15.23Evropska komisija še ni povsem pokopala upanja, da bi se izplačila evropskih sredstev v prihodnje vezala na spoštovanje evropskih vrednot, v prvi vrsti vladavino prava. V Bruslju jih skrbi, da ima vse več držav težave s korupcijo in odmikanjem od vladavine prava - pa naj šefi teh držav pripadajo konservativni, liberalni ali socialdemokratski struji.

Neprimerno obuta družina v gorah za pomoč poklicala kar nemško veleposlaništvo
27. 07. 2020 19.54Tako težkega dneva gorski reševalci niso imeli že pol stoletja: v samo enem dnevu so morali s helikopterjem pomagati kar sedemkrat. Velikokrat morajo tvegati tudi zaradi neumnosti planincev.

Bržan pozval Slovence, naj ne hodijo na morje, Janković ponosen na svoje občane
21. 03. 2020 07.00Pristojni so opozorili, da se lahko v primeru neupoštevanja navodil ukrepi še zaostrijo. Gibanje bi se lahko omejilo tudi na območje posamezne občine. V oddaji 24UR ZVEČER so župani Ljubljane, Maribora in Kopra predstavili ukrepe, ki so jih sprejeli v občini, in znova pozvali ljudi, naj ostanejo doma.

Šarec: Učiteljski poklic mora biti cenjen in vanj starši ne smemo posegati
05. 10. 2019 07.00Več kot sto držav po vsem svetu praznuje svetovni dan učiteljev, tokrat že 26. leto zapored. ''Noben človek ne pozabi dobrega učitelja vse življenje,'' je povedal predsednik vlade Marjan Šarec. ''Trud učitelja, trud profesorja, trud tistega, ki je odgovoren za mlado generacijo, pravzaprav nikoli ne more biti v resnici dovolj plačan,'' se zaveda premier ter dodaja, da ta poklic terja veliko časa, veliko priprav in veliko vztrajnosti.

Vandalizem v OŠ v Logatcu: grafiti, vlomi v kletne prostore, luknja v fasadi
05. 09. 2019 16.41Na Osnovni šoli 8 talcev Logatec imajo težave z vandalizmom. "Vsako leto je vse več vandalizma okoli šole, pa tudi v samem Logatcu je čedalje bolj prisoten. O tej problematiki moramo govoriti na glas in povedati, kaj se v Logatcu dogaja," je pojasnila ravnateljica šole Karmen Cunder. Policisti so letos devetkrat intervenirali pred šolo.

ZPS opozarja: Ledeni čaj ni čaj
11. 05. 2019 16.00Otroci in mladostniki za žejo velikokrat posežejo po ledenem čaju. Čeprav ime nakazuje, da gre za čaj in se nam zato morda zdi boljša alternativa drugim sladkim pijačam, to ne drži. Ta "negazirana brezalkoholna pijača z okusom" ima s čajem, ki si ga pripravimo doma, le malo skupnega. S pollitrsko plastenko ledenega čaja v svoje telo vnesemo tudi do 12 kock sladkorja.

Iz države pobegnili tudi zdravniki. Je pred vrati nova epidemija malarije?
25. 02. 2019 07.00Strokovnjaki priznane revije Lancet so objavili študijo, v kateri opozarjajo na hitro širjenje bolezni, kot sta malarija in denga, potem ko je zdravstveni sistem v Venezueli zaradi krize popolnoma propadel. Med letoma 2010 in 2015 se je število primerov malarije v državi povečalo za kar 359 odstotkov, do leta 2017 pa še za 71.

Triletni otrok ne razume, zakaj je moral od doma
24. 07. 2018 20.58Mnogi otroci imajo nemiren spanec. Mnogi prvih nekaj let življenja resno preizkušajo meje še vzdržljivega motenja spanca svojih staršev, pa najsi bo nočni jok posledica strahu, bolezni, mokre plenice ali polne lune. Ko otroka starš vzame k sebi, ga stisne in nežno zaziba, se čez čas spanec praviloma mirno nadaljuje za oba.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

VIDEO: Ženska, ki je reševanju uličnih psov posvetila življenje: Čutijo me, moje srce, ki bije zanje
27. 06. 2017 06.18"Vsake toliko časa grem v azil smrti, Pračo. Gledam te živali, stisnjene v kot, žalostne, prestrašene, gledajo me, prosijo … Vse bi vzela, če bi le lahko, pa ne morem. Vzamem lahko samo eno. Izberem po instinktu in jo vzamem s seboj," opisuje Milena Malešević, ki pse z ulic Sarajeva rešuje že 25 let. Dva njena psa je vzela Mariborčanka, ki pravi: ne samo jaz njih, tudi oni so rešili mene.

Utrujenost pilotov postaja vse resnejši problem: ko zaspi nekdo, ki je odgovoren za 250 življenj na krovu
02. 12. 2016 09.30Mark je eden od treh pilotov, ki letijo na čezoceanskem letu. Drema na sedežu za svojima kolegoma, ko ga nekaj zbudi. "Pogledam ju in tudi onadva spita. Eden smrči precej naglas ...," pripoveduje. Predstavljajte si torej – ogromno letalo z 250 potniki na krovu v temi leti čez Atlantik in v določenem časovnem obdobju nihče od pristojnih ni buden. Markova zgodba še zdaleč ni osamljena.