probiotiki

Skrivnost zdravega črevesja, ki jo morate poznati

02. 04. 2025 00.15

Ste že slišali za butirat? Morda ne, a vaše črevesje ga zagotovo pozna – in ga obožuje.

Za slab vonj po potu ni kriv samo pot

10. 03. 2025 00.15

Zdrav mikrobiom kože nudi naravno zaščito pred neprijetnimi vonjavami in ohranja svežino čez dan.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?

28. 01. 2024 12.05

Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad

17. 12. 2023 07.00

Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

Skrivnost zdravega otroštva ...

16. 12. 2023 00.15

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij

23. 04. 2023 07.00

Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje

10. 11. 2022 00.15

Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Ali jemljete vsa prehranska dopolnila, ki jih vaše telo potrebuje?

19. 10. 2022 00.15

Prehranska dopolnila predstavljajo koncentriran vir določenega hranila ali kombinacijo različnih hranil.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Simptoma dolgega covida tudi izguba las in motnje spolne funkcije

25. 07. 2022 18.55

S koronavirusom živimo že skoraj dve leti in pol, pa na dan še vedno prihajajo nove ugotovitve o virusu, bolezni in simptomih – predvsem dolgega covida, ki je po mnenju znanstvenikov še vedno (ne dovolj) neraziskano področje. Nova študija Univerze v Birminghamu odkriva kar nekaj novih simptomov dolgega covida, med katerimi so tudi izguba las in motnje spolne funkcije.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Premagajmo zaprtost na naraven način

02. 02. 2022 00.15

Mnogim med nami v primežu hitrega življenjskega tempa kronično primanjkuje časa za zdrave, uravnotežene obroke, da o novoletnih zaobljubah v zvezi z redno vadbo niti ne govorimo. Posebej pri tistih, ki tudi službeno veliko časa preždijo pred ekrani, po možnosti še v “varnem mehurčku” domače pisarne, vse pogosteje nastopi zaprtost. Ta namreč preglavic nikakor ne povzroča le starejšim; za funkcionalnim zaprtjem naj bi po zadnjih podatkih trpelo med 2 do 30 odstotkov odraslih prebivalcev, v Evropi pa se s to težavo srečuje kar 17 odstotkov prebivalcev.

Podarimo si praznike brez prebavnih težav

25. 12. 2021 00.15

Prazniki so polni dragocenih trenutkov, ki jih preživimo v družbi najbližjih. To je čas, ko se obkrožimo tudi s slastnimi jedi, ki predstavljajo srce skoraj vsake praznične tradicije. Spremenjenega jedilnika pa ne gre jemati zlahka, saj je ravno ta pogosto glavni krivec za naše praznične tegobe. Več sladkih pijač in drugačna in oblina hrana namreč pogosto negativno vplivata na našo prebavo in nam povzročata nevšečnosti. Na srečo se prebavnim težavam med prazniki lahko izognemo z nekaj preprostimi triki.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Novo iz Herbalifa Nutrition: Milijarde razlogov za dobro počutje!

21. 05. 2021 00.15

Novo prehransko dopolnilo Herbalifa Nutrition Microbiotic Max vsebuje več milijard probiotikov in pametnih prebiotičnih vlaknin, tako je odlično dopolnilo za podporo vaših prehranskih ciljev.

Nasveti naturopatinje Erike Brajnik: probiotiki, ajda, proso, kivi, bezeg ...

30. 01. 2021 09.42

V boju zoper covid-19 si lahko organizem okrepimo tudi na povsem naraven način. Gre za recepte, ki so jih zelo dobro poznale že naše babice, in plodove, ki jih imamo na dosegu roke. Nanje prisegajo naturopati, ki so se z različnimi oblikami koronavirusa in njihovimi posledicami pri bolnikih v svojih ordinacijah srečevali že v spomladanskem valu epidemije.

FutuNatura, vaša pot do zdravja in dobrega počutja

24. 02. 2020 00.01

Vodilno slovensko podjetje s prehranskimi dopolnili, ki že 7 let skrbi za vaše zdravje, spreminja ime. Od 1.3. v prenovljeni podobi: FutuNatura ponuja še več.

BLOG: Sodobni način življenja je eden največjih krivcev za prebavne težave

16. 02. 2020 07.00

Zagotovo ste že imeli kdaj težave z zaprtjem ali pa poznate koga, ki ga mučijo težave z neodvajanjem blata. Biti cel dan zaprt oz. nezmožnost odvajati blato je neprijetno in boleče. Razlogi za to so med drugim starost, uživanje določenih zdravil, čustvena preobremenjenost ipd. Sodobni način življenja pa je prav gotovo eden največjih krivcev za številne prebavne težave.

Kako poskrbeti, da nas na novega leta dan ne pokoplje alkoholna utrujenost?

31. 12. 2019 06.00

Veseli december je zagotovo čas v letu, ko spijemo kakšen kozarček več – morda nas v to premamita božično vzdušje in vonj kuhanega vina, ki se širi od stojnic, morda se kozarčku vdamo na službeni zabavi, če pa se že upremo vsem tem skušnjavam, ob novem letu nazdravimo s kozarčkom šampanjca. Ko pa je alkohola preveč, nas za to naslednje jutro kaznuje alkoholni maček.

BLOG: Zelišča za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje okužb

08. 12. 2019 08.24

Naše telo se je zmožno boriti proti okužbam, a le takrat, ko ga oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za optimalno delovanje. Obstaja veliko živil in zelišč, ki imajo močno antibakterijsko in antivirusno delovanje, zato sem se v času, ko se veliko ljudi spopada z oslabelim imunskim sistemom in dovzetnostjo za razne okužbe, odločil napisati nekaj besed o naravnih protivirusnih pomagalih.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij

12. 05. 2019 07.00

Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

BLOG: Težave, ki nas lahko doletijo na dopustu

05. 08. 2018 06.41

Slabost, prebavne težave, viroze, opekline, alergije, vnetje mehurja ... dopust s seboj poleg lepih trenutkov pogosto prinese tudi številne neprijetnosti in zdravstvene težave. Kako jih preprečiti in pozdraviti?

Se odpravljate na dopust? Kaj vzeti iz domače lekarne, da bo brezskrben?

29. 06. 2018 07.00

Ste tudi vi že z mislimi na dopustu? Pred nami sta dva poletna meseca, ki ju večina čaka celo leto, saj si takrat privoščimo daljše počitnice. A da bodo res brezskrbne, je treba pred odhodom pomisliti tudi na morebitne zdravstvene nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo.

BLOG: To so dejavniki, ki negativno in pozitivno vplivajo na naš imunski sistem

21. 01. 2018 06.30

Imunski sistem nas varuje pred raznimi organizmi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. Zdrav imunski sistem prepozna, napade in uniči telesu tuje snovi ter se bori tudi proti lastnim telesnim celicam, ki se zaradi bolezni spreminjajo. Ameriški slamnik, ingver, probiotiki, vitamina C in D, cink in origano je le nekaj izdelkov, ki še dodatno spodbudijo delovanje imunskega sistema.

Da maček po novoletni zabavi ne bo zrasel v tigra: voda, limone in počitek so najboljše zdravilo

01. 01. 2018 06.30

Veseli december, druženje s prijatelji, kuhano vino, dišeče stojnice, prijetna atmosfera okrašenih mest, praznovanje novega leta – tudi siva in hladna zima ima svoj čar. Žal pa vse našteto pogosto spremljajo tudi velike količine alkohola, kar občutimo predvsem naslednje jutro, ko se pojavi dobro znan spremljevalec vseh večjih praznovanj, alkoholni maček.