prošnje za azil

Tarča 28-letnika vrtčevski otroci, umrl tudi moški, ki ga je skušal ustaviti

23. 01. 2025 08.18

Nemške oblasti so razkrile več informacij glede napada z nožem v mestu Aschaffenburg, ki je od Frankfurta oddaljeno okoli 40 kilometrov. 28-letni moški je v parku napadel vrtčevsko skupino in mimoidoče, ki so priskočili na pomoč. Ubil je komaj dveletnega fantka in 41-letnega moškega, še tri osebe pa hudo ranil. Motiv za napad policija še preiskuje, znano pa je, da so 28-letnega afganistanskega državljana že vsaj trikrat obravnavali zaradi nasilnih kaznivih dejanj. Po zaključku azilnega postopka bi se moral vrniti v domovino, a je ostal v Nemčiji. Zakaj, bo pokazala preiskava.

Migrantski centri prazni, policisti v hotelu: 'Plačani smo, da smo turisti'

24. 12. 2024 10.33

Medtem ko vlada v Rimu in italijanski sodniki še naprej 'bijejo bitko' zaradi nameščanja prosilcev za azil v sprejemnih centrih v Albaniji, ti samevajo. Albanski novinarji pod krinko so italijanske policiste, zaposlene v centru, ujeli v hotelu s petimi zvezdicami. Plačani smo, da smo turisti, vse je brezplačno, so povedali. Italijanska opozicija je zaradi neuspešnega projekta kritična do Melonijeve vlade. Centri nas bodo stali milijardo evrov, zdaj pa so zavetišče za pse, je razburjen vodja opozicijske stranke.

Avstrija Sircem ponuja po tisoč evrov za vrnitev v domovino

13. 12. 2024 16.35

Avstrijska vlada je sporočila, da bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino po padcu režima predsednika Bašarja al Asada ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu Asadovega režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.

Poklukar trenutno ne vidi razlogov za ustavitev obravnave sirskih prošenj za azil

12. 12. 2024 19.04

Po mnenju notranjega ministra Poklukarja trenutno ni razlogov, da bi Slovenija po zgledu več drugih držav članic EU ustavila obravnavo prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. V Sloveniji, ki velja za tranzitno državo, je namreč malo prosilcev iz Sirije, je povedal ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Bruslju.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'

13. 11. 2024 12.05

Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

Da bi migrante lahko poslali v Albanijo, želijo spremeniti seznam varnih držav

21. 10. 2024 17.54

Italijanska vlada naj bi danes sprejela odlok, s katerim bo 22 držav v celoti opredelila kot varne, kar pomeni, da bodo prošnje za azil prosilcev iz teh držav lahko obravnavali pospešeno. Poteza vlade sledi odločitvi italijanskega sodišča, ki je zavrnilo namestitev 12 migrantov iz Bangladeša in Egipta v novem sprejemnem centru v Albaniji.

12 migrantov prepeljali v Albanijo, zdaj jih morajo vrniti v Italijo

18. 10. 2024 18.07

Sodniki v Rimu so zavrnili namestitev 12 migrantov iz Bangladeša in Egipta, ki so jih v sredo prepeljali v novi italijanski sprejemni center v Albaniji, ker da njihovi državi izvora nista varni. Zdaj jih morajo torej znova prepeljati v Italijo. Zaradi mladoletnosti in ranljivosti so pristojni organi pred tem podobno odločili še za štiri migrante: dva sta bila mladoletna, dva pa iz ranljive skupine.

Italija začela s preusmeritvami – v Albanijo prispeli prvi begunci

16. 10. 2024 12.57

Prošnje moških prosilcev za azil, ki so v Italijo prišli iz t. i. varnih držav, bodo po načrtih obravnavali v Albaniji. Italija je namreč tam minuli teden uradno odprla dva migrantska centra. Begunci bodo lahko še vedno zaprosili za azil, če jim bo ta odobren, pa jih bodo kasneje vrnili na italijansko obalo. Kritiki tovrstne azilne politike pa ob tem opozarjajo, da poteza predstavlja nevaren precedens.

Poljska vlada podprla prekinitev pravice do azila

15. 10. 2024 21.32

Poljska vlada je podprla migracijsko strategijo, ki vključuje možnost začasne prekinitve pravice do prošnje za azil, je po večurni vladni seji sporočil premier Donald Tusk. Kot je zapisal na omrežju X, je bila to "težka, a zelo potrebna in pričakovana odločitev".

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Italija odprla migrantski taborišči v Albaniji: 'To je nevaren precedens'

11. 10. 2024 19.50

Italija je uradno odprla dva migrantska centra v Albaniji, kjer namerava zadrževati moške, prestrežene v mednarodnih vodah na poti iz Afrike v Evropo. Mesečno bi begunski taborišči lahko vzdrževali do tri tisoč oseb, medtem ko bi italijanski uradniki odločali o njihovi usodi.

Lani izdali 4389 azilnih odločb, od tega je bilo 4096 odločb o vrnitvi

26. 09. 2024 11.10

Ambasada Rog je na novinarski konferenci pred državnim zborom ponovno opomnila na neuresničevanje zavez integracijske strategije vlade glede vračanja prosilcev za azil. Predstavniki ambasade upajo na uresničitev ukrepov sprejema in integracije migrantov. Z izjavo jih je podprla tudi predstavnica organizacije Amnesty International Taja Premk.

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov

23. 05. 2024 14.57

V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

Italijanski senat sprejel sporni načrt: migrante bodo pošiljali v Albanijo

15. 02. 2024 17.58

Italijanski senat je sprejel sporni načrt, o katerem sta se že novembra dogovorila italijanska premierka Giorgia Meloni in njen albanski kolega Edi Rama. Migrante, ki na čolnih prihajajo v Italijo bodo zdaj poslali v Albanijo, kjer bodo za njih narejeni sprejemni centri. Za sporazum je glasovalo 93 senatorjev, 61 jih je bilo proti. Konec januarja ga je že potrdil spodnji dom parlamenta v Rimu, poslanska zbornica.

Načrt britanskih oblasti, da migrante pošljejo v Ruando, ni zakonit

15. 11. 2023 19.45

Britansko vrhovno sodišče je ugotovilo nezakonitost spornega migracijskega načrta Sunakove vlade. Ta je namreč nameravala prosilce za azil, ki bi na Otok prišli nezakonito, premestiti v Ruando, ne da bi preučili njihove prošnje. Kot so sodniki zapisali v obrazložitvi, je načrt nezdružljiv z obveznostmi države po mednarodnih pogodbah.

Več kot 40.000 migrantov v Nemčiji zaprosilo za azil že drugje

04. 11. 2023 10.01

Več kot 40.000 ljudi, ki so v Nemčiji v prvih devetih mesecih leta zaprosili za azil, je po navedbah nemške vlade to pred tem storilo že v kateri od drugih držav EU. Za prošnjo za azil je pristojna država, kjer migranti prvič vstopijo v EU, a nekatere države zaradi velikega števila prosilcev tega ne izvajajo.

Hrvati pridržali skupino migrantov, uro za tem so bili že v Sloveniji

28. 09. 2023 13.13

Kako intenziven in okrepljen, predvsem pa učinkovit, je nadzor na meji med Hrvaško in Slovenijo? Naša ekipa na terenu je bila priča nenavadnemu, in kot kaže netransparentnemu, postopanju hrvaških obmejnih organov. Ti so namreč pri sestopu z vlaka v kraju Sutla pridržali skupino ljudi in jih odpeljali v policijskem vozilu. Ista skupina se je nato čez dobro uro znašla globoko na slovenski strani. Naš fotograf se je tudi prepričal, da je hrvaško izvajanje nadzora morda le predstava za javnost.

Britanski parlament sprejel sporni migracijski zakon, ki ga kritizirajo tudi ZN

18. 07. 2023 15.46

Britanski parlament je sprejel sporen zakon za odvračanje migrantov, po katerem bodo lahko oblasti med drugim onemogočile prošnje za azil tistim, ki bi na Otok prišli po nezakoniti poti, migrante pa nastanile na plovilih v pristaniščih. Vlada je v parlamentu strla odpor proti zakonu, ki je po mnenju Združenih narodov v nasprotju z mednarodnim pravom.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Napadalec z nožem ranil več otrok, za napad ni bilo terorističnega motiva

08. 06. 2023 11.05

V napadu z nožem v mestu Annecy v francoskih Alpah je bilo ranjenih več oseb, od tega več otrok. Moški je malo pred 10. uro v mestnem parku napadel sprehajalce. Posredovala je policija, ki je moškega pridržala. Obsodbe grozljivega dejanja se vrstijo tudi iz evropskih prestolnic. Zgroženost ob napadu, ki je pretresel Francijo, sta med drugim izrazila predsednik Evropskega sveta Charles Michel in nemški kancler Olaf Scholz.

'Ne vrnite nas v mučenje, ponižanje, tepež. Tja, kjer so na nas celo streljali'

07. 06. 2023 13.20

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so se danes zbrali pred vlado ter premierja Roberta Goloba, notranjega ministra Boštjana Poklukarja in celotno ministrsko ekipo pozvali, naj prosilcem za azil omogoči ostati v Sloveniji. Podporo apelu za ustavitev vračanj prosilcev za azil na Hrvaško zbirajo tudi s podpisi pod peticijo.

Poslanka Levice izkazala podporo in se priklenila na prosilca za azil

19. 05. 2023 13.34

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so na današnjem solidarnostnem shodu ob napovedanem vračanju dveh prosilcev za azil na Hrvaško zahtevali, da vlada to prepreči. Na ministrstvo za notranje zadeve, vlado in premierja Roberta Goloba so naslovili zahtevo, da se situacija z vračanjem prosilcev za azil na Hrvaško reši še danes. Poslanka Levice Nataša Sukič se je medtem v podporo prosilcev za azil na enega od njih priklenila.

Število smrtnih žrtev trčenja vozila v pešce v Teksasu naraslo na osem

08. 05. 2023 07.14

V trčenju avtomobila v skupino pešcev v Browsnvillu v ameriški zvezni državi Teksas je v nedeljo po zadnjih podatkih umrlo osem ljudi, pet jih je bilo poškodovanih. Moški je zapeljal v množico na avtobusnem postajališču pred nastanitvenim centrom za migrante. Policija je voznika prijela in proti njemu vložila ovadbo zaradi nevarne vožnje.

Litva z zakonom, ki 'odpira vrata mučenju migrantov'?

21. 04. 2023 15.19

Litovski parlament je z veliko večino v prvem branju sprejel predlog kontroverznega zakona, ki omogoča prostovoljcem iz EU, da se pridružijo pripadnikom mejne policije in na patruljah tudi uporabijo silo proti nezakonitim migrantom, ki prihajajo iz Belorusije. Evropska komisija zaenkrat ne komentira volje parlamentarcev baltske države, je bil pa v odzivu oster Amnesty International, kjer pravijo, da nova zakonodaja odpira vrata mučenju ljudi.

Po večmesečnem življenju na letališču so južnokorejske oblasti sprejele dva Rusa

14. 02. 2023 15.28

Dva od petih Rusov, ki so pobegnili pred splošno mobilizacijo v Rusiji in živeli več mesecev na mednarodnem letališču Incheon v Južni Koreji, sta zdaj končno lahko stopila ven. Ministrstvo za pravosodje je končno odobrilo njuni prošnji za status begunca.

Rusi, ki so zbežali pred mobilizacijo, živijo na južnokorejskem letališču

28. 01. 2023 16.42

Pet moških iz Rusije, ki so septembra lani po ukazu Moskve o mobilizaciji pobegnili iz države, je že več mesecev na mednarodnem letališču Incheon v Južni Koreji, saj jih oblasti niso želele spustiti v državo. Ministrstvo za pravosodje je dejalo, da njihove prošnje niso vredne presoje.

V nesreči čolna v Rokavskem prelivu trije mrtvi

14. 12. 2022 09.51

V nesreči majhnega čolna v Rokavskem prelivu so umrli trije ljudje, 43 pa so jih rešili, so sporočile britanske oblasti. Na čolnu so bili najverjetneje migranti, ki so želeli iz Francije priti na Otok.

Velika Britanija in Albanija sklenili sporazum o zajezitvi nezakonitih migracij

13. 12. 2022 15.42

Velika Britanija in Albanija sta sklenili sporazum, s katerim naj bi zajezili prihod ilegalnih migrantov iz Albanije, ki iz celinske Evrope z majhnimi čolni prečkajo Rokavski preliv, je danes sporočil britanski premier Rishi Sunak. Dogovor med drugim dovoljuje namestitev britanskih mejnih sil na letališču v Tirani.

EU uspešno premestila 117 prosilcev za azil, na obravnavo jih čaka še osem tisoč

15. 11. 2022 14.12

EU je letos uspešno premestila 117 prosilcev za azil. "Številka se morda zdi nizka, a moramo upoštevati, da je prošnjo skupaj vložilo osem tisoč ljudi," je ob najavi številk dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije.