priznavanje

Netanjahu prispel na Madžarsko, ta napovedala izstop iz ICC

03. 04. 2025 06.50

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je davi prispel na Madžarsko. Gre za njegov prvi obisk v Evropi, odkar je Mednarodno kazensko sodišče lani zanj izdalo nalog za prijetje. Predsednik madžarske vlade Viktor Orban je zagotovil, da Budimpešta naloga ne bo izvršila. Napovedali so, da bodo izstopili iz sodišča, saj da je postalo politično. "Sodišče opominja, da Madžarska ostaja dolžna sodelovati z ICC," je sporočil njegov tiskovni predstavnik Fadi el Abdalah.

Zakaj ženske spijo manj in kako to vpliva na njihova življenja?

27. 03. 2025 00.15

Kako ste spali preteklo noč?

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države

11. 03. 2025 19.30

Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela

22. 01. 2025 17.23

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Bia Separations: po 83-milijonski tožbi sledila še kazenska ovadba

08. 11. 2024 10.26

Stečajni upravitelj avstrijske Bia Separations, nekdanje večinske lastnice istoimenskega slovenskega podjetja, je zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem kapitala, kar je vodilo v razlastitev avstrijske družbe, vložil tudi kazensko ovadbo zoper ajdovsko družbo in njenega direktorja Aleša Štrancarja.

Po mnenju koalicije predlog SDS za pomoč ribičem spodkopava arbitražo

14. 06. 2024 12.30

Poslanci DZ so predstavili stališča o predlogu SDS o pomoči ribičem, po katerem bi vlada poravnala globe, ki jih je ribičem za ribolov v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdala Hrvaška. Po mnenju koalicije je vladni predlog ustreznejši, saj ne predvideva plačila glob vnaprej, kar bi pomenilo spodkopavanje arbitraže.

Slovenija priznala Palestino kot neodvisno in suvereno državo

04. 06. 2024 06.37

Državni zbor je na izredni seji podprl sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države. Za priznanje je glasovalo 52 od 53 navzočih poslancev, nihče ni bil proti. Opozicija je izredno sejo DZ obstruirala. Pred tem je DZ tudi zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, ki ga je vložila poslanska skupina SDS.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Študentje po zasedbi FDV nezadovoljni z odzivom univerze na njihove zahteve

23. 05. 2024 11.51

Študentje Univerze v Ljubljani so se z nezadovoljstvom odzvali na sklepe, ki jih je v odziv na njihove zahteve ta teden sprejel senat UL. Kritični so do dejstva, da univerza ne namerava prekiniti vezi z izraelskimi institucijami, pogrešajo tudi jasno obsodbo genocida v Gazi. Napovedali so stopnjevanje pritiska do izpolnitve zahtev.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Ruskega diplomata izgnali zaradi velikega povečanja propagandnih aktivnosti

21. 03. 2024 12.33

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je sporočilo, da so ruskega diplomata označili za nezaželeno osebo. Diplomat mora v roku enega tedna zapustiti Slovenijo. Rusko zunanje ministrstvo je že napovedalo odgovor. Na ruskem veleposlaništvu pravijo, da Slovenija ni podala razloga za diplomatov izgon. Po besedah državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade za mednarodne zadeve in nacionalno varnost Vojka Volka je Slovenija ruskega diplomata izgnala zaradi velikega povečanja ruskih propagandnih aktivnosti.

Varuh človekovih stališč poziva: Invalidov ne jemljite za talce

12. 03. 2024 10.23

Varuh človekovih pravic je pristojne spet opozoril na problematiko omejenega delovanja ambulante za voznike s posebnimi potrebami na URI Soča med stavko zdravnikov. Ravnanje URI Soča, ki ne sliši priporočil in ne upošteva zavez iz konvencije o pravicah invalidov, ocenjuje kot nesprejemljivo. Ogorčen je, da "se jemlje invalide za talce". Zagovornik načela enakosti pa je na podlagi zakona o varstvu pred diskriminacijo vladi priporočil, naj pripravi zakonsko podlago za ureditev položaja ljudi z invalidnostmi, ki zaradi zdravniške stavke ne morejo podaljšati ali pridobiti vozniških dovoljenj.

Mini teater tarča groženj, izraelski film predvajali na drugi lokaciji

10. 01. 2024 16.00

Ljubljansko gledališče Mini teater, kjer bi moralo izraelsko veleposlaništvo predvajati film o napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, je bilo tarča groženj, tudi nasilnih, in pozivov k bojkotu, je sporočil direktor gledališča Robert Waltl. Film – gre za posnetke 139 umorov – so predvajali na drugi lokaciji, kljub temu pa se je pred Mini teatrom zbrala skupina protestnikov. Vabilo na projekcijo so dobili tudi nekateri poslanci, kar so v Levici razumeli kot poskus vmešavanja tuje države v slovensko politiko.

Bi stanje na področju psihoterapije uredila Psihoterapevtska zbornica?

08. 10. 2023 15.18

Psihoterapevti, ki delujejo zunaj zdravstva, so v okviru Slovenskega združenja za psihoterapijo in svetovanje (SZPS) pripravili predlog zakona o psihoterapiji, ki bi področje psihoterapije pri nas uredil tako, da bi opredelil psihoterapijo kot samostojni poklic. Še ena ključnih sprememb, za katero si prizadevajo psihoterapevti, pa je ustanovitev Psihoterapevtske zbornice. Klinični psihologi in psihiatri medtem ideji o zbornici nasprotujejo.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Kdo bo lahko zdravnik? Predlagani pogoj tudi nujno znanje slovenščine

27. 06. 2023 14.44

Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo dalo osnutek zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij za zdravnike in zobozdravnike, s katerim želi povečati dostopnost do zdravstvene oskrbe. V njem določajo postopek priznavanja omenjenih kvalifikacij tistim, ki so jih pridobili v tretji državi in imajo ponudbo izvajalca za delo v Sloveniji.

Nad ljubljansko porodnišnico kip Jerasove, zdravnice in borke za ženske pravice

26. 04. 2023 20.08

Pred ljubljansko porodnišnico, ki praznuje stoletnico, so slovesno odprli na novo urejen park. Nad ustanovo, v kateri se je v stotih letih rodilo okoli pol milijona otrok, zdaj bdi kip Lidije Andolšek Jeras, akademičarke, profesorice in zdravnice. Po njeni zaslugi je bila Slovenija med prvimi in najboljšimi na svetu, ko gre za skrb za ženske in otroke ter priznavanje ženskih pravic, da odločajo o lastnem telesu. Dr. Lidija Andolšek Jeras je temu posvetila vse svoje življenje.

Državljani Kosova tudi po odpravi vizumov ne bodo mogli v Španijo

21. 04. 2023 18.09

Španija, ki ne priznava Kosova, ne priznava niti kosovskih potnih listov, zato njihovi imetniki v Španijo ne bodo mogli potovati niti po odpravi vizumov za EU, je v Bruslju povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Christian Wigand. Države so namreč pristojne za priznavanje potovalnih dokumentov, je pojasnil na novinarski konferenci.

Ženska 'Andrew Tate': Ne kuhate, moške ponižujete. Večina vas je slabih žen

22. 03. 2023 18.52

Kontroverzni vplivnež Andrew Tate že tretji mesec preživlja v romunskem zaporu. A kot kaže, je v njegove čevlje na spletu že stopil naslednik – oziroma naslednica: 26-letna Pearl. Ta svojo popularnost pripisuje predvsem 'dejstvu', da v spletnem prostoru 'primanjkuje zagovornikov moškega vidika'.

Milano preplavile mavrične zastave: 'Roke stran od naših sinov in hčera'

19. 03. 2023 12.13

V Milanu se je včeraj zbralo več tisoč aktivistov za pravice LGBT, ki so protestirali proti ukrepom skrajno desne vlade italijanske premierke Giorgie Meloni, s katerim je v družinah z istospolnimi starši omejila priznavanje starševskih pravic le na biološkega starša. Istospolni pari v Italiji namreč nimajo pravice do posvojitev otrok, češ da bi to spodbujalo nadomestno materinstvo.

'Vučić in Kurti se strinjata s predlogom EU za normalizacijo odnosov'

27. 02. 2023 20.35

Srbski predsednik Aleksandar Vučić in kosovski premier Albin Kurti sta se v Bruslju strinjala z vsebino predloga EU za normalizacijo odnosov med Srbijo in Kosovom, je po srečanju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Dodal je, da se morajo o sami implementaciji sporazuma še dogovoriti.

Mehiški protestniki proti volilni reformi: Borimo se za obrambo demokracije

27. 02. 2023 09.12

Mehiške ulice so napolnili protestniki, ki nasprotujejo novi volilni reformi. Protestniki reformo označujejo za vladne poskuse spodkopavanja volilnih organov. Največji protest je bil v Mexico Cityju, kjer je bilo po podatkih organizatorjev okoli 500.000 ljudi, po podatkih lokalne vlade pa okoli 90.000.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Avstralski nogometaši pozvali Katar k spoštovanju pravic LGBTI+ skupnosti

27. 10. 2022 15.47

Nogometno svetovno prvenstvo v Katarju je vse bližje, z njim pa je tudi vse glasnejša podpora migrantskim delavcem in LGBTI+ skupnosti v tej državi. Z video sporočilom so se oglasili tudi nogometaši avstralske reprezentance.

V Prištini, Beogradu in tujini pozdravljajo dogovor o osebnih izkaznicah

28. 08. 2022 18.32

Po tem, ko je visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell v soboto zvečer na Twitterju objavil, da sta Kosovo in Srbija tik pred zdajci uspela doseči dogovor o osebnih izkaznicah, so doseženi kompromis potrdili tudi v Prištini in Beogradu. Zadovoljstvo ob dogovoru so že izrazili tudi v tujini, tako v EU kot sosednjih državah.

Tajvan in Kitajska – nerešljiva dilema?

20. 08. 2022 07.00

Ob obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu se je tudi na prve strani slovenskih medijev prestavila dilema in konflikt glede tajvanske neodvisnosti. Nestabilnosti na relaciji Tajpej – Peking in vprašanje tajvanske neodvisnosti po mnenju avtorja te kolumne predstavljajo trenutno največji obstoječi vir tveganja za izbruh oboroženega spopada med velikimi silami; po domače rečeno, tretje svetovne vojne. Uničujoči potencial tega spora pa ni posledica kulturnih oz. političnih razlik med stranema, temveč neskladnosti med dvema pomembnima elementoma sodobnih mednarodnih odnosov: samoodločbo narodov na eni strani in spoštovanjem mednarodnih pogodb na drugi. Vsaka izmed obeh strani namreč svoje stališče upravičeno utemeljuje na enem izmed teh dveh elementov, kar ustvarja nerešljivo dilemo: kdo bo prvi popustil, čeprav je njegova pozicija upravičena in utemeljena?

Ministrstvo z novelo v ureditev napredovanj in premeščanj v Policiji

03. 08. 2022 12.59

Ministrstvo za notranje zadeve je v medresorsko usklajevanje posredovalo predlog novele zakona o organiziranosti in delu v Policiji. S predlogom, s katerim bi ministrstvo uredilo tudi plačna napredovanja in premeščanja, se med drugim ureja priznavanje poklicnih kvalifikacij za policiste. Ministrstvo predlaga sprejem zakona po skrajšanem postopku.

Jeretič, Kovačič in Jambrek v boj pošiljajo psihoanalitičarko Nino Krajnik

27. 06. 2022 16.39

V tekmo za predsednico republike se podaja tudi lacanovska psihoanalitičarka in filozofinja Nina Krajnik. Kot je pojasnila, se je za kandidaturo odločila, ker si želi ozdravitve slovenske družbe. Kandidirala bo s podporo volivcev, njen osrednji cilj pa je priznavanje in povezovanje različnosti posameznikov.