prispevne

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek

25. 03. 2025 15.13

Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let

17. 03. 2025 07.44

Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih

12. 07. 2024 12.55

Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače

15. 01. 2024 13.50

ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

ZZZS svari pred 140-milijonsko luknjo

12. 10. 2023 13.38

Skupščina ZZZS se je seznanila s finančno projekcijo poslovanja v obdobju od leta 2023 do 2025. Samo zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni prispevek, ki ga bodo državljani s prihodnjim letom plačevali zdravstveni blagajni, na ZZZS za leto 2024 napovedujejo primanjkljaj v višini 140 milijonov evrov.

Podražitev elektrike: letni strošek do 62 odstotkov višji

28. 08. 2023 22.02

Septembra bo elektrika znova dražja. Obdobje znižane prispevne stopnje za obnovljive vire se namreč izteka. Konec leta bodo prenehali veljati tudi ostali ukrepi za gospodinjstva. Če vlada do takrat ne bo poiskala novih rešitev, bo letni strošek elektrike za štiričlansko družino višji za najmanj 62 odstotkov oziroma za več kot tisoč evrov. Ne verjamem, da bomo elektriko še kdaj kupovali po cenah, kot so bile pred pandemijo, ko je bila za več kot polovico cenejša kot danes, ocenjuje prvi može Elesa, ki opozarja tudi na možnost še dodatnih podražitev v primeru ekstremno mrzle zime.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi

17. 07. 2023 11.31

Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS

22. 06. 2023 15.11

Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'

09. 06. 2023 11.23

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Financiranje dolgotrajne oskrbe: sredstva iz proračuna in nov prispevek

29. 05. 2023 18.29

Pogajalska komisija Ekonomsko socialnega sveta je obravnavala predlog zakona o dolgotrajni oskrbi in osnutek izhodišč sistemskega financiranja dolgotrajne oskrbe. Po predlogu pristojnih ministrstev bi sredstva zagotovili tako iz proračuna kot iz novega prispevka za dolgotrajno oskrbo, je neuradno izvedela STA.

V GZS proti višjim prispevkom delodajalcev za prvi pokojninski steber

21. 03. 2023 14.37

Izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenija (GZS) Mitja Gorenšček je glede načrtovane pokojninske reforme dejal, da so v GZS proti morebitnemu dvigu prispevne stopnje za delodajalce v prvem pokojninskem stebru. Minister za delo Luka Mesec pa je poudaril, da si pri reformi želi doseči konsenz socialnih partnerjev.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

V koalicijo s SDS pod drugim vodstvom? 'To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke'

05. 03. 2022 17.00

Deset hitrih vprašanj o ključnih družbenih in političnih vrednotah smo tokrat zastavili predsednici SAB Alenki Bratušek. Med drugim pravi, da se v SAB zavedajo, da se je v politiki treba pogovarjati. A na vprašanje, ali bi vstopili v koalicijo s SDS, če je ne bi vodil Janez Janša, odgovarja, da se ne da sodelovati s stranko, ki deluje na enak oz. podoben način, kot je dolga leta deloval Vladimir Putin. "To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke."

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen

14. 07. 2021 17.27

Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu

30. 12. 2020 12.02

Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

'Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo'

07. 10. 2020 09.30

Predsedniki opozicijskih strank so predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade. Poudarili so, da želijo prevzeti vlado, ki jo je kot tehnični mandatar pripravljen voditi ekonomist Jože P. Damijan. "Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo," je povedala Bratuškova. Počivalšek meni, da v tem trenutku ni nobene alternative aktualni vladi, Tonin pravi, da zdaj ni čas za politično preigravanje. Po Gantarjevem mnenju zadeva ni vredna komentarja, Janša pa: poimenovanje koalicija ustavnega loka je norčevanje iz ustavne ureditve.

Gantar predlaga, da se letos iz proračuna zagotovi 222,6 milijona evrov za zdravstvo

07. 08. 2020 11.34

Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da so napovedi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi v zdravstveni blagajni ob koncu leta lahko zmanjkalo okoli 270 milijonov evrov, pretirane. Ne glede na to pa ministrstvo za finance poziva, naj v letošnjem letu iz državnega proračuna za zdravstvo zagotovi vsaj 222,6 milijona evrov. Odgovora finančnega ministrstva še ni prejel.

ZZZS po petih mesecih zadolžen in brez razpoložljivih lastnih sredstev

01. 07. 2020 16.33

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je od januarja do maja pridelal za 129 milijonov evrov primanjkljaja, kar presega njihova razpoložljiva lastna sredstva. Za poravnavanje tekočih obveznosti se ZZZS zato že zadolžuje pri državni zakladnici, vlado in DZ pa poziva k zagotovitvi dodatnih sredstev iz proračuna.

DeSUS zahteva izpolnitev koalicijskih zavez: 'Nismo ideološka stranka'

14. 05. 2020 07.38

DeSUS zahteva takojšnjo ustanovitev delovne skupine za pripravo zakona o demografskem skladu, dvig prispevne stopnje za področje zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Pivčeva je napovedala tudi, da bodo odločno nasprotovali odpiranju vseh ideoloških tem. Na seji so imenovali novega generalnega sekretarja stranke. Medtem naj bi bil v stranko, ki naj bi jo pretresala nesoglasja, pripravljen znova vskočiti tudi nekdanji dolgoletni predsednik DeSUS Karl Erjavec.

Janez Janša bo še tretjič slovenski premier: 52 poslancev je glasovalo za

03. 03. 2020 08.20

Dober mesec dni po tem, ko je Marjan Šarec oznanil svoj odstop z mesta predsednika vlade, so poslanke in poslanci Državnega zbora glasovali o kandidatu za novega premierja, Janezu Janši. Glasovalo je 84 poslancev, 52 jih je bilo za, 31 proti, ena glasovnica pa je bila neveljavna.Tako bo Janša že tretjič sestavljal slovensko vlado.

Šabeder išče rešitve glede vračanja sanacijskih sredstev

14. 01. 2020 14.25

Ministra za zdravje in za finance Aleš Šabeder in Andrej Bertoncelj sta govorila o položaju, v katerem se je znašlo pet bolnišnic, ki morajo vrniti del sanacijskih sredstev. Šabeder se zaveda, da bi vračilo denarja še poslabšalo finančno stanje in likvidnost nekaterih bolnišnic. Tako verjame, da bodo v kratkem času prišli do rešitve.

'Z ukinitvijo dopolnilnega zavarovanja bi nastala luknja, velika 150 milijonov evrov'

12. 09. 2019 20.32

Ministrstvo za zdravje naj bi v pripombah na predlog Levice za prenos dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno opozorilo na več tveganj, tudi na obremenitev delovno aktivnih. Iz izračunov vlade izhaja, da naj bi pri krpanju vrzeli, ki bi nastala s prenosom zavarovanja, umanjkalo okoli 150 milijonov evrov.

Levica predlaga ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

28. 08. 2019 15.22

Levica je predstavila zakonski predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki bi ga prenesli v obvezno zavarovanje. Minister Šabeder na to odgovarja, da mora biti to odločitev stroke, ga pa čudi, da Levica s prelogom zdaj tako hiti. Podobno menijo tudi v koaliciji, kjer načeloma podpirajo predlagano ukinitev, a so kritični do 'soliranja' Levice.