prispevna

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Golob potrdil zimski dodatek za upokojence, ta bo sprva 150 evrov
30. 03. 2025 20.51Socialni partnerji bodo v ponedeljek podpisali dogovor o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednik vlade Robert Golob je potrdil, da je vlada predlagala t. i. zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. Znašala bo med 150 in 250 evrov.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek
24. 03. 2025 19.13Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Za upokojitev dovolj 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti
19. 06. 2024 16.00Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi
18. 07. 2023 09.51Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'
14. 07. 2023 06.53Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

OZS Ciglerja Kralja pozvala k podaljšanju čakanja na delo do konca leta
25. 08. 2020 13.24Upravni odbor Obrtniško-podjetniške zbornice Slovenije je ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja pozval k podaljšanju ukrepa čakanja na delo, podpori pri ureditvi dvojnega statusa upokojencev in iskanju virov za financiranje dolgotrajne oskrbe tudi prek intenzivnejšega spopada s sivo ekonomijo. Minister je pozive vzel na znanje in napovedal, da jih bo prenesel naprej. Končna odločitev vlade glede podaljšanja ukrepa subvencioniranja čakanja na delo bo sicer padla v četrtek.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka
21. 08. 2020 09.47Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

DeSUS zahteva izpolnitev koalicijskih zavez: 'Nismo ideološka stranka'
14. 05. 2020 07.38DeSUS zahteva takojšnjo ustanovitev delovne skupine za pripravo zakona o demografskem skladu, dvig prispevne stopnje za področje zdravstva in dolgotrajne oskrbe. Pivčeva je napovedala tudi, da bodo odločno nasprotovali odpiranju vseh ideoloških tem. Na seji so imenovali novega generalnega sekretarja stranke. Medtem naj bi bil v stranko, ki naj bi jo pretresala nesoglasja, pripravljen znova vskočiti tudi nekdanji dolgoletni predsednik DeSUS Karl Erjavec.

LMŠ bi iz opozicije vodila komisijo za nadzor javnih financ in okrepila članstvo v Knovsu
04. 03. 2020 17.15S tem, ko so z 52 glasovi poslanci Janeza Janšo izvolili za novega premierja, se dosedanja vladajoča stranka LMŠ seli v opozicijo. V poslanske klopi bo tako sedel tudi premier v odhajanju Marjan Šarec. Brane Golubović, ki ostaja vodja poslanske skupine, je pojasnil, da jih zanima vodenje komisije za nadzor javnih financ in okrepljeno članstvo v Knovsu.

Levica v DZ vložila zakon za ukinitev dopolnilnega zavarovanja: 'Več kot 95 odstotkov ljudi bo na boljšem'
25. 09. 2019 08.16Levica je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona, s katerim želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Predlog so vsebinsko v večji meri uskladili s koalicijo, pogajanja o finančnem delu zakona pa so še v teku. S sprejemom zakona pa pogojujejo svojo podporo proračunu.

Odbor DZ podprl zvišanje najnižjih pokojnin za polno delovno dobo
05. 04. 2017 17.57Odbor DZ za delo je brez glasu proti podprl dopolnjeni vladni predlog novele pokojninskega zakona, po katerem bi tistim z najnižjimi pokojninami, ki so se upokojili s polnimi pogoji, zvišali pokojnino na 500 evrov. Gre za tiste, ki so imeli ob upokojitvi t. i. polne pogoje za upokojitev, ki pa so bili v posameznem obdobju različni.

'Če bi ministrica bila kopač, na naše penzije ne bi padel mrak'
18. 01. 2017 12.27Sindikati s člani na zdravju škodljivih delovnih mestih oz. mestih, ki jih po določeni starosti ni več mogoče zanesljivo opravljati, pred ministrstvom za delo izražajo nestrinjanje z znižano prispevno stopnjo za poklicno zavarovanje. Zbralo se je približno 1.000 ljudi.

Židan: Dovolj je cincanja glede demografskega sklada
19. 11. 2016 15.37Koalicijska SD opozarja, da je treba za nemoteno izplačevanje pokojnin po letu 2030 nujno zagotoviti ustrezna sredstva. V ta namen je treba ustanoviti demografski rezervni sklad, ki ga predvideva koalicijska pogodba, so pozvali. Dovolj je cincanja, je po sprejetju deklaracije o skladu dejal Židan.

Bodo krizo javnega zdravstva rešili višji prispevki?
23. 09. 2016 07.07Zdravniška zbornica za izhod javnega zdravstva iz krize priporoča dvig prispevne stopnje za zdravstvo. Ali bi dvig veljal tako za delodajalce kot delojemalce, pa bo morala odločiti politika. Zbornica se zavzema za popolnoma novo zakonodajo, zdravnike pa naj bi se izvzelo iz zdajšnjega sistema javnih uslužbencev.

Za nekatere višja prispevna stopnja za zdravstveno zavarovanje
01. 02. 2014 08.50V veljavi so nekateri ukrepi interventnega zakona o zdravstvu, ki držaijo prispevke za samostojne podjetnike, plačevali pa se bodo tudi prispeveki od avtorskih pogodb. Ukrepi naj bi v zdravstveno blagajno prispevali dodatnih 36 milijonov evrov.

Boste odslej hodili po zdravje v tujino?
06. 11. 2013 17.58Po novem se bo bolnik na podlagi napotnice svojega zdravnika zdravil ali pa šel na pregled v tujino, tudi če bi lahko v Sloveniji prišel do iste storitve v zakonsko določenem roku. Spreminja se najnižja prispevna stopnja za samostojne podjetnike, prispevki pa se bodo plačevali tudi od avtorskih pogodb.

Po novem lahko gremo h kateremu koli specialistu v Evropi
25. 10. 2013 15.39Interventni zakon za zdravstvo je potrjen, kar za številne pomeni, da se jim bodo občutno zvišali prispevki za zdravstveno zavarovanje. Ti se bodo po novem plačevali tudi od avtorskih pogodb. Prinaša pa tudi nekaj dobrega, saj briše zdravstvene meje med državami.

Koalicija našla kompromis glede interventnega zakona v zdravstvu
01. 10. 2013 11.40Koalicijski partnerji so našli kompromis glede interventnega zakona v zdravstvu. Uskladili so se o zvišanju najnižje prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje za samostojne podjetnike za polovico zneska, ki ga je predvideval prvotni predlog. S tem naj bi pridobili 10 milijonov evrov letno.

Sindikati opozarjajo na 'solidarnost revnih z bogatimi'
30. 09. 2013 09.57Menedžer s plačo 10.742 evrov bruto za dopolnilno zdravstveno zavarovanje ob določenih predpostavkah nameni 0,26 odstotka mesečne plače, povprečni slovenski upokojenec pa za to zavarovanje letno odšteje več kot polovico mesečne pokojnine, opozarjajo v ZSSS.

Gantar: DL v ospredju lastni interesi, ne pa dobrobit vseh bolnikov
06. 09. 2013 13.01Odločitev DL, da ne podpre interventnega zakona o zdravstvu, po mnenju ministra za zdravje povzroča škodo slovenskemu bolniku. V DL odgovarjajo, da ne morejo podpreti predloga, ki ne bo odpravil vzrokov za stanje, ki trenutno vlada v zdravstvu.

GZS o zdravstveni reformi: delodajalci plačujejo največ, soodločajo pa ne
01. 08. 2013 09.59Gospodarstveniki so prepričani, da bi morali imeti več besede pri reformi zdravstvenega sistema, saj delodajalci v zdravstveno blagajno prispevajo največ. Opozarjajo, da ni dolgoročne strategije, še vedno pa se dopušča bohotenje parcialnih interesov.

Dobra novica: letošnji prispevki enaki lanskim
13. 03. 2013 12.47Vlada je potrdila novelo o postopnem zviševanju mesečnih prispevkov za obvezno pokojninsko zavarovanje in jo poslala v DZ v obravnavo po hitrem postopku. Višina letošnjih prispevkov ostaja na lanski ravni, 185 evrov pa naj bi dosegli leta 2018.

Pokojninska reforma: ohranili bi socialno državo in ustavili padanje pokojnin
16. 09. 2012 18.16Vlada je še podrobneje pojasnila glavne razloge in cilje pokojninske reforme. "Predlagani zakon je podlaga, s katero se lahko v najkrajšem možnem času prepreči negativne trende, ki jih beleži pokojninska blagajna," so navedli.

'61 odstotkov upokojencev prejema pokojnine do 600 evrov'
27. 08. 2012 12.24ZSSS kot prioriteto na pogajanjih o pokojninski reformi napoveduje prizadevanja za dostojno pokojnino in zagotovitev socialne varnosti. Sicer pa se zavedajo, da so nekatere spremembe pokojninskega sistema nujne.