prispevki za socialno varnost

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka
06. 12. 2024 12.15December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov
15. 11. 2024 13.08Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

Zgodovinska uskladitev pokojnin: 'Predlog SDS je populističen'
21. 02. 2024 06.00Dan po napovedi premierja Roberta Goloba o zgodovinskem dvigu pokojnin je SDS vlado pozvala, naj upokojencem poravna tudi dolg. Izplača naj jim torej 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za kolikor jih je lani prikrajšala. Prav za toliko pa naj pokojnino še dodatno uskladi, pravijo v opozicijski stranki. Je to boj za boljši položaj upokojencev ali za glasove več kot tretjine vseh volilnih upravičencev? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili poslanca SDS Zvonka Černača in poslanca Gibanja Svobode Deana Premika.

Obvezni zdravstveni prispevek bo mogoče plačevati z e-računom
06. 02. 2024 13.37Novi obvezni zdravstveni prispevek bo mogoče plačevati tudi prek e-računa, so sporočili s Fursa. Vsem zavezancem, ki bi se odločili za tak način plačevanja, svetujejo, da prijavo na prejem e-računa v svoji spletni banki oddajo vsaj do 13. februarja letos. Tak način plačila trenutno uporablja že skoraj 7000 davčnih zavezancev, so dodali.

Državni zbor potrdil zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva
22. 12. 2023 07.16Državni zbor je z 51 glasovi za in 22 proti vnovič potrdil zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, na katerega je državni svet v torek izglasoval veto. Tudi pri ponovnem odločanju so mu podporo zagotovili v koaliciji, medtem ko v opoziciji ostajajo kritični.

Svetniki izglasovali veto na zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu
19. 12. 2023 16.01Državni svet je z 20 glasovi 'za' in 8 glasovi 'proti' izglasoval odložilni veto na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Pobudo za veto je v ponedeljek na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev.

Državni svet v torek o vetu na zdravstveni interventni zakon
18. 12. 2023 09.52Državni svet bo v torek odločal o vložitvi odložilnega veta na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden. Pobudo za veto je na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev. Če bo DS veto vložil, bi državni zbor o interventnem zakonu utegnil ponovno glasovati v petek.

Ob praznikih z božičnicami med najradodarnejšimi v farmaciji in energetiki
17. 12. 2023 09.32December je tudi čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Med najradodarnejšimi so tudi letos farmacevtska podjetja, izstopajo še Gen energija, Telekom Slovenije, Lumar in Emil Frey. Prav tako nagrade napovedujejo v bankah, kjer je bilo letošnje leto zelo uspešno, skromnejša izplačila pa ob stavki v zraku prejmejo tudi trgovci in Pošta Slovenije.

Kako bogate božičnice bodo nakazovali v slovenskih podjetjih?
28. 11. 2023 20.20Čeprav se slovensko gospodarstvo še naprej ohlaja, lahko nekateri zaposleni že z veseljem pričakujejo naslednjo plačo, saj bodo z njo tudi tokrat prejeli nagrado za poslovno uspešnost oziroma božičnico. Preverili smo, kakšne nagrade si zaposleni v slovenskih podjetjih lahko obetajo letos. Nekatera podjetja bodo pri izplačilu tokrat – kot kaže – še bolj radodarna. V katerem slovenskem podjetju pa bodo zaposlenim poleg štirih do petih dodatnih plač, ki so jih v letošnjem letu že prejeli, letos prvič nakazali še božičnico?

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

DZ odpravil 100-odstotno kritje prispevkov verskim uslužbencem
20. 09. 2023 17.36DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Zaradi nižjih prispevkov razočaranje med verskimi uslužbenci
16. 06. 2023 19.41Ali bodo verski uslužbenci po novem na slabšem? Golobova vlada namreč ukinja 100-odstotno plačevanje prispevkov za socialno varnost in za obvezno zdravstveno zavarovanje duhovnikom, redovnicam in drugim verskim uslužbencem, s čimer bi na leto prihranila slaba dva milijona evrov. Po novem bi jim namreč plačevala le še 60 odstotkov prispevkov. Da so razočarani, odgovarjajo v Slovenski škofovski konferenci, Islamska skupnost v Sloveniji pa obžaluje, da je vlada zakon sprejela brez širšega posveta z verskimi skupnostmi.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?
22. 05. 2023 06.00Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'
20. 05. 2023 08.15Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Nove podrobnosti davčne reforme: bomo torej plačevali več ali manj?
15. 03. 2023 18.35"Povprečen Slovenec po vladni davčni reformi v svoji denarnici ne bo imel nič manj kot do zdaj, kvečjemu več," obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Pa bo res? Vlada dosedanjo dohodninsko logiko obrača na glavo in bo pri izračunu upoštevala vse dohodke posameznika. Poleg plače tudi regres, nagrade za uspešnost, prevoz na delo in socialne transferje. Nepremičnine pa naj bi po novem progresivno obdavčili glede na njihovo vrednost.

Bo nadomestilo za plačilo prispevkov verskim uslužbencev višje?
11. 03. 2023 15.34Ministrstvo za kulturo je pripravilo predlog sprememb zakona o verski svobodi, ki spreminja višino nadomestila za plačilo prispevkov verskim uslužbencem. Po predlogu bi država pokrila 60 odstotkov prispevkov od povprečne plače. Zdaj nekaterim krije tudi v celoti.

Boštjančič meni, da je sistem plač v javnem sektorju slab
04. 02. 2023 09.03Finančni minister Klemen Boštjančič meni, da je sistem plač v javnem sektorju slab. Odgovor vidi v celoviti prenovi sistema, s katero se bo zagotovila tudi večja učinkovitost. Sindikati naj se zato na vlado ne obračajo le z zahtevami za višje plače, ampak tudi s predlogi za povečanje učinkovitosti, je dejal.

Nekaterim zaposlenim v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva do 150 evrov dodatka
24. 01. 2023 16.25Vlada je na dopisni seji sprejela posebni vladni projekt za plačno skupino J v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva, ki omogoča izplačevanje delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela. Javnemu uslužbencu se lahko za posamezni mesec od januarja izplača dodatek v višini do 150 evrov bruto za polni delovni čas, so sporočili z Ukoma.

Kakšne božičnice bodo letos izplačala slovenska podjetja?
26. 11. 2022 09.34December je tudi čas božičnic in 13. plač oz. v zadnjih letih zlasti nagrad za poslovno uspešnost. Kot kaže, bodo med najbolj radodarnimi tudi letos farmacevtska podjetja, izplačila pa ob stavki v zraku napovedujejo tudi nekateri trgovci. Največji osmoljenci bi bili lahko zaposleni ponekod v energetiki, kjer so državni ukrepi zarezali v poslovanje.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Samozaposleni morajo po dveh letih plačati prispevke
06. 03. 2022 08.10Kot enega prvih ukrepov za pomoč ob epidemiji covida-19 je vlada spomladi 2020 predlagala odlog plačila prispevkov za socialno varnost za samozaposlene in kmete. Odlog so lahko koristili za tri spomladanske mesece tistega leta, velja pa do konca marca letos. To pomeni, da imajo še manj kot mesec dni časa za plačilo obveznosti.

46-letnik, ki zaposlenim ni plačeval prispevkov, ovaden zaradi davčne zatajitve in zlorabe položaja
23. 02. 2022 19.47Novomeški kriminalisti so zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve ovadili 46-letnika, ki naj bi z neplačevanjem prispevkov zaposlenim državni proračun oškodoval za 116.000 evrov. Ovadili so ga tudi zaradi kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, poleg njega pa tudi 44-letnika, s katerim sta v letu 2018 s poslovnega računa družbe dvignila 59.113 evrov, v dokumentaciji pa nista predložila dokazil o poslovni porabi denarja. Za kaznivo dejanje so ovadili tudi pravno osebo.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019
17. 01. 2022 09.08Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Več kot 400 opeharjenih delavcev: Furs je kršitelje Policiji prijavil leta 2017
09. 06. 2021 13.18Kar 423 delavcev, zaposlenih v gradbeništvu, je bilo od leta 2011 do 2019 med žrtvami treh slovenskih državljanov, ki zanje niso izplačevali plač in prispevkov za socialno varnost. Kako je kaj takega mogoče (sploh za tako dolgo časovno obdobje), nam na Fursu niso odgovorili, saj da gre za davčno tajnost. "Zaradi interesa preiskave" je z informacijami skopa tudi Policija. So nam pa na Fursu povedali, da so bile pri obravnavnih zavezancih ugotovljene številne nepravilnosti: od prezaposlovanja zaposlenih v verigi podjetij in neoddajanja REK-obrazcev do izplačevanja plač delavcem s strani slamnatih podjetij in gotovinskih izplačil. Glavno vlogo v tej zgodbi naj bi po neuradnih informacijah imelo ljubljansko podjetje Gomiva.

Oproščeni prispevki se lahko izvzemajo iz davčnega obračuna
07. 05. 2021 10.00Furs je sporočil, da se v davčnih obračunih, oddanih za leto 2020, oproščeni prispevki lahko izvzemajo iz davčnega obračuna. Pri oddaji davčnih obračunov za leto 2021 pa se prispevki, ki jih plača država, pri normirancih ne bodo več izvzemali iz davčnega obračuna.