pripjat

Ledeni policijski curek in tek za dvometrskim Kličkom
24. 02. 2025 07.00Trije dnevi Putinove "posebne vojaške operacije" so danes postali tri leta. A da ti trije dnevi v resnici trajajo že precej dlje, dobro ve urednica zunanjepolitične redakcije naše televizije. Facebookov spominski opomnik je Katjo Horvat Plevnik pred mesecem dni vrnil v čas pred 11 leti, ko ji je ponovno prikazal fotografijo s čelado na glavi v družbi fotografa Mira Majcna. Pisal se je januar 2014 in v krogu takratne uredniške zasedbe POP TV je padla odločitev, da se gre v Ukrajino. Protestniki, ki so zahtevali odstop tedanjega proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, so namreč že več tednov vztrajali na ulicah Kijeva, postalo je jasno, da so pred vrati velike spremembe.

Eksplozija v Černobilu, kamere ujele napad drona
14. 02. 2025 09.14Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je sporočila, da je ponoči njihova ekipa na območju nekdanje jedrske elektrarne v Černobilu zaslišala eksplozijo na zaščitnemu sarkofagu, ki pokriva četrti jedrski reaktor. Ugotovili so, da je prišlo do napada z dronom, ki je povzročil manjši požar na strehi. Večje nevarnosti ni.

Deset zabaviščnih parkov, ki so za vedno zaprli svoja vrata
23. 04. 2023 07.19Na stotine zabaviščih parkov po svetu je potisnjenih na smetišče zgodovine. Lastniki in upravljavci so jih opustili iz različnih razlogov – upada obiska, naravnih katastrof ali finančnih težav. A v takšnih opuščenih "mestih duhov" je nekaj mističnega, postapokaliptičnega, srhljivega. Tistim, ki najdejo pot do njih, nudijo vpogled v to, kakšna bi bila Zemlja, če bi ljudje z nje izginili.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'
05. 04. 2023 17.25Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Černobil: ceste uničene, mostovi podrti, območje prazno
06. 04. 2022 12.52Potem ko je konec marca večina ruskih vojakov zapustila jedrsko elektrarno v Černobilu in je ta spet pristala v ukrajinskih rokah, so se v medijih pojavile prvo fotografije iz omenjenega območja.

Iz Ukrajine beži vse več ljudi: 'Evropi grozi humanitarna kriza zgodovinskih razsežnosti'
27. 02. 2022 05.10Ukrajina je sporočila, da je pripravljena na pogajanja z Rusijo na ukrajinsko-beloruski meji v bližini Černobila. "Ne verjamem, da bodo pogajanja uspela, ampak vsaj poskusimo," je ob tem dejal ukrajinski predsednik Zelenski. Na drugi strani se je ruski vodja Putin na nove napovedane sankcije Zahoda odzval tako, da je ukazal povišanje pripravljenosti jedrskih sil. Medtem Evropa pričakuje več kot sedem milijonov razseljenih Ukrajincev znotraj in zunaj države. Župan Kijeva Vitalij Kličko pa je sporočil: "Naše mesto je obkoljeno, evakuacija civilistov ta trenutek ni mogoča." Njegova tiskovna predstavnica je sicer kasneje navedbe župana zanikal ter dodala, da je šlo za napako.

35 let od najhujše jedrske nesreče: v Ukrajini se spominjajo žrtev
26. 04. 2021 08.00V Ukrajini so obeležili 35. obletnico katastrofe v jedrski elektrarni v Černobilu, najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva, ki sta jo povzročila človeška napaka in pomanjkljiva sovjetska tehnologija. Obletnica sicer mineva v senci pandemije covida-19. Spomin prič eksplozije je še vedno živ. Ukrajinske oblasti verjamejo, da se bodo kapljice turistov kmalu spremenile v pravi hudournik, kar bi prineslo tudi denar za pomoč pri nadaljnjih obnovitvenih delih.

Več kot 1000 gasilcev se spopada s plameni v okolici černobilske jedrske elektrarne
26. 04. 2020 16.28Več kot tisoč gasilcev je aktivnih na območju Černobila, kjer že tedne na zaprtem območju okoli jedrske elektrarne divja požar. Ravno danes mineva 34 let od jedrske katastrofe, strokovnjaki pa svarijo, da bi lahko požari dvignili v zrak radioaktiven prah, ta pa bi z vetrom lahko dosegel tudi milijonsko ukrajinsko prestolnico Kijev.

Požar, ki se je nevarno bližal černobilski nuklearki, pod nadzorom
14. 04. 2020 10.39Gozdni požar, ki že več dni divja na severu Ukrajine, je bil od zapuščene černobilske nuklearne elektrarne oddaljen le še nekaj kilometrov. Dosegel je že mesto Pripjat, kjer so včasih živeli zaposleni v elektrarni. Ukrajinske oblasti so sporočile, da so ga uspeli spraviti pod nadzor. Strokovnjaki so opozarjali na povečano stopnjo radioaktivnega sevanja na območju, a so odgovorni to zanikali.

Človeška nečimrnost: katastrofa v Italiji, zaradi katere je umrlo skoraj dva tisoč ljudi
31. 07. 2019 11.57Letos mineva 60 let od gradnje takrat najvišjega jezu na svetu. Jez Vajont je bil ponos Italije, a ne dolgo. Le dobri dve uri vožnje od slovenske meje si lahko ogledamo tragično podobo jezu, ki je velik opomnik človeški nečimrnosti, v katerem je zaradi skrivanja napak v le sedmih minutah umrlo skoraj 2 tisoč ljudi.

'Kontaminirani izobčenci': raje v neizprosno okolje kot med neizprosne ljudi
22. 07. 2019 06.00"Sosedje nas niso pozdravljali, na parkiriščih so nam razbijali avtomobile, zanje smo bili kontaminirani." Stavek je izpoved ženske, ki je preživela cunami in jedrsko nesrečo v Fukušimi in bila med tistimi, ki so jih evakuirali v Tokio. Jedrske nesreče so redke, a ko se zgodijo, so med njihovimi najhujšimi posledicami psihološke in družbene travme, pravijo strokovnjaki.

Zelenski Černobil razglasil za uradno turistično atrakcijo
11. 07. 2019 21.03Černobil – območje največje jedrske katastrofe v zgodovini, po kateri je umrlo več tisoč ljudi – bo zdaj postal uradna turistična destinacija Ukrajine, je sporočil tamkajšnji predsednik Zelenski. V prihodnjih letih nameravajo vlagati v infrastrukturo in razvoj turizma na območju, s tem pa bi radi ustavili korupcijo, ki vlada zaradi vse večjega zanimanja turistov, ki s podkupovanjem varnostnikov skušajo zaobiti številne prepovedi in omejitve.

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'
25. 06. 2019 08.10Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

Instagram preplavile nespoštljive fotografije iz Černobila
17. 06. 2019 12.46Priljubljena miniserija Černobil je vplivala na številne uporabnike Instagrama, ki so začeli množično obiskovati mesto jedrske katastrofe. Na kraju nesreče je pozirala tudi Veronika Rocheva, ki je s svojimi provokativnimi slikami razburila javnost.

Avtobuse jedrskih beguncev so zamenjali avtobusi tujih turistov
15. 06. 2019 09.25Prizorišče najhujše jedrske nesreče v zgodovini v Černobilu po 33 letih postaja prava turistična znamenitost. Številni popotniki si, sploh po neverjetnem uspehu HBO-jeve miniserije, rečejo: "Pojdimo!" Armado avtobusov, polnih pretresenih jedrskih beguncev, ki so morali pred 33 leti zapustiti domove, so zamenjali avtobusi, polni tujih turistov.

Po koncu serije Černobil 40-odstotna rast rezervacij za obisk 'mesta jedrske katastrofe'
07. 06. 2019 06.00Po poročanju tujih medijev so ukrajinske turistične agencije od začetka do konca predvajanja izjemno priljubljene miniserije Černobil zabeležile občutno rast rezervacij za obisk mesta jedrske katastrofe. V eni izmed njih je število rezervacij poskočilo za kar 40 odstotkov.

'Pripravljajo nas na to, da bo morda ujet več let.' Putin pa nič
28. 12. 2018 07.00Medtem ko se svet pripravlja na bučen vstop v novo leto, bo ukrajinski Donbas vstopil v peto leto, ko prebivalci območja živijo v negotovosti. Analitiki menijo, da je razplet odvisen od Rusov. Dokler bodo pripravljeni plačevati za Putinove kaprice, tako dolgo bo Rusija lahko vztrajala pri samosvoji zunanji politiki.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?
25. 04. 2017 06.34Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.

Življenje v uničenem Černobilu: Rekel sem, če tako jočeš, potem gremo domov
01. 05. 2016 06.42Predstavljajte si mesto v velikosti Celja. A v njem ni žive duše. Po njem hodiš sam, v nobenem stanovanju ni nikogar. Greš na vrh stolpnice, nikjer nikogar. Voziš se po ulicah - sam. Slišiš samo ptiče in veter in svoje korake.

FOTO in VIDEO: Černobil po 30 letih: tamkajšnji prebivalci umirajo mlajši, zmanjšala se je rodnost, več je rakavih obolenj
26. 04. 2016 05.4126. aprila 1986 ob 1.23 se je v četrtem reaktorju jedrske elektrarne Černobil med poskusom zgodila katastrofalna nesreča, katere posledice čutimo še po 30 letih. Pristojni so se sprva sprenevedali, da ni hujšega. Prebivalce v bližnjem Pripjatu so evakuirali šele 36 ur po nesreči. Sarkofag je v 30 letih počasi propadal, zdaj nad njim in uničenim reaktorjem gradijo novo kupolo.

Prebivalci so mirno spali, ko se je v elektrarni začela največja jedrska nesreča na svetu
24. 04. 2016 06.26V torek bo minilo natanko 30 let od najhujše jedrske nesreče v zgodovini. V jedrski elektrarni Černobil v takratni Sovjetski zvezi so dan prej pričeli test na dobri dve leti starem reaktorju, s katerim so želeli izboljšati varnost elektrarne. Medtem ko so prebivalci v nekaj kilometrov oddaljenem mestu Pripjat mirno spali, se je v elektrarni začela največja jedrska nesreča na svetu.

FOTO: Podobe atomskega opustošenja desetletja kasneje: dva cvetoča kraja in strašljivo mesto duhov
28. 10. 2013 07.35Če odmislimo nekaj krajev jedrskih poskusov, so na Zemlji trije kraji, ki jih je opustošila moč jedrske energije: Hirošima, Nagasaki in Černobil. A medtem ko prvi dve mesti živita naprej, je tretje desetletja kasneje še vedno mesto duhov. Zakaj takšna razlika?

FOTO in VIDEO: 25 let po katastrofi Černobil še vedno seva
26. 04. 2011 06.30Prizorišče najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva 25 let po tragediji še vedno seva in je najbolj radioaktivno v Evropi. Obiskala sta ga naš fotograf <b>Miro Majcen</b> in novinarka <b>Katja Horvat</b>.

Četrt stoletja po Černobilu
26. 04. 2011 06.30Se še spomnite, kje ste bili pred natanko četrt stoletja? Morda vam bo lažje, če povemo, da se je takrat zgodila najhujša jedrska nesreča v zgodovini človeštva. 26. aprila ob 1.23 je namreč eksplodiral reaktor v černobilski jedrski elektrarni.

25 let od najhujše jedrske nesreče v zgodovini
24. 04. 2011 18.00Černobil je 25 let po tragediji najbolj radioaktivno ozemlje v Evropi. Na zastraženem območju sevanje ponekod 400-krat presega normalne vrednosti. Po nesreči so oblasti evakuirale 150.000 prebivalcev, vrnila pa se jih je le peščica.

Černobilska tragedija kmalu turistična znamenitost
13. 12. 2010 16.38Ukrajinske oblasti nameravajo prihodnje leto območje nekdanje jedrske elektrarne v Černobilu odpreti za turiste, do leta 2015 pa naj bi končali gradnjo novega sarkofaga za reaktor, ki je eksplodiral pred 24 leti.

24 let po nesreči Černobil še vedno preti Evropi
26. 04. 2010 09.04Mineva 24 let od nesreče v ukrajinski jedrski elektrarni Černobil. Nesreča je zaznamovala vso Evropo, ukrajinski predsednik Janukovič pa meni, da reaktor še vedno predstavlja nevarnost Evropi, Rusiji in Belorusiji.

20 let Černobila: Nikoli več
26. 04. 2006 07.18Minilo je 20 let od jedrske katastrofe v v zgodovini. Nesreča je uničila življenja milijonom ljudi.

Černobil: Kronologija katastrofe
25. 04. 2006 13.27Testiranje reaktorja v jedrski elektrarni Černobil severno od ukrajinskega glavnega mesta Kijev je v noči s 25. na 26. april 1986 privedlo do doslej najhujše nuklearne katastrofe na področju civilne rabe atomske energije.

Po 16 letih stanje nič boljše
07. 02. 2002 00.00Skoraj 16 let po nesreči v ukrajinski jedrski elektrarni Černobil okoli 200.000 ljudi živi na visoko radioaktivno onesnaženem območju, 4,5 milijona ljudi pa je popolnoma odvisnih od finančne pomoči.