primer kangler

DZ priporočil vladi, da naj po potrebi pripravi ukrepe za manj korupcije

16. 11. 2023 18.00

DZ je na izredni seji o korupciji s 70 glasovi za in štirimi proti sprejel priporočilo, po katerem naj vlada opravi temeljito analizo zakonodaje in podzakonskih predpisov, ki urejajo preprečevanje korupcije in kaznovalno pravo. Na podlagi ugotovitev naj po potrebi pripravi učinkovitejše ukrepe za omejitev tveganj za korupcijo, priporoča DZ.

'Sile, ki ne dosežejo praga za vstop v DZ, se morajo povezati v skupne stranke'

19. 02. 2023 17.57

Vlada Roberta Goloba je z višanjem davkov, centralizacijo in novimi birokratskimi ovirami državo pahnila na pot razkroja in ne napredka. To je bila le ena od puščic, ki jo je proti aktualni vladi sprožil Janez Janša na akademiji SDS v Mariboru. V SDS so zato prepričani, da morajo svoje sile na politični desnici okrepiti. Podpisali so že sporazum o priključitvi Nove slovenske ljudske stranke, pravijo pa, da je na političnem prizorišču še kar nekaj njim sorodnih strank. Koga bi še utegnili privabiti pod svoje okrilje?

Težave na lokalnih volitvah: dvojno delo za komisijo, napake pri rezultatih

02. 12. 2022 07.00

Štetje glasovnic se je v prvem krogu lokalnih volitev zavleklo pozno v noč. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da "volilne odbore vodita natančnost in verodostojnost rezultatov, ne hitrost". A kot nam je zagotovilo več članov volilnih komisij, je bilo preštevanje glasov na spletni strani počasno tudi zaradi neuporabe indigo papirja. Tega volilne komisije običajno uporabljajo za zapisovanje poročil po volitvah, s čimer se ustvarita dve identični kopiji zapisa. A tokrat indigo papirja niso uporabili, kopiji pa so morali tako dvakrat zapisati ročno. Težave so se pojavile tudi drugod: od občasnega nedelovanja spletne strani isDVK do napačnih rezultatov. Kaj je šlo narobe?

Še nižja udeležba kot prvič in mobilizacija volivcev v Celju

01. 12. 2022 10.57

Prvi krog volitev županov in članov občinskih svetov je zaznamovala druga najnižja volilna udeležba na lokalnih volitvah do zdaj. Po oceni Andraža Zorka gre razlog iskati v tem, da so lokalne volitve padle v vmesni čas med predsedniškimi in referendumi. V drugem krogu na državni ravni pričakuje še nižjo volilno udeležbo. "V drugem krogu umanjkajo volivci, ki so v prvem krogu izgubili svojega kandidata in ne čutijo potrebe, da bi dali svoj glas nekomu, ki ni njihova prva izbira," pravi. Izjema bi lahko bilo Celje, kjer ne bi presenetila mobilizacija volivcev.

Osumljen, obtožen, obsojen, oproščen: kdo vse gre po županski mandat?

08. 11. 2022 06.00

Volivce v Šaleški dolini med drugimi nagovarjajo trije akterji, povezani z afero TEŠ 6, v kateri se je začelo sojenje zaradi domnevnega 250-milijonskega oškodovanja podjetja. Franc Rosec in Peter Dermol, ki kandidirata v Šoštanju in Velenju, sta med osumljenimi v vzporednem poslu, nekdanjemu direktorju Premogovnika Velenje Milanu Medvedu, ki prav tako kandidira v Velenju, pa je sodišče pred tremi leti naložilo plačilo odškodnine zaradi škodljivih poslov z občino. Kdo pa je prvak med kandidati po številu ovadb v mestnih občinah?

Vlada ukinila urad za demografijo

14. 07. 2022 17.48

Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

V ponovljenem odločanju o odškodnini za Kanglerja zaslišali novo pričo

16. 05. 2022 16.01

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani je potekal narok v ponovljenem odločanju sodišča o odškodnini za Franca Kanglerja, danes državnega sekretarja, v preteklosti pa poslanca, državnega svetnika in mariborskega župana. Zaslišali so pričo, ki je v prvem sojenju niso in zaradi česar je višje sodišče primer vrnilo v odločanje okrožnemu sodišču.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Višje sodišče Kanglerju potrdilo 50.000 evrov odškodnine

07. 04. 2022 10.02

Višje sodišče je pritrdilo ljubljanskemu okrožnemu sodišču, da nekdanjemu mariborskemu županu Kanglerju zaradi škode, ki mu je nastala zaradi neupravičene obsodbe v primeru Ježovita, pripada 50.000 evrov odškodnine. Poleg tega je delno ugodilo njegovi pritožbi glede plačila za izgubljeni dohodek in duševne bolečine.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

'Obstanek ministra Dikaučiča je predvsem in v prvi vrsti poraz za našo državo'

24. 11. 2021 06.00

Je glasovanje o interpelaciji zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča dokončno zacementiralo razmerje moči v parlamentu in odpihnilo sanje opozicije, da bi lahko zrušila vsaj enega ministra Janševe vlade, ki mu kljub občasnemu nihanju podpore v parlamentu v ključnih trenutkih uspe zbrati dovolj glasov, tako da vlada svoje ministre ohranja na položaju ne glede na to, kaj počnejo? Tudi zato so oči vse bolj uprte v prihajajoče volitve, na katerih se bodo pojavili tudi novi igralci. Desnosredinski pol naj bi ojačale stranke, združene v gibanje Povežimo Slovenijo, zmago leve sredine na volitvah pa naj bi omogočil vstop Roberta Goloba v politiko, če se bo za to odločil.

Globe za nedostojno vedenje: zaščita pred nasiljem ali utišanje kritikov?

21. 09. 2021 07.46

DZ je pet ur razpravljal o predlogu novele zakona o varstvu javnega reda in miru. Večina razprave je bila vezana na predlog, ki uvaja globo za nedostojno vedenje, če ga policist zazna na kraju kršitve. V koaliciji pravijo, da gre za preprečevanje pouličnega nasilja, iz večjega dela opozicije pa prihajajo očitki, da je namen utišati kritike oblasti. Napovedujejo tudi razmislek o ustavni presoji, če bodo poslanci v sredo omenjeno dopolnilo potrdili.

Kanglerju za primer vedeževalkinega stanovanja 50.000 evrov odškodnine

30. 06. 2021 13.48

Okrožno sodišče v Ljubljani je nekdanjemu mariborskemu županu in zdajšnjemu državnemu sekretarju na notranjem ministrstvu Francu Kanglerju zaradi škode, ki mu je nastala zaradi neupravičene obsodbe v primeru Ježovita, prisodilo 50.000 evrov. Kangler je sicer zahteval 661.725 evrov in s sodbo ni zadovoljen, zato se bo pritožil.

Florjančič s predstavniki Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji

14. 04. 2021 15.55

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je v torek opravil intenziven in poglobljen pogovor s predstavniki Evropske komisije glede priprave drugega letnega poročila o stanju vladavine prava v državah članicah EU. Florjančič je med drugim opozoril na zaviranje krepitve načela pravne države ter druge težave, s katerimi se soočajo sodniki.

Odprava policijske ure ali (le) zamik na 22. uro?

09. 03. 2021 11.23

Omejitev v nočnem času traja že 140 dni. Na ministrstvu po besedah Hojsa razmišljajo, da bi razrahljali tudi ta ukrep, predvsem v posavski in jugovzhodni regiji, ki sta že v rumeni fazi, v kateri je predvidena odprava te omejitve. Bo pa najverjetneje predlagal, da se v vsakem primeru konec meseca ob premiku ure začetek omejitve gibanja v nočnem času zamakne na 22. uro.

Prevzem Policije z devetimi menjavami in 'eksperimentom' na NPU

18. 12. 2020 06.00

Le ena politična menjava in kar osem strokovnih, samo vprašanje časa je še deseta na PU Ljubljana, pritiski, izbira lojalnih, sodni postopki, višanje plač izbranim – takšna je kadrovska kombinatorika Janševe vlade na Policiji. Čistka se je začela praktično s prvim dnem vladanja, ko je morala oditi generalna direktorica Tatjana Bobnar, ki jo je najprej nasledil Anton Travner, zdaj je v. d. Andrej Jurič. Sledile so razrešitve šefov kriminalistične policije Boštjana Lindava, uniformirane policije Srečka Jarca in vodje odnosov z javnostmi Vesne Drole. Odšel je Franc Pavlin, vodja sektorja za notranje preiskave in integriteto. Na NPU so se v nekaj mesecih zamenjali kar štirje šefi – po Darku Muženiču, Igorju Lambergarju in Urošu Lepoši, so postavili prijateljico Roka Snežiča, Petro Grah Lazar.

Damjana Seme: Od edinega intervjuja s Kamenikom do nepozabnega požigalca in 'afere Seme'

10. 12. 2020 07.00

Težko je strniti 25 let spominov v en članek, četrt stoletja dogodkov, ki so zaznamovali mojo novinarsko kariero, in izpostaviti zgodbe, ki so vplivale na moje življenje. V arhivu imam zagotovo več kot šest tisoč različnih prispevkov, prevladujejo kriminalne zgodbe in afere. Srečala sem ogromno ljudi, eni so mi zagrenili življenje, drugi so mi ga polepšali. Če bi morala izpostaviti en dogodek, o katerem sem največ poročala in kateremu sem se najbolj posvetila, je to zagotovo štirikratni umor v Tekačevem. Doletel me je eno leto po tem, ko sem začela delati na Pop TV. Ekipi informativnega programa sem se namreč pridružila marca 1996, tri mesece po naši prvi oddaji 24 UR.

Se je notranji minister Hojs glede dogodka na NPU zlagal poslancu Bakoviču?

23. 10. 2020 06.02

Poslanec Predrag Bakovič, SD, je na notranjega ministra Aleša Hojsa naslovil poslansko vprašanje glede domnevnih nepravilnosti pri navideznem odkupu prepovedanih drog, ki naj bi se nanašale na kriminalista Nacionalnega preiskovalnega urada. Odgovor Policije kaže, da si je odgovor Aleš Hojs izmislil.

Kanglerjevi pritiski na policiste, ki so ovadili njegovega znanca

01. 09. 2020 10.42

Državni sekretar Franc Kangler po naših informacijah zahteva sankcije za preiskovalce NPU, ki so zaradi prostitucije ovadili njegovega znanca Jožeta Kojca. Tako se v konkretne kazenske zadeve vtika že celo državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler, ki je bil tudi sam v številnih postopkih.

Horvat vesel obrazložitve IP: Ne pravim, da je kriv Šarec

17. 07. 2020 09.44

Poslanec Jožef Horvat je bil na božični večer v enakem položaju kot vseh drugih 178 od skupno 180 Jožefov Hrovatov v Sloveniji, pravi informacijska pooblaščenka. Pri vpogledu v njegove osebne podatke namreč kršitev niso zaznali. "Za kakršnekoli zaključke je nujno treba poznati vsaj osnove delovanja informacijskega sistema," je ob tem opozorila. Horvata veseli razlaga pooblaščenke, meni pa, da se v svojih izjavah ni prenaglil. Ker Šarec pričakuje opravičilo, se je poslanec NSi zdaj potegnil nekoliko nazaj in dejal: "Ne pravim, da je kriv Marjan Šarec."

Nekdanji tožilec o zadevi Kangler: name ni nihče nikoli pritiskal

03. 07. 2020 19.18

Nekdanji mariborski tožilec Boris Marčič je na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ, ki se ukvarja z ugotavljanjem morebitnih zlorab v kazenskem pregonu Franca Kanglerja in drugih, dejal, da nanj v 35-letni tožilski karieri nihče nikoli ni izvajal političnega pritiska. In tudi v konkretni zadevi ne, je dodal.

Kresalova in Cerar pred komisijo zanikala vpletenost v pregon Kanglerja

02. 03. 2020 12.11

Pred preiskovalno komisijo DZ, ki se ukvarja z ugotavljanjem morebitnih zlorab v kazenskem pregonu državnega svetnika Franca Kanglerja, sta kot priči stopila nekdanji premier Miro Cerar in nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal. Oba sta zanikala, da bi bila povezana s pregonom Kanglerja, prav tako nista seznanjena s postopki proti njemu.

Šarec: Jasno je, da Knovs zanima preiskava o financiranju SDS

19. 02. 2020 09.28

Na nadzor Knovsa na NPU se je odzval tudi Šarec, ki meni, da gre pri tem "za zlorabo Knovsa". Član komisije in SDS Žan Mahnič pa je Bobnarjevo pozval, naj zapiše njegovo celotno izjavo, v kateri jo je pozval, naj pomisli na svojo prihodnost. Sporočil je tudi, da komisija o ugotavljanju zlorab v zadevi Kangler začenja s preiskovanjem morebitne zlorabe obveščevalno-varnostnih služb proti aktualnim poslancem in ministrom iz političnih namenov.

Grožnje politikom: viseče lutke, razstreljeni lokali, grozilna pisma

07. 02. 2020 19.13

Po našem razkritju, da je - za zdaj še neznani storilec - grozil novi predsednici stranke upokojencev, Aleksandri Pivec, ta sporoča, da v zadnjem času sliši več podobnih opazk, a da je šlo zadnje pismo čez vse meje. Dodaja pa, da je grožnje ne bodo omejevale pri odločitvi, ali gre v koalicijo z SDS.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Vrhovno sodišče zavrnilo sodelovanje s komisijo v zadevi Kangler

04. 11. 2019 14.13

Vrhovno sodišče je od komisije v zadevi Kangler prejelo zaprosilo za dokumentacijo, a so jim po besedah predsednika vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča pojasnili, da na zaprosilo ne bodo odgovorili. Kot je dodal, delovanje komisije za zdaj štejejo za nelegitimno, zato se do odločitve ustavnega sodišča na morebitne pozive ne bodo odzivali.

Z odpisom dolga Jankovićevim se zdaj ukvarja tudi pravosodno ministrstvo

06. 09. 2019 17.41

Zgražanje javnosti ob odpisu 29 milijonov evrov dolga družini Janković še vedno ne pojenja. Pravosodno ministrstvo s Katičevo na čelu pa zdaj obljublja: preučili bomo, kaj je narobe z našo insolvenčno zakonodajo. Da jo je nujno treba popraviti že lep čas, opozarja tudi stroka. Še posebej postopek poenostavljene prisilne poravnave, ki se je povsem izrodil.

Dogajanje na mariborskem sodišču po mnenju pravnikov zaskrbljujoče

01. 08. 2019 18.07

So sodniki v Mariboru pristranski? To že leta trdi Franc Kangler, zdaj pa mu je pritrdilo tudi Vrhovno sodišče. Višjemu sodišču v Mariboru je odvzelo pristojnost za sojenje nekdanjemu županu, ker je okrnjen videz nepristranskosti. Primer je dodelilo novomeškim sodnikom. Kangler je zadovoljen. Pravi, da je odločitev pričakoval.

Parlamentarna preiskava v zadevi Kangler, sodelovanje večine strank vprašljivo

12. 07. 2019 12.42

Državni zbor je na zahtevo Državnega sveta odredil parlamentarno preiskavo o odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri pregonu državnega svetnika Franca Kanglerja. Preiskavo so pozdravili v nevladnih strankah, iz vrst koalicije in Levice pa je bilo ob opozorilih o njeni nedopustnosti slišati napovedi, da v preiskovalni komisiji ne nameravajo sodelovati.

'Name kot tožilca v zadevah Kangler se izvaja pritisk z zavržnimi udbovskimi metodami'

30. 05. 2019 06.00

"To je sramota za Slovenijo, sramota za slovensko pravosodje in sramota za tožilsko organizacijo. Na mene kot tožilca v zadevah Kangler se je izvajal in se še izvaja pritisk z zavržnimi udbovskimi metodami." To je mariborski tožilec zapisal v prijavi o nezakoniti dejavnosti Sove Toninovi komisiji za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, ki ji predlaga, naj nad Sovo opravi nadzor.