primarne

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Slovenska mešana skakalna ekipa do srebrne medalje!
05. 03. 2025 17.45Slovenska ekipa skakalk in skakalcev v postavi Ema Klinec, Domen Prevc, Nika Prevc in Anže Lanišek je svetovnem prvenstvu na tekmi mešanih ekip zaostala le za Norvežani in osvojila drugo mesto. Z novim odličjem je Slovenija skupno bero medalj na SP v smučarskih skokih dvignila na okroglih 20.

Prostitucija se je iz klubov in salonov preselila v stanovanja
12. 01. 2025 11.00Belgija je kot prva država na svetu sprejela zakon, ki spolnim delavkam dodeljuje materinski dopust, nadomestilo za bolniško odsotnost, pokojnino, zdravstveno zavarovanje. Njihovo delo bo torej obravnavano kot vsako drugo. Pa pri nas? Prostitucija je že več kot dve desetletji dekriminalizirana, ni pa regulirana in zakonsko urejena. Kaj to konkretno pomeni, kaj je torej dovoljeno in kaj ne, koliko ljudi se v Sloveniji sploh ukvarja s prostitucijo? O tem, zakaj se je odločila, da bo svoje telo prodajala za užitek drugih, za nocojšnji 24UR Fokus govori 45-letnica.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine
19. 12. 2024 17.53Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve
02. 12. 2024 14.17Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Omejitev vgradnje bojlerjev le pri novogradnjah in energetskih prenovah stavb
20. 11. 2024 14.44Predlog spremenjenega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki ga je Ministrstvo za naravne vire in prostor posredovalo v javno obravnavo, predlaga spremembo sporne določitve glede uporabe električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav na način, da bi prepoved veljala samo za novogradnje in v primerih celovitih rekonstrukcij objektov.

Delodajalske organizacije pozivajo k razveljavitvi sistema omrežnine
18. 11. 2024 15.50Delodajalske organizacije so vlado in DZ pozvale k razveljavitvi oz. pomembni spremembi novega sistema omrežnine, za vmesni čas pa predlagale podaljšanje prehodnega obdobja. Med drugim opozarjajo, da bi novi sistem najbolj prizadel industrijo materialov, in menijo, da metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo.

Minister Novak napovedal odpravo prepovedi vgradnje električnih bojlerjev
06. 11. 2024 16.29Kot so sporočili z Ministrstva za naravne vire in prostor, je minister Jože Novak napovedal odpravo neživljenjske rešitve glede prepovedi vgradnje električnih bojlerjev. Kot so pojasnili na ministrstvu, je pravilnik, ki razburja, sprejela prejšnja vlada Janeza Janše spomladi leta 2022.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'
12. 10. 2024 07.00Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Za posek predvidenih 205 dreves, delo bodo začeli še letos
08. 10. 2024 13.01Ljubljanska občina bo začela urejati grajsko pobočje, s čimer želijo po besedah podžupana Roka Žnidaršiča zagotoviti varnost stanovalcev in zaščito objektov na Mestnem in Starem trgu. V sklopu ureditve je za posek predvidenih 205 dreves, spravili jih bodo s helikopterji. Razpis bodo predvidoma objavili ta mesec, dela pa bi lahko zagnali še letos. Zaradi varnosti pa bodo ob Gradaščici v Trnovem odstranili dva kostanja.

Peklenski načrt 13-letnika: Imel sem 92 nabojev, nisem gledal, v koga streljam
06. 10. 2024 15.33"Sem levičar, streljam z levo roko. Pištolo sem držal z eno roko. Nisem nameraval ubiti vseh učencev, ki so bili tisto jutro pri pouku, hotel sem začeti v svojem razredu. Moja tarča so bili učenci sedmega razreda. Prinesel sem 92 nabojev in hotel sem porabiti vse. Napad sem načrtoval dva ali tri tedne, končno odločitev pa sem sprejel tistega jutra. Hotel sem to storiti. In sem." S temi besedami je 13-letnik, ki je 3. maja lani na Osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu ubil devet učencev in varnostnika, na zaslišanju priznal krivdo za kaznivo dejanje.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev
25. 09. 2024 08.33V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Zdravstvene storitve v turističnih ambulantah odslej brezplačne
08. 07. 2024 14.05Tuji in domači turisti na Hrvaškem zdravstvene težave od letošnjega poletja lahko brezplačno rešujejo tudi v več deset turističnih ambulantah. Zdravstvene storitve v hrvaških turističnih ambulantah so bile doslej plačljive, po novem pa jih bo v poletnih mesecih krilo zdravstveno zavarovanje.

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'
12. 05. 2024 20.19Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Kaj lahko Rominje praznujejo 8. aprila?
06. 04. 2024 17.148. aprila obeležujemo mednarodni dan Romov in Rominj. Evropska unija se na ta dan tradicionalno pokloni tej največji etnični manjšini znotraj evropske skupnosti solidarnosti in napredka. Ob tem priročno pozabi na različne pobude kriminaliziranja, patologiziranja in diskriminiranja skupnosti, ki je skozi leto bolj ali manj očitno izvajajo države članice, kot so popisi romskega prebivalstva, kriminalizacija beračenja ter njihova popolna pozaba med epidemijo koronavirusa in po njej.

Ob rojstvu so ju zamenjali, po skoraj 70 letih dočakala uradno opravičilo
22. 03. 2024 07.43Domač komplet za testiranje DNK je za vedno spremenil življenja dveh Kanadčanov. Ugotovila sta, da se njuni geni ne ujemajo z geni družine, s katero sta odraščala. Moška sta se namreč na isti dan rodila v isti bolnišnici, ob rojstvu pa so ju zamenjali.

Nove stavbe od leta 2030 brezemisijske, do leta 2040 brez kotlov na fosilna goriva?
12. 03. 2024 15.30Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu podprli revizijo direktive o energetski učinkovitosti stavb, katere namen je zmanjšati porabo energije in izpustov toplogrednih plinov v stavbnem sektorju. Cilja direktive sta tudi obnova energetsko najmanj učinkovitih stavb in boljša izmenjava informacij o energetski učinkovitosti.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno
11. 03. 2024 09.4413 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Po letih posilstev in prisilnih porok je 24-letna jezidka končno svobodna
06. 02. 2024 09.14Po groznih in mučnih desetih letih se je 24-letna jezidka iztrgala iz krempljev Islamske države, kjer so jo posiljevali in prisilili v poroko s skrajneži. Skupaj s sinom in hčerko so jo osvobodili kurdski borci v Siriji, ki jih podpirajo ZDA.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni
01. 02. 2024 13.22Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

5 razlogov, zakaj so toplotne črpalke učinkovitejše od tradicionalnih grelnikov
27. 11. 2023 00.15Toplotne črpalke vedno bolj predstavljajo učinkovito rešitev za ogrevanje domov po vsej Evropi.

Ivana Knoll odgovorila na očitke: Vaše travme se začnejo v otroštvu
16. 11. 2023 06.00Ivana Knoll pogosto zbuja zavist med svojimi sledilci, saj ogromno potuje in uživa v razkošnem življenju. Kot je razkrila na svojem Instagramu, pa njeno življenje vedno ni bilo najlažje. Hrvaško vplivnico, ki se je pred kratkim vrnila iz Dubaja, kjer je bila presenečena nad negativnimi odzivi ljudi nad njenimi oblačili, so k deljenju 'življenjske lekcije' spodbudila števila sporočila njenih oboževalcev.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'
12. 11. 2023 15.48Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?
10. 11. 2023 16.39Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Preboj druge cevi karavanškega predora prestavljen na pomlad
24. 10. 2023 07.36Zaradi zahtevne geološke sestave se preboj druge cevi avtocestnega predora Karavanke zamika. Pred letom dni je kazalo, da se bo izvajalec del, turško podjetje Cengiz, do meje z Avstrijo prebil letošnjo jesen. Vendar trenutno do preboja manjka še okoli 700 metrov in kaže, da bo dosežen šele spomladi.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.