primarij

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel

04. 03. 2025 12.48

Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike

10. 01. 2025 14.09

Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

Dr. Tomislav Majić: "V ospredju je predvsem želja po pomoči ljudem"

14. 06. 2024 00.15

V današnjem svetu, kjer se zavedanje o pomenu zdrave prehrane in ustreznih dopolnil nenehno povečuje, je izjemno pomembno, da so izdelki, ki jih uživamo, varni, učinkoviti in znanstveno podprti.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti

07. 05. 2024 19.43

Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?

16. 09. 2023 11.27

Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Letos porast števila poškodb hrbtenjače. Zdravila ni, je samo preventiva

05. 09. 2022 15.10

Poškodbe hrbtenjače, ki ne povzročajo le telesnih bolečin, pač pa tudi hude duševne bolečine in stiske, je mogoče preprečiti. Zagotovo ste že slišali za izraz 'bolje preprečiti, kot pa zdraviti'. V primeru poškodb hrbtenjače pa velja, da je edino zdravilo preventiva. Pristojni svarijo, da se število poškodovanih letos povečuje. Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI Soča letno sprejmejo okoli 40 oseb s težjimi poškodbami hrbtenjače, v letošnjem letu pa so jih sprejeli že 33.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'

02. 07. 2022 10.56

Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

V Povežimo Slovenijo verjamejo, da bodo oni odločali, kakšna bo vlada

12. 03. 2022 19.02

Verjamem, da bomo mi tisti, ki bomo odločali, kakšna bo vlada, za to potrebujemo uspeh z dvomestnim številom na volitvah. Po njih se bomo pogovarjali z vsemi, dogovorili pa s tistimi, ki si želijo "ne levo, ne desno, ne nazaj, ampak samo naprej", je ob predstavitvi kandidatov gibanja Povežimo Slovenijo v Celju povedal Zdravko Počivalšek.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec

11. 01. 2022 12.14

Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Največkrat sem tihotapil ponoči po čim bolj zahtevnem plezalnem terenu'

26. 12. 2021 16.02

Tržičan Iztok Tomazin, človek, ki je že od malih nog predan naravi in goram, se je nemalokrat znašel na njihovem robu. Kljub zahtevnemu poklicu zdravnika, ki ga dopolnjuje z gorskim in helikopterskim reševanjem, je v 47 letih, odkar mu je alpinizem zlezel pod kožo, opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in smučarskih spustov. Ker ga že od nekdaj vabi tudi pisateljsko pero, je k svojim osmim knjigam dodal še eno – Na meji, kjer je razkril svoje tihotapske in mejaške zgodbe od domačih Karavank do Himalaje. Z njim smo se pogovarjali o njegovih pisanih dogodivščinah.

V Zagrebu umrl 13-letnik, zaužil naj bi večje količine energijske pijače

05. 06. 2021 21.41

Pred nekaj dnevi je v zagrebški bolnišnici umrl 13-letni deček, ki naj bi po poročanju hrvaških medijev med druženjem s prijatelji zaužil večje količine energijske pijače. Pediatri opozarjajo, da so tovrstni poživitveni napitki, ki med drugim vsebujejo velike količine kofeina, škodljivi za otroke.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'

29. 05. 2021 17.13

Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

V Indiji več kot 8000 primerov smrtonosne mukormikoze

23. 05. 2021 11.03

Število primerov smrtonosne mukormikoze v Indiji je preseglo 8000. V zadnjih mesecih so okužbo odkrili pri številnih, ki so okrevali po covidu-19. Umrljivost ob sicer redki glivični okužbi, ki jo povzroča črna plesen, je kar 50-odstotna, nekatere med bolniki pa pred smrtjo rešijo z odstranitvijo očesa.

Mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni: Od prvih simptomov do diagnoze lahko mine več kot deset let

19. 04. 2021 00.15

April je po vsem svetu tradicionalno znan kot mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni, ki prizadene približno 1 od 40.000 moških in 1 od 20.000 žensk. Gre za prirojeno presnovno bolezen, ki se začne z bolezenskimi znaki v otroštvu, napredujoče zdravstvene težave pa imajo bolniki predvsem v odraslosti.*

Vsi trije padci otrok v vodo, ki so jih obravnavali v UKC Ljubljana, so se končali srečno

04. 02. 2021 13.36

Sedemletni deček, ki je sredi januarja padel v zaledenel ribnik na območju ljubljanskih Most, je po treh tednih zdravljenja v bolnišnici prišel domov. V zadnjem letu so sicer na ljubljanskem kliničnem centru obravnavali tri primere padcev otrok v vodo. Vsi trije so se končali srečno, predvsem zaradi srečnih okoliščin – hladne vode ter uigrane ekipe otroške intenzive.

Italija podaljšuje stroge protikoronske ukrepe, v Franciji strožja policijska ura

14. 01. 2021 12.00

Francija v boju proti novemu koronavirusu zaostruje ukrepe. Tudi italijanska vlada se je v sredo odločila za podaljšanje strogih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa do marca. Ukrepi, ki bodo začeli veljati v soboto, večinoma ostajajo enaki. Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu potrdili 980 novih okužb, Moskva v ponedeljek odpira šole, v Nemčiji pa je covid-19 v zadnjem dnevu terjal največ življenj doslej.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Ruski zdravniki le prikimali: Navalnega lahko premestijo na zdravljenje v Nemčijo

21. 08. 2020 08.36

Letalo z zdravniškim osebjem in vso potrebno medicinsko opremo, ki je poletelo iz Nemčije, bo ruskega opozicijskega aktivista Alekseja Navalnega očitno le prepeljalo iz bolnišnice v Omsku, kot je bilo sprva tudi načrtovano. Iz sibirskega mesta naj bi ga v Berlin premaknili iz varnostnih razlogov. Ruski zdravniki so sprva sicer ocenili, da njegovo zdravstveno stanje ni dovolj stabilno, da bi lahko potoval, a so si očitno premislili. Sporočili pa so še, da preiskave niso pokazale, da je bil zastrupljen.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?

27. 03. 2020 06.00

Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Križarka Diamond Princess: okuženih že 454 potnikov

17. 02. 2020 06.53

Američani evakuirajo svoje potnike z ladje Diamond Princess, na kateri je izbruhnil koronavirus. Število okuženih na ladji se je medtem povečalo na 454.

Prepletenost zdravnikov in farmacevtov: 'Nobeno kosilo ni zastonj'

18. 09. 2019 04.00

11,5 milijona evrov je lani 22 inovativnih farmacevtskih družb, ki v Sloveniji prodajajo zdravila, izplačalo zdravnikom. Zdravniki pa so napisali rekordno število receptov, več kot 17,5 milijonov. Posledično se je za kar 80 odstotkov zvišala vrednost receptov in znašala pol milijarde evrov. Na čigav račun?

Moški umrl na barki, še pet oseb v bolnišnici: so se zastrupili s školjkami?

13. 08. 2019 13.29

Na Hvaru se je zasidralo plovilo, na katerem je bil mrtev moški, še pet potnikov, med njimi dva otroka, pa je imelo zdravstvene težave. Po nekaterih navedbah bi se lahko zastrupili s školjkami, spet drugi menijo, da z bencinom ali ogljikovim monoksidom. Otroka, stara pet in 14 let, sta v kritičnem stanju, zdravniki v splitski bolnišnici se borijo za njuni življenji.

Dokaz, da 'Šarčeva vlada' plus Levica ne more delovati, peterček pa nima konkretnih predlogov?

03. 08. 2018 11.35

Potem ko so se okrepila prizadevanja za sestavo vlade pod vodstvom Marjana Šarca po formuli 5 plus 1, torej s podporo Levice pri ključnih projektih, se postavlja vprašanje, kateri bi ti projekti sploh lahko bili. Šarčeva koalicijska pogodba, h kateri so dodani komentarji Levice, namreč kaže na precejšnja razhajanja med peterčkom in Levico. Pa tudi zelo konkretne rešitve boste v dokumentu zaman iskali.

Bavčar je doma. Se bo 30. aprila zglasil na prestajanju zaporne kazni?

27. 02. 2015 16.25

Bavčar ni več v bolnišnici. Enkrat na teden se mora zglasiti na kontrole v izolski Medicor. Približno en mesec po operaciji, pa bo moral na 14-dnevno zdravljenje v zdravilišče. Ali bo 30. aprila sposoben za prestajanje zaporne kazni? Njegova zdravnica tega ne more predvideti.

Bavčar operiran, sodišče še brez informacij o njegovem nadaljnjem zdravljenju

09. 02. 2015 16.42

Igor Bavčar je prestal šesturno operacijo v Medicorju. Okrožno sodišče še nima informacij o nadaljnjem zdravljenju. Od tega bo namreč odvisno, ali se bo sodišče odločilo za izvršitev prisilne privedbe ali pa za morebiten odlog izvršitve kazni.

Kirurgi indijskemu najstniku odstranili 232 zob

24. 07. 2014 08.55

Kirurgi v Mumbaiju so indijskemu najstniku odstranili 232 zob, kar je navjverjetneje svetovni rekord. 17-letnik Ashik Gavai je pomoč poiskal zaradi otekline na desni strani spodnje čeljusti, zdravniki pa so kasneje ugotovili, da ima sestavljen odontom.

ORF: Morgenstern po hudem padcu v kritičnem stanju, a izven smrtne nevarnosti

10. 01. 2014 14.22

Avstrijski smučarski skakalec v tej sezoni Thomas Morgenstern v tej sezoni nima sreče. Po padcu v Titisee-Neustadtu je grdo padel tudi na treningu na letalnici Kulm in utrpel hude poškodbe glave ter pljuč.