prihodnost evrope

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila

05. 04. 2025 13.13

Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Čeferin odgovoril na vprašanje o zmagovalcu Lige prvakov

04. 04. 2025 18.06

Po včerajšnjem kongresu Uefe v Beogradu se fokus evropskega nogometa preusmerja na oder največjega klubskega tekmovanja na svetu. V torek se s prvimi četrtfinalnimi tekmami vrača prestižna Liga prvakov, mi pa smo v srbski prestolnici pred mikrofon ujeli Aleksandra Čeferina. Predsednik krovne evropske nogometne zveze nam je poleg svojih načrtov za prihodnost razkril tudi, kaj pričakuje od zaključka sezone v boju za najbolj čislano lovoriko v klubskem nogometu.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

'Uspelo nam je': zbrali 1,2 milijona podpisov za varen in dostopen splav v EU

26. 03. 2025 16.08

Pobuda Inštituta 8. marec Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi je zbrala 1,2 milijona podpisov. "Imamo jih in imamo skupnost, ki je pripravljena fajtat dalje," je ob tem sporočila Nika Kovač. Mejnik milijon podpisov so izpolnili decembra, a so se odločili zbrati še dodatnih 200.000 podpisov, če bi bili kateri od zbranih neveljavni.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'

25. 03. 2025 15.01

V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

Putin ustavlja napade na ukrajinsko energetiko, Zelenski premirje podprl

18. 03. 2025 06.43

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovoru z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom vojski ukazal, naj za 30 dni ustavi napade na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Kot je sporočila Bela hiša, je to prvi korak, ki naj bi mu sledila pogajanja o prekinitvi ognja v Črnem morju, popolni prekinitvi ognja in nato trajnem miru. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je premik v pogovorih v osnovi pozdravil, a dodal, da še ni slišal podrobnosti. Dodal je tudi, da Putinovo pogojevanje v resnici kaže, da Putin vojne ni pripravljen končati.

Kallasova: Ruski pogoji kažejo, da si Moskva ne želi miru v Ukrajini

17. 03. 2025 11.43

Ruski pogoji za dogovor o prekinitvi ognja v Ukrajini kažejo, da si Moskva ne želi miru, je dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas v Bruslju pred zasedanjem zunanjih ministrov sedemindvajseterice. Ena od osrednjih tema srečanja bo nadaljnja podpora Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji.

Mineva 12 let, odkar je papež Frančišek prevzel vodenje Cerkve

12. 03. 2025 17.02

Papež Frančišek 13. marca praznuje 12 let vodenja Katoliške cerkve – obdobje, ki je zaznamovano z novimi pristopi in pogumnimi stališči. Frančišek je prvi papež v 1300 letih, ki ne prihaja iz Evrope. Že od začetka svojega pontifikata izpostavlja pomen preprostosti ter zavzemanje za najbolj ranljive – revne, potisnjene na rob družbe, begunce. Njegov pontifikat pa mineva tudi v znamenju odločnega boja proti spolnim zlorabam otrok, ki že leta pretresajo rimskokatoliško cerkev. In kako tečejo zadeve v Vatikanu med papeževo odsotnostjo?

'Brez močnega gospodarstva ni močne države'

11. 03. 2025 20.43

Močno socialno državo bomo lahko imeli samo z močnim in odpornim gospodarstvom, je ob podelitvi nagrad Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Tudi predsednik GZS Tibor Šimonka je v nagovoru opozoril, da brez močnega gospodarstva ni močne države.

Gradnja javnih stanovanj: v pripravi več projektov, obeta se dvig najemnin

11. 03. 2025 15.21

Stanovanjski sklad in pristojno ministrstvo po vladni napovedi o novem zagonu gradnje najemnih stanovanj nadaljujeta aktivnosti za uresničitev načrta. Ministrstvo bo prihodnji teden dalo v javno obravnavo izhodišča za stabilen finančni vir za gradnjo in oblikovanje vzdržnih najemnin, sklad pa nadaljuje projekte za 2000 novih stanovanjskih enot.

'Slovenija uspešna na razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence'

11. 03. 2025 12.40

Slovenija je bila uspešna na evropskem razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence, je prek družbenih omrežij sporočil predsednik vlade Robert Golob. Projekt je vreden 150 milijonov evrov, polovico bo prispevala EU. Končna višina evropskega prispevka bo znana v prihodnjih tednih, Slovenija pa si obeta vsa predvidena sredstva.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Ukrajinski veleposlanik: Kijev brez podpore ZDA ne bo mogel nadaljevati boja proti Rusiji

07. 03. 2025 17.38

Vloga ZDA pri zagotavljanju miru v Ukrajini je ključnega pomena, pravi veleposlanik Ukrajine v Sloveniji. Opozoril je, da Kijev brez podpore ZDA ne bo mogel več dolgo nadaljevati boja proti Rusiji. Članstvo Ukrajine v zvezi Nato pa je označil za najboljšo dolgoročno rešitev konflikta.

Generalni sekretar Nata Zelenskega pozval, naj obnovi odnos s Trumpom

01. 03. 2025 19.58

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je po petkovem sporu med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodmirjem Zelenskim s slednjim dvakrat govoril ter ga pozval, naj najde način za obnovitev odnosov med njima. Rutteju se zdi ključno, da ZDA, Evropa in Ukrajina ostanejo skupaj.

Pirc Musarjeva: Nihče na nobeni funkciji si ne zasluži takega poniževanja

01. 03. 2025 18.05

Po petkovem sporu med predsednikom ZDA Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim je predsednica Nataša Pirc Musar dejala, da si nihče na nobeni funkciji ne zasluži takega poniževanja. Tako Pirc Musar kot zunanja ministrica Tanja Fajon sta poudarili pomen enotnega odziva EU.

'Rusija bo prekršila vsak šibek dogovor'

01. 03. 2025 07.00

Tri leta od začetka ruske invazije na Ukrajino se zdi, da smo blizu začetku pogajanj o prekinitvi ognja. A doseči trajen mir ne bo lahka naloga. Ameriški predsednik Donald Trump je dal jasno vedeti, da nadaljnja ameriška vojaška podpora ni več samoumevna, še manj pa brezplačna. Čeprav vojna poteka na evropskih tleh, so bili iz prvih pogovorov med rusko in ameriško stranjo izključeni tako evropski voditelji kot Ukrajina. Britanski diplomat ob tem poudarja: "Pogajanj o Ukrajini brez Ukrajine ne sme biti."

Evropski politični vrh v Kijevu: komisarje poslali v protiletalsko zaklonišče

24. 02. 2025 06.32

Minevajo tri leta od ruske invazije na Ukrajino in vojna se preveša v četrto leto. V znak podpore je v Kijev zjutraj z vlakom prispel tudi evropski politični vrh. Po prihodu predstavnikov Bruslja so se v ukrajinski prestolnici oglasile sirene za zračni napad. Predsednica Evropske komisije je sicer že zjutraj napovedala novo pomoč Ukrajini v višini več kot treh milijard evrov in pospešeno dostavo orožja in streliva.

Pete Hegseth: Zvezo Nato je treba znova narediti veliko

13. 02. 2025 18.28

Da bi bila zveza Nato pripravljena na prihodnost, morajo ameriške zaveznice narediti veliko več za evropsko obrambo, je po zasedanju obrambnih ministrov zavezništva v Bruslju povedal novi ameriški minister Pete Hegseth. Zvezo Nato moramo znova narediti veliko, je dejal v navezavi na slogan ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti

05. 02. 2025 11.33

Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

V Novi Gorici odprli prenovljeno železniško postajo

31. 01. 2025 15.34

V Novi Gorici so slovesno odprli prenovljeno železniško postajo. Kot je v nagovoru poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, gre za pomemben korak k izboljšanju železniškega prometa v regiji in številne prednosti za potnike. Po prenovi v Novi Gorici ostaja le postaja za potniški promet, tovorni pa se seli drugam.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Sašo Avsenik: Vse se je zgodilo z razlogom

08. 12. 2024 20.28

Sašo Avsenik je s svojimi oboževalci prek družbenih omrežij že pred časom odkrito delil neprijetno novico ter razkril, da so mu diagnosticirali nevrološko bolezen. Ta je razlog, da ima težave z igranjem z desno roko, hkrati pa je Sašo odločen, da bo izzive premagal in nadaljeval izročilo slovite družine Avsenik.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Shell že 30 let v Sloveniji, ste že preizkusili edino gorivo, ki mu zaupa in ga priporoča Ferrari?

26. 11. 2024 00.15

Shell Adria, ki je del ene največjih globalnih energetskih družb na svetu Shell plc, letos praznuje 30 let svojega delovanja. Ta pomemben mejnik so v družbi obeležili s prav posebnim dogodkom za svoje zveste stranke in poslovne partnerje. Mnogi med njimi, zlasti manjša in večja avtoprevozna podjetja ter podjetja, ki upravljajo z voznimi parki, s Shellom poslujejo že vseh 30 let. Slovenski vozniki osebnih vozil pa so Shell bolje spoznali v zadnjem letu, ko se je družba močneje zasidrala tudi na slovenskem maloprodajnem trgu goriv.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa

12. 11. 2024 11.02

Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik

12. 11. 2024 07.16

Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Kosovi čestitke za uspešno predstavitev v Evropskem parlamentu

07. 11. 2024 15.53

Premier Robert Golob je v telefonskem pogovoru kandidatki za evropsko komisarko za širitev Marti Kos čestital za uspešno zaslišanje in potrditev pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta. "Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU," je poudaril. Čestitala sta ji tudi predsednica Nataša Pirc Musar in podpredsednik vlade Matej Arčon.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora

07. 11. 2024 06.20

Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Imata Musk in Putin redne skrivnostne pogovore?

25. 10. 2024 17.15

Elon Musk, najbogatejši človek na svetu in eden od vodilnih v ameriških vesoljskih projektih, naj bi bil od konca leta 2022 v rednih stikih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Pogovore med njima je potrdilo že več sedanjih in nekdanjih ameriških, evropskih in ruskih uradnikov, pogovarjala pa bi na se o osebnih in poslovnih temah, pa tudi o geopolitičnih napetostih.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.