pridelovanje

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Odkrili laboratorij za izdelavo sintetičnih drog, ki je zalagal evropski trg
10. 10. 2024 15.24Tona mamil, 38.000 litrov kemikalij, trije avtomobili in dva tovornjaka. Vse to so zasegli latvijski policisti, ki so ob pomoči Europola razkrinkali laboratorij za pridelovanje sintetičnih drog. Z njimi so zalagali trg po vsej Evropski uniji.

Luka Jezeršek s tekmovalcema MasterChefa pripravljal tradicionalne jedi
24. 09. 2024 20.44Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je odvil dan ekološkega kmetijstva E'KO DOBRO. Tam so med drugim Luka Jezeršek, Jure Pavlič in Luka Pangos, zmagovalec 10. sezone Masterchefa, vodili delavnice kuhanja tradicionalnih slovenskih jedi z ekološkimi sestavinami. Ne samo to, učili so tudi, kako s kuhanjem tradicionalne slovenske hrane, katere priprava je sicer dolgotrajna, prihranimo čas.

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij
13. 10. 2023 13.24Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Štartaj, Slovenija se z novo sezono podaja na podeželje
02. 10. 2023 10.45Nova, osma sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prihaja na POP TV v novi podobi in osveženem formatu. Z novim imenom in novimi podjetniki.

Udeležba prestižnih ponudnikov vin in žganih pijač na festivalu TOP VINO by EVINO
09. 09. 2023 00.15Potovanje okrog sveta v kozarcu vina: 1. in 2. oktobra na Ljubljanskem gradu na 3. festivalu TOP VINO by EVINO pričakujemo izjemno paleto svetovno priznanih ponudnikov vin in žganih pijač.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Med hišno preiskavo zasegli konopljo in pirotehniko
24. 01. 2023 08.16Policisti so na območju Slovenske Bistrice opravili hišno preiskavo in zasegli več sadik konoplje. Prav tako so v hiši odkrili posebej prirejen prostor za gojenje konoplje, vso opremo, ki je potrebna za njeno gojenje, nekaj posušenih rastlinskih delcev in 31 pirotehničnih izdelkov.

Kava – perfektno spražena kavna zrna za najboljši okus
18. 01. 2023 09.38Kava je napitek, brez katerega si marsikdo ne predstavlja jutra, saj nas prijetno ogreje in napolni z energijo, medtem ko uživamo ob njenih vonjavah.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov
16. 07. 2022 09.43V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Namakalna naprava, ki upošteva vse: od temperature do vlažnosti in slanosti tal
15. 08. 2021 17.07Letošnje poletje je izjemno vroče, hud vročinski val je prizadel tudi Grčijo, ki je znana po številnih oljčnih nasadih. V obdobju suše je za pridelke zaradi pomanjkanja vode precej težko skrbeti. Dobro pa so se znašli na otoku Kreta, kjer so izumili namakalni sistem, ki poskrbi, da niti ena sama kapljica vode ne gre v nič.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov
29. 09. 2020 06.00Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Vrtičkarji morajo do novembra odstraniti nelegalne vrtičke v Črnučah
10. 09. 2020 13.20Ljubljanska občina vrtičkarje na območju Črnuč poziva, naj do novembra odstranijo nelegalne vrtičke in pripadajoče objekte. S tem se bodo izognili dodatnim stroškom inšpekcijskega postopka, hkrati pa bodo obdržali lastnino, ki bo sicer odpeljana na deponijo. Vrtički sodijo na urejena vrtičkarska območja, ki jih je v občini osem, sporočajo iz Mola.

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?
15. 02. 2020 07.00Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

400-kilogramsko bučo velikanko spremenil v čoln
23. 10. 2019 08.07Pridelovalec buč velikank iz ameriške zvezne države Tennessee je svojo 400-kilogramsko bučo uporabil za čoln. Njegovo dogodivščino je v objektiv ujela žena, posnetek pa se je hitro razširil po družbenih omrežjih.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Občina, ki poleti živi s festivali
10. 09. 2018 16.10Predstavljamo vam občino iz Zgornjega Posočja, del nje spada tudi v Triglavski narodni park. To je Tolmin, ki se, med drugim, vsako leto julija spremeni ne le v raj za turiste, ampak tudi za ljubitelje metal glasbe. Občina Tolmin je velika 381 kvadratnih kilometrov in se po številu prebivalcev, teh je 11.147, uvršča na 50. mesto med slovenskimi občinami.

Kakšno hrano bomo jedli čez deset let?
17. 11. 2017 17.35Da bi zadovoljili letno porabo mesa in mlečnih izdelkov, potrebujemo 60 milijard glav perutnine, 1,4 milijarde prašičev, 900 milijonov koz in ovc in 300 milijonov krav. A tu govorimo samo o mesu, koliko je še vseh ostalih pridelkov, ki zavzemajo naš planet za pridelovanje hrane. Kakšne bi lahko bile alternative za hrano prihodnosti?

VIDEO in FOTO: 'Prijatlji! Obrodile so trte vince nam sladkó'
11. 11. 2017 07.06Vino opevajo slovenske narodne pesmi, tudi največji pesnik France Prešeren je pisal o tej žlahtni kapljici, del njegove napitnice pa je postala celo naša državna himna. Če imamo vinograde v mislih le po oddaljenih gričkih, pa ni tako, vsaj dve prestolnici – Dunaj in Ljubljana se ponašata z 'mestnim vinogradom.'

Mesta prihodnosti: raketni nahrbtnik za vrnitev v naše pametne hiše
10. 11. 2017 17.50Asociacije na življenje v prihodnosti skoraj vedno vključujejo raketni nahrbtnik za vrnitev domov - v naše pametne hiše. A resničnost prinaša drugačne izzive. Kako se bo naš življenjski prostor soočal s pomanjkanjem zemlje za pridelovanje hrane, taljenja ledu, kakšna bo videti obala? Kje bomo živeli v prihodnosti?

Delavci v Uzbekistanu za kilogram svile dobijo okoli 8 evrov, na trgu je njena cena sedemkratna
15. 07. 2017 07.00Začelo se je pridelovanje svile – ene najbolj cenjenih tkanin na svetu. Da se ohrani vsaka dragocena nit, v Uzbekistanu ročno pobirajo svilnate kokone sviloprejk. Tam, kjer nastaja najbolj kakovostna in cenjena vrsta svile, mehanizacija nima prostora. A delavci, ki so čuvaji ene največjih dragocenosti sveta, za svoj trud dobijo le sedmino vrednosti, ki jo svila danes dosega na svetovnem trgu.

Slasten domač kifeljčar, ki naznani poletje
13. 06. 2017 07.28Spar Slovenija je letos s svojimi pridelovalci za vas pripravil edinstveno ponudbo sveže zelenjave slovenskih avtohtonih in udomačenih sort SPAR Kot nekoč. Pridelovalcem jamči 100-odstoten odkup, vam pa pristen in domač okus.

'Če začnejo piti Kitajci, bomo vsi brez vina!'
12. 02. 2017 06.30Spori okoli vina so lahko tudi produktivni. V Gruziji, zibelki vinogradništva, so to izkusili iz prve roke. Zaradi prepovedi prodaje v Rusijo so morali dvigniti kakovost in prestrukturirati prodajo. Zdaj pa njihovo vino ne velja le za najstarejše, pač pa tudi za eno najboljših na svetu. Kar polovica vinarjev v regiji Khaketi pa naj bi za proizvodnjo uporabljala slovensko orodje.

'Zdaj potrebujem le še dekle, s katero si bova po gorenjsko delila vse'
16. 07. 2016 12.4653-letni Miroslav Šinkovec se veliko ukvarja s športom, ki mu v življenju precej pomeni. Zase pravi, da je oseba, ki potrebuje malce pozornosti in da mu v življenju ne manjka veliko. Želi si le eno ... spoznati sorodno dušo.

Miroslav Šinkovec
12. 06. 2016 21.00Vsestranski in podjetni Miran šteje 53 let in prihaja iz Hotavelj. Šport mu pomeni v življenju veliko, najraje pa se ukvarja z golfom. Njegova glavna dejavnost je živinoreja, ukvarja pa se tudi z lesom in pridelovanjem električne energije. Pravi, da mu v življenju ne manjka veliko, hrepeni le še po iskreni in prilagodljivi ženski duši. "Vse bogastvo zamenjam za ljubezen," pravi Miran.

Matej Rupar
12. 06. 2016 21.0025-letni Matej obožuje country stil in prihaja iz Sela pri Robu. Zaradi preteklih izkušenj s šovi je precej vzljubil nastopanje pred kamerami, zato se oddaje, v kateri bo iskal svojo sorodno dušo neznansko veseli. Ob sebi najbolj vidi žensko, ki je igriva in nagajiva, po temperamentu pa jo lahko primerja z divjo srnico. "Poslušajte svoje srce," sporoča vsem dekletom.

USODNO VINO: 'Vedno, ko ustvarjamo nov lik, pobrskamo po sebi'
29. 10. 2015 11.53Serija usodno vino je dobila nov lik. Zanimivi André je potomec odličnega in priznanega francoskega vinarja Gerarda Simoneta in Slovenke Irene. Ker je njegova mati ponosna na svoje korenine, je z njim vedno govorila slovensko. Lik pa upodablja igralec Rok Kunaver.

VIDEO: Na meniju mednarodne vesoljske postaje: prvi zelenjavni pridelki, ki so jih vzgojili v vesolju
10. 08. 2015 08.04Astronavti, ki živijo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), bodo poskusili prve zelenjavne pridelke, ki so jih v celoti vzgojili in pridelali v vesolju. Pridelovanje lastne hrane v vesolju je izjemnega pomena za Nasine načrte, da človeška posadka doseže Mars.

V osmih mestih še vedno dihamo onesnažen zrak, ukrepov pa ni od nikoder
07. 05. 2014 13.48Trbovlje, Zagorje, Hrastnik, Novo mesto, Ljubljana, Murska Sobota, Maribor in Celje. To so mesta, v katerih imamo najslabši zrak, ki je onesnažen s škodljivimi prašnimi delci. Celjski aktivisti so prepričani, da država in občina ne opravljata svoje naloge, in zahtevajo čist zrak za vse državljane.