pridelovalec

Marinko Pintar: od drvarnice do vinske kleti
06. 11. 2024 20.17V dneh, ko se številni veselijo martinovanj, je še toliko bolj aktualna zgodba nekdanjega voznika in lastnika transportnega podjetja. Marinko Pintar iz Solkana je v zrelih letih opustil svoj stari poklic, ker se je zaljubil v vina, in to v naravna, oranžna. Danes je pomemben pridelovalec maceriranih vin. Obdeluje nekdaj opuščene vinograde, delo v njih pa poteka na naraven način.

Ne boste verjeli, kaj so inovatorji pripravili v novi sezoni Štartaj Slovenija
04. 10. 2024 07.42Na police trgovin Interspar so končno prispeli novi izdelki, ki so plod trdega dela slovenskih inovatorjev. Vse je torej nared za začetek 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki bo tudi letos ponudila vpogled v slovensko podeželje. Od 6. oktobra naprej boste ob v oddajah na POP TV spremljali zgodbe inovatorjev, ki s svojo strastjo in predanostjo spreminjajo vsakdanja življenja na slovenskih kmetijah v izjemne podjetniške priložnosti.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Čokoladne poslastice vse dražje in manjše: cena kakava v nebo
28. 03. 2024 06.00Pred velikonočnimi prazniki se mnogim že cedijo sline zaradi dobrot, ki jih običajno pripravljamo v tem času. Tisti bolj sladkosnedi, zlasti otroci, pa se veselijo tudi čokoladnih jajčk. Toda v številnih državah njihova cena strmo narašča, velikost pa se manjša. Razlog? Podnebne spremembe, ki prinašajo vse pogostejše ekstremne vremenske pojave, od silovitih poplav do hude suše. Proizvodnja kakava, ki je ključna sestavina čokolade, je močno upadla, veliko povpraševanje pa cene dviguje v nebo.

Štartaj Slovenija HIT PRODUKT 2023 je SPOOF!
22. 12. 2023 08.51Že osmo leto smo v podjetju SPAR Slovenija s podporo kupcev izbrali izdelek, ki je najbolj zaznamoval letošnjo sezono projekta Štartaj Slovenija – na podeželju. Naziv HIT PRODUKT 2023 si je prislužil SPOOF kmetije Cimerman! Za izdelki stoji pridelovalec Tomaž Cimerman, ki je v svoj izdelek vložil ne samo veliko truda, ampak tudi znanje, strast in ljubezen do slovenskega podeželja.

Štartaj Slovenija HIT PRODUKT 2023 je SPOOF!
14. 12. 2023 09.45Že osmo leto smo izbrali izdelek, ki je najbolj zaznamoval letošnjo sezono oddaje na POP TV: Štartaj Slovenija – na podeželju. Naziv HIT PRODUKT 2023 si je prislužil SPOOF kmetije Cimerman! Za izdelki stoji pridelovalec Tomaž Cimerman, ki je v svoj izdelek vložil ne samo veliko truda, ampak tudi znanje, strast in ljubezen do slovenskega podeželja.

Nekdanjega ameriškega veleposlanika aretirali, ker naj bi bil kubanski agent
04. 12. 2023 08.25Nekdanji ameriški diplomat, Manuel Rocha, ki je bil včasih veleposlanik ZDA v Boliviji, je bil aretiran po dolgotrajni protiobveščevalni preiskavi FBI in obtožen, da je deloval kot agent kubanske vlade.

Otroci iz vrtca Radovljica uživali korenje s presežno vrednostjo kadmija
02. 11. 2023 21.36Sporno korenje s preseženo vrednostjo težke kovine kadmij, pridelano v zelenjadarstvu v Voklem, ki ga je uprava za varno hrano odkrila med oktobrskim nadzorom, so otroci iz osmih enot vrtca Radovljica uživali več kot en mesec in zaužili okoli 40 kilogramov korenja.

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij
13. 10. 2023 13.24Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Štartaj, Slovenija se z novo sezono podaja na podeželje
02. 10. 2023 10.45Nova, osma sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prihaja na POP TV v novi podobi in osveženem formatu. Z novim imenom in novimi podjetniki.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?
01. 08. 2023 09.34Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Zdesetkan pridelek češenj, cene ponekod do 20 evrov za kilogram
03. 06. 2023 18.12V Goriških brdih je bil predvsem izpad prvih češenj velik. Na nekaterih lokacijah so bili ob pol pridelka, ponekod v Vipavski dolini pa je bilo prvih češenj manj za kar 80 odstotkov. Poznejše sorte so si sicer nekoliko opomogle. Pridelka je več, a še vedno manj v primerjavi z lanskim letom. Za kilogram briških češenj je treba odšteti od šest do osem evrov, smo izvedeli na prazniku češenj v Goriških brdih, kjer je bilo zanimanje za domače češnje izjemno. Medtem ko cene v notranjosti države dosegajo tudi 20 evrov.

V prezračevalnem sistemu zabojnika tihotapili pakete kokaina s svastiko
28. 05. 2023 09.35Perujska policija je zasegla skoraj 60 kilogramov paketov kokaina, ki so imeli na zavoju nalepljen simbol svastike. Drogo so našli v pristanišču Paita na severu Peruja, blizu meje z Ekvadorjem. Pred dobrim mesecem pa so na floridskih plažah našli pakete z drogo, na katerih je bil simbol prestižne modne hiše.

Ne le vipavskih, tudi briških češenj se letos ne bomo najedli
24. 05. 2023 15.16V Goriških brdih zaradi pozebe in predvsem deževne pomladi pričakujejo skromnejšo letino češenj. Podobno kot v Vipavski dolini je prvih češenj zelo malo, kasnejših sort pa bo za približno polovico manj kot običajno.Vseeno bo češenj dovolj za Festival briške češnje, ki bo 3. in 4. junija potekal na več lokacijah po celotnih Goriških brdih. Cene za kilogram se bodo letos gibale med šestimi in osmimi evri.

Zaradi slabega vremena bomo ostali tudi brez prvih vipavskih češenj
16. 05. 2023 17.13Nizke temperature ter mokro in vetrovno vreme so odnesli prve letošnje češnje, je povedal eden največjih pridelovalcev češenj v Vipavski dolini Bogdan Slokar. Prav prenizke temperature letošnjo pomlad so zorenje češenj pomaknile za vsaj dva tedna, zaradi dežja pa so zgodnji plodovi tudi razpokani.

Najstarejši nekdanji predsednik ZDA v paliativni oskrbi
19. 02. 2023 07.53Nekdanji predsednik ZDA, 98-letni Jimmy Carter, bo začel na svojem domu prejemati paliativno oskrbo, so v soboto sporočili iz Carterjevega centra. Odločili so se, da v bolnišnico ne gre več, poročajo ameriški mediji.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje
03. 07. 2022 18.01Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne
15. 06. 2022 19.48Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano
27. 04. 2022 00.15Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?
22. 01. 2022 13.07Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Inšpektorji v nadzoru na stojnicah največ neskladnosti ugotovili pri označevanju
30. 08. 2021 11.02Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je tudi letos opravila nadzor kakovosti, označevanja in sledljivosti sadja ter zelenjave na stojnicah. Inšpektorji so izvedli 84 pregledov pri 52 izvajalcih dejavnosti. Največ neskladnosti so ugotovili pri označevanju, navajanju porekla in sledljivosti.

V okuženem rastlinjaku je treba uničiti vse paradižnike, paprike in feferone
20. 08. 2021 11.20Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi prve potrjene najdbe virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi določila ukrepe za njegovo izkoreninjenje. Pridelovalec mora uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku, z razkuževanjem pa poskrbeti, da se virus ne širi.

Namakalna naprava, ki upošteva vse: od temperature do vlažnosti in slanosti tal
15. 08. 2021 17.07Letošnje poletje je izjemno vroče, hud vročinski val je prizadel tudi Grčijo, ki je znana po številnih oljčnih nasadih. V obdobju suše je za pridelke zaradi pomanjkanja vode precej težko skrbeti. Dobro pa so se znašli na otoku Kreta, kjer so izumili namakalni sistem, ki poskrbi, da niti ena sama kapljica vode ne gre v nič.

Pozeba oklestila pridelek in podražila sadje
08. 06. 2021 21.12Koliko in kakšno lokalno pridelano hrano bomo jedli letos? Pridelovalci pravijo, da bo slovenskega sadja malo. Aprilska pozeba je namreč uničila velik del pridelka jabolk, češenj, breskev in sliv pa praktično ni. Tudi zato bodo cene višje, kmetijski minister sicer pričakuje, da se ne bodo zvišale za več kot 10 odstotkov. In ker je slovenskega sadja malo, inšpektorji že poostreno nadzorujejo poreklo sadja, ki ga ponujajo prodajalci na stojnicah ob cestah.

Pridelovalci v boj z naravo, ki je bila znova močnejša
10. 04. 2021 11.00Pozeba te dni ni pustošila le pri nas. Francoski vinarji ugotavljajo, da je letina v številnih vinogradih po treh nočeh temperatur pod ničlo uničena, njihovo preživetje pa postavljeno na kocko.

Oroševanje rešilo pridelek nekaterim sadjarjem, pri drugih niti ta sistem ni pomagal
08. 04. 2021 10.50Temperature zraka so se v večjem delu države že drugo noč zapored spustile pod ledišče, kar je prizadelo predvsem letino sadjarjev. Ti so v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo prve ocene sporočila v petek. Na jugovzhodu Slovenije je pozeba prizadela vse vrste sadja, nekatere povsem. V Evrosadu so del nasadov oroševali, zaradi česar jim je uspelo rešiti pridelek na teh mestih. Marsikje pa niti oroševalni sistemi niso bili kos nizkim temperaturam.

Vinarji in epidemija
06. 02. 2021 07.00Kako je epidemija vplivala in vpliva na slovenske vinarje, kako in zakaj jih je prizadela, koga bolj in koga manj, kako so bili pripravljeni tisti, ki jih je prizadela manj, kako so se znašli nekateri, kaj bi morali izboljšati v bodoče? In kakšni so ukrepi, kakšne težave, kakšne dobre prakse in zgledi, rešitve glede vinarstva? Tudi o tem, kaj je s krizno destilacijo ...