prevoz nafte

Estonija zasegla tanker iz domnevne ruske flote v senci

11. 04. 2025 18.52

Estonska mornarica je v Finskem zalivu zasegla tanker, za katerega sumijo, da pripada ruski 'floti v senci'. Ladja, ki je pod sankcijami Kanade, Evropske unije, Švice in Združenega kraljestva, naj bi plula brez veljavne zastave. 24-člansko posadko vodi kitajski kapitan, namenjeni pa so bili v rusko pristanišče Ust-Luga.

Finančni komentar: Kaj kupuješ na Kitajskem? Vse!

01. 10. 2024 07.11

Legendarni vlagatelj David Tepper je minuli teden izjavil, da na Kitajskem kupuje vse, delnice, ETF-sklade, obveznice in tudi terminske pogodbe. Drugo največje gospodarstvo na svetu je dobilo največji finančni stimulus po letu 2008 in kitajski delniški trg je imel najboljši teden v tem stoletju.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Iz tankerja Sounion v Rdeče morje začela uhajati nafta

28. 08. 2024 15.06

Tanker Sounion, ki pluje pod grško zastavo, je bil nedavno tarča jemenskih Hutijevcev pri jemenskem pristaniškem mestu Hodeidah. Tanker je v času napada prevažal milijon sodov nafte, izstrelki, ki so jih na tanker poslali Hutijevci, pa so povzročili obsežen požar, ki še vedno ni pogašen. Poleg tega je iz tankerja v morje začela uhajati nafta.

Zelenski britansko vlado pozval, naj mu dovoli napadati rusko ozemlje

19. 07. 2024 14.32

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil gost na izrednem zasedanju britanske vlade. Vodilne ministre je seznanil z vojaškim konfliktom, hkrati pa se je pogovarjal o ukrepih za preprečitev, da bi tankerji z rusko nafto kršili mednarodne sankcije proti Moskvi. Poleg tega je pozval vlado, naj Kijevu dovoli z zahodnim orožjem obstreljevati cilje na ruskem ozemlju.

Na poroki sina najbogatejšega Indijca številne znane osebnosti

12. 07. 2024 13.22

Ta konec tedna se bo v Mumbaju poročil Anant Ambani, sin indijskega milijarderja in devetega najbogatejšega človeka na svetu Mukeša Ambanija. Ekstravagantnega tridnevnega poročnega slavja se bo poleg indijske elite udeležilo več svetovno znanih poslovnežev, politikov in drugih znanih osebnosti.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj

06. 02. 2024 07.02

Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Finančni komentar: Ali je pilot v letalu?

23. 01. 2024 07.28

Komedija iz leta 1980 Ali je pilot v letalu po mnenju Amazona velja za najbolj smešen film vseh časov. Tehnološke delnice, ki stavijo na umetno inteligenco, letijo visoko. Ali je mehki pristanek sploh še mogoč?

Ukrajinski general: Prebili smo prvo linijo

03. 09. 2023 09.17

Po več tednih odstranjevanja min so ukrajinske sile naposled uspešno prebile prvo rusko obrambno linijo v bližini Zaporožja. Zdaj pa pričakujejo hitrejše napredovanje, ko bodo pritisnile na šibkejšo drugo linijo, pravi ukrajinski general, ki na območju vodi južno protiofenzivo, Oleksandr Tarnavskij. V regiji Odesa pa se je ponoči zgodil nov ruski napad z brezpilotnimi letalniki. Napad je bil usmerjen proti pristaniški infrastrukturi na Donavi, v njem pa sta bila ranjena dva civilista. Medtem pa se velik oblak dima vali tudi nad Sankt Peterburgom. Tam je namreč zagorelo skladišče nafte.

Križarka, polna turistov, trčila v tovorno ladjo, med poletom huda turbulenca

28. 08. 2023 08.05

Močna nevihta, ki je pustošila na španskem otoku Majorka, je britansko križarko, polno turistov, odtrgala s priveza, nato pa jo je močan veter odpihnil v bližnjo tovorno ladjo za prevoz nafte. Ob trku se je na križarki Britannia poškodovalo več potnikov, a na srečo poškodbe niso bile hujše. V tistih najbolj grozljivih trenutkih so starši svojim otrokom v strahu nadeli rešilne jopiče. A razmere so se po okoli dveh urah umirile, pripoveduje ena od potnic, ki sicer pravi, da se je počutila, kot da se je znašla v pravljici Čarovnik iz Oza. Medtem pa so grozo doživljali tudi turisti, ki so na otok poleteli.

V bližini turistične destinacije eksplodirala 'ruska mina'

15. 08. 2023 16.03

V Črnem morju, neposredno pred romunsko obalo, pri kraju Costinesti, je nedavno odjeknila eksplozija. Domnevajo, da je šlo za rusko morsko mino, je za televizijo Digi24 dejal predstavnik romunske mornarice. V eksploziji ni bil nihče poškodovan.

Policijski helikopter pomaga tudi pri transportu goriva in materiala za obvladovanje plazu

10. 08. 2023 16.17

Slab teden dni je že od uničujočih poplav in pri reševanju in sanaciji intenzivno pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije. Sprva so iz odrezanih krajev evakuirali prebivalce in prinašali hrano, zdravila ter najnujnejše potrebščine, sedaj pa pomagajo tudi pri reševanju živali in prenosu težkega tovora. Ekipa Letalske policijske enote je pomagala pri transportu goriva za bager, ki sanira strugo Savinje, in materiala za obvladovanje razmer na plazu na Koroški Beli.

Skrivnostna flota, ki pomaga Rusiji pri prevozu nafte, vse večja

04. 03. 2023 10.39

Rusija je z naskokom najbolj sankcionirana država na svetu. Proti njej je uvedenih kar 14.081 ukrepov, kar je približno trikrat več kot proti Iranu. Pa vendar država uporablja številne obvode, s katerimi blaži njihov učinek. Tako je tudi pri prodaji in transportu ruske nafte. CNN razkriva, da na svetovnih oceanih plove "misteriozna flota tankerjev" z rusko nafto, ki postaja vse večja in večja.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Iz Ljubljane direktno v Dubaj – po izjemno ugodni ceni!

07. 11. 2022 00.15

To zimo si zagotovite popolno dozo vitamina D po naravni poti. Obiščite Dubaj in se naužijte sonca, morja, moderne arhitekture in arabske tradicije.

Članice EU potrdile nov sveženj sankcij, Rusija kritična do cenovne kapice

06. 10. 2022 20.20

Potem ko so članice EU uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije. Ruske oblasti so do uvedbe cenovne kapice kritične.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'

05. 09. 2022 09.49

Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Nemcem 65 milijard evrov pomoči. Scholz: To zimo bomo preživeli

04. 09. 2022 13.59

Nemška vlada je danes napovedala sveženj v višini več kot 65 milijard evrov za pomoč prebivalcem pri spopadanju z naraščajočimi stroški energije in inflacijo. Med ukrepi so cenejše vozovnice za javni prevoz, nakazilo zneska v višini 300 oz. 200 evrov upokojencem ter študentom, vlada pa bo uvedla še nižje cene za osnovno raven porabe elektrike.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

'Pohlep je grotesken, vlade naj dobičke obdavčijo'

04. 08. 2022 07.46

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je kritiziral naftna in plinska podjetja po svetu, ki kujejo velike dobičke zaradi krize z visokimi cenami energentov. Dejal je, da je njihov pohlep naravnost grotesken, vlade pa je pozval, naj dobičke obdavčijo.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Agencija ne zaračunava le dodatka na gorivo, ampak tudi na riziko odpovedi

26. 06. 2022 07.11

Tiste, ki so se pri načrtovanju letošnjega dopusta odločili za običajno ugodnejše zgodnje ponudbe pri turističnih agencijah, je, preden bodo lahko uživali v osvežilnem morju, pričakal hladen tuš. Večina bo morala poleg pričakovane cene, plačati še dodatek za gorivo. Situacija z gorivom, ki se je zgodila v letošnji sezoni, je namreč resnično ekstremna, pojasnjujejo v turistični agenciji. Bralka nas je obvestila, da mora, ker se v tem primeru naknadno poviša cena celotnega aranžmaja, saj se je odločila svoje potovanje zavarovati, plačati tudi dodatek za riziko odpovedi. Praksi sta, čeprav za potrošnike morda neugodni, zakoniti, potrjujejo tako na Zvezi potrošnikov Slovenije kot na Tržnem inšpektoratu Republike Slovenije.

Evropa po poti brezplačnega javnega prevoza. Kje se lahko vozimo brezplačno?

07. 06. 2022 07.47

Brezplačen javni prevoz postaja vse bolj priljubljena možnost za potovanje med mesti po Evropi. V želji, da bi zmanjšali globalno segrevanje in se spopadli z naraščajočimi stroški goriva, namreč vse več evropskih držav sprejema odločitev, da naredi javni prevoz brezplačen za (nekatere) uporabnike. Katere države so se odločile za to pomembno odločitev na področju spopadanja s podnebnimi spremembami?

Zaradi vojne bo Ukrajina pridelala za tretjino manj pšenice

07. 05. 2022 11.51

Ukrajina je ena največjih svetovnih izvoznic pšenice, vendar vojna vpliva na kmetijstvo in oskrbo s hrano v državi, kar povzroča strah pred pomanjkanjem in zvišanjem cen na globalni ravni. Država naj bi po nekaterih ocenah v letošnjem letu pridelala za tretjino manj pšenice. Sankcije, uvedene proti Rusiji zaradi invazije, so na drugi strani povzročile višje cene energentov in gnojil, drugim večjim izvoznicam žit pa preti suša.

Z izposojo električnega avtomobila nad visoke cene nafte

06. 05. 2022 18.28

V luči varčevanja in varovanja okolja vse več ljudi osebne avtomobile pušča doma, saj (sploh v Ljubljani) večinoma uporabljajo javni prevoz. Poleg tega pa imajo vsa večja mesta po Sloveniji na voljo izposojo koles, električnih skirojev in navadnih ali električnih avtomobilov. Večini Ljubljančanov pa je izposoja avtomobila oziroma tako imenovan car sharing ob visokih cenah nafte najbolj varčna rešitev. Koliko stane in ali se lastni avtomobil v mestu sploh še splača?

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?

05. 05. 2022 15.36

Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Pri Harkovu hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov

02. 05. 2022 09.46

Oblasti v Kijevu poročajo, da je bil med napadom v Izjumu blizu Harkova hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov. Po njihovih informacijah ni v smrtni nevarnosti, je pa rana tako huda, da so ga ruske sile nemudoma umaknile v domovino. Zahodni vojni analitiki ob tem izpostavljajo, da je bila Putinova odločitev, da na bojišče pošlje osebo s tako visokim činom, precej nenavadna. Sprašujejo se, ali general Dvornikov, ki je bil do zdaj zadolžen za poveljevanje na tem območju, ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze ruskega predsednika.

Vlada ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,503 evra, dizla 1,541 evra

14. 03. 2022 10.18

Da bi umirila razmere na trgu pogonskih goriv, je vlada določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni. Cene so zamrznili na sedemdnevnem povprečju, ki ga kot poročilo pošiljajo v Bruselj.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Smo na pragu energetske revščine?

08. 10. 2021 06.00

Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.