prevodov

Table z zgodovinskimi imeni ulic in trgov v Kopru se bodo kmalu vrnile
22. 02. 2025 20.04Table z zgodovinskimi imeni ulic, trgov in nabrežij v Kopru se bodo kmalu vrnile. Potem ko so jih morali lani zaradi odločbe inšpektorata za kulturo, češ da niso dvojezične, odstraniti, so že v izdelavi nove. Tudi te sicer ne bodo imele prevodov iz stare italijanščine, saj ti v večini primerov niso niti možni, bodo pa nove table še bolj nazorno nakazovale, da ne gre za uradno poimenovanje, ampak poklon dediščini mesta.

Največ novoletnih zaobljub je povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom
04. 01. 2025 19.09Ob prihodu novega leta si marsikdo zada, da bo prenehal s slabimi navadami. Med novoletnimi zaobljubami jih je največ povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom, na Sursu pa so zbrali tudi podatke, kako pogosto Slovenci posegamo po alkoholnih pijačah, kakšna je bila povprečna teža prebivalca in koliko Slovencev se nikoli ne ukvarja s športom.

Umrl je psiholog, humanist in LGBT aktivist Bogdan Lešnik
10. 06. 2024 12.45V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

Inšpekcija: Table z italijanskimi imeni trgov v Kopru neustrezne
05. 04. 2024 12.59Inšpektorat za kulturo je ugotovil, da so table z italijanskimi zgodovinskimi imeni trgov in ulic v središču Kopra neustrezne. Mestna občina Koper se je pritožila, vendar je odločitev inšpekcije potrdilo tudi ministrstvo za kulturo kot drugostopenjski organ. Na ministrstvu verjamejo, da bodo z občino našli ustrezno rešitev.

Pirc Musarjeva: Za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje
30. 10. 2023 21.07V Gledališki in koncertni dvorani v Lendavi je potekala državna slovesnost ob dnevu reformacije. Osrednja govornica je bila predsednica Nataša Pirc Musar, ki je med drugim poudarila, da za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje, ob tem pa pozdravila dejstvo, da praznik letos zaznamujemo v krajih, kjer sobivajo trije jeziki.

Nobelov nagrajenec za literaturo je norveški pisatelj Jon Fosse
05. 10. 2023 07.13V tednu razglašanja Nobelovih nagrad je četrtek usmerjen v besedo, saj so podelili Nobelovo nagrado za literaturo. Prejel jo je norveški avtor Jon Fosse. Zanj so se odločili zaradi "svojih inovativnih iger in proze, ki daje glas neizrekljivemu," so utemeljili na akademiji. Izbira tokrat ni preveč presenetila.

Odbor DZ za kulturo o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s frankfurtskega sejma
10. 07. 2023 18.41Odbor DZ za kulturo je razpravljal o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev za Frankfurtski knjižni sejem, kjer bo Slovenija jeseni častna gostja. Zahtevo za sklic seje so podali v opozicijski poslanski skupini SDS zaradi, kot je pojasnila poslanka Alenka Jeraj, polemike, ki se je s tem v zvezi pojavila v zadnjih tednih.

Umrl pesnik, dramatik in prevajalec Veno Taufer
22. 05. 2023 13.44V 91. letu starosti je umrl pesnik, dramatik, esejist, kritik, prevajalec in urednik Veno Taufer, so potrdili na Društvu slovenskih pisateljev. Taufer je tudi bil idejni oče Mednarodnega literarnega festivala Vilenica ter predsednik Slovenskega Pena in predsednik Mirovnega komiteja Mednarodnega Pena.

Pirc Musarjeva na Madžarskem, srečala se je z Orbanom
19. 04. 2023 08.20Madžarska je soseda, s katero želimo tudi v prihodnje gojiti tesne in prijateljske odnose, je v pogovorih z madžarsko kolegico Katalin Novak v Budimpešti dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ob tem je poudarila pomen dobrososedskih odnosov, tudi če državi nimata o vsem enakih stališč, so sporočili iz urada predsednice.

Mali princ praznuje 80. rojstni dan: 'Kdor hoče videti, mora gledati s srcem'
06. 04. 2023 09.56Mali princ je eno najbolj ikoničnih del francoske književnosti. A zgodbo Antoina de Saint-Exuperyja so leta 1943 najprej izdali v Združenih državah, šele tri leta kasneje pa je založba Gallimard knjigo izdala tudi v Franciji. Zgodba, ki je dopolnila 80 let, je še danes močno občudovana, njene misli pa še vedno navdihujejo svet. "Kdor hoče videti, mora gledati s srcem," je le ena od modrosti, ki jo bralcu poklanja čudovita pripoved.

Koliko denarja država nameni kulturi?
08. 02. 2023 14.188. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov
25. 11. 2022 15.05Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

Urad o 'krivični' obravnavi beguncev: Gre za dva različna mehanizma pomoči in zaščite
15. 04. 2022 17.07Prosilci za azil so opozorili na dvojna merila pri obravnavi beguncev iz Ukrajine in tistih iz drugih držav. Na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov odgovarjajo, da so navedbe, verjetno zaradi nerazumevanja statusnih razlik med različnimi oblikami zaščite, neutemeljene. Pojasnili so, da so se prosilci glede pravic, ki jim pripadajo po ZMZ, primerjali z osebo, ki ji je priznana začasna zaščita in ne s prosilci za začasno zaščito. Ukrajinskim beguncem je namreč zaradi sklepa vlade začasna zaščita že priznana.

Najmlajša doktorica prava v BiH na svoj 30. rojstni dan postala nova županja Sarajeva
09. 04. 2021 12.23Potem ko se je na novembrskih lokalnih volitvah v BiH zgodil politični preobrat v Sarajevu in je vladajoča bošnjaška nacionalna stranka SDA po desetletjih izgubila svoj primat, so po petih mesecih v prestolnici BiH vendarle dobili novo vodstvo. Županja je po glasovanju mestnih svetnikov prav na svoj 30. rojstni dan postala Benjamina Karić, najmlajša doktorica prava v BiH.

Janez Zibelnik in Žan Kern
22. 02. 2021 05.30Najboljša prijatelja se poznata od rojstva – tako kot že njuna očeta. Jan pravi, da bo šef, ko bo velik, Žan pa bo kmet. Eden bo kuhal, drugi pa po skrbel za kmetijo. In trema? Treme ni; takoj ko sta izvedela, da bosta sodelovala v šovu, sta bila prepričana, da bosta zmagala.

Na voljo aplikacija, ki vam prevede mijavk vaše mačke
18. 11. 2020 19.13Inženir, ki je sodeloval tudi pri razvijanju Amazonove Alexe, je poskrbel za navdušenje med lastniki in ljubitelji mačk. Predstavil je aplikacijo 'MeowTalk', ki posname mijavkanje vaše mačke in vam to tudi prevede. Trenutno je v bazi aplikacije 13 prevodov. Najpogostejši pa so seveda: "nahrani me", "lačna sem", "pusti me pri miru" ...

Elton John iskreno o svojem življenju: Nikomur ni bilo mar, da sem gej
23. 08. 2020 07.00Kdo je bil sramežljivi Reginald Dwight, fant z nenavadnim in težko izgovorljivim imenom? Preobrazil se je v enega najbolj vpadljivih, prepoznavnih in uspešnih pevcev, v Eltona Johna, ki je postal popolno nasprotje Reginaldu Dwightu. Svojo življenjsko pot je karizmatični zvezdnik predstavil v prvi uradni avtobiografiji z naslovom Jaz, kjer brez cenzure pripoveduje o dogodkih, ki niso bili vedno rožnati.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'
07. 06. 2020 13.02V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'
31. 05. 2020 15.27Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

'Čakajoče' maske na Kitajskem: kdo se igra na račun tistih, ki opremo krvavo potrebujejo?
09. 04. 2020 06.00Kako dolgo bo na Kitajskem še čakalo skoraj šest milijonov kosov zaščitne opreme za Slovenijo? In zakaj Pošta Slovenije, ki naj bi logistično izpeljala posel, še vedno nima vseh navodil pristojnih? Ob tem pa naši zdravniki še vedno prosijo za zaščitno opremo in opozarjajo, da je ni dovolj? Kdo se igra na račun ljudi, ki to opremo krvavo potrebujejo?

Razvozlali najstarejši kuharski recept na svetu
16. 11. 2019 07.00Skupina mednarodnih učenjakov, ki se ukvarjajo s proučevanjem zgodovine kulinarike, kemično sestavo hrane in klinopisom, se je lotila posebnega projekta – poustvarjanja jedi z najstarejših znanih kuharskih receptov.

Če bi zbrali več podatkov na spletu, bi lahko tudi napovedali 'prihodnost'
16. 11. 2019 07.00Christopher Coomes je zaposlen v ameriškem tehnološkem gigantu Google, v oddelku za robotiko in inovacije. Kot sam pove, se zbira premalo podatkov, ki bi omogočali razvoj pravih analitičnih orodij, prav tako ljudje mislimo, da so naši osebni podatki pomembni, čeprav v praksi niso. Tudi glede varovanja podatkov je jasen: da bi dobili samo nekaj besed iz vašega elektronskega sporočila, bi potrebovali leta.

Nagajivi Jan: Mišo Kontrec bi Saro jezdil kot kavboj
26. 09. 2019 09.00Sara Rutar in glava družine Marjana Povše sta gostu na posestvu, glasbeniku Mišu Kontrecu, prinesli domače dobrote. Ker je Mišo Prekmurec, se je Jan Klobasa javil za prevajalca, zaradi prevodov pa je bilo Sari zelo nerodno.

S pomočjo umetne inteligence računalniki razumejo in sestavljajo besedila v slovenščini
08. 09. 2019 07.00Napredki v razvoju programov in programiranja so v zadnjih desetih letih ustvarili novo vejo - globoko učenje. Gre za vrsto umetne inteligence, kjer računalnik oziroma program sam ustvarja razumljiva besedila, sam najde razlike na obrazih in bo lahko razumel posebnosti slovenskega jezika. S pomočjo novih tehnologij bo avtonomna vožnja avtomobilov v naslednjih letih postala cenovno dostopna realnost.

Prevod italijanskega časnika: 'Alenka brothers party, Let's get together'
28. 05. 2019 09.40Največji italijanski časnik Corriere della Sera si je privoščil rahlo humorno poročanje o slovenskih volitvah za Evropski parlament. Namreč, odločili so se, da bodo imena strank, ki so sodelovale na volitvah v Sloveniji, prevedli v angleščino. Glede na rezultate lahko domnevamo, da je prevod bil narejen s slabim spletnim prevajalskim orodjem.

Michel Stephan je obtožen napeljevanja k uboju, ne umoru
15. 04. 2019 17.20Tožilstvo je prekvalificiralo kaznivo dejanje libanonskemu kemiku Michelu Stephanu. Namesto napeljevanja k umoru je zdaj obtožen napeljevanja k uboju enega od vodilnih na Kemijskem inštitutu Janeza Plavca. S tem se je tudi znižala dolžina zaporne kazni – namesto do 30 let mu grozi "le" še od pet do 15 let zapora.

Stephan oporeka verodostojnosti posnetkov pogovorov med njim in Iračanom Alijem
01. 04. 2019 12.41Na ljubljanskem sodišču so v nadaljevanju sojenja libanonskemu kemiku Stephanu, ki naj bi načrtoval umor nekdanjega sodelavca s Kemijskega inštituta, poslušali posnetke pogovorov med njim in Iračanom Alijem. Stephan je dejal, da so posnetki tehnično spremenjeni in da tudi prevodi niso pravilni.

V 91. letu je odšel skladatelj Urban Koder
09. 01. 2019 12.37V 91. letu starosti je umrl skladatelj, dirigent in trobentač Urban Koder. Ustvaril je glasbo za več otroških in igranih radijskih iger, gledaliških predstav, šansonov in celovečercev. Večina ga pozna po Cvetju v jesni. Decembra mu je predsednik Pahor podelil srebrni red za zasluge.

Na sojenju libanonskemu kemiku Michelu Stephanu o posnetkih navodil za umor Plavca
07. 01. 2019 21.37Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje libanonskemu kemiku Michelu Stephanu zaradi napeljevanja k umoru z branjem prevodov posnetkov pogovorov med obtožencem in tajnim sodelavcem policije, Iračanom Alijem, v katerih mu je dajal navodila za umor Janeza Plavca. Alija bodo predvidoma zaslišali 21. januarja.

Se je Googlovemu prevajalniku 'utrgalo'? V prevodih zlobne apokaliptične prerokbe
21. 07. 2018 21.01Ste 'strica Googla' že kdaj zaprosili za prevod iz maorščine ali somalijščine? Je tudi vas ob tem (najmanj) spreletel srh? Nič čudnega. Googlov prevajalnik se ob tovrstnih prevodih lahko namreč začne obnašati kot ponoreli prerok. Strokovnjaki pravijo, da gre takšen odziv pripisati spletu posebnih 'nevronskih omrežij'.