prevlaka

V Črni gori za 80 milijonov evrov prodajajo Otok cvetja

10. 03. 2023 13.31

V Črni gori prodajajo Otok cvetja, znan tudi kot Miholjska prevlaka, skupne površine 120.000 kvadratnih metrov. Začetna cena otoka, ki leži v zalivu Boka Kotorska in spada pod občino Tivat, je 80 milijonov evrov, je dejal predsednik občine Tivat Željko Komnenović.

Kako čista je voda na slovenskih kopališčih in morje na Hrvaškem?

19. 07. 2022 14.09

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil karto kopalnih voda v Sloveniji z lokacijami kopališč in oceno kakovosti vode in le na enem slovenskem kopališču so kopalno vodo uvrstili v razred slabo. Hrvaško ministrstvo za gospodarstvo in trajnostni razvoj pa je objavilo zemljevid hrvaških plaž in kakovost morja na izbranih lokacijah vzdolž Jadrana. Kakovost morja na hrvaških plažah so nato razvrstili po ocenah: izvrstna kakovost, dobro, zadovoljivo in nezadovoljivo.

Jordanski kralj muslimane pozval v boj proti IS: Sicer nas čaka prihodnost množičnih pobojev, obglavljanj ...

28. 09. 2015 06.53

Medtem ko se pri nas pristojne službe prihajajo na nove prihode beguncev, okrepili pa smo tudi sodelovanje z Madžarsko, je jordanski kralj Abdulah II. grožnjo džihadistične skupine IS primerjal z grožnjo tretje svetovne vojne.

Noro vreme: Dubrovnik je bil najbolj deževno mesto v Evropi!

02. 09. 2014 10.47

Močna nevihta je ponekod na hrvaški obali prinesla rekordno količino dežja. V Dubrovniku so v 24 urah, do 8. ure, namerili 191 litrov dežja na kvadratni meter. Težko je verjeti, a Dubrovnik je bil najbolj deževen kraj v Evropi. V Pulju pa je pihal tako močan veter, da je dvignil avto.

Na vesla po Hrvaški, nato preko Atlantika

25. 07. 2011 14.28

Slovencem se obetajo novi rekordi. Veslač Marin Medak bo s paraplegikom Galom Jakičem postavljal hitrostni rekord za preveslanje hrvaške obale, januarja pa naj bi se podal celo preko Atlantika.

Kje ima Hrvaška mejo?

17. 03. 2009 10.53

Hrvaška nima le s Slovenijo težav pri določanju meje. Na njenem seznamu so tudi BiH, Srbija in Črna gora.

Türk predstavil vprašanje meje s Hrvaško

04. 03. 2009 16.52

Predsednik republike Danilo Türk je na srečanju s črnogorskim predsednikom Filipom Vujanovićem izrazil odločno podporo črnogorskim prizadevanjem za vstop v EU in Nato.

Morski pes v Črni gori

26. 06. 2007 09.30

Pri Prevlaki je ribič ujel človeku nevarnega sinjega morskega psa, ki je tehtal več kot 100 kilogramov.

Prevlaka odslej Hrvaška

15. 12. 2002 00.00

Polotok Prevlaka je po enajstih letih tudi uradno pod polno suverenostjo Hrvaške. Po začasnem režimu polotok nadzoruje Hrvaška, sporni del morja pa je pod nadzorom obeh držav.

Protokol o začasnem režimu na Prevlaki

10. 12. 2002 00.00

Hrvaški in jugoslovanski zunanji minister, Tonino Picula in Goran Svilanović, sta podpisala protokol o začasnem režimu ob meji na polotoku Prevlaka. S tem sta strani začasno rešili enega izmed mejnih problemov, ki se vleče zadnjih deset let.

Prevlaka pod hrvaškim nadzorom?

23. 11. 2002 00.00

Hrvaški premier Račan je sinoči na hrvaški televiziji izjavil, da bo Hrvaška najkasneje do 15. decembra prevzela nadzor nad polotokom Prevlaka. Razmere na Prevlaki bodo urejali po začasnem režimu, ki ga določa protokol, območje pa naj bi demilitarizirali.

Beograjski in zagrebški časniki o slovensko-hrvaških odnosih

06. 09. 2002 00.00

Pri zagrebškem Vjesniku v današnji številki pišejo, da od srečanja premierov Račana in Drnovška, ne pričakujejo konkretnih dogovorov. Beograjska Politika pa meni, da se Slovenija ne more znebiti občutka, da je izigrana.

Misija ZN ostaja v BiH

13. 07. 2002 00.00

Varnostni svet ZN je po večtedenskem zapletu, ki so ga povzročile ZDA, podaljšal mandat mirovni misiji v BiH do konca leta, misijo na polotoku Prevlaka pa do 15. oktobra.

ZRJ in Hrvaška na poti normalizacije

23. 04. 2002 00.00

Zunanja ministra ZRJ in Hrvaške, Goran Svilanović in Tonino Picula, ki je obiskal Beogradprvič od padca režima Slobodana Miloševića sta zadovoljna s potekom normalizacije odnosov med državama.

Črnogorci zavračajo Berlusconijev poziv

18. 02. 2002 00.00

Črnogorsko zunanje ministrstvo je zavrnilo poziv italijanskega premiera Silvia Berlusconija, da sprejmejo predlog visokega predstavnika EU Javierja Solane o preureditvi federacije.

Kmalu pogajanja o Prevlaki

15. 02. 2001 00.00

Zvezni zunanji minister ZRJ Goran Svilanović je ocenil, da so odnosi med ZRJ in Hrvaško boljši, kot pa so bili. Tako se bodo lahko kmalu začeli pogovori o "celoti meja" med državama, pri tem bi Prevlaka bila le eno od vprašanj. Svilanović je ocenil, da je bil lanski črnogorski predlog o Prevlaki dober in da bi ga kazalo upoštevati. Do pogovorov naj bi prišlo čimprej. Enako je tudi glede sukcesije, pri kateri se po Svilanovićem mnenju pozablja dejstvo, da morajo države naslednice med seboj deliti tudi probleme, ki so pri tem nastale in skušati razlike obrniti v prednosti, ki jih prinašajo dobrososedski odnosi. Po Svilanovićevem mnenju je ena od zavor pri izboljšanju odnosev s Hrvaško tudi vprašanje aretacij obtoženih za vojne zločine, predvsem "vukovarske trojice". Svilanović je dejal, da nihče ne zanika zločinov, vendar pa obstaja v javnosti več pogledov in več dejstev o posameznih dogodkih. Zavzel se je za akcijo, v kateri bi se povedala resnica o zločinih posameznih Srbov, o zločinih posameznih Hrvatov, ali zločinih posameznih tretjih strani. To naj bi po njegovem bila naloga "komisije za resnico".

Rešitev spora glede Prevlake?

02. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski premier Zoran Žižić je Varnostnemu svetu ZN poslal pismo v katerem ZN seznanja, da želi ZR Jugoslavija s Hrvaško rešiti spor o strateško pomembnem polotoku Prevlaka. V pismu Žižić poudarja, da naj bi demokratične spremembe v obeh državah omogočile rešitev tega spora na način, ki bi bil sprejemljiv za obe strani. Obenem je dejal, da pričakuje, da bodo pogajanja o tem vprašanju trajala nekaj časa.

195144inđićeva izjava odmeva v Zagrebu

06. 11. 2000 00.00

Na Hrvaškem odmeva izjava enega od vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zorana 195144inđića, ki je v soboto Zagreb pozval, naj stori "gentlemansko potezo" in polotok Prevlako prepusti Črni gori kot turistično demilitarizirano območje. Hrvaški predsednik Stipe Mesič in zunanji minister Tonino Picula sta poudarila, da vprašanje Prevlake ni ozemeljsko, temveč varnostno vprašanje, saj ozemeljska pripadnost Prevlake Hrvaški ni bila nikoli vprašljiva. Hrvaški predsednik Mesič je za sinočnji osrednji dnevnik hrvaške televizije poudaril, da je Prevlaka varnostno in ne ozemeljsko vprašanje in da v skladu s tem ne sme biti militarizacije tega območja na nobeni strani. Mesič se je zavzel tudi za načelno rešitev tega vprašanja, ki lahko v največji meri prispeva k dobrim odnosom med sosednjima državama. Zunanji minister Tonino Picula, ki se je v Rimu udeležil ministrskega zasedanja Sveta Evrope, pa je za današnji Vjesnik 195144inđićevo izjavo komentiral z besedami, da hrvaška vlada od Beograda pričakuje verodostojnega in uradnega sogovornika, ki bo v duhu sprememb v ZRJ tudi k vprašanju Prevlake pristopil z mnogo več realnosti kot nekdanji Miloševićev režim. "Prav pri vprašanju Prevlake morata predsednik Vojislav Koštunica in jugoslovanska vlada pokazati prekinitev s politiko Slobodana Miloševića," je še dejal Picula za Vjesnik. Picula je še dodal, da bodo o vprašanju Prevlake visoki hrvaški predstavniki govorili tudi na srečanjih z visokimi jugoslovanskimi predstavniki na zagrebškem vrhu 24. novembra. Picula se bo sicer jutri v Cavtatu srečal s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Lukavcem.

Annan upa na napredek glede Prevlake

17. 10. 2000 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v svojem zadnjem poročilu o položaju na polotoku Prevlaka izrazil upanje, da bo sprememba oblasti v Beogradu pomagala ponovno oživiti pogajanja o ureditvi ozemeljskega spora med ZR Jugoslavijo in Hrvaško. Slednja je beograjske oblasti že aprila pozvala k petemu krogu pogajanj, a se ta, kljub sprejemu povabila z jugoslovanske strani, še vedno ni začel. Za mir in varnost na polotoku Prevlaka od leta 1992 skrbi opazovalna misija ZN (UNMOP), v kateri je trenutno 27 vojaških opazovalcev. Annan v poročilu ugotavlja, da v zadnjih treh mesecih na območju Prevlake ni prišlo do hujših kršitev režima UNMOP, čeprav so se manjše kršitve kar vrstile. Največja od teh se je zgodila 26. avgusta, ko je na ozemlje pod nadzorom UNMOP brez pooblastila vstopil hrvaški predsednik s svojim spremstvom, preostale kršitve pa so se zgodile v obliki nepooblaščenih vstopov uradnikov in civilistov z ene ali druge strani. Annan je omenil tudi delno oviranje gibanja pripadnikov UNMOP s strani Hrvaške, ki zahteva, da morajo mednarodni opazovalci pred začetkom patruljiranja pisno obvestiti hrvaške organe. Annan pričakuje, da bo Hrvaška prenehala s takšnim početjem in bo članom misije omogočila brezpogojni dostop.

Picula tudi o polotoku Prevlaka

21. 07. 2000 08.22

Hrvaški in črnogorski zunanji minister, Tonino Picula in Branko Lukovac sta na včerajšnjem srečanju v Podgorici podpisala skupno izjavo o polotoku Prevlaka, v kateri sta omenila možnost sodelovanja v prihodnjih šestih mesecih na tem območju, ki je pod nadzorom opazovalcev ZN. ''S sodelovanjem, liberalizacijo viznega režima, omogočanjem boljšega pretoka oseb in blaga želimo doseči, da bi Združeni narodi problem Prevlake doživljali drugače, kar bi se odražalo tudi v prihodnjih resolucijah VS ZN o polotoku,'' je dejal Picula. Dodal je še, da omenjeno od Hrvaške in Črne gore pričakujejo tako državljani kot EU.

Podaljšan mandat UNMOP na Prevlaki

13. 07. 2000 20.18

Varnostni svet ZN je danes podaljšal mandat opazovalcem mirovne misije ZN (UNMOP) na polotoku Prevlaka do 15. januarja leta 2001. Varnostni svet je resolucijo o podaljšanju mandata sprejel soglasno in v njej znova pozval Beograd in Zagreb k obnovi pogajanj za končno rešitev vprašanja meje na polotoku.

Ukinitev vizumov v pristojnosti zvezne vlade

24. 02. 2000 10.14

Jugoslovanska vlada pripravlja odgovor na potezo črnogorskega ministra za turizem, ki je Slovencem sporočil, da lahko v Črno goro potujejo brez vizumov, piše danes beograjski zasebni časnik Blic.

Podaljšan mandat misije ZN na Prevlaki

14. 01. 2000 08.10

Varnostni svet Združenih narodov je včeraj za šest mesecev, do 15. julija, podaljšal mandat misije ZN na Prevlaki (UNMOP).

ZRJ in Hrvaška ne spoštujeta UNMOP

16. 10. 1999 11.11

Generalni sekretar OZN Kofi Annan v svojem zadnjem poročilu o misiji OZN na polotoku Prevlaka (UNMOP), ki je bilo objavljeno v petek, ugotavlja, da ZR Jugoslavija in Hrvaška še vedno kršita varnostni režim na spornem polotoku. Annan v poročilu ugotavlja, da bi večje spoštovanje varnostnega režima pod nadzorom OZN prav gotovo prispevalo k mirni razrešitvi spora okrog Prevlake.

Beograd bo z Zagrebom obnovil pogovore o Prevlaki po prekinitvi napadov na ZRJ

30. 04. 1999 19.18

Beograd bo obnovil pogovore s Hrvaško o polotoku Prevlaka, potem ko bo zveza NATO prenehala napade na ZRJ, je v pismu Varnostnemu svetu ZN sporočil jugoslovanski veleposlanik pri ZN.

Jugoslovanski vojaki so se umaknili iz Prevlake

28. 04. 1999 19.36

Kakih 300 jugoslovanskih vojakov se je, kot kaže, umaknilo iz demitaliziranega območja polotoka Prevlaka, ki ga nadzorujejo ZN, je danes poročala hrvaška agencija Hina, sklicujoč se na opazovalca ZN.

Jugoslovanski vojaki se umikajo s Prevlake

27. 04. 1999 22.26

Predsedujoči Varnostnemu svetu ZN Alain Dejammet je danes v New Yorku sporočil, da se vojaki jugoslovanske vojske, ki so prejšnji teden vdrli na demilitarizirano območje polotoka Prevlaka, od tam umikajo.

Začetek vrhunskega zasedanja ob 50. obletnici ustanovitve zveze NATO minil v znamenju kosovske krize

24. 04. 1999 09.09

Prvi dan vrhunskega zasedanja članic zveze NATO in Partnerstva za mir brez Rusije je minil v znamenju izražanja odločenosti voditeljev zavezništva, da operacijo proti ZRJ končajo z zmago.

Varnostni svet pozval Hrvaško in ZRJ k zadržanosti

22. 04. 1999 10.02

Varnostni svet OZN se je na vest o kršitvi demilitariziranega območja na otoku Prevlaka, ki je pod nadzorom misije Združenih narodov (UNMOP), odzval s pozivom ZR Jugoslaviji in Hrvaški, da se vzdržita takih kršitev.

ZN protestira zaradi vdora jugoslovanskih vojakov na Prevlako

21. 04. 1999 20.07

Združeni narodi so danes protestirali zaradi navzočnosti jugoslovanskih vojakov na demilitariziranem območju na polotoku Prevlaka.