preventivni pregledi

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Zvezdnica serije Pisarna razkrila, da je prebolela raka dojk

10. 10. 2024 06.00

Zvezdnica serije Pisarna Jenna Fischer je nedavno razkrila, da se je zdravila zaradi raka dojk. Igralka je diagnozo razkrila svojim sledilcem na družbenem omrežju, kjer je sporočila, da je zbolela za rakom dojk v prvem stadiju decembra 2023, po operaciji, obsevanjih in kemoterapiji pa je ozdravela.

Brezplačen test vida in sluha na enem mestu – za vaše zdravje!

27. 08. 2024 00.15

Vid in sluh sta naši najpomembnejši čutili, zato je zanju treba pozorno skrbeti.

Zaupljivost in osamljenost starejših voda na mlin vsiljivim akviziterjem

13. 04. 2024 12.54

Najrazličnejša prehranska dopolnila, mazila, zdravilni kamni, odeje, zavarovanja, brezplačni izleti, pregledi. Vse to po telefonu, pošti ali osebno, od vrat do vrat, ponujajo številni akviziterji, zastopniki. Zlasti starejšim, osamljenim, celo dementnim, ki vsiljivim prodajalcem s sladkimi obljubami o visokih popustih čudežnih izdelkov in storitev hitro nasedejo. Kako torej to preprečiti? Kako ukrepati? Kako starejše pred zavajanji zavarovati? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Poskrbite za dobro počutje vaših ljubljenčkov

16. 01. 2024 00.15

Na portalu Moja Dejavnost, kjer smo ustvarili inovativno platformo, združujočo pestro paleto ponudnikov različnih storitev in izdelkov iz vse Slovenije. Če se želite osvoboditi bremena iskanja in hkrati odkriti neskončne možnosti, ki jih ponuja slovenski trg, ste na pravem mestu.

Zavarovanje, ki vam poenostavi in pospeši dostop do osebnega zdravnika in specialista

18. 01. 2024 00.15

Nekoč so dodatna zdravstvena zavarovanja v večji meri sklepali ljudje v zrelih letih, danes se zanje odloča tudi vse več mladih družin in posameznikov. Razlog je seveda v dolgih čakalnih vrstah in omejenem dostopu do osebnih zdravnikov.

Tramontana v Kopru: kontejnersko ladjo odneslo proti terminalu

20. 07. 2023 09.29

V koprskem pristanišču se je zaradi severnega vetra, ki je pihal s sunki tudi do 140 kilometrov na uro, s priveza odtrgala 350 metrov dolga kontejnerska ladja. S krmo se je močno približala potniškemu terminalu, a se ga, sodeč po prvih podatkih, ni dotaknila, tako da večje škode ni bilo, so povedali na pristaniški kapitaniji. Med dogodkom ni bilo poškodovanih oseb.

Zdravstveni pregledi športnikov: po zakonu brezplačni za vse, a se zakon ne izvaja

11. 07. 2023 13.43

Okoli 50.000 registriranih športnikov si mora zdravstvene preglede plačevati iz svojega žepa oziroma jim jih plačujejo njihovi klubi. Čeprav zakon pravi, da so do brezplačnih pregledov upravičeni vsi registrirani športniki, pa je ministrstvo za zdravje sprejelo pravilnik, ki je to pravico močno omejil, in sicer zgolj na vrhunske in kategorizirane športnike, ki jih je okoli 8000. Po pritožbi enega od športnikov na sodišče je le-to lansko pomlad sprejelo sodbo, da je pravilnik nezakonit, ministrstvo pa pozvalo, da to področje čimprej uredi. A po dobrem letu dni stvari še vedno ostajajo neurejene, mnogi športniki pa zaradi dodatnih stroškov ne opravljajo pregledov, s čimer ogrožajo svoje zdravje.

'To je šele začetek prostega pada slovenske in ljubljanske ginekologije'

17. 02. 2023 19.37

Ne le družinskega zdravnika, vedno težje je dobiti tudi ginekologa. V Zdravstvenem domu Ljubljana novih pacientk ne sprejema več noben ginekolog, polni so tudi skoraj vsi koncesionarji. Po odhodu ginekologinje iz Zdravstvenega doma Bežigrad pa je brez osebnega ginekologa ostalo še več kot 4000 žensk, ki si bodo v Ljubljani težko našle novega zdravnika.

10. oktobra bo več kot 50 zobozdravnikov na voljo brezplačno

26. 09. 2022 12.22

Več kot 50 zobozdravstvenih ambulant z vseh delov Slovenije se bo 10. oktobra priključilo dnevu odprtih vrat. Za posvet o ustnem zdravju in težavah, ki jih imajo bolniki, je razpisanih več kot 250 terminov, na katere se morajo zainteresirani naročiti prek spletnega obrazca ali telefona. Posveti bodo brezplačni, trajali bodo 15 ali 30 minut.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

UKC Ljubljana: poplavilo kritično infrastrukturo, voda po stopnicah tekla kot slap

30. 09. 2021 09.20

Posledice včerajšnjega neurja so vidne tudi danes. Voda je vdrla tudi v osrednjo bolnišnico in poplavila kritično infrastrukturo. Kot pravi v. d. generalnega direktorja Jože Golobič škodo sicer še ocenjujejo, a jo je gotovo za nekaj 100.000 evrov. Med drugim je zalilo tudi državni zbor, urad predsednika republike, Dramo, Slovensko mladinsko gledališče, podhod na glavni železniški postaji in Plavo Laguno, kjer številne prodajalne še vedno ostajajo zaprte.

'Veseli me, da smo uspeli postaviti skrb otrok in mladostnikov v ospredje'

17. 04. 2021 14.37

Spremembe pravilnika o preventivnem zdravstvenem varstvu na primarni ravni med drugim prinašajo preventivni program za otroke in mladostnike. Glede na epidemiološke okoliščine bodo posodobljeni preventivni programi pomemben del izhodne strategije za zmanjševanje posledic pandemije za zdravje otrok in mladostnikov, meni minister Janez Poklukar.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Koalicija ustavnega loka predstavlja nabor ukrepov za zajezitev epidemije

10. 11. 2020 15.53

Strokovno-posvetovalna skupina Koalicije ustavnega loka je pripravila predlog ukrepov za učinkovitejše soočanje z epidemijo covida-19. Kot pravijo, vlada pod vodstvom SDS Slovenije ni pripravila na drugi val. "Če sinhronizirano ne delujejo vsi drugi ukrepi, tudi popolna omejitev gibanja (karantena španskega tipa) ne pomaga, saj le povečuje odpor javnosti do zaščitnih ukrepov in zmanjšuje njihovo dolgoročno učinkovitost," sporočajo. In kaj predlagajo?

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve

24. 10. 2020 20.17

Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

Po Ljubljani koncesionarje na pomoč pozivajo tudi v Mariboru

20. 10. 2020 10.45

V mariborskem kliničnem centru jim je uspelo razširiti oddelek za zdravljenje bolnikov s covidom-19, a so morali zato odpovedati večino drugih storitev. Poleg tega jim kritično primanjkuje kadra, zato zdaj na pomoč kličejo koncesionarje iz podravske regije. Podoben poziv so že pred dnevi objavili tudi v UKC Ljubljana, a z eno razliko: če so se v Mariboru zadovoljili s prošnjo, so v Ljubljani zagrozili z umikanjem soglasij za delo pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti.

Po UKC Maribor nenujne storitve in obravnave krči tudi celjska bolnišnica

16. 10. 2020 13.38

Celjska bolnišnica zaradi vse večjih potreb po obravnavi bolnikov s covidom-19 s ponedeljkom zmanjšuje program nenujnih zdravstvenih storitev. Obravnavali bodo le bolnike, ki jih bodo osebno povabili na obravnavo. V UKC Maribor pa ustavljajo obravnavo pacientov s stopnjo nujnosti "redno" in "hitro". Pri tem so izjema preventivni pregledi otrok, mladostnikov, nosečnic, presejalni programi za zgodnja odkrivanja raka ...

Zdravstveni kader bo moral v karanteno le ob pojavu simptov

15. 10. 2020 15.02

Zdravstvenim delavcem ne bo treba v karanteno zgolj zaradi tveganega stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, temveč ob pojavu simptomov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant kadra primanjkuje, med delom pa nosijo zaščitno opremo. Izvajanje nenujnih storitev je prepuščeno strokovni presoji vodij oddelkov.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov

14. 10. 2020 19.35

Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'

21. 09. 2020 12.30

Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Cepljenje otrok v času covid-19: Pomembno je, da se opravi prvo cepljenje proti OMR

27. 03. 2020 08.23

Ena od običajnih zdravstvenih storitev, ki jo je prav tako prizadel izbruh novega koronavirusa, ki zaradi navala pacientov hromi zdravstvo, je cepljenje otrok. Med starši se zato na to temo pojavlja ogromno vprašanj, ki pa nimajo enotnega odgovora.

Nuša Lesar po posvetu z dermatologinjo odstranila materino znamenje

10. 12. 2019 11.49

Nuša Lesar, voditeljica informativne oddaje Svet na Kanalu A, je pojasnila, zakaj je med oddajo nosila ob nosu obliž. Po posvetu z dermatologinjo si je namreč dala odstraniti znamenje, ki ga je sprejela kot del sebe.

V enem dnevu zapolnili vsa mesta za brezplačne dermatološke preglede

03. 05. 2019 18.17

Kožni rak sodi med najpogostejše rake v Sloveniji. Pri boju z njim lahko veliko storimo sami. Od tega, da se izogibamo soncu oz. se zaščitimo pred njim, do tega, da se samopregledujemo. Dermatologi po Sloveniji bodo v drugi polovici maja opravljali brezplačne preventivne preglede sumljivih sprememb na koži. Mesta so bila zapolnjena že v enem dnevu.

'Policisti delamo strokovno in zakonito'

15. 02. 2019 06.42

Potem ko so v uradu varuhinje človekovih pravic predstavili izsledke poročila o ravnanju slovenskih policistov na južni meji, v katerem ne izključujejo možnosti, da je v nekaterih policijskih postopkih prišlo do nepravilnosti, so se na slednje odzvali tudi na generalni policijski upravi. Zagotovili so, da policisti v omenjenih postopkih delajo strokovno in zakonito. Ob tem pa še opozarjajo, da velika razlika med številom izraženih namer in dejanskih vlog za mednarodno zaščito ter prosilcev za azil, ki živijo v azilnem domu, kažejo na zlorabe instituta mednarodne zaščite.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?

19. 04. 2018 13.02

Slovenski zdravstveni sistem se je v zadnjih letih pogosto znašel v središču pozornosti: po eni strani zaradi vrhunskih dosežkov naših specialistov, ki odmevajo po vsem svetu, po drugi strani pa zaradi kaosa pri organizaciji dela in vse številčnejših nepravilnosti v delovanju. Posledice tega najbolj občutijo pacienti, ki morajo pred vsako obravnavo pri zdravniku specialistu najprej do osebnega zdravnika po napotnico, nato pa tudi po več let čakajo v vrsti in upajo, da jih morebitna bolezen ne bo prehitela. Je res nemogoče, da bi bili na vrsti prvi?

Kajenje lahko pripelje celo do amputacije udov

16. 03. 2018 18.40

Vsak šesti prebivalec po 55 letu ima periferno arterijsko bolezen, ki se v petih odstotkih kaže v obliki občasnega šepanja, lahko pa privede tudi do amputacije. V Sloveniji je v tem najbolj resnem stadiju kritične ishemije nog od 1.000 do 2.000 pacientov letno. Zato so zelo pomembni preventivni žilni pregledi in akcije, kakršne že pet let opravljajo v šempetrski bolnišnici.