preventiva

John Cena razkril, da je imel kožnega raka: To ni klic, ki ga želite prejeti
02. 04. 2025 12.59Ameriški igralec in rokoborec John Cena je v nedavnem intervjuju razkril, da se je v preteklih letih že dvakrat spopadel s kožnim rakom. Zvezdnik, ki bo kmalu dopolnil 48 let, je o diagnozi spregovoril, ker želi ozaveščati o pomembnosti uporabe kreme za sončenje in drugih preventivnih dejavnikih, sam pa je diagnozo prejel po rutinskem pregledu pri dermatologu.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?
30. 01. 2025 06.00Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva
28. 01. 2025 16.20Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki
17. 01. 2025 15.15Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?
16. 01. 2025 06.00Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Mama odvisnika: Oni niso smeti, ampak bolniki!
07. 01. 2025 13.44Dogovorili sva se v mestu, mimo naju so razigrano švigali ljudje sem ter tja, radostni ob vstopu v novo leto, s številnimi željami in sanjami. A ona, Ljubljančanka Saša Kveder, ima že vrsto let eno samo željo – da bi njen sin dokončno premagal odvisnost od prepovedanih drog.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

'Namesto 20 evrov davka naj država na teren raje pošlje inšpektorje'
01. 01. 2025 20.08"Ideja, da bi država z novo obdavčitvijo kaznovala lastnike, ki svoje pse registrirajo in zanje odgovorno skrbijo, ni dobra," opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali. Namesto 20 evrov davka predlagajo, naj država raje na teren pošlje inšpektorje, da odkrijejo tiste, ki svoje živali zanemarjajo, in jih ustrezno kaznujejo. V zavetiščih pa poudarjajo, da je njihov osnovni namen živalim najti nov, dober dom. Zniževanje standardov za oddajo živali, kar naj bi prav tako prinesla novela zakona o zaščiti živali, je zato zanje nedopustno.

'Izgubil sem 25 milijonov evrov'
14. 12. 2024 11.40Najprej sem porabil svoj denar, svoje prihranke, potem sem zapadel v dolgove, dolžan sem bil sto tisoč evrov, za 24UR Inšpektor pripoveduje zasvojenec s hazardiranjem, nekdo drug v Sloveniji je na igrah izgubil kar 25 milijonov evrov. Kar 12 odstotkov ljudi, ki so zaradi hazardiranja poiskali strokovno pomoč, je v enem dnevu zaigralo med 10 in 60 tisoč evrov. Dandanes imamo igralnice nenehno v rokah, na spletu, na telefonu, zato zasvojenost z igrami na srečo ni več stvar klasičnih kazinojev. Kdaj postane igranje na srečo problematično, kako ravnati, ko zaznamo težavo, in predvsem kako odgovorno igrati – 24UR Inšpektor.

Nekateri prvič nataknejo kondom, drugi ugotovijo, 'kako hitro lahko kaj stakneš'
04. 12. 2024 12.27Še do 12. decembra bo v Ljubljani odprt Muzej spolno prenesljivih okužb. Čeprav morda ime muzeja zveni vse prej kot mamljivo, obiskovalcem ni žal, da so zavili na Štefanovo ulico 11. Cilj muzeja je čim več ljudi, predvsem mladih, izobraziti o pomenu preventive, zlasti uporabe kondoma, hkrati pa temo detabuizirati in javnosti sporočiti, da ni nič narobe s testiranjem in da lahko marsikatero nevšečnost odpravi že antibiotik.

Kako se pozimi spopadamo z vlago?
25. 11. 2024 00.15Ko temperature padejo, se pogosto pojavi še en zimski neprijatelj – vlaga v zraku, ki lahko povzroči vrsto težav v vašem domu, od neprijetnega počutja do nastanka plesni. Ali tudi vi pozimi opažate vlago na oknih in hladnih zidovih? Aira ECO Plus je prava rešitev za vzdrževanje prijetnega in zdravega doma brez zimske vlage – sedaj tudi s 30% povrnitvijo investicije iz Eko sklada.

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

V Avstriji prijeli osumljenca, ki naj bi na Brniku ubil 33-letno žensko
09. 11. 2024 19.18Avstrijski varnostni organi so ob sodelovanju s slovensko policijo v Avstriji pridržali 39-letnega osumljenca, ki naj bi na območju Brnika ubil 33-letno žensko, so zvečer potrdili na Policijski upravi Kranj. Po naših informacijah naj bi osumljenec, tuji državljan, partnerko več kot desetkrat zabodel in nato z avtomobilom pobegnil. Ob takšnih surovih zločinih se znova poraja vprašanje, ali bi morali ženske bolj zaščititi in femicid v posebnem členu opredeliti kot kaznivo dejanje. Ministrica za pravosodje pravi, da pripravljajo spremembe, stroka pa svari pred morebitno diskriminacijo.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

S pomočjo oddaljenega dostopa mu je z računa ukradla več tisoč evrov
02. 07. 2024 14.01Policisti PU Nova Gorica so bili v ponedeljek obveščeni o spletni goljufiji. Neznana storilka si je z oddaljenim dostopom omogočila dostop do spletne banke oškodovanca in z njegovega računa izvedla dve nakazili v vrednosti nekaj tisoč evrov. Policisti primer še preiskujejo, ob tem pa opozarjajo na preventivna ravnanja in samozaščito.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?
30. 06. 2024 07.55V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.

Tveganje za srčno smrt pri nogometaših petkrat večje kot pri splošni populaciji
22. 06. 2024 07.00Se še spomnite Danca, ki nam je v nedeljo zabil edini gol? Pred tremi leti je na evropskem nogometnem prvenstvu doživel nenadni srčni zastoj. In žal ni osamljen primer – študije namreč kažejo, da je tveganje za nenadno srčno smrt pri nogometaših kar petkrat večje kot pri splošni populaciji. Zakaj je tako, kakšna je preventiva in ali je varno igrati z defibrilatorjem, kot to počne Eriksen, pa v prispevku.

61 odstotkov voznikov, ki so zaužili drogo, sedlo za volan
17. 06. 2024 06.31Agencija za varnost prometa (AVP) in Policija začenjata prvo nacionalno preventivno akcijo Droge. Policija bo v okviru akcije izvajala poostren nadzor nad alkoholiziranimi vozniki in vozniki pod vplivom prepovedanih drog. Akcija bo trajala do konca junija.

Na Viču in v Mostah drzne tatvine, kradli zlatnino in denar
16. 06. 2024 10.52Ljubljanski policisti so sporočili, da so bili v soboto obveščeni o drzni tatvini. Medtem ko sta bila oškodovanca na vrtu, sta neznanca vstopila v hišo in ukradla zlatnino in denar. Že v petek pa so bili obveščeni, da je neznanec na domu zamotil starejšo gospo, drug pa je medtem kradel nakit. Policisti opozarjajo na pojav drznih tatvin in svetujejo na pozorno in odgovorno ravnanje.

5 načinov, kako preprečiti pogosta vaginalna vnetja
27. 05. 2024 00.15V katero skupino žensk sodite? Tiste, ki neobremenjeno spregovorite o svoji nožnici in se boste ob morebitnih težavah temeljito poglobile v podrobnosti o tem, za kakšne vnetje gre ali tiste, ki ste še zmeraj prepričane, da je vse, kar je povezano z nožnico tabu in boste inkognito stopile v lekarno po prvi izdelek.

Kako ostati zdravi, vitalni in gibljivi po 40. letu?
20. 04. 2024 09.3540. leta veljajo za prelomna. Po dopolnjenem četrtem desetletju starosti se namreč vsi začnemo intenzivneje starati, hitreje začnejo upadati hormoni, upočasni se metabolizem. Ženske se okoli 50. leta spopadejo še z menopavzo, medtem ko hipogonadizem – moška menopavza – doleti približno vsakega desetega moškega. Padec testosterona moški namreč lahko ohranjajo z redno telesno aktivnostjo, medtem ko se ženska hormona estrogen in progesteron pri vseh ženskah z leti zmanjšujeta. Kako ženske občutijo padec hormonov, je odvisno od tega, kako dobro telesno in umsko pripravljene vstopijo v "kritična" leta. Dejstvo namreč je: bolj ko ohranjamo psihofizično kondicijo, bolj podaljšujemo svojo vitalnost, gibljivost in moč.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Vladne spletne strani znova tarča kibernetskega napada
11. 04. 2024 10.23Spletne strani vladnega portala znova niso nedosegljive. V Uradu vlade za informacijsko varnost uradnega komentarja še nimajo. Nedostopna je tudi spletna stran Banke Slovenije. Državni sekretar Vojko Volk iz kabineta predsednika vlade je potrdil, da kibernetski incidenti oziroma hekerski napadi trajajo še ta hip, vendar lahko zatrdi, da so razmere ta hip obvladljive.

Državni prvak padel v brezno drog: 'Najprej je bil alkohol'
28. 03. 2024 10.37Uporaba drog med mladimi je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje še poslabšalo. Vse več mladih posega po pomirjevalnih substancah, alkoholu, v porastu je uporaba konoplje s precej večjo koncentracijo THC-ja kot pred desetletji, za povrh črni trg nenehno razvija zelo nevarne sintetične kanabinoide in ostale sintetične droge. Bil sem državni prvak v teku, uspešen študent, na koncu pa le še razčlovečena oseba, je Anamariji Ficko razlagal eden od odvisnikov, ki je po poškodbi noge začel uživati skoraj vse droge, kar se jih je dalo dobiti. A v komuni v Novi Gorici, od koder po dveh letih ljudje odhajajo prerojeni, na stara pota pa se jih vrne le desetina, pravi, je našel pravo pomoč.

Kako se zaščititi pred klopi in kako jih pravilno odstraniti?
24. 03. 2024 10.18Toplo vreme in sonce prinašata delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem, na plan pa privabita tudi klope. Ti se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu. Zaradi razmeroma mile zime bi bila aktivnost klopov letos lahko večja, opozarjajo na NIJZ, zato je preventiva toliko bolj pomembna. Zbrali smo napotke o tem, kako se zaščititi pred ugrizom klopa in kako ga pravilno odstraniti.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

dm ob dnevih nege obraza podarja več kot 120 nagrad
16. 03. 2024 00.15Mesec marec je v dm drogerie markt Slovenija tudi letos v znamenju nege obraza. Za ohranjanje zdravega videza kože je namreč ključnega pomena oblikovanje enostavne in učinkovite rutine nege obraza. Vse kupce do 1. aprila v dm prodajalnah in na dm.si čakajo številne ugodnosti, različne aktivnosti in koristne vsebine.