pretirana rast

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Vse bolj se poslavljamo od avtomobilske industrije v Evropi'

14. 08. 2024 12.14

Ne glede na to, kako ostrih protekcionističnih ukrepov se bo lotila Evropa, pri čemer je glede na dosedanje mile poteze malo verjetno, da bo šlo za zelo konkretne korake, je le malo verjetno, da bo zmagala v boju s kitajsko konkurenco. Zdaj nemški strokovnjak svari celo pred koncem industrije motornih vozil v Evropi. Krivi pa so politiki, pravi.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?

05. 05. 2022 06.00

Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno

31. 07. 2021 17.17

Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Cene nafte dosegajo rekordne vrednosti, investitorji pa stavijo na zeleno energijo

22. 06. 2021 15.12

Cene nafte se približujejo rekordnim vrednostim v zadnjih letih. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je bilo treba prvič po več kot dveh letih odšteti več kot 75 dolarjev (63,01 evra). Zahodnoteksaška lahka nafta z julijskim dobavnim rokom se je medtem pocenila na 73,56 dolarja (61,80 evra). Pred tem je dosegla najvišjo raven od oktobra 2018. Cene nafte podpirajo dobri obeti okrevanja globalnega gospodarstva in tudi investitorji, ki vse več stavijo na zeleno energijo.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Pozabite na škodljive umetne trepalnice in maskare

24. 04. 2020 00.15

Naravni videz se vedno znova in znova vrača v lepotne trende in letošnji je zares nepogrešljiv del našega vsakdana. Umetni videz in preveč naličen obraz našo celotno podobo samo še dodatno postara, kar pa si ne želi nobena ženska, ki ji dobro počutje v telesu vsaj nekaj pomeni. Kateri trend bo torej v letošnjem letu navdušil prav vse, ki vedo, da je naravni videz nekaj, kar lahko pričaramo s pomočjo drobnih trikov pa še vedno izgledamo famozno in sijoče?

Že poznate najnovejši trend?

10. 03. 2020 00.01

Naravni videz se vedno znova in znova vrača v lepotne trende, ki so nepogrešljivi del našega vsakdana. Umetni videz in preveč naličen obraz našo celotno podobo samo še dodatno postara, kar pa si ne želi nobena ženska, ki ji dobro počutje v telesu vsaj nekaj pomeni. Kateri trend bo torej v letu 2020 navdušil prav vse, ki vedo, da je naravni videz nekaj, kar lahko pričaramo s pomočjo drobnih trikov pa še vedno izgledamo famozno in sijoče?

Lepotni trend, ki ga bomo v letu 2020 takoj vzljubili

26. 02. 2020 00.01

Naravni videz se vedno znova in znova vrača v lepotne trende, ki so nepogrešljivi del našega vsakdana. Umetni videz in preveč naličen obraz našo celotno podobo samo še dodatno postara, kar pa si ne želi nobena ženska, ki ji dobro počutje v telesu vsaj nekaj pomeni. Kateri trend bo torej v letu 2020 navdušil prav vse, ki vedo, da je naravni videz nekaj, kar lahko pričaramo s pomočjo drobnih trikov pa še vedno izgledamo famozno in sijoče?

Slovenci še vedno eden najbolj varčnih narodov v Evropi

31. 10. 2019 07.15

Oktober je mesec varčevanja, ki je namenjen premisleku o odnosu do denarja in temu, da je dobro del prisluženega denarja prihraniti. Slovenci veljamo za enega najbolj varčnih narodov v Evropi. Ker pa se v zadnjem času močno povečujejo potrošniški krediti, je Banka Slovenije k premisleku pridala še uvedbo minimalnih standardov.

BLOG: S prehrano do zdravih las

23. 12. 2018 07.00

Uravnotežena prehrana ni koristna le za lepo postavo in dobro počutje, temveč tudi za bujne, močne in zdrave lase. Lasje lahko veliko povedo o vaši prehrani in pravzaprav jih ni tako težko pripraviti do tega, da postanejo močnejši, bolj sijoči in polni čvrstega keratina, ki je njihov temeljni gradnik. Spoznajte živila, ki jih v ta namen čim pogosteje uvrstite na svoj jedilnik.

Malčkom pesek pokrijejo z gumo in ustvarjajo odrasle 'otroke'

29. 09. 2018 15.19

Študijsko leto se bo za številne začelo z obilico optimizma pa tudi strahov in vprašanj – sem študijsko in s tem karierno pot izbral prav? Številni na študijski poti zaradi različnih dejavnikov tudi obupajo, mnogi se po končanem študiju znajdejo z diplomo v roki, a z le malo priložnostmi za zaposlitev.

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?

21. 07. 2018 07.00

Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?

24. 05. 2018 11.24

Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

Umar Sloveniji napoveduje večjo gospodarsko rast in povečan izvoz

15. 03. 2018 13.21

Umar je zvišal napoved gospodarske rasti za Slovenijo. Po novem ji napoveduje 5,1-odstotno realno rast BDP, v jeseni je pričakoval 3,9-odstotno rast. V prihodnosti pričakuje tudi visoko rast izvoza ter močno rast nominalnih plač. Stopnja registrirane brezposelnosti, ki je lani znašala 9,5 odstotka, bo letos osemodstotna, so sporočili z Umarja.

Največji dnevni padec indeksa Dow Jones v zgodovini. Razlog pa: okrevanje gospodarstva

06. 02. 2018 07.02

Po večtedenskih rekordnih vrednostih se je trend na newyorških borzah obrnil, čeprav so v petek objavili poročilo, ki kaže na močan trend ustvarjanja novih delovnih mest v ZDA. Vlagatelji so namreč prepričani, da bo ameriška centralna banka kmalu zvišala obrestne mere. Padcu na borzah v ZDA je sledil tudi padec na azijskih borzah.

Delodajalci in delojemalci v letu 2018: Šefi naj se namesto z ukazovanjem ukvarjajo z vizijo, delavci naj prevzamejo več odgovornosti

09. 01. 2018 07.25

Tudi slovenska podjetja bodo letos iskala nove kadre in marsikatero jih ne bo našlo. Ob objektivnem pomanjkanju delovne sile z določenimi specifičnimi lastnosti strokovnjaki menijo, da je težava tudi ta, da se vsi delodajalci in delojemalci še niso prilagodili sodobnemu svetu.

BLOG: Antioksidanti – čudežne snovi, ki lahko upočasnijo proces staranja

20. 08. 2017 06.30

Zagotovo ste že slišali za zdravstvene koristi antioksidantov? Pa sploh veste, kaj pravzaprav so antioksidanti in kako dejansko delujejo? Ali so to res "čudežne snovi", ki lahko upočasnijo proces staranja, nam podaljšajo življenje in celo preprečijo nastanek raznih bolezni?

Festivalsko poletje: Tolmin v pričakovanju žanrsko pisane druščine festivalov

21. 07. 2017 10.50

Boban Milunović in Andrej Sevšek sta "šefa" dveh največjih in praktično razprodanih žanrskih festivalov v Sloveniji, ki se dogajata v Tolminu. Metalskega MetalDays in punkerskega Punk Rock Holiday. Tam ima dom tudi reggae festival Overjam in letos prvič blues-rock festival Motörcity. Tik pred začetkom letošnje sezone v idiličnem Sotočju sta nam razgrnila svoje misli, izkušnje in načrte.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih

28. 05. 2017 07.41

Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Mala nevarnost, ki se je sploh ne zavedamo: Naša oblačila so čista, okolje pa umazano

04. 05. 2017 06.11

Plastika onesnažuje. To vemo. Vemo tudi, da si sveta brez nje ne moremo več predstavljati. Toda: ali tudi vemo, da je v okolje spuščamo še več, kot se zavedamo? Na primer takrat, ko si umivamo zobe ali obraz, pa ko peremo perilo ...

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah

15. 02. 2017 09.50

Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Otroci delajo, letala banane (in njih) škropijo s fungicidi. Skozi kožo pa na dan absorbirajo za 50 cigaret nikotina

12. 06. 2016 06.54

Po svetu je še vedno vsaj 168 milijonov otroških delavcev. Tudi v državah, ki imajo gospodarsko rast. A strokovnjaki opozarjajo - otroško delo je mogoče izkoreniniti šele, ko imajo ljudje za osnovne dobrine, izobraževanje pa je široko dostopno.

Zasvojenost s tehnologijo ali le prilagajanje novim družbenim normam?

05. 05. 2016 11.36

Živimo v času izjemne spremembe načina komunikacije, predvsem načina, s katerim se otroci sporazumevajo z vrstniki. Kakšne posledice bo sodobno okolje, v katerem smo ves čas povezani s spletom in odvisni od pametnih naprav, vplivalo na psihološki in čustveni razvoj otrok?

Računali na 'apokalipso': bančna luknja pretirano velika?

16. 12. 2013 13.58

Dejstvo, da bomo bančno luknjo zakrpali sami, davkoplačevalcem večinoma ni v tolažbo. Še posebej ob namigih, da je ocena velikosti luknje pretirana, prevelika dokapitalizacija pa bo bankirje odvrnila od uvajanja nujnih sprememb in reda v bankah.

Na Kitajskem umrla najvišja Zemljanka

05. 12. 2012 08.11

Na Kitajskem je umrla najvišja Zemljanka, ki je v višino merila 2,36 metra in nosila čevlje številka 57. 40-letna Yao Defen je umrla že pred tremi tedni v svojem domačem kraju Shucha v provinci Anhui na vzhodu Kitajske. Velikanka je bila v zadnjih letih zelo slabega zdravja.

Merklove ne moti Evropa dveh hitrosti

07. 06. 2012 14.57

Nemška kanclerka Angela Merkel je napovedala, da bo s pripravljenimi evropskimi državami delala v smeri politične unije, tudi če bi to pomenilo Evropo dveh hitrosti. Še enkrat je poudarila, da jo ob strogem varčevanju zanima tudi gospodarska rast.

150 odstotkov več možnosti za možganski tumor: tako škodljivi so v resnici mobilniki

26. 04. 2012 20.52

Mobilne telefone uporablja že več kot polovica svetovne populacije. Skupaj z naraščanjem števila uporabnikov pa narašča tudi število tistih, ki jih skrbijo zdravstvene posledice uporabe mobilnih telefonov.