presoja vpliva na okolje

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest

21. 05. 2024 11.17

Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

Presoja vplivov na okolje za kineto ni potrebna, Janković pričakuje predsedničino opravičilo

09. 01. 2024 12.18

Presoja vplivov na okolje za kineto, ki jo je ljubljanska občina vgradila v povezovalni kanal C0, ni potrebna, je sklenilo pristojno ministrstvo. Župana Zorana Jankovića zdaj zanimajo poteze DZ, kjer deluje preiskovalna komisija o ugotavljanju nezakonitosti pri gradnji kanala, pričakuje tudi javno opravičilo predsednice republike Nataše Pirc Musar. Urad predsednice republike pa je v odzivu na odločitev pristojnega ministrstva, da presoja vplivov na okolje za kineto pri ljubljanskem kanalu C0 ni potrebna, zapisal, da z odločbo niso seznanjeni, ker niso stranka v postopku. Ob tem so poudarili, da je skrb za zagotavljanje in ohranjanje čiste pitne vode odločilnega pomena.

Državna sekretarka v konfliktu interesov?

14. 06. 2023 16.35

Se je državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen ujela v nasprotje interesov? Sodelovala je pri pripravi pravilnika, ki ureja področje balkonskih solarnih panelov, prav te pa trži podjetje Energen, katerega direktor je njen svak Marko Seršen. Državna sekretarka očitke zavrača, KPK pa je začela preučevati potencialni konflikt interesov.

Pirc Musarjeva poziva k razjasnitvi vseh dejstev glede kanala C0

23. 03. 2023 18.04

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pozvala h krajši prekinitvi gradnje povezovalnega kanala C0 na Ljubljanskem polju. Ta čas pa bi bil namenjen pogovoru med vsemi deležniki in razjasnitvi dejstev. V New Yorku, kjer se udeležuje konference ZN o vodi, je slovenskim dopisnikom povedala tudi, da je izjemno nezadovoljna zaradi nizke kulture dialoga na obeh straneh.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta

24. 09. 2022 07.00

Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike

13. 01. 2022 15.57

Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Ustavno sodišče zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov

19. 10. 2020 11.06

Ustavno sodišče je zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov zoper sklep MOL o ugotovitvi javne koristi gradnje kanalizacijskega kanala C0. Zoper isti sklep so pritožniki vložili tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti, ki jo je sodišče prav tako zavrglo.

Zdravju škodljiv 'fracking': Po napovedani tožbi nevladniki pozivajo Slovenijo, naj ne popusti pritiskom

22. 09. 2020 12.36

Slovenija je pred novim arbitražnim sporom. Britansko podjetje Ascent Resources, ki namerava na Petišovskem polju s hidravličnim lomljenjem pridobivati plin, je formalno sprožilo postopke za začetek arbitražne tožbe proti Sloveniji, ker se postopki za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja vlečejo že od leta 2017. Vlagatelji opozarjajo, da so za razvoj projekta do zdaj porabili več kot 50 milijonov evrov.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Z ustavno presojo želijo zavarovati zeleno Slovenijo

01. 06. 2020 09.32

Zeleni Slovenije in Stranka mladih - Zeleni Evrope napovedujejo vložitev ustavne presoje novele zakona o ohranjanju narave, in sicer takoj, ko bo zakon, ki ga je DZ sprejel minuli teden, objavljen v uradnem listu. S tem želijo 'zavarovati zeleno Slovenijo'. Zakon namreč omejuje sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih in sodnih postopkih.

Ali Ljubljani z gradnjo 135 milijonov vredne kanalizacije 'tiktaka' ekološka bomba?

22. 11. 2019 19.28

Ministrstvo za okolje je pri reviziji postopka ugotovilo sum nepravilnosti. Kanalizacija, ki gre čez potresno in vodovarstveno območje, bo ogrozila vir pitne vode za skoraj pol milijona Slovencev, opozarjajo kmetje in lastniki zemljišč. Gradnja se je sicer že začela, čeprav vseh gradbenih dovoljenj še ni, pa tudi študija vpliva na okolje ni bila opravljena. Poslanci zdaj predlagajo ustavitev del.

Šarec sprejel odstop ministra Prešička, obvestil tudi že predsednika DZ

28. 01. 2019 07.08

Premier Marjan Šarec je sprejel odstop ministra za kulturo Dejana Prešička, o odstopu pa tudi že obvestil predsednika DZ. Ob tem je spomnil na nekatere dosežke ministra oziroma stvari, ki jih je premaknil, a hkrati ocenil, da so odnosi na ministrstvu skrhani do te mere, da si ne zna predstavljati, kako bi lahko dosedanja zasedba delala naprej.

Korošci na ceste, ker 'hoč’jo cesto', minister Gašperšič jih miri

11. 07. 2018 17.15

Izgradnja tretje razvojne osi se je zopet zataknila. Ministrstvo za infrastrukturo za to krivi ustavno presojo, ki sta jo dve občini vložili na ustavno sodišče za spodnji odsek osi, Korošci pa so zopet razočarani in celo napovedujejo proteste ter morebitno državljansko nepokorščino.

V Magni upajo, da so pojasnjena vsa vprašanja in odpravljene vse bojazni

24. 07. 2017 15.02

Po javni obravnavi v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja za postavitev lakirnice avtomobilskega podjetja Magna Steyr v občini Hoče-Slivnica, v podjetju upajo, da so duhovi pomirjeni, okoljevarstveniki pa imajo še vedno vrsto pomislekov.

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?

25. 04. 2017 06.34

Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.

AMZS: Največ tistih, ki vozijo v napačno smer, je med starejšimi vozniki

20. 05. 2015 11.10

Po podatkih AMZS največ voznikov, ki vozijo v napačno smer, najdemo med starejšimi. A strokovnjaki vztrajajo, da ti niso v prometu nič bolj nevarni od voznikov iz drugih starostnih skupin. Tako kot vsi drugi pa morajo biti previdni, če imajo zdravstvene težave ali jemljejo zdravila, ki vplivajo na njihovo sposobnost vožnje.

Plinski terminali: 'Smrt tržaškega je smrt koprskega pristanišča'

28. 05. 2012 06.30

Bližajo se poletni meseci in večina že razmišlja o oddihu na morju. Nekateri bodo odšli v tujino, marsikdo pa bo ostal na slovenski obali. Ta je že tako majhna, a v luči "napredka" bi se lahko v naslednjih letih tudi spremenila, a ne na bolje.

Türk: Želim jim veliko uspeha

12. 11. 2008 10.34

V stranki SDS pravijo, da bo Pahorjeva zunanja politika pod skrbnim nadzorom predsednika Türka. Menijo tudi, da Pahor v vladi ne bo imel vpliva, saj jo bo vodil Golobič. Spomnili so se tudi nekdanjega predsednika Kučana.

'Ne' terminalu in pomolu

08. 05. 2007 15.39

Zeleni Kopra nasprotujejo plinskim terminalom in tretjemu pomolu, ki bi onemogočil dostop do reke Rižane.

Italija se še ni odrekla terminalom

21. 01. 2007 11.56

Kljub negativnim poročilom o vplivih plinskega terminala, se Italija še ni povsem odrekla njihovi gradnji.

Certifikat ISO 14001 za Premogovnik

22. 04. 2000 13.59

V Premogovniku Velenje je bila minuli teden opravljena zunanja presoja za pridobitev okoljskega certifikata ISO 14001. Strokovnjaki, ki opravljajo presojo, so opozorili še na nekatere neskladnosti, zadnja presoja pa bo opravljena v prvi polovici maja. V podjetju pričakujejo, da bodo certifikat pridobili že letos poleti.