presoja ustavnosti

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti

03. 04. 2025 14.54

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Ustavno sporno: zakoni v Republiki Srbski v veljavi

06. 03. 2025 14.43

V Republiki Srbski so začeli veljati ustavno sporni zakoni o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij Bosne in Hercegovine na območju entitete. Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, ki je podpisal zakone, zatrjuje, da to ne pomeni grožnje za BiH.

V Varnostnem svetu ZN posvet o razmerah v BiH

05. 03. 2025 19.34

Rusija je zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN o razmerah v Bosni in Hercegovini, a bo namesto tega v VS ZN v četrtek samo posvet o tem za zaprtimi vrati, poročajo mediji v BiH, ki navajajo neimenovane diplomatske vire. Politične razmere v državi so se zaostrile po obsodbi predsednika entitete BiH Republike Srbske Milorada Dodika.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar

05. 03. 2025 12.08

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Prireditve v parku Tivoli odslej dovoljene na petih lokacijah

23. 10. 2024 07.56

Veljati je začela novela odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Ljubljanski mestni svetniki so jo sicer sprejeli na julijski seji, a je bila zaradi dveh predlogov za razpis občinskega referenduma v uradnem listu objavljena 8. oktobra.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Vložili pobudo za presojo ustavnosti: 'Referendumsko vprašanje je zavajajoče'

16. 10. 2024 11.14

Vesna – zelena stranka je vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (JEK 2). Za to potezo so se odločili zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Minister za delo Luka Mesec pa medtem poudarja, da sicer ne gre za skupno pobudo, da pa se v Levici z njo strinjajo. Meni namreč, da je referendum preuranjen.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'

05. 06. 2024 15.27

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače

14. 05. 2024 16.03

Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Ustavno sodišče: sodniki poročevalci so izbrani naključno

07. 05. 2024 12.30

Potem ko je nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije, se je odzvalo Ustavno sodišče. Kot so pojasnili, je bil Čeferin v zadevi presoje ustavnosti novele Zakona o RTVS naključno imenovan za sodnika poročevalca in je sam podal predlog za izločitev iz postopka odločanja.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK

29. 04. 2024 12.08

Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

O koliko referendumskih vprašanjih bomo odločali 9. junija?

28. 04. 2024 19.18

Bomo 9. junija, na dan evropskih volitev, namesto o treh odločali samo o enem referendumskem vprašanju? Opozicijski SDS in Nova Slovenija bosta jutri vložili zahtevo za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih o rabi konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za očitno zlorabo parlamentarnih postopkov in ugrabitev evropskih volitev, pravijo, zato bodo uporabili vsa pravna in politična sredstva, da referenduma preprečijo.

Bosta SDS in NSi z ustavno presojo preprečila referendume 9. junija?

26. 04. 2024 12.55

Opozicijski SDS in NSi sta napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede rabe konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Hkrati zahtevata tudi njuno zadržanje do odločitve ustavnega sodišča, kar bi lahko premaknilo izvedbo teh dveh referendumov z 9. junija, ko bodo evropske volitve.

Ustavno sodišče ne bo presojalo uredbe o oblikovanju cene toplote

23. 04. 2024 15.29

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, ki jo je vložilo osem ravenskih družb oz. podjetnikov. Kot so med drugim izpostavili ustavni sodniki, je uredba prenehala veljati še pred vložitvijo pobude.

Ustavno sodišče ne bo presojalo omejitve marž naftnih trgovcev

17. 04. 2024 14.04

Družba Petrol ni uspela s pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerimi je vlada trgovcem z gorivi omejila marže. Ustavno sodišče je pobudo s sedmimi glasovi proti enemu zavrglo in pobudnico napotilo na tožbo za povrnitev premoženjske škode zoper državo. V Petrolu so nad odločitvijo ustavnega sodišča razočarani, ministrstvo za okolje pa v odločitvi sodišča vidi potrditev stališč vlade.

V dveh mesecih z 800 na 2800 evrov: zaradi cene toplote na ustavno sodišče

26. 01. 2024 14.16

Medtem ko tudi na Ravnah na Koroškem občane razburjajo zneski za ogrevanje, je osem ravenskih družb oz. podjetnikov vložilo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja. Izpostavljajo neenakopraven položaj v primerjavi s tistimi, za katere je bila z uredbo cena zamejena.

Državni svet novelo zakona o delovnih razmerjih poslal v ustavno presojo

24. 01. 2024 17.21

Državni svet je na predlog interesne skupine delodajalcev odločil, da pošlje novelo zakona o delovnih razmerjih, ki je med drugim prinesla petdnevni oskrbovalski dopust ter ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja, v ustavno presojo. Novelo izpodbija, ker je bila sprejeta po nujnem postopku, pa tudi zaradi vsebine.

Čalušićeva že prevzela posle na kmetijskem ministrstvu

12. 01. 2024 13.46

DZ je potrdil Matejo Čalušić za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Podprlo jo je 45 poslancev, 29 jih je bilo proti. S tem je na čelu resorja nasledila lani jeseni razrešeno Ireno Šinko. Nova ministrica je že prevzela posle od dosedanjega začasnega vodje resorja Marjana Šarca. Medijem izjav ob primopredaji nista dajala, je pa Čalušićeva zagotovila, da se bo potrudila opravljati svoje delo po najboljših močeh.

DS z zahtevo za ustavno presojo novele zakona o RTVS

06. 12. 2023 17.36

Državni svet je na seji z 21 glasovi za in štirimi proti odločil, da na ustavno sodišče vloži zahtevo za oceno ustavnosti skoraj celotne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki jo je vlada pripravila z namenom depolitizacije RTVS. Ustavno sodišče naj novelo v celoti razveljavi, predlaga DS.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo

17. 10. 2023 11.49

Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

V opoziciji so trdili, da sta zakona neustavna, zdaj so glasovali za

28. 07. 2023 19.34

Ministrstvo za notranje zadeve je objavilo mnenje o ustavnosti zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti. Gre za dva zakona, ki ju je sprejela vlada Janeza Janše, v primeru izrednih razmer pa omogočata omejevanje pravice do azila. Da so spremembe, ki jih uvajata zakona, neustavne, je v času Janševe vlade trdila opozicija. Sedaj pa so isti ljudje, ki so danes ministri, na seji vlade pred dvema tednoma spremembam dali zeleno luč. Tudi stališče ministrstva za notranje zadeve je, da spremembe, ki jih uvajata zakona, niso neustavne.

Ustavno sodišče ne bo vsebinsko presojalo o policijski uri

17. 04. 2023 15.30

V nedavni odločitvi je ustavno sodišče sprejelo stališče, da pogoji za to niso izpolnjeni. Sodnica Neža Kogovšek Šalamon v ločenem mnenju opozarja, da verjetnost tovrstnih ukrepov obstaja tudi v prihodnje, zato bi se sodišče o tem moralo izreči.

Nevladniki vložili intervencijo o vidikih presoje ustavnosti Zakona o RTVS

28. 03. 2023 16.16

Predstavniki Društva novinarjev Slovenije, Mirovnega inštituta, centra PIC in zavoda Open, povezani v koalicijo RTV je ZAkon, so v ponedeljek na ustavno sodišče vložili intervencijo. V njej izkazujejo, da je za varovanje svobode medijev in pravice javnosti do obveščenosti nujna takojšnja uveljavitev novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija.

V veljavo stopila za mnoge sporna novela Zakona o finančni upravi

18. 02. 2023 07.09

Veljati je začela novela Zakona o finančni upravi, s katero se odpravlja nekatere določbe, uveljavljene v času prejšnje vlade, zaradi za mnoge spornega člena o tajnem sledenju blagu pa je bila predmet odložilnega veta državnega sveta in se ji po ponovni potrditvi v DZ obeta ustavna presoja. Vlada je prepričana, da člen ni ustavno sporen.

Vlada za javno obravnavo pri presojanju ustavnosti novele zakona o RTVS

15. 02. 2023 19.29

Vlada je sprejela predlog za razpis javne obravnave ter za zaslišanje prič in izvedencev v postopku za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in ga bo posredovala ustavnemu sodišču. Ustavno pobudo je vložilo več vodilnih na zavodu s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.

Zapletom v koaliciji ni videti konca, stranke vztrajajo vsaka pri svoji interpretaciji

27. 01. 2023 18.22

Zapletanju koalicijskih partnerjev pri zakonu o finančni upravi kar ni videti konca, stranke namreč vztrajajo vsaka pri svoji interpretaciji dogovarjanja. Predsednik vlade Robert Golob je javno napovedal, da bodo vse tri koalicijske stranke prispevale poslanske podpise pod zahtevo za ustavno presojo, nato pa so Socialni demokrati sporočili, da se njihovi poslanci pod zahtevo ne bodo podpisali. Za SD je zadeva rešena, saj ne vidijo potrebe, da bi ob zahtevi za presojo ustavnosti zakona, ki jo bo sprožil varuh človekovih pravic, koalicija vložila še svojo.

Golob: Vse tri koalicijske stranke bodo prispevale glasove. Poslanci SD proti

26. 01. 2023 15.02

Premier Robert Golob je po sagi glede novele Zakona o finančni upravi, ki so jo poslanci na ponovnem glasovanju nepričakovano sprejeli, dejal, da bodo vse tri koalicijske stranke prispevale glasove za ustavno presojo spornega člena zakona. A iz poslanske skupine SD so kasneje sporočili, da njihovih sedem poslancev ne bo prispevalo glasov. Varuh človekovih pravic je medtem napovedal, da bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu

11. 01. 2023 09.33

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Ustavno sodišče dokončno ustavilo uporabo lovilcev IMSI

05. 01. 2023 13.46

Ustavno sodišče je z razveljavitvijo več odstavkov 150.a člena zakona o kazenskem postopku dokončno ustavilo uporabo lovilcev IMSI. Zakon je po oceni sodišča namreč v nasprotju s pravico do varstva osebnih podatkov. Uporabo lovilcev IMSI je sicer ustavno sodišče zadržalo že leta 2019. Zahtevo za oceno ustavnosti so podali poslanci SDS in Levice.

Ustavno sodišče razveljavilo zakon za ureditev problematike posojil v frankih

14. 12. 2022 11.46

Po tem, ko je državni zbor februarja letos potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ga je ustavno sodišče zdaj razveljavilo. Zakonu so že takrat nasprotovale tako vlada kot banke, ki so za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti, marca pa je bilo izvajanje zakona zadržano. Ustavni sodniki so zdaj med drugim ugotovili, da pogoji za retroaktivnost zakonskih določil niso izpolnjeni.