preskrba

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih

19. 11. 2024 17.11

Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?

30. 05. 2024 00.15

Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Na spletu kupila dermalno polnilo, si ga vbrizgala in oslepela

24. 04. 2024 20.13

Na UKC Ljubljana zdravijo mlajšo žensko, ki je zaradi zapleta po vbrizgavanju dermalnega polnila izgubila vid. Polnilo je kupila kar po spletu in si ga vbrizgala sama. Strokovnjaki opozarjajo, da tega nikoli ne počnite sami, prav tako nobenih lepotnih popravkov ne zaupajte ljudem, ki nimajo licence in medicinske izobrazbe. Posledice nestrokovnih in nenadzorovanih posegov so namreč lahko hude in nepopravljive.

'Železna' zima v Mongoliji: poginilo že skoraj pet milijonov glav živali

22. 03. 2024 11.45

Mongolija je v primežu najhujše zime v zadnjega pol stoletja. Zaradi ekstremnega mraza je poginilo že več kot 4,7 milijona živali, več tisoč ljudi se bori za preskrbo s hrano in celo preživetje. Pri Rdečem križu ocenjujejo, da bodo posledice letošnjega mraza hujše od zime leta 2010, ki je prispevala k poginu več kot 10 milijonov glav živine.

Pohabljanju spolovil podvrženih vse več deklic še pred petim letom

10. 03. 2024 16.37

Novi podatki o pohabljanju žensk in deklic razkrivajo velik porast, v zadnjih osmih letih so se tovrstne prakse povečale za kar 15 odstotkov. Podatki, ki jih je objavila agencija ZN za otroke Unicef, kažejo, da je bilo pohabljanju podvrženih več kot 230 milijonov deklic in žensk.

Zakaj se je center Ljubljane v sredo pogreznil v temo?

08. 02. 2024 14.45

V sredo zvečer so ponekod v središču prestolnice ugasnile luči. Dlje časa niso delovale niti ulične svetilke, niti semaforji. V temo pa se je pogreznila tudi dvorana v Cankarjevem domu, kjer so le nekaj minut pred tem zaključili državno proslavo pred kulturnim praznikom. In zakaj je bil del Ljubljane okoli dve uri pogreznjen v temo?

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

01. 02. 2024 11.04

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Mežiška dolina znova prometno povezana, brez pitne vode še vedno 13 tisoč ljudi

18. 08. 2023 19.45

Mežiška dolina je po katastrofalnih poplavah znova prometno povezana. Glavna cesta, ki so jo lahko uporabljala le intervencijska vozila, je odprta tudi za civilno prebivalstvo. Pristojni pa opozarjajo na previdnost, saj je cesta na več delih poškodovana, pretočnost pa močno omejena s prometno signalizacijo. Pozorni so tudi na večji zemeljski plaz med Poljano in Mežico. V nekaterih občinah se izboljšuje tudi preskrba s pitno vodo, brez nje pa je še vedno kar 13 tisoč prebivalcev občin Prevalje in Ravne.

Trgovine bodo skladno z odlokom lahko odprte le še to nedeljo

18. 08. 2023 12.33

Trgovine bodo skladno z odlokom poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana, ki omogoča odprtje prodajaln z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo ob nedeljah in praznikih, lahko odprte le še to nedeljo. Šestan je namreč odlok preklical. V sindikatu delavcev trgovine medtem trgovce pozivajo, naj poplav ne izkoriščajo za kovanje dobičkov. Raje spustite marže in se odločite za donacije, jim sporočajo.

Sindikat za krajevno omejitev možnosti odprtih trgovin ob nedeljah in praznikih

11. 08. 2023 14.22

Sindikat delavcev trgovine vlado poziva, naj krajevno in časovno omeji možnost odprtja prodajaln ob nedeljah in praznikih po uničujočih poplavah. Dobronamerni ukrepi se prepogosto izrabljajo, kar so storili tudi nekateri trgovci, ki bodo trgovine odprli tudi na neprizadetih območjih, so zapisali v sindikatu.

Na Gorenjskem grozi 170 plazov, Koroško Belo bi lahko izbrisal v 10 minutah

07. 08. 2023 10.15

Na Gorenjskem, kjer so se razmere po ujmi v preteklih dneh sicer nekoliko umirile, čeprav sanacija vse škode še zdaleč ni končana, grozijo plazovi. Trenutno je uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo, je povedal poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid.

V julijskih neurjih večmilijonska škoda tudi na elektroomrežju

06. 08. 2023 13.41

Neurja, ki so od 12. julija do konca meseca večkrat prizadela različne dele države, so povzročila škodo na elektrodistribucijskem omrežju. Začasno je brez elektrike ostalo tudi več kot 50.000 odjemalcev. Stroški intervencij bodo znašali več milijonov evrov, kažejo podatki elektrodistribucijskih podjetij. Škodo so v teh dneh povzročile tudi poplave.

Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah

05. 08. 2023 15.03

Marsikje po državi še vedno iz domov prečrpavajo vodo. Tam, kjer se je voda že umaknila, pa ljudje iz domov odstranjujejo vse, kar so poplave uničile. Že zdaj je jasno, da bo škoda presegla 500 milijonov evrov. Humanitarne organizacije zato že zbirajo pomoč za prizadete prebivalce, da se bodo lahko čim prej znova postavili na noge. Ogromno pa bo tudi dela z odstranjevanjem posledic in vsak par rok bo prišel prav. Zbrali smo nekaj informacij o tem, kako lahko pomagajo vsi tisti, ki zmorejo in želijo. Pomembno pa je, da vsi upoštevajo navodila koordinatorjev na terenu.

Stanje v Kamniku katastrofalno, v Komendi izredne razmere

04. 08. 2023 18.06

V Kamniku so razmere še vedno katastrofalne, gasilci in vojska se še prebijajo do hiš, ki so odrezane od sveta, je dejal kamniški župan Matej Slapar. Izredne razmere so razglašene v Komendi, kjer gasilci dalj časa niso uspeli niti začeti izčrpavati vode iz hiš, povsem sta uničeni tudi obe vodovodni omrežji in most, so sporočili iz občine.

Poslanci brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu

06. 07. 2023 16.02

Poslanci so z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu. Medtem ko so v koalicijskih strankah izrazili prepričanje, da bo z njegovo pomočjo možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v prehranski verigi, pa so v opoziciji izrazili bojazen, da kmetom prinaša dodatna administrativna bremena.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri

14. 06. 2023 09.24

14. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

65-letnik, ki je kri daroval že 170-krat: To je moje poslanstvo

04. 06. 2023 10.58

Majhno prleško mesto Veržej je gostilo nekaj sto krvodajalcev iz vse Slovenije, ki so obeležili 70 let prostovoljnega krvodajalstva na Slovenskem. Nekaj deset jih je darovalo tudi kri. Med tistimi, ki so zavihali rokave, je bil tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. 65-letni Zdravko Širec pa je kri daroval že 170-krat in tako sklenil svojo humano krvodajalsko pot. "Hvaležen sem, da sem zdrav in lahko še vedno darujem kri. To je moje poslanstvo," je dejal ob tem.

Vlada tudi uradno določila najvišjo premijo za dopolnilno zavarovanje

14. 04. 2023 14.50

Vlada je izdala Uredbo o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Z uredbo je določila najvišjo premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje na način, da mesečna premija za to zavarovanje ne sme presegati 35,67 evrov.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

11. 03. 2023 07.42

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

'Tresem se, ali bom dobila zdravila za sina'

24. 01. 2023 10.57

"Za sina bi si želela, da bi bil zdrav, a to na žalost ni mogoče, zato imam zanj le eno željo, da bi dobil to, kar rabi: zdravila. Tako bomo vsi lahko lažje in mirneje živeli. Ne, da bom v strahu, ali mu bom jutri lahko dala zdravila in ali bova pristala v bolnišnici." Tako težko situacijo zaradi pomanjkanja antiepileptikov opisuje Nives Novak, mama 10-letnega Martina, ki mora zaradi hude epilepsije dvakrat na dan pojesti več kot 10 različnih tablet, od tega tri antiepileptike.

Javni poziv vladi glede zagotavljanja javnih stanovanj

22. 11. 2022 18.24

Nevladne organizacije in stroka s področja urejanja prostora so vladi poslale javni poziv, v katerem opozarjajo na koalicijske zaveze v zvezi s stanovanjsko politiko. Poudarjajo, da bi bil morebiten vstop zasebnega kapitala v gradnjo javnih najemnih stanovanj v neskladju s koalicijsko pogodbo in v nasprotju z mnenjem širše stroke.

Pekel v Pavlovki: eksplozije, smrt in miši, ki jedo vse – od smodnika do cigaret

10. 11. 2022 13.32

Majhna in odročna donbaška vas Pavlovka se je spremenila v eno največjih in najbolj krvavih bojišč na svetu. Nenaden ruski poskus preboja fronte jugozahodno od Donecka v režiji 155. mornariške brigade je v vas "privabil" tudi več ukrajinskih brigad, ki so udarile po napadalcih. Ti pa so poleg tega v samem središču Pavlovke naleteli na zasedo, ki jo opisujejo kot "pravi mini Grozni". Obe strani, ki se bojujeta tudi proti neusmiljeni 'rasputici', poročata o izgubah.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Novomeška komunala omejila rabo pitne vode

21. 07. 2022 14.33

Novomeška komunala je zaradi zmanjšanja izdatnosti vodnih virov uvedla ukrep racionalne rabe pitne vode. Do preklica je prepovedano uporabljati pitno vodo za zalivanje, pranje vozil in polnjenje bazenov, so sporočili s komunale.

Nemotena preskrba s plinom? V igri naj bi bila tudi regulacija cen

19. 07. 2022 18.28

Vlada pripravlja načrt ukrepov za nemoteno preskrbo s plinom. Prve rešitve naj bi imela ministrska ekipa na mizi že v četrtek, po seji vlade pa bi jih lahko predstavila javnosti. Neuradno naj bi bila v igri tudi regulacija cen plina. Distributerji medtem zagotavljajo, da bodo radiatorji pozimi topli, tudi če bo Rusija zaprla plinsko pipo. Bolj zaskrbljeni pa so v gospodarstvu. Po najbolj črnem scenariju bi se del industrije lahko popolnoma ustavil.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani

14. 07. 2022 06.48

Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

'Darovanje krvi je dejanje solidarnosti'

14. 06. 2022 06.00

Prostovoljno krvodajalstvo ima pomembno vlogo pri reševanju življenj ter krepitvi solidarnosti, ob svetovnem dnevu krvodajalcev sporoča Zbornica – Zveza. Letošnja kampanja, ki poudarja potrebo po predanem celoletnem krvodajalstvu, da bi ohranili ustrezne zaloge krvi ter dosegli univerzalen in pravočasen dostop do varne transfuzije krvi, poteka pod sloganom Darovanje krvi je dejanje solidarnosti. Na sistem preskrbe s krvjo vpliva tudi vojna v Ukrajini, dodajajo. Ste že darovali kri?

Rusija omejuje izvoz žit

15. 03. 2022 11.14

Ruski premier Mihail Mišustin je v ponedeljek podpisal odloke, s katerimi je začasno prepovedan izvoz žit v države članice Evrazijske ekonomske unije (EAEU) in izvoz sladkorja v tretje države. Prepoved izvoza žit velja do 30. junija, sladkorja pa do 31. avgusta.