presejalno testiranje

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter
03. 03. 2025 13.41Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni
02. 03. 2024 09.59Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Slovenija dobiva 'največji nacionalni presejalni program v EU ta hip'
12. 02. 2024 15.41Konec meseca naj bi v Sloveniji zaživel nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi po novem ne bodo odkrivali le 20, temveč več kot 45 bolezni, med njimi tudi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti in cistično fibrozo. Novo presejanje naj bi steklo, "če bo vse po sreči, ravno na dan redkih bolezni, to je 29. februarja", je napovedal predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana Tadej Battelino.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

'Žalosti nas, da testiranje novorojenčkov na SMA še vedno ni na voljo'
28. 06. 2023 08.21Društvo Viljem Julijan je ob svetovnem dnevu presejalnega testiranja novorojenčkov pozvalo k začetku testiranja na spinalno mišično atrofijo (SMA). Otroci s smrtonosnimi redkimi boleznimi, kot je SMA, za katere so že nekaj let na voljo zdravila, v Sloveniji z zdravljenjem začnejo šele po pojavu prvih simptomov, so zapisali v izjavi za javnost.

Kmalu na voljo testiranje novorojenčkov za spinalno mišično atrofijo
07. 06. 2023 13.45Presejalno testiranje novorojenčkov za odkrivanje spinalne mišične atrofije bi lahko steklo že kmalu, morda že pred poletjem, je povedal Damjan Osredkar s Pediatrične klinike. Študije kažejo, da prej ko se začne zdravljenje, večji je učinek. Možnost zdravljenja te redke bolezni je pri nas na voljo zadnjih pet let.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

2857 novih okužb, mikrobiologinja: Hitri testi pri omikronu niso manj zanesljivi
05. 10. 2022 10.31Po skoraj 4000 potrjenih okužbah v ponedeljek so torkove številke nižje. S 785 testi PCR in 8729 hitrimi antigenskimi testi so odkrili 2857 okužb z novim koronavirusom. Mikrobiologinja Viktorija Tomič je pojasnila, da hitri testi ob novih podrazličicah omikrona niso bistveno manj zanesljivi, večjo težavo predstavljajo napačno odvzeti brisi.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe
20. 09. 2022 15.00Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Beovićeva: Za slab potek drugega vala kriva hitro širjenje virusa in pandemična utrujenost
29. 03. 2022 17.07Pred preiskovalno komisijo DZ, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe, je znova pričala nekdanja vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović. Med krivci za slab potek drugega vala epidemije covida-19 je med drugim naštela hitro širjenje koronavirusa, pandemično utrujenost ljudi in odziv medijev.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno
19. 03. 2022 11.36Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

Skoraj v celoti se vračamo v življenje, kot smo ga poznali pred covidom
21. 02. 2022 06.01Pogoja PCT, ki je ljudem krojil življenje tako rekoč povsod, ni več. Ljudje imajo ponovno prost dostop v specializirane trgovine, omejitev ni več v turizmu, gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih: pri frizerjih, kozmetičarjih, avtopralnicah. Pogoja preboleli, cepljeni, testirani ni treba več dokazovati v gostinskih lokalih, kjer ni omejitev glede delovnega časa, odpirajo se nočni klubi. Pogoj PCT ostaja samo še v zdravstvu, socialnem varstvu in zaporih. V šolah je odpravljeno samotestiranje, obvezne pa ostajajo maske. Te so še naprej obvezne tudi pri gibanju v zaprtih javnih prostorih.

V ponedeljek ukinitev preverjanja PCT-pogoja, hitro testiranje ne bo več brezplačno
19. 02. 2022 16.29V ponedeljek se bo opustilo spremljanje pogoja preboleli, cepljeni in testirani (PCT) povsod, razen v kritični infrastrukturi. Prav tako se s ponedeljkom ukinja brezplačno presejalno testiranje in samotestiranje s hitrimi antigenskim testi, je dejal minister za zdravje Janez Poklukar. Še naprej bo država krila hitro testiranje le za dejavnosti, kjer je to zahtevano. Ukinja se samotestiranje v šolah, kjer pa bo še naprej obvezno nošenje mask.

Od sobote nič več karanten. Vstop v Slovenijo brez pogoja PCT
18. 02. 2022 11.49Od sobote v Sloveniji ne bo več karanten za osebe, ki so bile v visokotveganem stiku, konec pa je tudi epidemiološkega iskanja stikov, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Do drugega sproščanja ni prišlo, saj so sejo prekinili. Poleg tega vstop v Slovenijo, ki je bil doslej zaradi pandemije covida-19 pogojen z izpolnjevanjem pogoja PCT, ne bo omejen. Število okužb v Sloveniji sicer pada, prav tako se zmanjšuje število oseb v bolnišnicah, zato ob teh vzpodbudnih podatkih rastejo pričakovanja glede sproščanja protikoronskih ukrepov.

Vlada ni odločala o ukrepih, sproščanja ne bo
17. 02. 2022 21.20Ob vse boljši epidemiološki sliki v državi so pričakovanja glede sproščanja protikoronskih ukrepov vse večja. Vlada bi morala o rahljanju omejitev odločati na četrtkovi seji, a je bila ta sklicana šele pozno zvečer, po naših informacijah pa o ukrepih niso odločali. Kljub napovedim strokovne skupine in ministra za zdravje Janeza Poklukarja 18. februarja, kot kaže, še ne bomo dočakali prvega sproščanja ukrepov.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen
15. 02. 2022 08.57Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka
17. 01. 2022 05.50Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron
06. 01. 2022 09.38Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Teste Majbert Pharma še vedno uporabljajo v 47 zdravstvenih ustanovah
15. 12. 2021 19.08Kriminalisti so se ob torkovih obsežnih hišnih preiskavah oglasili tudi na sedežu podjetja Majbert Pharm in preiskali prebivališče direktorja podjetja Klemna Nicolettija, nam je v telefonskem pogovoru potrdil sam Nicoletti. Kaj so preiskovali, ne ve in trdi, da ga policija ob preiskavah ni obravnavala kot osumljenca. Policija je sporočila, da za domnevno oškodovanje javnega denarja sumijo sedem oseb, med njimi je tudi odgovorna oseba gospodarske družbe.

V Sloveniji od začetka epidemije opravili že več kot 10 milijonov testov
03. 12. 2021 09.33V Sloveniji so od začetka epidemije covida-19 do danes opravili več kot 10 milijonov testov na okužbo z novim koronavirusom, od tega dobrih 8 milijonov hitrih antigenskih testov in slaba dva milijona PCR-testov. Ministrstvo za zdravje je iz državnega proračuna doslej za opravljene teste izplačalo več kot 115 milijonov evrov.

Novi ukrepi: pogostejše testiranje, maske obvezne tudi ob pogoju PC
02. 11. 2021 06.15Učenci in dijaki se po dobrem tednu počitnic vračajo v šolske klopi, a ob spremenjenih pogojih. V šolstvu bo samotestiranje učencev, dijakov in študentov odslej potekalo dvakrat tedensko, ob ponedeljkih in sredah. Kljub izpolnjenemu pogoju preboleli, cepljeni (PC) pa je uporaba zaščitne maske po novem obvezna tudi v izobraževanju.

Najvišje število aktivno okuženih, v veljavo stopajo mehki ukrepi
31. 10. 2021 18.30Drvimo v najslabše stanje, odkar se soočamo z virusom, zato v veljavo stopajo novi ukrepi. Zabeležili smo 47,8 odstotkov pozitivnih testov, kar je najvišji dnevni odstotek od začetka epidemije.

Poklukar: Smo na prelomni točki, lahko se nam zgodi Bergamo
27. 10. 2021 19.34V torek so pristojni v Sloveniji opravili 8308 testiranj PCR in potrdili 3166 novih okužb s covidom-19. Višje število pozitivnih smo v Sloveniji zabeležili le 5. januarja, ko je bilo potrjenih 3428 okužb. "Če zapolnimo med 160 in 180 intenzivnih postelj, bom vladi predlagal zaprtje družbe," je napovedal zdravstveni minister Poklukar, ki opozarja, da nam zaradi nizke precepljenosti grozi scenarij iz Bergama. Prav tako je sporočil, da je vlada že sprejela nekatere dodatne ukrepe. "Če ne prenehamo z izgovori pri PCT, bomo morali v 'lockdown'," je že pred tem opozoril tudi gospodarski minister Počivalšek, ki je inšpekcijskim službam naročil strožji nadzor lokalov.

Novi ukrepi za šolstvo, zdravstvo in socialno varstvo: maske in testi
27. 10. 2021 14.37Epidemiološka slika pri nas je vse slabša. Zdravstveni minister Janez Poklukar je zato danes napovedal nekaj novih ukrepov. "Na tem mestu prosim vse, ki preverjajo pogoj PCT, da se tega dosledno držijo. Prav tako lahko vsi, ki storitve uporabljate, tudi sami opomnite izvajalce na preverjanje pogoja PCT," je še dodal minister.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški
01. 10. 2021 06.00Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.