presejalni test

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen
30. 10. 2024 15.41V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Zora rešuje življenja
27. 01. 2024 18.56Čeprav je rak materničnega vratu med vsemi raki najbolje preprečljiv, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah. Na leto v Uniji odkrijejo okoli 33.000 novih primerov, vsako leto pa še vedno umre tudi okoli 15.000 žensk. S 94 novimi primeri raka materničnega vratu v letu 2022 Slovenija beleži tretjo najmanjšo vrednost zadnjih dveh desetletij. Ker pa ga je s pravočasnih odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb mogoče preprečiti, je še kako pomembno, da se ženske odzovejo povabilu presajalnega programa Zora – pregledanost je po zadnjih podatkih 74-odstotna

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Sodišče EU: Prepovedi potovanj, testiranja in karantene med zdravstveno krizo so zakoniti
05. 12. 2023 16.27V času pandemije lahko država članica prepove nenujna potovanja v druge države članice, ki veljajo za območja z visokim tveganjem, je razsodilo Sodišče EU. Dodalo je, da lahko država ljudem ob vstopu na njeno ozemlje odredi opravo presejalnih testov in karanteno, vendar morajo biti ta pravila jasna, natančna, nediskriminatorna in sorazmerna.

Obvezno zavarovanje bo pokrilo tudi presejalne teste za nosečnice
09. 05. 2023 20.16Vlada je na dopisni seji spremenila uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Uredba prinaša novosti za nosečnice, saj zagotavlja financiranje presejalnih testiranj, zagotavlja pa tudi sredstva za izvajanje novega pravilnika, ki ureja poklicne bolezni, so zapisali v sporočilu za javnost.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Zgodnje odkrivanje demence: učinkovita metoda presejalni test BDI
18. 01. 2023 16.14Demenca je bolezen, ki prizadene več kot 10 odstotkov starejših, opozarjajo strokovnjaki. Kar 75 odstotkov ljudi z demenco pa ostane brez diagnoze in zdravljenja, zato so pri nevroznanstvenem podjetju BrainTrip razvili presejalni test BDI, ki se je v raziskavi projekta Pomni izkazal za učinkovito metodo za zgodnje presejalno odkrivanje demence.

Hitrejši od raka: krvni testi bolezen odkrijejo še pred pojavom simptomov
13. 09. 2022 08.10Preprosti krvni testi lahko zaznajo več vrst rakov, še preden se pri pacientih pokažejo prvi simptomi, je potrdila raziskava ameriškega inštituta Grail. Vključenih je bilo 6621 oseb, starih od 50 let navzgor, odkrili pa so 94 primerov rakov. Med njimi so bili številni v zelo zgodnji fazi, kar tri četrtine pa je bilo takih, za katere se ne izvajajo presejalni pregledi. Še več, pokazali so tudi na prisotnost raka jajčnikov in trebušne slinavke, ki jih ponavadi pozno odkrijejo, smrtnost pa je zato zelo visoka.

Znanstveniki potrdili vzrok za smrt v zibki
16. 05. 2022 09.15Znanstveniki so v novi študiji potrdili vzrok za sindrom nenadne smrti dojenčka (SNSD), o katerem so ugibali že dlje časa. Testirali so vzorce krvi otrok, ki so umrli zaradi SNSD in jo primerjali z vzorci zdravih dojenčkov. Odkrili so, da je bila aktivnost encima, ki igra pomembno vlogo pri možganski poti vzburjenja, pri dojenčkih, ki so umrli zaradi SNSD, bistveno nižja kot pri živih dojenčkih in tistih, ki so umrli zaradi drugih neznanih vzrokov, nepovezanih s SNSD.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno
19. 03. 2022 11.36Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

88 novih okužb, hitri test bo po besedah Poklukarja lahko stal največ 12 evrov
20. 07. 2021 09.54Minister Poklukar je povedal, da je Slovenija za testiranja zapravila že več kot 120 milijonov evrov. Od 23. avgusta bodo HAG-testi plačljivi, razen za izjeme, a ne bodo smeli biti dražji od 12 evrov. Glede morebitnega obveznega cepljenja je dejal, da verjame v solidarnost vseh prebivalcev Slovenije, zato bo voljo vsakega od njih spoštoval.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov
14. 04. 2021 07.47S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

Med sevi novega koronavirusa pri nas prevladuje angleška različica
09. 04. 2021 18.48Prvo mesto v zastopanosti različnih sevov novega koronavirusa pri nas je v zadnjem testiranem obdobju prevzela angleška različica – B.1.1.7. Njena prisotnost je bila 56-odstotna, medtem ko je delež doslej prevladujoče različice B.1.258.17 znašal 40,4 odstotka.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19
06. 04. 2021 19.17Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Zaradi koronavirusa večje število bolnikov z napredovanim rakom?
13. 03. 2021 17.33Posledice zapostavljanja obravnave rakavih bolezni, predvsem pljučnega raka, ki sicer med vsemi raki povzroči največ smrti, so lahko resne, opozarjajo strokovnjaki. V zadnjem letu je namreč pandemija covida-19 dodatno prizadela učinkovitost zgodnjega odkrivanja pljučnega raka. V Centru Na-vdih tako poudarjajo, da lahko zaradi tega pričakujemo povečanje deleža bolnikov z napredovalo boleznijo.

Država z uredbo prevzema stroške testiranja trgovcev in izvajalcev storitev
11. 02. 2021 17.45Vlada je sprejela dopolnitev uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom Sars-CoV-2. V skladu z njo bodo imele, podobno kot doslej učitelji, tudi osebe, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga in za katere je določeno obvezno testiranje na virus, prednost pri testiranju, stroške pa bo krila država.

Ministrstvo za zdravje: Ne organiziramo in ne financiramo hitrih testov v gospodarstvu
10. 02. 2021 17.21Po ocenah ministrstva za zdravje je od decembra naročenih pol milijona hitrih testov na voljo še približno desetina. Ministrstvo zagotavlja hitre teste le za splošno množično testiranje in testiranje šolnikov. Za delodajalce pa ministrstvo za zdravje testiranj ne organizira in ne financira, zanj se morajo z izvajalci dogovoriti sami, so pojasnili.

'Hitri testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, primerljivi z ostalimi na trgu'
09. 02. 2021 13.43V Sloveniji ostajamo pri štirih potrjenih primerih angleške različice koronavirusa, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Zaključno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov pa je po njenih besedah pokazalo, da so ti testi enakovredni ostalim testom z mednarodno verifikacijo.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo
03. 02. 2021 09.51Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Na angleški sev testirali 877 vzorcev, od tega je bilo 16 pozitivnih
27. 01. 2021 06.43Angleški sev v Sloveniji po oceni Tjaše Žohar Čretnik, direktorice Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kjer so opravili analizo vzorcev, "še ni zelo razširjen". Od 877 vzorcev sta bila pozitivna slaba dva odstotka. "Še vsaj mesec dni bomo pri 10 odstotkih vseh pozitivnih brisov ugotavljali tudi prisotnost angleške variante virusa," je povedala. Vlada se bo popoldne na seji na Brdu pri Kranju seznanila z aktualnimi epidemiološkimi razmerami in odločala o morebitnih spremembah ukrepov.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov
14. 10. 2020 19.35Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba
12. 09. 2020 08.27Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Zdravnikom neupravičene napotitve k specialistom ne bo treba plačati
18. 10. 2018 12.29Zdravniki ne bodo kaznovani zaradi neupravičenih napotitev bolnikov na specialistične preglede. Sporen člen, ki je bil po mnenju zdravniške zbornice ne le nezakonit, ampak tudi škodljiv za bolnike, je vlada črtala iz aneksa k splošnemu dogovoru za leto 2018. Uvedli so tudi presejalni test krvodajalcev na okužbo z virusom Zahodnega Nila.

Z novim aparatom bodo lahko zgodaj odkrivali presnovne bolezni pri novorojenčkih
07. 09. 2018 13.28UKC Ljubljana je v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oziroma bodo zboleli.

Moj drugi otrok in prvi Nifty test
09. 08. 2017 06.30Ko sva si z možem pri mojih 36-ih letih znova želela otroka, enostavno nisem razumela dejstva, da se po štirih mesecih še vedno ni zgodilo nič. Ker sva dobila občutek, da se nama izteka čas, sva se po pol leta odločila za dodatne preglede, kjer so naju razveselili z novico, da sva oba povsem zdrava in pripravljena na zanositev.

Kromosomske nepravilnosti ploda je mogoče ugotoviti že v 10.tednu nosečnosti
11. 07. 2017 06.30Vse več bodočih staršev se v zgodnji nosečnosti odloči za neinvazivno predrojstveno - NIPT testiranje, ki je pri nas na voljo že od leta 2012. Nekaj vodilnih svetovnih laboratorijev na svetu je uspelo odkritje profesorja Denisa Loa, ki je dokazal, da v krvi nosečnice krožijo majhni fragmenti plodove proste DNK, takrat preseliti v klinično prakso.