presejalni programi

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter
03. 03. 2025 13.41Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov
27. 02. 2025 16.43Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Avto peljemo na servis, ko je pri nas kaj narobe, pa mislimo, bo že'
02. 11. 2024 07.00Začel se je november, v katerem je v ospredju ozaveščanje o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Prepoznavni, zaščitni znak mednarodnega gibanja Movember so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v tem mesecu.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto
05. 08. 2024 21.13Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu
14. 11. 2023 14.35Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Obvezno zavarovanje bo pokrilo tudi presejalne teste za nosečnice
09. 05. 2023 20.16Vlada je na dopisni seji spremenila uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Uredba prinaša novosti za nosečnice, saj zagotavlja financiranje presejalnih testiranj, zagotavlja pa tudi sredstva za izvajanje novega pravilnika, ki ureja poklicne bolezni, so zapisali v sporočilu za javnost.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom
14. 12. 2022 06.00Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe
20. 09. 2022 15.00Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Glavkom – bolezen, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima
24. 05. 2022 00.15Bolezen je običajno asimptomatska in ljudje se je sploh ne zavedajo, dokler ni znatno napredovala. Zato ji pravimo "tihi uničevalec vida".

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze
11. 04. 2022 06.00Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'
17. 11. 2021 15.13Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Ženske marsikdaj tudi steber zdravja moških
16. 11. 2021 14.17Zdravstvena stroka je ob letošnjem novembru, ki je že vrsto let razglašen za Movember in namenjen ozaveščanju o zdravju moških, predvsem opozarjanju o raku mod in prostate, opozorila na pomembno vlogo žensk, ki so marsikdaj tudi steber zdravja moških. V Sloveniji letno za rakom prostate, ki je najpogostejši rak moških, umre okoli 400 bolnikov.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej
03. 11. 2021 13.07Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah
22. 10. 2021 19.30V času covida smo v Sloveniji odkrili 10 odstotkov manj rakavih obolenj, posledično vsak zamik odkrivanja pomeni višje stadije ob diagnozi in s tem težje preživetje. Zato poziv: ne čakajte, onkološka dejavnost ves čas deluje normalno, prav tako tudi vsi presejalni programi. V času rožnatega oktobra, ki velja za mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, pa ne gre prezreti, da je prav rak dojk še vedno najpogostejši rak pri ženskah. Precej žensk se po kirurški odstranitvi ene ali obeh dojk odloči za rekonstrukcijo, v kar je vključena in iz zdravstvene blagajne krita tudi osnovna tetovaža areol, torej kolobarja okoli prsne bradavice. A ker je ta zgolj približek naravnemu, se vse več bolnic po rekonstrukciji dojk odloča za 3D-tetovažo, s čimer se je pred šestimi leti začela ukvarjati znana mariborska tetoverka.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj
14. 10. 2021 10.39V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

88 novih okužb, hitri test bo po besedah Poklukarja lahko stal največ 12 evrov
20. 07. 2021 09.54Minister Poklukar je povedal, da je Slovenija za testiranja zapravila že več kot 120 milijonov evrov. Od 23. avgusta bodo HAG-testi plačljivi, razen za izjeme, a ne bodo smeli biti dražji od 12 evrov. Glede morebitnega obveznega cepljenja je dejal, da verjame v solidarnost vseh prebivalcev Slovenije, zato bo voljo vsakega od njih spoštoval.

Vlada: Testiranje še naprej brezplačno za nekatere skupine
19. 07. 2021 18.13Vlada je na seji sprejela sklep glede nadaljevanja brezplačnega testiranja za nekatere skupine ljudi. Med njimi so uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'
14. 04. 2021 12.18V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

Redno testirajo le policiste, ki varujejo določene osebe in objekte
01. 04. 2021 10.40Čeprav je redno hitro testiranje obvezno za številne skupine, ki dnevno prihajajo v stik z večjim številom ljudi, pa to ne velja za policiste, čeprav so v stiku z občani. Na Policiji pojasnjujejo, da testirajo tiste zaposlene, ki so prišli v tvegan stik z okuženo osebo, ter tiste, ki kažejo znake okužbe. Redno testiranje pa je predvideno le za policiste, ki varujejo določene osebe, da se prepreči "morebiten prenos okužbe pri stikih z določenimi najvišjimi predstavniki države".

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih
11. 03. 2021 15.01S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.

Ministrstvo za zdravje: Ne organiziramo in ne financiramo hitrih testov v gospodarstvu
10. 02. 2021 17.21Po ocenah ministrstva za zdravje je od decembra naročenih pol milijona hitrih testov na voljo še približno desetina. Ministrstvo zagotavlja hitre teste le za splošno množično testiranje in testiranje šolnikov. Za delodajalce pa ministrstvo za zdravje testiranj ne organizira in ne financira, zanj se morajo z izvajalci dogovoriti sami, so pojasnili.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo
04. 02. 2021 06.26Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Potrjenih novih 2412 okužb, prihodnji teden nova pošiljka cepiv
31. 12. 2020 09.16V sredo je bilo v Sloveniji ob več kot 14.000 opravljenih testiranjih (tako PCR kot HAT) potrjenih 2412 novih primerov okužbe s koronavirusom. V bolnišnicah ostaja 1174 obolelih, 198 se jih zdravi na intenzivnih enotah. Umrlo je 32 ljudi s covidom-19. Od danes od 12. ure pa do jutri do 20. ure je odpravljena omejitev gibanja na občine. V zasebnih prostorih je dovoljeno druženje do 6 oseb iz dveh različnih gospodinjstev. Janez Janša pa je ob obisku šempetrske bolnišnice povedal, da prihodnji teden v Slovenijo prihaja nova pošiljka cepiv, ki bo namenjena zlasti zdravstvenim delavcem.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve
24. 10. 2020 20.17Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

Po Ljubljani koncesionarje na pomoč pozivajo tudi v Mariboru
20. 10. 2020 10.45V mariborskem kliničnem centru jim je uspelo razširiti oddelek za zdravljenje bolnikov s covidom-19, a so morali zato odpovedati večino drugih storitev. Poleg tega jim kritično primanjkuje kadra, zato zdaj na pomoč kličejo koncesionarje iz podravske regije. Podoben poziv so že pred dnevi objavili tudi v UKC Ljubljana, a z eno razliko: če so se v Mariboru zadovoljili s prošnjo, so v Ljubljani zagrozili z umikanjem soglasij za delo pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti.