presejalni program

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Avto peljemo na servis, ko je pri nas kaj narobe, pa mislimo, bo že'

02. 11. 2024 07.00

Začel se je november, v katerem je v ospredju ozaveščanje o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Prepoznavni, zaščitni znak mednarodnega gibanja Movember so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v tem mesecu.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje

30. 09. 2024 15.15

Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto

05. 08. 2024 21.13

Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?

24. 05. 2024 06.00

V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu

05. 04. 2024 14.19

Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu

05. 03. 2024 13.26

Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni

02. 03. 2024 09.59

Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Slovenija dobiva 'največji nacionalni presejalni program v EU ta hip'

12. 02. 2024 15.41

Konec meseca naj bi v Sloveniji zaživel nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi po novem ne bodo odkrivali le 20, temveč več kot 45 bolezni, med njimi tudi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti in cistično fibrozo. Novo presejanje naj bi steklo, "če bo vse po sreči, ravno na dan redkih bolezni, to je 29. februarja", je napovedal predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana Tadej Battelino.

Rak materničnega vratu: pregledanost žensk v Sloveniji največja doslej

22. 01. 2024 06.49

Zaznamujemo 18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Slovenija je na podlagi izjemnih rezultatov, ki jih dosega državni presejalni program Zora, prepoznana kot ena izmed držav, ki lahko med prvimi v Evropi doseže odpravo raka materničnega vratu, so sporočili z onkološkega inštituta. Program Zora je lani praznoval 20 let delovanja.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Kako uspešna je bila akcija ozaveščanja?

24. 11. 2023 20.34

Plakati, na katerih je le napis 'sranje', so nekatere vznemirili, razburili, druge pa presenetili ali celo zabavali. Zdaj je jasno, da gre za preventivno akcijo, ki lahko marsikomu reši življenje. V društvu Onkoman, ki ozavešča o rakih pri moških, so letošnji november izkoristili za to, da so moške spodbujali, naj oddajo svoje blato v presejalni program Svit, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Ta je najbolj pogost prav pri moških.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

Mesec dolgih brk in ozaveščanja: rak na debelem črevesju vse pogostejši

01. 11. 2023 18.41

Ste ob cesti zagledali plakat, ki je pritegnil vašo pozornost? Ne gre za politično provokacijo, ampak za ozaveščanje, ki lahko marsikateremu moškemu reši življenje. Vstopili smo namreč v mesec november, ko se pogosteje govori o raku pri moških. Po umrljivosti spada Slovenija med deseterico evropskih držav, v katerih je rak med moškimi najpogostejšimi vzroki za smrt, takoj za boleznimi srca in ožilja. Najpogosteje se govori o raku mod in raku prostate, a tokrat so si v društvu OnkoMan zadali, da bodo dvignili tudi odstotek moških, ki vzorec svojega blata oddajo v presejalni program za zgodnje odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju, za katerim moški vse pogosteje zbolevajo.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja

01. 10. 2023 08.34

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA

26. 04. 2023 14.08

Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Hiperholesterolemija: tisti, ki za bolezen ne vedo, v povprečju živijo 16 let manj

13. 10. 2021 10.10

Družinska hiperholesterolemija prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, a diagnozo ima v Evropi postavljeno manj kot 10 odstotkov bolnikov, glede na ocenjeno pogostost bolezni. Pri otrocih je ta odstotek za pol nižji, pomembno je, da se to življenjsko ogrožajočo dedno presnovno motnjo čim prej prepozna, saj imajo nezdravljeni bolniki več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni. Pri polovici nezdravljenih moških do 50. leta in ženskah do 60. leta se razvijejo bolezni srca in ožilja. Presejalni testi se pri nas opravljajo že v porodnišnici.

Vlada: Testiranje še naprej brezplačno za nekatere skupine

19. 07. 2021 18.13

Vlada je na seji sprejela sklep glede nadaljevanja brezplačnega testiranja za nekatere skupine ljudi. Med njimi so uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov

14. 04. 2021 07.47

S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'

14. 04. 2021 12.18

V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

Direktor URSIKS o ukrepih v zaporih: Zdravje smo postavili na prvo mesto

28. 03. 2021 07.02

Dejstvo je, da na epidemijo v prvem valu nismo bili dovolj dobro pripravljeni, pravi direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij mag. Bojan Majcen. Nismo imeli zadostnih količin zaščitnih sredstev, borili smo se za maske in razkužila, enako kot vsi zunaj. Nismo imeli popolnoma izdelanega načrta ukrepov, veliko odločitev je bilo v novih okoliščinah treba hitro sprejemati. Naš glavni strah je bil, da bi istočasno zbolelo preveliko število ljudi.