presežna

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči

29. 01. 2025 14.23

Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'

23. 01. 2025 13.26

V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar

22. 01. 2025 19.15

Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

'Ko se ustaviš, vdihneš in izdihneš, si vedno v stiku z modrostjo'

29. 12. 2024 13.50

Leto 2024 je bilo zelo plodno tudi za raperja Mirka Groznyja, saj je izdal sedmi album Atila 1.0: 2008, čemur je dodal EP Atila 2.0: Dobrodošli na Vzhodu, izšla pa je tudi biografija Atila, prva slovenska rap zgodba v knjigi. Razložil nam je več o svojem ustvarjanju, koreninah, navdihu in načrtih.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla

24. 12. 2024 06.00

1,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema

20. 12. 2024 15.38

Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe

18. 12. 2024 15.58

Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin

04. 11. 2024 12.11

Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Elektrodistributerji opozarjajo: Ne spreminjajte dogovorjene moči

18. 10. 2024 20.31

Po slovenskih gospodinjstvih je zaradi novega sistema omrežnine zavladala zmeda. Elektrodistributerji namreč prejemajo vse več klicev in vprašanj na to temo in svetujejo, da gospodinjstva ne spreminjajo dogovorjene moči. Je pa ravno to letos naredilo že 260 gospodinjstev, nekateri so jo celo povišali. "Nov sistem je nepošten in preveč zapleten," je opozorila opozicijska NSi, vladi zato predlagajo umik tega modela. Pa ga bo umaknila?

Sončna elektrarna se še vedno izplača

19. 02. 2024 09.07

Znižajte svoje račune z viški električne energije

Bodo morale banke kreditojemalcem v frankih vrniti presežna plačila?

04. 11. 2023 19.36

Nova sodba Vrhovnega sodišča v zadevi švicarski franki: bodo banke slovenskim kreditojemalcem v švicarskih frankih morale povrniti presežna plačila? Vrhovni sodniki so ugodili zahtevku za ničnost kredita v švicarskih frankih, ker da banka za razliko od najemnika posojila ni imela valutnega tveganja. Kaj to pomeni za druge kreditojemalce? In kaj za banke? Poznavalci sicer pričakujejo, da bo o tem presojalo še ustavno sodišče.

Zaradi presežne vsebnosti kadmija iz prodaje odpoklicali korenje

30. 10. 2023 06.00

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na dveh koncih Slovenije zaradi presežne vsebnosti kadmija iz prodaje odpoklicala korenje. Presežne vrednosti so ugotovili v vzorcih, odvzetih v Vrtnarstvu Čebron v Šempetru pri Gorici in na kmetiji Irene Pust Rangus v Šmarjeških Toplicah. Medtem ko prvi vzorec glede na izmerjeno vsebnost kadmija predstavlja še sprejemljivo tveganje za zdravje odraslih, a nesprejemljivo za zdravje otrok in dojenčkov, pa drugi predstavlja nesprejemljivo tveganje za zdravje vseh.

Komisija zatrjuje: razpis je bil skladen s predpisi

29. 09. 2023 17.29

Razpis za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij je bil izveden skladno z veljavnimi predpisi, vodstvo Ministrstva za javno upravo pa ni vplivalo na delovanje in odločitve strokovne komisije, zatrjuje njen predsednik Luka Vidmar. Komisija vodstva ministrstva tudi ni predhodno seznanjala s prejemniki sredstev, je dejal.

Slovenec letno zavrže 72 kilogramov hrane

29. 09. 2023 06.13

Mednarodni dan ozaveščanja o odpadni hrani in izgubah hrane, ki ga letos obeležujemo četrtič, je posvečen pomenu zmanjševanja količin zavržene hrane za ljudi in za planet. Da je zmanjšanje izgub hrane in količine odpadne hrane bistveno za prehod na trajnostne prehranske sisteme, se zaveda tudi slovenska vlada.

Prihaja nov način obračunavanja omrežnine: pet blokov z različno tarifno postavko

16. 05. 2023 08.44

Z 2024 bo v veljavi nov način obračunavanja omrežnine. Ta prinaša pet blokov z različno tarifno postavko, strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku bo odvisen od obremenjenosti omrežja in odjemalčeve uporabe v preteklem obdobju. Novost bo informativno vidna že na računih za junij, v nadaljevanju je predvidena postopna uvedba novega sistema.

Dopolnilno zavarovanje: Triglav premijo viša na 45,52 evra, računal bo 35,67 evra

12. 05. 2023 12.12

Iz Triglava so sporočili, da bodo s 1. junijem novo premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja določili pri 45,52 evra. Ker pa uredba, s katero je vlada določila najvišjo premijo, tega ne dovoljuje, bodo v času njene veljavnosti zaračunavali 35,67 evra.

Smernice glede prehranjevanja otrok v veljavi že naslednje šolsko leto?

10. 05. 2023 18.17

Strateški svet za prehrano je razpravljal o prehrani otrok in mladostnikov v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Skupni cilj so po besedah članov sveta boljše prehranjevalne navade in prehranjevalni status otrok. Računajo, da bodo konsenz glede smernic prehranjevanja dosegli v kratkem, da bi te v veljavo stopile že z naslednjim šolskim letom.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'

03. 04. 2023 06.18

Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

Maljevac: Vsako leto okoli 2000 javnih najemnih stanovanj

20. 12. 2022 09.21

Aktivnosti za vzpostavitev ministrstva za solidarno prihodnost so v polnem teku. Kandidat za ministra Simon Maljevac je že pred dnevi napovedal uveljavitev delujoče in resne stanovanjske politike, s ciljem izboljšati stanje pa naj bi prišlo do mehkih in trdih ukrepov. Cilj je sicer, da se vsako leto zgradi vsaj 2000 najemnih stanovanj.

Onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve

15. 12. 2022 17.47

Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve. Prav tako pa ni bila na nobenem merilnem mestu presežena mejna letna vrednost za delce PM2,5. Tudi ravni vseh onesnaževal, razen ozona in svinca v Zgornji Mežiški dolini, so bile v letu 2021 nižje od tistih, ki jih dopušča zakonodaja.

Očitki Gašparju Gašparju Mišiču: donacije in sponzorstva v času volitev?

02. 12. 2022 06.00

Na kandidata za piranskega župana Gašparja Gašparja Mišiča letijo očitki, da v času volitev precej sponzorira in donira različnim društvom. In to preko občinskega podjetja Okolje Piran, ki ga Mišič vodi od leta 2019. Kaj kažejo dejstva?

'Smo v času dražjih kreditov in visokih cen nepremičnin'

26. 09. 2022 18.56

Dvig obrestnih mer, s tem pa dražji krediti in napovedi o podražitvah vsega v naslednjih nekaj mesecih, je poskrbel, da se močno pregret nepremičninski trg vendarle ohlaja. A kaj to pomeni? Še vedno se gradi, predvsem v prestolnici, stanovanja, ki so nedostopna povprečni družini. In cene teh dražjih stanovanj ne bodo padle toliko, da bi postala dostopna. Dokler bo na trgu tako malo novih gradenj, že od začetka namenjenih družinam, ne moremo pričakovati, da bo cena novogradenj v Ljubljani padla pod 4000 evrov za kvadratni meter. Kaj vendarle prinaša ohlajanje trga, ki ob tem prinaša tudi dražje kredite?

Med trupli v Buči

14. 04. 2022 07.00

Buča, ukrajinsko mestece z manj kot 40.000 prebivalci, je pred rusko invazijo veljalo za mirno kijevsko predmestje. Nekaj tednov pozneje pa se je znašlo na naslovnicah svetovnih medijev. Ko so se ruske sile po mesecu dni umaknile, se je namreč začela obsežna operacija iskanja in popisovanja mrtvih, ki so ostali za njimi. BBC-jev novinar Joel Gunter se je pridružil lokalnim policistom, sosedom in žalujočim družinskim članom med izvajanjem te bridke naloge.

Raziskava: zaradi covida umrlo trikrat več ljudi kot kažejo uradne evidence

11. 03. 2022 13.17

Medtem ko so v nekaterih državah odkrili novo različico, kombinacijo delte in omikrona, ki že vzbuja določene skrbi, pa so znanstveniki sporočili, da je zaradi covida do sedaj najverjetneje umrlo več kot 18 milijonov ljudi, trikrat več kot kažejo uradne statistike.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih

04. 03. 2022 07.06

Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

Uveljavitev predkupne pravice v Savi: SDH in Kad nakazala sredstva

28. 02. 2022 14.16

Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad) sta na skrbniški račun pri KDD nakazala sredstva za 43,2-odstotni delež družbe Sava v lasti sklada York, sta sporočila predsednik uprave SDH Janez Žlak in član uprave holdinga Janez Tomšič. Težav pri pridobivanju zelene luči Agencije za varstvo konkurence (AVK) ne pričakujeta.

Tudi nadzorniki SDH potrdili uveljavitev predkupne pravice v Savi

25. 02. 2022 18.17

Nadzorniki Slovenskega državnega holdinga so podali soglasje k uveljavitvi predkupne pravice za 43,2-odstotni delež družbe Sava v lasti sklada York, je dejal predsednik uprave SDH Janez Žlak. Zeleno luč za to so v začetku tedna že prižgali nadzorniki Kapitalske družbe.

Najbolj smrtonosen mesec je bil november

07. 02. 2022 12.10

V Sloveniji je bila presežna umrljivost lani, ko je bila epidemija covida-19 v polnem razmahu, po oceni statističnega urada 15-odstotna. Najhuje je bilo novembra, ko je bila presežna umrljivost kar 49-odstotna. To pomeni, da je takrat umrlo 49 odstotkov več prebivalcev kot povprečno v istem obdobju v letih 2015-2019.

Skupina Gen-I v prvih 10 mesecih rekordno

18. 11. 2021 16.00

Skupina Gen-I je v prvih 10 mesecih letos ustvarila 2,5 milijarde evrov prihodkov, 70,9 milijona evrov dobička iz poslovanja (EBIT) in 57,5 milijona evrov čistega dobička. Čisti dobiček je za 40,6 milijona evrov presegel načrtovanega za celotno leto 2021, je objavila družba Gen-I.