presežena

Nevarne kemikalije našli celo v papirju za peko in zobnih nitkah
09. 04. 2025 16.50Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v sodelovanju s sedmimi drugimi potrošniškimi organizacijami preizkusila več kot 200 izdelkov, ki jih uporabljamo vsak dan. V skoraj tretjini izdelkov so odkrili prisotnost kemikalij iz skupine PFAS. Med odkritimi so bile tudi take, ki so v skladu s predpisi EU že prepovedane.

Tiha prodaja zloglasne cementarne – nova skrb Trboveljčanov
27. 02. 2025 06.00Po tem, ko se je po težkih naporih okoljevarstvenikov pred desetletjem zaprla cementarna Lafarge v Trbovljah in so si lahko okoliški prebivalci končno oddahnili, da težka industrija ne zastruplja več zraka, ki ga dihajo, vode, ki jo pijejo, in zemlje, kjer gojijo pridelke, zdaj v Trbovljah vlada nov strah. Da se kompleks prodaja, so izvedeli iz anonimnih virov, zdaj jih skrbi, da bi bodoči kupec proizvodnjo spet zagnal. To ne bi ogrozilo samo zdravja celotne regije – leta 2008, ko je cementarna še delovala, je bila pogostost raka v zasavski regiji najvišja v Sloveniji – ampak bi lahko nepopravljivo prizadelo tudi izgradnjo visokotehnološkega centra.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem
11. 02. 2025 15.01V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Na ljubljanskem maratonu v dveh dneh 21.172 tekačev
20. 10. 2024 15.14Na 28. ljubljanskem maratonu se je v dveh dneh skupaj zbralo 21.172 ljubiteljev teka, kar je peta najvišja udeležba doslej in največja po pandemiji covida-19. Rekordna je bila udeležba leta 2015, ko se je na ulicah slovenske prestolnice zbralo 24.372 tekačev.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'
01. 10. 2024 07.23Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Ukrajinski sodnik na Dunaju zastrupljen z živim srebrom
29. 09. 2024 11.29Avstrijo je presenetila novica o domnevni namerni zastrupitvi ukrajinskega sodnika Aleksandra Tupickega, ki je iz Ukrajine po začetku ruske invazije pobegnil v tujino. Laboratorijski izvid naj bi v njegovem telesu pokazal kar sedemkrat preseženo vrednost živega srebra. Incident pa naj bi že prijavil avstrijskim organom.

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče
24. 09. 2024 06.30Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

Zabeležili rekordno smrtnost: Vrnitev ni več mogoča
31. 08. 2024 16.01Alarm zvoni na Hrvaškem. Število umrlih v zadnjem mesecu je za 13 odstotkov višje od števila umrlih julija lani in je drugo največje število umrlih v juliju v zadnjih desetih letih. Razlog pa bi moral skrbeti tudi turiste, ki radi dopustujejo pri južnih sosedih. Po mnenju strokovnjakov so glavni razlog za to najverjetneje ekstremni vročinski valovi, ki so letos prizadeli Hrvaško.

Ustavili tovorno vozilo: izrabljene pnevmatike, prekoračena teža ...
30. 05. 2024 15.29Na Lomu so ljubljanski prometni policisti ustavili voznika tovornega vozila z največjo dovoljeno maso 3500 kilogramov. Ugotovili so številne kršitve, zato so vozilo izločili iz prometa.

Finančni Popkast: Ljudska obveznica, zaslužek, tveganje in davek
25. 01. 2024 07.00Vložek 30 tisoč evrov v državne obveznice vam v treh letih prinese tri tisoč evrov, država vam mora po tem obdobju denar vrniti. Za naložbo v državne obveznice potrebujete trgovalni račun, ki predstavlja še dodatni strošek v vrednosti okoli 15 evrov. Minimalni vložek je tisoč evrov.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?
09. 12. 2023 07.06Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine
04. 12. 2023 16.23V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Euro 2024: Začetek prodaje vstopnic
01. 12. 2023 08.15S 1. decembrom se je začela prva faza prodaje vstopnic za nogometno evropsko prvenstvo, ki bo med 14. junijem in 14. julijem v Nemčiji. V tej fazi lahko vstopnice kupijo slovenski navijači, ki bodo morali najprej prijaviti svoj interes za nakup.

Odpoklic hrvaških mandarin zaradi ugotovljene prisotnosti pesticida
04. 11. 2023 15.19Sezona mandarin je v polnem razmahu in trgovinske police se šibijo od sladkih jesenskih sadežev. Se pa te dni vrstijo odpoklici mandarin tako pri nas kot v drugih državah. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je prejela obvestilo o odpoklicu mandarin, ki so se prodajale tudi pri nas. Zaradi prisotnosti pesticida klorpirifos pa so na meji s Srbijo ta teden zaustavili pošiljko mandarin iz Hrvaške in jo uničili.

September najtoplejši doslej: 'To ni fantastična vremenska statistika'
06. 10. 2023 08.40Po rekordno vročem poletju se je neobičajno toplo vreme nadaljevalo tudi v septembru. Po podatkih evropske službe za spremljanje podnebnih sprememb je bil letošnji september najtoplejši, odkar zbirajo podatke. Povsem verjetno je, da bo tudi letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev.

Šketa o odstopu: Zavzemam se za visoko stopnjo integritete
02. 10. 2023 09.33Generalni državni tožilec Drago Šketa je sprejel odločitev o odstopu s funkcije, so sporočili z Vrhovnega državnega tožilstva. Odločitev je sprejel po tem, ko so ga policisti ujeli pri vožnji pod vplivom alkohola. "Odstop sem ponudil, ker menim, da bi moja dejanja lahko škodila ugledu državnotožilske funkcije in ugledu državnih tožilcev," je pojasnil. O odstopu je že obvestil vse pristojne institucije. V Državnotožilskem svetu njegov odstop sprejemajo z razumevanjem, a ga tudi obžalujejo. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan pa ceni, da je takoj prevzel odgovornost za svoje ravnanje.

Odpoklicali črno grozdje, ki naj bi se znašlo na jedilnikih šolarjev
29. 09. 2023 21.10Uprava za varno hrano naj bi odpoklicala črno grozdje, ki naj bi se znašlo celo na jedilnikih šolarjev. Razlog pa presežena vrednost dveh pesticidov.

Nemogoč zrak v Padski nižini: 'Bruhamo, težko dihamo, vrti se nam'
21. 09. 2023 17.02Prebivalci industrije in prometa polne Padske nižine pravijo, da v tako onesnaženem zraku ne morejo več živeti. Razmere opisujejo kot nemogoče, saj kakovost zraka poleg industrije onesnažujejo tudi živalske farme. Okoljske organizacije ob tem pravijo, da politika z milimi ukrepi poskuša zaščititi dobičke.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka
30. 08. 2023 12.19Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

Če Snebrčani ne bodo ukrepali, bi se hiše lahko začele posedati
23. 08. 2023 19.47Če prebivalci Sneberskega nabrežja ne bodo ukrepali, se lahko čez leto dni zgodi nova katastrofa, saj bi se hiše lahko začele posedati. Tako je po večurni analizi razmere v naselju povzela ekipa analitikov z biotehniške fakultete. Vlago v konstrukcijah so izmerili zunaj in znotraj stavb, še dovoljena meja je ponekod presežena za polovico. Zdaj bodo prizadetim poslali še pisne ugotovitve in navodila. Če želijo svoje domove ohraniti, je ključno, da stene čim bolj odprejo.

Satelitski posnetki z Rodosa: opustošenje bibličnih razsežnosti
25. 07. 2023 08.34Na grškem Rodosu požari na jugovzhodnem delu otoka še vedno niso pod nadzorom. Požari so za seboj pustili popolno opustošenje bibličnih razsežnosti, so obupani domačini. Na Rodosu, kjer gori že osem dni, gasilcem delo otežuje močan veter, ogroženih je šest vasi severno in zahodno od antičnega mesta Lindos.

Kako vroče je prevroče za naše telo?
15. 07. 2023 19.12Povsod po svetu se soočamo z neverjetno visokimi temperaturami, ki so skoraj previsoke, da bi zdržali na žgočem soncu. A kolikšna temperatura je dejansko previsoka za človeško telo? Strokovnjaki so ugotovili, da ima človeško telo "zgornjo kritično temperaturo" med 40 in 50 stopinjami Celzija, kar je meja, pri kateri lahko pride do motenj v delovanju telesa, če je presežena.

Živo srebro do 35 stopinj Celzija, v Novi Gorici in na Otlici presežena opozorilna vrednost ozona
11. 07. 2023 14.20Vročinski val je v polnem teku. Najtopleje je bilo v Črnomlju in Novi Gorici, kjer so ob 14. uri termometri kazali 35 stopinj Celzija. Arso je izdal opozorilo zaradi presežene opozorilne vrednosti ozona v Novi Gorici in na Otlici. Sprva je kazalo, da bi lahko vročino na severu države prekinile nevihte, ki so se iz Avstrije pomikale proti Sloveniji. Vendar pa so ob pomikanju proti jugu zaradi predebele zaporne plasti na srečo oslabele.

Neurja v Sloveniji: nalivi, udari strel, nevihtni piš in toča
23. 06. 2023 07.06Slovenije so zajela huda neurja, ki so jih spremljali siloviti krajevni nalivi, udari strel in močni sunki nevihtnega piša. Ponekod je padala tudi toča, ki je na nekaterih območjih presegla velikost kokošjega jajca. Na terenu so posredovali gasilci, ki so iz zalitih kleti črpali meteorno vodo, odstranjevali podrta drevesa, posredovali pa so tudi zaradi uničenja po toči. Ta je namreč poškodovala več poslopij. Nevihte so zvečer začele nastajati nad Tržaškim zalivom in zahodno obalo Istre. Okoli polnoči lahko zapiha tramontana, ki se bo kasneje obrnila v burjo.

Ponekod tudi do 35 stopinj, na Primorskem presežena vrednost ozona
22. 06. 2023 07.34Najvišje dnevne temperature so dosegale od 31 do 35 stopinj Celzija, zaradi velike toplotne obremenitve pa je Agencija RS za okolje za osrednjo in vzhodno Slovenijo izdala oranžno vremensko opozorilo. Na merilnih mestih Koper, Otlica v Trnovskem gozdu in Nova Gorica je medtem vrednost ozona presegla opozorilno vrednost, kar pomeni, da tam zrak lahko draži sluznico in dihala.

Slovenijo prešle močnejše nevihte: nalivi, vetrolom, klestila tudi toča
21. 06. 2023 09.25Pregreto ozračje so zvečer ohladile nevihte, ki so ponekod prerasle v krajevna neurja. Nevihte v Avstriji so se spremenile v večji nevihtni sistem, ki je z višinskimi vetrovi pripotoval tudi v Slovenijo. Močnejša nevihtna celica je najprej prešla območje Slovenj Gradca in Logarske doline, vzhodno od Celja pa se je kasneje močno okrepila supercelična nevihta, ki je lokalno trosila tudi debelo točo. Z območja poročajo o več primerih vetroloma. Neurje je pri Rogaški Slatini in Podčetrtku pozno zvečer zapustilo Slovenijo in se pomaknilo nad Hrvaško.

NSi bi problem čakalnih vrst reševala tudi z vključevanjem zasebnikov
30. 05. 2023 15.08Ključen problem zdravstva je dostopnost do zdravstvenih storitev, menijo v NSi. Zato predlagajo dopolnitve Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, po katerem bi na področjih, kjer je presežena dopustna čakalna doba, uporabili vse zmogljivosti v zdravstvu, torej tudi zasebnike.

Obdobje naslednjih petih let bo najverjetneje najtoplejše v zgodovini
17. 05. 2023 13.50Znanstveniki so ugotovili, da zdaj obstaja že 66-odstotna verjetnost, da bomo do leta 2027 presegli zastavljeni cilj 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Možnosti za to se večajo zaradi emisij toplogrednih plinov in vremenskega pojava el niño, ki ga pričakujemo to poletje, ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija.

Lani slovenski tovornjaki prvič prepeljali več kot 100 milijonov ton blaga
20. 04. 2023 11.46Tovorna vozila, registrirana v Sloveniji, so lani prepeljala 103,8 milijona ton blaga oz. pet odstotkov več kot leto prej. Tako je bila prvič presežena meja 100 milijonov ton, je danes objavil statistični urad. Povečala se je količina blaga, prepeljana v Sloveniji, zmanjšala pa količina, prepeljana v tujino.