presaditev pljuč

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Slovenska otroka umrla po operaciji v Izraelu, Pokorn: Vse smo naredili prav

22. 04. 2024 08.50

Septembra lani smo poročali o dveh tragičnih zgodbah. Tako desetmesečna Aisha Nur Kolupčić kot osemmesečni Luka Smajić sta se rodila s hudo srčno napako, najprej so ju zdravili v ljubljanskem UKC, ko pa je "zmanjkalo" srčnih kirurgov, so ju napotili na operacijo v Izrael, kjer sta v razmiku dveh dni oba umrla. Starši so prepričani, da bi bili njuni zgodbi lahko povsem drugačni, če se na otroški srčni kirurgiji na UKC Ljubljana ne bi "zapletalo na vsakem koraku". Izveden je bil izredni nadzor tujih strokovnjakov o napotitvi v Izrael, kot pojasnjuje strokovni direktor Pediatrične klinike, pa so ugotovitve pokazale, da so "vse naredili prav".

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce

31. 03. 2024 09.19

Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Uspešno izvedena prva popolnoma robotska presaditev pljuč

21. 04. 2023 20.01

Španski kirurgi so prvi na svetu izvedli popolnoma robotsko presaditev pljuč. S pomočjo štiriročnega robota DaVinci, ki ga uporabljajo tudi pri nas, so pljuča presadili brez odpiranja prsnega koša bolnika, le skozi nekajcentimetrski rez v spodnjem delu prsnice. Bolnik, ki je imel neozdravljivo pljučno fibrozo, zdaj že samostojno diha in odlično okreva.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'

01. 03. 2023 14.57

Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Prvič na Hrvaškem: 11-letnik dobil nova pljuča, 45-letnik srce in jetra

11. 01. 2023 13.12

V zagrebškem kliničnem centru so prvič hkrati presadili srce in jetra pri odraslem bolniku in pljuča pri otroku. Presaditev srca in jeter pri 45-letniku je trajala 17 ur, poseg presaditve pljuč pri 11-letnem otroku pa deset. Vsi organi so prišli prek Eurotransplanta iz Nemčije, oba posega pa sta bila uspešna.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Nadzorovanje našega dihanja ima mnoge pozitivne učinke

09. 08. 2022 18.53

Mnogi so prepričani, da lahko največ za svoje zdravje naredimo sami, tudi z znanjem alternativne medicine, ki veliko pozornosti daje dihanju. Dihamo seveda vsi, zelo nezavedno in avtomatsko. Nadzorovanje našega dihanja, učenje novih (morda bolj učinkovitih) tehnik dihanja naj bi zdravilo tudi razne bolezni. Kako na zdravljenje s "pravilnim" dihanjem gleda medicinska stroka in ali je sploh varno nadzorovati naraven procesa dihanja?

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

V nosečnosti povečano tveganje zaradi covida-19: intenzivno zdravljenje, ventilator, prezgodnji porod

06. 01. 2022 11.57

Tveganje za hujši potek covida-19 je pri nosečnicah do štirikrat večje kot pri enako starih nenosečih ženskah, kar potrjujejo tudi izkušnje in Slovenije. Intenzivno zdravljenje z ventilatorjem je potrebovalo več kot 11 žensk pred ali takoj po porodu v Sloveniji, desetim so morali narediti prezgodnji carski rez. Ena ženska je po porodu zaradi covida-19 umrla. Perinatološka stroka zato priporoča cepljenje proti covidu-19 ter poživitveni odmerek za nosečnice, doječe matere in ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Zaradi epidemije po svetu do 30-odstotni upad transplantacij, Slovenija izjema

09. 10. 2021 08.46

Zaradi epidemije je na svetovni ravni število darovalcev in transplantacij upadlo za 20–30 odstotkov, Slovenija pa je med izjemami, ob evropskem dnevu darovanja organov in tkiv sporočajo iz zavoda Slovenija-transplant. Letošnje sporočilo dneva je, da se je treba o darovanju v krogu družine in bližnjih ter družbi pogovarjati bolj sproščeno.

Japonski zdravniki pacientki s covidom presadili pljuča živih darovalcev

09. 04. 2021 12.29

Japonka, ki je zaradi covida-19 utrpela močne poškodbe pljuč, je bila, kot pravijo zdravniki, prva oseba, ki so ji presadili pljuča živih darovalcev. Univerzitetna bolnišnica v Kjotu je sporočila, da je operacija ženske, ki jo je izvedla 30-članska medicinska ekipa, trajala enajst ur, ženski pa so presadili pljučno tkivo, ki sta ga darovala njen mož in sin.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce

19. 02. 2021 18.26

V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19

22. 12. 2020 15.36

V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020

21. 12. 2020 18.46

Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?

10. 12. 2020 16.45

Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov

10. 10. 2020 11.45

Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Presaditev pljuč na Dunaju zavrnili, zato so 14-letnico operirali v Ljubljani

17. 08. 2020 10.06

Čeprav v ljubljanskem UKC presajajo pljuča od leta 2018, so imeli tokrat prvič na operacijski mizi otroka, 14-letnico s cistično fibrozo. In ne le to, poleg presaditve pljuč najstnici so v sosednji operacijski dvorani presadili tudi srce 15-letnemu fantu. Kot so sporočili, sta bili obe presaditvi uspešni.

Kako so v Vietnamu rešili britanskega pilota in ostali država brez smrti zaradi covida-19

27. 06. 2020 16.02

"Če bi bil kjerkoli drugje, bi bil mrtev. Odklopili bi me po 30 dneh," je v prvem pogovoru za BBC dejal britanski pilot Stephen Cameron iz bolniške postelje. 43-letni Škot je na ventilatorju na intenzivni negi preživel 68 dni, kar je dlje kot katerikoli pacient v Veliki Britaniji. A zdravili ga niso v njegovi domači bolnišnici v Motherwellu, temveč v vietnamskem mestu Hošiminh.

Mladi bolnici s covidom presaditev rešila življenje

11. 06. 2020 20.15

Potem ko so ji zaradi koronavirusa odpovedala pljuča, je življenje mlade ženske viselo na nitki. Rešili so jo s presaditvijo obeh pljučnih kril. Operacija je trajala 10 ur, precej dlje, kot so predvidevali, je povedal glavni kirurg, ki pa se že lahko veseli okrevanja nekaj čez 20 let stare pacientke. Presaditev daje številnim upanje, žal pa ne pride vedno v poštev.

V UKC Ljubljana v zadnjem mesecu opravili 21 transplantacij

11. 05. 2020 10.42

Epidemija novega koronavirusa se pri nas že več dni umirja. Zaradi izboljšanih razmer se tudi zdravstvene ustanove počasi vračajo v ustaljeno delovanje, na nekaterih oddelki pa so po pričakovanjih nastale čakalne vrste. V ljubljanskem UKC so v zadnjem mesecu uspeli opraviti 21 transplantacij, kar je približno dvakrat toliko, kot je mesečno povprečje.

Ko odpovedo pljuča: brez tega aparata marsikoga ne bi bilo več med živimi

21. 04. 2020 09.33

Pri nekaterih bolnikih, ki so se okužili s koronavirusom in imajo hude okvare pljuč, je potrebno zelo zahtevno invazivno zdravljenje. Včasih tudi priključitev na poseben aparat, ki lahko v celoti nadomesti delovanje pljuč. Ta aparat, ki rešuje življenja tem bolnikom, se imenuje ECMO ali aparat za zunajtelesno membransko oksigenacijo.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne

16. 01. 2020 15.57

UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

Slovenci smo naklonjeni darovanju organov, a tega ne izrazimo uradno

12. 10. 2019 12.00

Na čakalnem seznamu za presaditev organov je trenutno 225 bolnikov. Slovenci smo sicer zelo naklonjeni darovanju, a svoje volje uradno ne zabeležimo, opozarjajo v Slovenija-transplant. Zato so poskrbeli, da lahko izjavo za ali proti darovanju oddate tudi elektronsko. Darovalci in prejemniki vedno ostanejo anonimni.

Umrla operna pevka s presajenimi pljuči

28. 04. 2019 07.50

Po dveh presaditvah pljuč je umrla ameriška operna pevka Charity Tillemann-Dick. Stara je bila 35 let. "Zjutraj se je življenjska zavesa zagrnila za eno izvrstnih junakinj," je na Facebooku zapisala njena družina.

Imena, ki so zaznamovala leto 2018: Tomaž Štupnik

10. 12. 2018 19.10

Svetov adventni koledar je namenjen posebnim dogodkom, ki so zaznamovali leto 2018. Slovenski zdravniki lahko od septembra dalje opravljajo presaditve vseh organov. Takrat so presadili obe pljučni krili naenkrat. Pri transplantaciji je sodelovalo več kot 20 ljudi, med njimi tudi kirurg Tomaž Štupnik. V letu 2019 v UKC pričakujejo, da bodo lahko opravili od 15 do 20 presaditev pljuč.

V Ljubljani uspešno presadili obe pljučni krili

25. 09. 2018 15.50

V ljubljanskem kliničnem centru so prvič v zgodovini ustanove in Slovenije izvedli sočasno presaditev obeh pljučnih kril. Izjemno zahteven poseg pomeni novo prelomnico v slovenskem zdravstvu, hkrati pa predstavlja začetek izvajanja celotnega programa presaditve pljuč v kliničnem centru. Presaditve so do zdaj namreč opravljali na Dunaju.