presaditev organov

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Po osmih letih dialize prejela prašičjo ledvico: 'To je nov začetek'

21. 12. 2024 08.15

53-letna ženska iz ameriške Alabame je po osmih letih dialize z eksperimentalnim posegom prejela prašičjo ledvico. Je peta Američanka, ki je dobila gensko spremenjen prašičji organ. Njeni predhodniki so v dveh mesecih po prejemu prašičje ledvice ali srca izgubili življenje. 53-letnica je v boljšem zdravstvenem stanju, zato se bo, če bo njeno telo ledvico zavrnilo, lahko vrnila na dializo.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Primer izginotja male Danke: osumljencema se izteka pripor, obtožnic še ni

17. 09. 2024 18.18

Osumljencema za umor male Danke so pripor podaljšali do 26. septembra. Takrat se namreč izteče šestmesečni rok za obtožnico in rok za njuno bivanje v priporu. Tožilstvo mora do takrat zbrati dovolj dokazov, sicer morajo osumljenca izpustiti. Toda, predsednik srbskega Centra za pogrešane in zlorabljene otroke meni, da tudi, če bodo podali obtožnico proti osumljencema, pravici ne bo zadoščeno, saj pogrešanega otroka še vedno niso našli. Prepričan je, da je v primer Danke Ilić vpleten še nekdo. Še vedno pa se porajajo tudi vprašanja, ali je Danka še živa.

'Ponujam ledvico. Moja krvna skupina je O. Stara sem 26 let in ne pijem'

01. 09. 2024 12.21

Kam lahko človeka pripelje revščina, kje so njegove meje? Večina tega na srečo ne bo nikoli izvedela. Kaj pa tisti, ki se znajdejo v takšnih okoliščinah? Maung iz Mjanmara je oddal oglas, da proda svojo ledvico. Potem ko žena in hčerka tri dni nista jedli. In nikakor ni edini.

Ruski napad na otroško bolnišnico: 'Strahopetna izprijenost', 'Vojni zločin'

09. 07. 2024 07.38

V Ukrajini poteka dan žalovanja po enem najhujših valov ruskih raketnih napadov v zadnjih mesecih, v katerem je bilo ubitih najmanj 41 ljudi, 166 pa je bilo ranjenih. Huje je bila poškodovana tudi glavna otroška bolnišnica v Kijevu. Že drugi dan so tako pod ruševinami iskali morebitne preživele. V Varnostnem svetu ZN je medtem beseda tekla prav o napadu na otroško bolnišnico. Pomočnica generalnega sekretarja ZN za humanitarne zadeve Joyce Msuya je opozorila, da je namerno ciljanje bolnišnic v Ukrajini vojni zločin. Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija pa je medtem zanikal, da je šlo za ruski napad.

'Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov, možnosti za zlorabo ni'

23. 05. 2024 14.33

"Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov. Realnih možnosti za zlorabe ni," so jasni v Slovenija Transplant ob bližajočem se posvetovalnem referendumu glede zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot poudarjajo, se v javnosti pojavljajo zastrašujoče povezave med evtanazijo in darovanjem organov.

'V sistemu ne more noben organ izginiti, niti vanj nezakonito vstopiti'

15. 05. 2024 18.25

V zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija transplant ob izjavah o mogočih zlorabah zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja poudarjajo, da te v Sloveniji ne bi bilo mogoče zlorabiti za nezakonito pridobivanje človeških organov. "V sistemu ne more noben organ 'izginiti' niti vanj ilegalno 'vstopiti'," so zatrdili.

54-letnica prejela prašičjo ledvico: 'Nisem imela druge možnosti'

26. 04. 2024 20.23

Še ena zgodba o novih korakih. Pred nekaj tedni je življenje 54-letne Lise Pisano viselo na nitki, saj je nujno potrebovala presaditev srca in ledvice. Žal pa zaradi težkega zdravstvenega stanja ni bila primerna za klasično presaditev organov, zato so ji zdravniki ponudili nov pristop, in sicer mehansko črpalko za njeno srce in novo ledvico iz gensko spremenjenega prašiča.

Moški s presajeno prašičjo ledvico že doma in ne potrebuje več dialize

04. 04. 2024 08.13

V ZDA jim je je pred 12 dnevi uspelo uspešno presaditi gensko spremenjeno prašičjo ledvico živemu 62-letnemu bolniku. Kot so sporočili, je moški zdaj zapustil bolnišnico in ne potrebuje več dialize.

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce

31. 03. 2024 09.19

Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

62-letnemu Američanu prvemu presadili genetsko spremenjeno prašičjo ledvico

21. 03. 2024 18.51

Pred dvema letoma so Američanu prvič v zgodovini presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, zdaj pa je ekipa kirurgov iz bolnišnice v Bostonu dosegla nov mejnik. Sporočili so namreč, da so opravili prvo presaditev genetsko spremenjene prašičje ledvice pri živem človeku. Pred tem so lani v okviru raziskave genetsko spremenjeno prašičjo ledvico presadili v telo možgansko mrtvega človeka.

V knjigi rekordov: Nizozemec že skoraj 40 let živi s presajenim srcem

08. 02. 2024 11.31

57-letni Bert Janssen iz Nizozemske že skoraj 40 let živi s srcem darovalca, s čimer se je zdaj vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. Po diagnosticirani kardiomiopatiji so ga leta 1984 operirali v londonski bolnišnici, Janssen pa je darovalcu še vedno neizmerno hvaležen za "neverjetno darilo", ki mu je omogočilo kakovostno življenje.

Umetniški plakati v celjski bolnišnici: 'razgaljeni' po presaditvi organov

16. 01. 2024 18.25

Če boste te dni zavili v celjsko bolnišnico, se lahko za hip ustavite pred prav posebnimi umetniškimi plakati. Na njih so ljudje, ki živijo po presaditvi pomembnega organa. Dobesedno in v prenesenem pomenu so se odločili, da se razgalijo in povedo svoje zgodbe. Zato, da bi tudi vi premislili, ali bi morda postali darovalec. Odločitev je popolnoma vaša. A z njo, pravijo, lahko naredite veliko dobrega.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'

15. 10. 2023 09.14

Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Z letalom po srce

14. 10. 2023 07.00

Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Spisali zgodovino: prašičja ledvica dva meseca v človeškem telesu

14. 09. 2023 21.10

Ducat zdravnic in zdravnikov se je tiho poklonilo moškemu, ki so ga na bolnišnični postelji zapeljali po hodniku. Je možgansko mrtev, a izredno pomemben na področju raziskav. Dva meseca je namreč kri v njegovem telesu pridno filtrirala prašičja ledvica. In s tem je spisal zgodovino.

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo

17. 08. 2023 07.16

Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'

01. 03. 2023 14.57

Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

'Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo'

10. 12. 2022 18.19

V mariborskem kliničnem centru s posebno razstavo ozaveščajo o pomenu darovanja organov in razbijajo tabuje. Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo, je vsebina poziva organizatorjev k plemenitemu dejanju. V Sloveniji na presaditev trenutno čaka okoli 120 ljudi. Da bi ozavestili javnost o pomenu tega dejanja so v zavodu Slovenija-transplant in v Slovenskem društvu Transplant pripravili razstavo fotografij oseb s presajenimi organi, ki je zdaj na ogled v UKC Maribor.

Darovanje organov, najvišja oblika pomoči, ki jo lahko daš sočloveku

09. 12. 2022 18.49

Ste kdaj pomislili, da bi po smrti darovali svoje organe ali organe svojih bližnjih, ker bi s tem lahko rešili vsaj eno življenje? Gre za velik korak in nesebično odločitev, pravijo tisti, ki so se v življenju znašli na eni ali drugi strani. V tem trenutku na ustrezen organ, ki bi mu podaljšal življenje, čaka približno 120 Slovencev. Največ potreb je po presaditvi ledvic, sledi presaditev srca, kjer je Slovenija vodilna v svetu, ima namreč največ presaditev na milijon prebivalcev.

Kako deluje srce v škatli?

04. 11. 2022 19.56

Čas igra zelo pomembno vlogo – tudi pri presaditvah. Ko denimo darovano srce preneha biti, je izziv zagotoviti, da v dobrem stanju čim prej pride do bolnika. Po približno štirih urah se namreč drastično poveča verjetnost, da bo telo prejemnika srce, ki ga hranijo na ledu, zavrnilo. Zato številne bolnišnice po svetu uporabljajo poseben sistem za ohranjanje organov, ki do prejemnika pripelje srce še toplo – in ne le to: celo bije.

'Po presaditvi pomisliš na tistega, čigar organ nosiš v sebi, in si neskončno hvaležen'

08. 10. 2022 07.00

Darovanje organov ali tkiv po smrti lahko pomeni, da smo rešili življenje posamezniku z odpovedjo jeter ali denimo na smrt bolnemu srčnemu bolniku, za katerega sodobna medicina ni imela več druge rešitve kot presaditev. Pomeni, da smo ledvičnemu bolniku, ki je bil odvisen od aparat, pomagali, da živi zopet 'normalno', nekomu smo lahko povrnili vid. Tega se dobro zaveda Anja Garbajs iz Slovenskega društva Transplant, ki je neznanemu darovalcu neizmerno hvaležna za nova jetra in življenje. Ob evropskem dnevu presaditve organov in tkiv je z nami delila svojo zgodbo in razkrila svoj pogled na darovanje: "Misel, da lahko nekomu po svoji smrti podariš novo rojstvo, je večja od življenja."

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

'Nisem bil v stanju, da bi o tem sploh razmišljal'

03. 10. 2022 14.50

Začel se je nov fotografski projekt ozaveščanja o zelo težkem vprašanju darovanja otroških organov. Ob tem je BBC spregovoril z družino, katere 19-mesečna deklica potrebuje srce. Družina poziva bodoče starše, naj razmislijo o nepredstavljivem vprašanju: ali dovolijo darovanje organov svojega otroka? Starša deklice poznata obe strani te stiske, saj se je njuna hčerka leta 2018 rodila mrtva. Oče deklice je ob tem povedal, da takrat "ni bil v stanju, da bi razmišljal o darovanju organov," žena pa je o tem razmišljala že prej in bila takoj odločena, da želi pomagati.

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe

25. 07. 2022 17.00

S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?

08. 06. 2022 19.55

Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Sum na trgovino z organi v zagrebškem KBC

07. 06. 2022 17.23

V zagrebškem kliničnem centru (KBC) je inšpekcija Ministrstva za zdravje ugotovila kršitve Kodeksa medicinske etike in deontologije v dveh primerih presaditve ledvic, ki sta bili leta 2019 opravljeni v KBC. Inšpekcija je zaradi suma o trgovini z organi primer v nadaljnjo obravnavo predala Hrvaški zdravniški zbornici in Državnemu sodišču, izdala pa je tudi začasno prepoved presaditve organov, v primerih, ko živi darovalec ni znan.