presaditev organa

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

62-letnemu Američanu prvemu presadili genetsko spremenjeno prašičjo ledvico

21. 03. 2024 18.51

Pred dvema letoma so Američanu prvič v zgodovini presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, zdaj pa je ekipa kirurgov iz bolnišnice v Bostonu dosegla nov mejnik. Sporočili so namreč, da so opravili prvo presaditev genetsko spremenjene prašičje ledvice pri živem človeku. Pred tem so lani v okviru raziskave genetsko spremenjeno prašičjo ledvico presadili v telo možgansko mrtvega človeka.

Umetniški plakati v celjski bolnišnici: 'razgaljeni' po presaditvi organov

16. 01. 2024 18.25

Če boste te dni zavili v celjsko bolnišnico, se lahko za hip ustavite pred prav posebnimi umetniškimi plakati. Na njih so ljudje, ki živijo po presaditvi pomembnega organa. Dobesedno in v prenesenem pomenu so se odločili, da se razgalijo in povedo svoje zgodbe. Zato, da bi tudi vi premislili, ali bi morda postali darovalec. Odločitev je popolnoma vaša. A z njo, pravijo, lahko naredite veliko dobrega.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'

15. 10. 2023 09.14

Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Z letalom po srce

14. 10. 2023 07.00

Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Spisali zgodovino: prašičja ledvica dva meseca v človeškem telesu

14. 09. 2023 21.10

Ducat zdravnic in zdravnikov se je tiho poklonilo moškemu, ki so ga na bolnišnični postelji zapeljali po hodniku. Je možgansko mrtev, a izredno pomemben na področju raziskav. Dva meseca je namreč kri v njegovem telesu pridno filtrirala prašičja ledvica. In s tem je spisal zgodovino.

'Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo'

10. 12. 2022 18.19

V mariborskem kliničnem centru s posebno razstavo ozaveščajo o pomenu darovanja organov in razbijajo tabuje. Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo, je vsebina poziva organizatorjev k plemenitemu dejanju. V Sloveniji na presaditev trenutno čaka okoli 120 ljudi. Da bi ozavestili javnost o pomenu tega dejanja so v zavodu Slovenija-transplant in v Slovenskem društvu Transplant pripravili razstavo fotografij oseb s presajenimi organi, ki je zdaj na ogled v UKC Maribor.

V možgane podgan presadili celice človeških možganov

13. 10. 2022 06.00

Ameriški znanstveniki so človeške možganske celice uspešno presadili v možgane mladih podgan. Pri tem se je pokazalo, da človeško možgansko tkivo ne le preživi, pač pa tudi zraste in se poveže s celicami podganjih možganov. Raziskava je pomembna, saj bi lahko v prihodnje omogočila nov način preučevanja možganskih motenj in bolezni ter testiranje novih zdravil. A mešanje človeških in živalskih celic zbuja tudi pomembne etične pomisleke.

V septembru in oktobru kar 105 zastrupitev z gobami

12. 10. 2022 12.23

V septembru in oktobru so v centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana obravnavali 105 zastrupitev z gobami. Ker v zadnjem času opažajo povečano zanimanje za gobe, strokovnjaki svetujejo previdnost. Ljudje naj nabirajo le gobe, ki jih dobro poznajo, v primeru kakršnih koli težav po zaužitju pa naj nemudoma poiščejo zdravniško pomoč.

'Po presaditvi pomisliš na tistega, čigar organ nosiš v sebi, in si neskončno hvaležen'

08. 10. 2022 07.00

Darovanje organov ali tkiv po smrti lahko pomeni, da smo rešili življenje posamezniku z odpovedjo jeter ali denimo na smrt bolnemu srčnemu bolniku, za katerega sodobna medicina ni imela več druge rešitve kot presaditev. Pomeni, da smo ledvičnemu bolniku, ki je bil odvisen od aparat, pomagali, da živi zopet 'normalno', nekomu smo lahko povrnili vid. Tega se dobro zaveda Anja Garbajs iz Slovenskega društva Transplant, ki je neznanemu darovalcu neizmerno hvaležna za nova jetra in življenje. Ob evropskem dnevu presaditve organov in tkiv je z nami delila svojo zgodbo in razkrila svoj pogled na darovanje: "Misel, da lahko nekomu po svoji smrti podariš novo rojstvo, je večja od življenja."

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Porast hepatitisa: 'Več kot polovica okuženih nima bolezenskih znakov'

05. 10. 2022 19.12

V ljubljanskem kliničnem centru so letos zdravili nenavadno veliko bolnikov s hepatitisom A, akutno boleznijo, ki se je brez bolezenskih simptomov okuženi morda sploh nujno ne zaveda, še več, okrog jo nevede lahko tudi prenaša. Čeprav je bil v preteklih letih hepatitis A sorazmerno redek, pa je stroka do septembra zabeležila že zaskrbljujoče visoko število primerov – kar 45, skupaj s 25 hospitalizacijami je ta številka do zdaj v tem tisočletju najvišja.

'Nisem bil v stanju, da bi o tem sploh razmišljal'

03. 10. 2022 14.50

Začel se je nov fotografski projekt ozaveščanja o zelo težkem vprašanju darovanja otroških organov. Ob tem je BBC spregovoril z družino, katere 19-mesečna deklica potrebuje srce. Družina poziva bodoče starše, naj razmislijo o nepredstavljivem vprašanju: ali dovolijo darovanje organov svojega otroka? Starša deklice poznata obe strani te stiske, saj se je njuna hčerka leta 2018 rodila mrtva. Oče deklice je ob tem povedal, da takrat "ni bil v stanju, da bi razmišljal o darovanju organov," žena pa je o tem razmišljala že prej in bila takoj odločena, da želi pomagati.

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?

08. 06. 2022 19.55

Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Sum na trgovino z organi v zagrebškem KBC

07. 06. 2022 17.23

V zagrebškem kliničnem centru (KBC) je inšpekcija Ministrstva za zdravje ugotovila kršitve Kodeksa medicinske etike in deontologije v dveh primerih presaditve ledvic, ki sta bili leta 2019 opravljeni v KBC. Inšpekcija je zaradi suma o trgovini z organi primer v nadaljnjo obravnavo predala Hrvaški zdravniški zbornici in Državnemu sodišču, izdala pa je tudi začasno prepoved presaditve organov, v primerih, ko živi darovalec ni znan.

Presajeno prašičje srce okuženo z virusom

06. 05. 2022 16.38

Prašičje srce, ki so ga januarja presadili 57-letnemu Davidu Bennettu, je bilo okuženo z virusom, so ugotovili raziskovalci. Ali je okužba kakor koli pripomogla k smrti Bennetta dva meseca po presaditvi, še preiskujejo. Prašič je bil sicer ob darovanju organa zdrav, na njem so opravili vsa potrebna testiranja, ki jih zahteva ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA).

Dva meseca po transplantaciji umrl človek s prašičjim srcem

09. 03. 2022 17.37

57-letni David Bennett je januarja postal prvi človek na svetu, ki so mu presadili prašičje srce. "To je zgodovinski dan za medicino," so takrat dejali zdravniki, toda pacient 58. rojstnega dne ni dočakal. Iz zdravstvenega centra ameriške univerze Maryland v Baltimoru so sporočili, da je Bennett v torek umrl. Natančnega vzroka smrti sicer niso navedli, dejali so je, da se je "njegovo stanje pred nekaj dnevi začelo slabšati". Njegov sin se je zdravnikom v imenu družine vseeno zahvalil za trud in dejal, da upajo, da bo eksperiment pripomogel k reševanju stiske zaradi pomanjkanja ustreznih organov.

Ker ni cepljen, ostal brez presaditve srca

26. 01. 2022 08.11

31-letni DJ Ferguson nujno potrebuje novo srce, toda njegova bolnišnica ga je izbrisala s seznama čakajočih. Med drugim tudi zato, ker se ne želi cepiti. "Ne verjame v cepljenje," pravi njegov oče, v bolnišnici pa odgovarjajo, da bodo izbrali tiste paciente, ki bodo imeli po presaditvi večje možnosti za preživetje.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

57-letnik, ki je dobil prašičje srce, ima kriminalno preteklost

14. 01. 2022 06.00

57-letni David Bennett, ki so mu v Baltimoru prejšnji teden presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, je pred 34 leti zagrešil kaznivo dejanje – večkrat je zabodel moškega v baru, ki je posledično ostal paraliziran. Obsojen je bil na deset let zaporne kazni.

V ZDA človeku prvič presadili prašičjo ledvico, ki je imunski sistem ni takoj zavrnil

20. 10. 2021 10.37

Iz ZDA poročajo o obetavni operaciji. Kirurgom je v človeka prvič uspelo presaditi prašičjo ledvico, ne da bi jo imunski sistem takoj zavrnil. Gre za potencialno velik uspeh, ki bi lahko sčasoma pripomogel k rešitvi problema pomanjkanja človeških organov za presaditev.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce

19. 02. 2021 18.26

V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19

22. 12. 2020 15.36

V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov

10. 10. 2020 11.45

Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Ko odpovedo pljuča: brez tega aparata marsikoga ne bi bilo več med živimi

21. 04. 2020 09.33

Pri nekaterih bolnikih, ki so se okužili s koronavirusom in imajo hude okvare pljuč, je potrebno zelo zahtevno invazivno zdravljenje. Včasih tudi priključitev na poseben aparat, ki lahko v celoti nadomesti delovanje pljuč. Ta aparat, ki rešuje življenja tem bolnikom, se imenuje ECMO ali aparat za zunajtelesno membransko oksigenacijo.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne

16. 01. 2020 15.57

UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.