prepoved porabe

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti
26. 11. 2024 13.38Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Omejitev vgradnje bojlerjev le pri novogradnjah in energetskih prenovah stavb
20. 11. 2024 14.44Predlog spremenjenega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki ga je Ministrstvo za naravne vire in prostor posredovalo v javno obravnavo, predlaga spremembo sporne določitve glede uporabe električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav na način, da bi prepoved veljala samo za novogradnje in v primerih celovitih rekonstrukcij objektov.

Dars pred zimo: Pripravljeni smo s soljo in sodobno tehnologijo
13. 11. 2024 15.18Zimska sezona že trka na naša vrata. Od 15. novembra do 15. marca je za vse voznike obvezna ustreza zimska oprema, opozarja družba Dars, ki se že pripravlja za varno in prevozno cestno infrastrukturo v zimskih razmerah. Za nemoten promet na slovenskih avtocestah in hitrih cestah bo po njihovih besedah skrbelo 490 delavcev z več kot 200 plužnimi in specialnimi vozili.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Prepovedi uporabe trdnih goriv ne bo, ostajajo omejitve glede plina
10. 04. 2024 08.22Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je sprejel več dopolnil k predlogu novega energetskega zakona in ga potrdil za obravnavo na plenarni seji DZ. V predlogu ni več omejitev glede trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, ob nasprotovanju opozicije ostajajo predvidene omejitve pri rabi plina za ogrevanje.

Nevladniki vložili tožbo zaradi razpisa, ki je odnesel ministrico
16. 02. 2024 17.35Nevladne organizacije so zoper ministrstvo za javno upravo vložile tožbo zaradi sklepa o razveljavitvi javnega razpisa za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju, so sporočili nevladniki. Gre za razpis, zaradi katerega je s položaja ministrice odstopila Sanja Ajanović Hovnik.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Francoska premierka e-cigaretam za enkratno uporabo 'napovedala vojno'
03. 09. 2023 13.31Francija namerava prepovedati elektronske cigarete za enkratno uporabo, je v nedeljo povedala francoska premierka Elisabeth Borne. Pravi namreč, da uporaba teh naprav spodbuja navade, ki lahko kasneje vodijo v odvisnost od tobaka, ta pa je po njenih besedah v Franciji odgovoren za kar 75.000 smrti na leto.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste
31. 08. 2022 06.00Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo
29. 07. 2022 17.06Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

V hrvaški Istri prepoved pitne vode za pranje vozil in tuširanje na plažah
15. 07. 2022 19.03V hrvaški Istri bo s ponedeljkom stopila v veljavo omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da bo pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema bodo le tržnice in ribarnice.

Madžarska razglasila izredne razmere na področju energetike
13. 07. 2022 20.21Madžarska vlada je razglasila energetske izredne razmere in sprejela več ukrepov, med katerimi so spremembe pri omejitvi cen plina in elektrike, povečanje domače proizvodnje plina in državnih zalog plina ter prepoved izvoza energentov, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI.

Redukcije kot leta 1986? Za nekaj ur na dan bi lahko ostali brez vode
06. 07. 2022 20.08Na Obali morajo zaradi hudega pomanjkanja vode razmišljati o redukcijah. Sedanji ukrepi - zaprti tuši na plažah in pitniki v mestih, izklop fontan in prepoved zalivanja zelenic, pranja avtomobilov in polnjenja bazenov - najbrž ne bodo zadostovali. Že ob koncu tega meseca ali v začetku prihodnjega bi se lahko zgodilo, da vode iz pip nekaj ur na dan ne bo, kar bi bil tudi hud udarec turizmu na vrhuncu sezone.

Župani obalnih občin uvedli prepoved vse nenujne rabe vode
05. 07. 2022 17.24Čeprav se poraba pitne vode v slovenski Istri kljub povečanemu obisku v minulih dneh ni povečala, pa so zaradi dolgotrajne suše količine vode čedalje bolj omejene in verjetnost redukcij vse višja. Istrski župani so zato v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov
04. 07. 2022 15.09Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Rakete priletele na rusko ozemlje, Ukrajinci prepovedali črko Z
14. 04. 2022 11.08Spopadi v Ukrajini se krepijo na vzhodu države. Ruska vojska je sicer po lastnih navedbah prevzela nadzor nad večino Mariupola. Prav tako so obtožili ukrajinsko vojsko, da je obstreljevala naselje Klimovo, približno 10 km od rusko-ukrajinske meje, in ranila sedem civilistov. Iz Črnega morja medtem poročajo o huje potopljeni ruski raketni križarki, ki jo je zajel požar, kar pa je za Rusijo velik udarec. Ukrajinske sile prav tako trdijo, da so uničile most, po katerem je ruski konvoj napredoval proti Izjumu v harkovski regiji. Ukrajinski parlament pa je sprejel resolucijo, v kateri je Rusijo označil za teroristično državo, dejanja ruske vojske med ofenzivo v Ukrajini pa za genocid. Obenem je prepovedal proruske simbole, povezane z vojno v Ukrajini, kot sta na primer črki Z in V.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?
11. 04. 2022 20.20Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Florjančič: Demokracija je enako ranljiva, kot je ranljiva neodvisnost sodstva
02. 03. 2022 14.19Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je ob otvoritvi sodnega leta poudaril, da je neodvisnost sodstva temeljnega pomena za udejanjanje njegovega poslanstva – s svojimi odločitvami krepiti načelo pravne države kot pogoja za obstoj demokracije. Predsednik republike Borut Pahor pa jo vidi tudi kot pogoj za svobodno življenje ljudi.

V vzorcih Valijeve našli kar tri različne substance za težave s srcem
16. 02. 2022 18.31Nastop Kamile Valijeve na olimpijskih igrah še naprej buri duhove. 15-letnica trdi, da se je zdravilo trimetazidine v njenem organizmu znašlo naključno, ker je bila v stiku s svojim dedkom, ki ga redno jemlje zaradi težav s srcem. Zdaj pa je v javnost prišel podatek, da so izvidi na njenem dopinškem testu poleg omenjene snovi pokazali še dodatni dve snovi, ki sicer nista prepovedani, ampak sta prisotni v zdravilih za srce.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Po prepovedi na Kitajskem največ 'rudarjev' bitcoina v ZDA
14. 10. 2021 10.30Na Kitajskem so po junijski prepovedi povsem prenehali rudariti bitcoine, kažejo raziskave Cambridge Bitcoin Electricity Consumer Index (CBECI). Junija je Kitajska bankam namreč naročila, naj prenehajo izvajati transakcije bitcoina, in izdala prepoved rudarjenja. Najnovejši podatki kažejo, da se zdaj največ rudarjenja bitcoinov zgodi v ZDA.

Južnokorejski predsednik predlagal prepoved uživanja pasjega mesa
28. 09. 2021 08.34Južnokorejski predsednik Mun Dže In je v ponedeljek dejal, da razmišlja o prepovedi uživanja pasjega mesa, saj da je ta tradicionalna praksa začela postajati mednarodna sramota. Predsednik je sicer znan ljubitelj psov, pred pokolom je rešil psa Toryja, ki kot prvi rešenček živi v predsedniški palači.

Kozlovičeva odstopila, najverjetneje jo bo nadomestil kateri od aktualnih ministrov
27. 05. 2021 08.46Vlada je sprejela razveljavitev postopka izbire dveh delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je zapisala, je sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo. Počivalšek dejal, da bo SMC v najkrajšem času predlagala naslednika Kozlovičeve. Kdo pa bi lahko zdaj postal novi pravosodni minister?