prenos na človeka

Invazija kač na priljubljenem španskem otoku: turisti grozijo z odpovedmi
18. 06. 2025 19.30
Visoke temperature so zajele večji del južne Evrope. Tudi na priljubljenih španskih otokih so se temperature dvignile krepko nad 30 stopinj Celzija. Kar pa je na površje privabilo tudi številne plazilce, ki uživajo v sončnem vremenu. Na Ibizi so povečano število velikih kač opazili tudi v morju, zaradi česar so nekateri zgroženi turisti sporočili, da bodo svoj dopust na tem otoku odpovedali.

Wings for Life World Run: Ko tečeš za tiste, ki ne morejo
23. 04. 2025 08.00
V tokratni epizodi Popkasta smo gostili dva izjemna sogovornika – Petra Kauzerja, slovenskega kajakaša na divjih vodah, ki je leta 2016 osvojil srebrno olimpijsko medaljo, in Nina Batagelja, čigar življenje se je za vedno spremenilo zaradi usodnega skoka. Z njima smo se pogovarjali o življenju po velikih preizkušnjah, notranji moči ter motivaciji za vsakdan. Oba sogovornika sta nas navdušila s svojo iskrenostjo in pogledom na življenje – predvsem pa s tem, kako kljub vsemu ostajata pozitivna in navdihujoča. Peter Kauzer je tudi eden tistih, ki redno sodelujejo na dobrodelnem teku Wings for Life World Run – teče za tiste, ki tega ne morejo.

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila
05. 04. 2025 13.13
Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Nenavadno vedenje delfina na slovenski obali
04. 12. 2024 15.20
V Društvu Morigenos so v zadnjih dneh prejeli več obvestil o opažanjih delfina v Izoli in Kopru, ki se vede nenavadno. Ekipa, ki ga je locirala, ocenjuje, da ni poškodovan ali oslabljen, nenavadno vedenje pa pripisuje dejstvu, da je sam. Ljudem svetujejo, naj se delfinu ne približujejo in jih o opažanju obvestijo, so sporočili iz društva.

'Ko jih naročate prek spleta kot kavbojke, omogočate biznis kriminalcem'
28. 09. 2024 10.57
Osebje zavetišča Horjul se že teden dni noč in dan bori za življenja 15 pasjih mladičkov, ki so jih policisti zasegli v avtomobilu na meji. Bili so v izjemno slabem stanju, okuženi z giardio, korono in parvo pozitivni. Eden od njih je po nekaj dneh poginil. Gre za mladičke iz pasjih tovarn, ki jih preprodajalci prodajajo kot pasemske pse brez rodovnika za veliko nižjo ceno. "Kriminalci bodo vedno obstajali, a ponudbo ustvarja povpraševanje, zato so glavni krivci kupci. In Slovenija je polna teh psov," poudarjajo v zavetišču. Zato je čas, da s tem prenehamo.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji
02. 09. 2024 10.16
V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi
21. 08. 2024 07.20
Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Na Zemljo prvič v zgodovini prispeli vzorci s 'temne strani' Lune
25. 06. 2024 10.07
Kitajski lunarni modul Chang'e-6 se je vrnil na Zemljo in s tem zaključil svojo zgodovinsko nalogo zbiranja vzorcev s "temne strani" (oddaljene strani) Lune. Državna televizijska postaja je sporočila, da je modul malo po 14. uri po lokalnem času uspešno pristal v regiji na severu Kitajske. S seboj naj bi misija na Zemljo prinesla dva kilograma luninega prahu in kamenja.

V Mehiki potrdili prvo smrtno žrtev novega podtipa ptičje gripe
06. 06. 2024 11.26
Svetovna zdravstvena organizacija je v Mehiki potrdila prvo znano smrtno žrtev po okužbi z novim podtipom ptičje gripe. Za posledicami okužbe z virusom H5N2 je aprila umrl 59-letni moški, ki je imel več pridruženih bolezni. WHO ocenjuje, da je v tem trenutku tveganje za to virusno okužbo pri splošnem prebivalstvu nizko.

Tole so novi pametni telefoni z vrhunsko optiko!
26. 02. 2024 09.18
Prodaja novih telefonov Xiaomi 14 se začenja 26. februarja, prvi kupci pa bodo upravičeni do popusta v višini 200 evrov.

Kitajski znanstveniki klonirali prvo zdravo opico
18. 01. 2024 14.16
Kitajski znanstveniki so z izboljšanjem metode, s katero so njihovi kolegi na škotskem inštitutu Roslin pred skoraj 30 leti ustvarili ovco Dolly, klonirali prvo zdravo opico rezus. Kljub preboju so opozorili, da je stopnja uspešnosti nove metode še vedno nizka, povrhu pa se v zvezi s kloniranjem porajajo številna etična vprašanja.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'
23. 12. 2023 17.53
Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42
"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Spoznajte dobre projekte, ki spreminjajo prihodnost
12. 06. 2023 00.15
Porsche Slovenija letos praznuje trideset let svojega uspešnega delovanja.

Vplivnež skušal spiti čim več steklenic kitajskega žganja in umrl
29. 05. 2023 13.13
Eden od vplivnežev je na družbenem omrežju v živo predvajal svoj podvig, kmalu za tem pa so našli njegovo truplo. Na kitajski različici Tiktoka je predvajal sebe, kako skuša spiti čim več steklenic močnega kitajskega alkohola.

Bi znali pomagati ponesrečencu?
27. 05. 2023 07.00
Za prebivalce v odročnih krajih, ko o življenju in smrti odločajo minute, so izjemno pomembni prvi posredovalci, ki jih je v Sloveniji že več kot 10.000. Gre za ljudi, ki praviloma nimajo zdravstvene izobrazbe, a se odzovejo na poziv dispečerske službe in odhitijo na kraj nesreče. Da bi pokazali, kako pomembno je, da v kritičnih situacijah, ko nekdo potrebuje našo pomoč, ohranimo trezno glavo, v Društvu prvih posredovalcev pripravljajo tudi izobraževanja, s pomočjo katerih bo morda rešeno še kakšno življenje.

Razlog, da se celo na polfinalu Lige prvakov govori o slovenskem nogometu
19. 05. 2023 07.00
"Si ti novinar iz Slovenije?" so me ob prihodu na medijsko tribuno pred povratno tekmo Interja in Milana vprašali kolegi na moji desni. "Sem, zakaj?" sem presenečeno odvrnil. Ni mi bilo jasno, zakaj neki bi jih to zanimalo. Sploh zato, ker je bilo do začetka le še nekaj minut, oni pa so s prižgano kamero v ozadju čakali na vklop v studio. "Ali je res, da Albert Riera ne bo več trener Olimpije? Ali ni ravnokar osvojil dvojne krone?" je bilo njihovo naslednjo vprašanje.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43
Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom
24. 02. 2023 12.01
Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Poslovila se je angleška komentatorska legenda
23. 02. 2023 17.03
V 78. letu starosti je umrl eden najbolj prepoznavnih angleških nogometnih komentatorjev John Motson. Prepoznavni glas BBC-ja je pokrival deset svetovnih in evropskih prvenstev. V komentatorski karieri, ki je trajala med letoma 1971 in 2018, je opravil skoraj 2500 prenosov.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246
14. 02. 2023 14.39
17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'
06. 12. 2022 17.29
V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

Izpoved mlade zdravnice: Dihaj, saj boš preživela še ta službeni dan
04. 12. 2022 07.00
Mladi zdravniki Slovenije so objavili pismo sobne zdravnice v zdravstvenem domu, ki je bila po dveh tednih uvajanja, ko so vse specialistke v dotičnem zdravstvenem domu dale odpoved ali odšle na bolniško, vržena v ambulanto družinske medicine. Kot pravijo, tam vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste. "Ideje o reševanju primarnega zdravstva s prisilnim delom najmlajših zdravnikov v ambulantah družinske medicine, ki so se v zadnjih dneh pojavile v javnosti, so nevarne in nesprejemljive tako za paciente kot za mlade zdravnike," opozarjajo.

Musk namignil na možnost bankrota, številni vodilni kadri dali odpoved
11. 11. 2022 10.02
Začel se je tretji teden, ko je lastnik Twitterja postal Elon Musk. V tem času se je zgodilo veliko stvari, najbolj pa so njegov prihod v družbo zaznamovala številna odpuščanja. Zdaj pa je Musk odvrgel še eno bombo. Razkril je namreč občutljivo finančno prihodnost omenjene platforme, kar je sprožilo odhode številnih vodstvenih kadrov za zasebnost in varnost.

Bolgarija bo zaradi izbruha ptičje gripe usmrtila okoli 19.000 kokoši
25. 10. 2022 09.50
Bolgarija bo kmalu začela z usmrtitvijo 19.000 kokoši na industrijskih farmah na jugu države, potem ko so odkrili zelo nalezljiv sev ptičje gripe. To je že tretji izbruh gripe na farmi v vasi Krivo Pole blizu mesta Haskovo v zadnjih treh letih. Ptičja gripa je v zadnjem času bila odkrita še v drugih evropskih državah, kot so Francija, Nizozemska in Velika Britanija, kjer so usmrtili 206 redkih in eksotičnih ptic.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00
V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Petmesečna Nika, najmlajša navijačica iz Stožic. In ostala druščina, seveda
04. 09. 2022 07.00
Sobota je bila na sončni strani Alp navijaško kar naporna. Najprej je bilo treba odbojkarje ponesti do četrtfinala svetovnega prvenstva, nato pa še košarkarje pospremiti do nove suverene zmage na evropskem prvenstvu. Čeprav so bile tribune polne dvorane Stožice na zunaj spet videti homogeno, je vsaka vrsta skrivala svojo zgodbo. Dojenčica iz družine slovenskega odbojkarskega reprezentanta, pa nekdanji sodnik s presajenim srcem, uslužbenka veleposlaništva, ki se je v nemških barvah počutila precej osamljeno, in visokorasli košarkar, ki je Sloveniji v Istanbulu pomagal do zlata.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida
25. 08. 2022 14.13
Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Po prenosu okužbe opičjih koz na psa WHO poziva k previdnosti
18. 08. 2022 07.00
Svetovna zdravstvena organizacija je ljudi, ki so okuženi z opičjimi kozami, pozvala, naj živali ne izpostavljajo virusu. Njihov poziv je prišel po tem, ko je v javnost prišla informacija o primeru prenosa virusa s človeka na psa. Ob tem sicer opozarjajo, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19
27. 07. 2022 13.33
Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.