premiki

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?
04. 04. 2025 09.49"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Ukrajina in Rusija do novega dogovora: prekinitev ognja v Črnem morju
25. 03. 2025 09.34Ukrajina in Rusija sta sklenili nov dogovor. Da bosta državi zagotovili varen prehod za komercialne ladje in ustavili vojaške napade v Črnem morju, je najprej sporočila Bela hiša, kmalu za tem pa je podobno sporočila tudi Ukrajina. Ukrajinsko obrambno ministrstvo je sicer ob tem dodalo, da bo gibanje ruskih vojaških ladij izven "vzhodnega dela Črnega morja" obravnavano kot kršitev sporazuma in "grožnja nacionalni varnosti Ukrajine". Tudi Kremelj je dopolnil izjavo ZDA, in sicer so sporočili, da mora biti pred začetkom črnomorskega dogovora izpolnjenih več pogojev.

Sunita in Butch ne bosta dobila plačanih nadur, pač pa zgolj majhen dodatek
20. 03. 2025 11.45Ali bi, če bi opravili nekaj nadur, pričakovali dodatno plačilo? Kaj pa, če bi se vaše službeno potovanje nepričakovano podaljšalo za kar devet mesecev? Sunita Williams in Butch Wilmore, ki sta svoj osemdnevni obisk na Mednarodni vesoljski postaji kar pošteno podaljšala, bosta za "nevšečnost" verjetno dobila zanemarljiv dodatek.

Sunita Williams prej in potem: kako bivanje v vesolju vpliva na telo?
19. 03. 2025 15.46Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji vendarle vrnila na Zemljo. Astronavta so ob prihodu odpeljali na nosilih, zdaj pa ju čaka 45-dnevna rehabilitacija. Dolgotrajno bivanje v vesolju je pustilo posledice tudi na videzu Willamsove, ki po misiji izgleda precej drugače kot pred njo.

Kapsulo, v kateri sta se na Zemljo vrnila Sunita in Butch, obkrožili delfini
19. 03. 2025 06.34Po devetih mesecih v vesolju sta Nasina astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams končno prispela nazaj na Zemljo. Kapsula je s pomočjo štirih padal pristala v morju ob obali Floride, astronavte pa so najprej pozdravili radovedni delfini.

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba
07. 03. 2025 13.06Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Merz za koalicijo s socialdemokrati, uspeh skrajne desnice 'zadnje opozorilo'
24. 02. 2025 06.03Na predčasnih volitvah v Nemčiji so se po neuradnih izidih v parlament uvrstile konservativna unija CDU/CSU, skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), socialdemokrati (SPD), Zeleni in Levica. Volilna udeležba je bila 82,5-odstotna, je razvidno iz podatkov nemške volilne komisije.

Podpora vladi ostaja nizka, najbolj priljubljena političarka Pirc Musarjeva
23. 02. 2025 18.38Raziskava, ki jo je za nas opravil inštitut Mediana, je pokazala, da podpora Golobovi vladi ostaja nizka. Na čelu lestvice najbolj priljubljenih strank se nadaljuje mrtvi tek vodilnih SDS in Svobode. Volivci pa so kot relevantne politične igralce prepoznali tudi stranko Anžeta Logarja. Najbolj priljubljena političarka medtem ostaja predsednica Nataša Pirc Musar.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka
21. 02. 2025 12.41Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo
20. 02. 2025 17.42Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo
14. 02. 2025 16.16V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika
11. 02. 2025 17.28Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji
04. 02. 2025 14.11Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Beg s tresočega se Santorinija: dodatni leti razprodani 'v sekundah'
03. 02. 2025 08.42Grški otok Santorini in okoliške otoke so stresajo novi potresni sunki. Številni prebivalci otoka so noč na ponedeljek preživeli na prostem ali v avtomobilih, mnogi pa zapuščajo idlični otok v Sredozemskem morju, ki je med turisti zelo priljubljen tudi zunaj glavne sezone. Uvedli so dodatne letalske in trajketne linije, ki vodijo z otoka. Seizmologi domnevajo, da še ni bilo glavnega potresnega sunka.

Na Santoriniju zaradi tresenja tal zaprli šole
02. 02. 2025 13.15Grški otok Santorini, ki je priljubljen med turisti, je v zadnjih dneh stresel niz potresov, zaradi česar so se oblasti odločile, da bodo šole na otoku v ponedeljek ostale zaprte. Prebivalce so pozvali, naj se ne zadržujejo na obalnih območjih, kjer obstaja nevarnost zemeljskih plazov.

'Treba je narediti širšo razvojno koalicijo tako z leve kot z desne'
28. 01. 2025 06.00Se na desnici dogajajo tektonski premiki? Se bosta združili NSi in SLS, bodo na desni preprečili drobljenje glasov tudi s povezovanjem z Anžetom Logarjem in Markom Lotričem? Cilj pa oblikovanje desnosredinske vlade po volitvah prihodnje leto. Po sestanku izvršnih odborov NSi in SLS smo lahko slišali, da je šlo za prvo tipanje, kako bi bilo videti takšno sodelovanje na desnici, ali premagati levico na volitvah s skupno kandidatno listo ali s programskim sodelovanjem strank na desni.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Med poletom nenadoma izgubili višino: kriva tehnična težava
25. 01. 2025 10.12Boeing 787 ameriške letalske družbe United Airlines se je kmalu po vzletu iz nigerijskega Lagosa vrnil na odhodno letališče. Neimenovana tehnična napaka je namreč povzročila nenadno izgubo višine, pri čemer se je šest oseb lažje poškodovalo.

V Nemčiji primeri slinavke in parkljevke, prašiči, ki so prispeli v Slovenijo zdravi
24. 01. 2025 11.09V Nemčiji so potrdili primere slinavke in parkljevke (SIP) pri živalih in prepovedali premik dovzetnih živali in proizvodov iz teh območij. Od decembra do 10. januarja letos, ko so potrdili bolezen, je v Slovenijo od tam prišla ena pošiljka prašičev, ki so bili dovzetni za bolezen, a so po kliničnem pregledu ugotovili, da so živali brez znakov bolezni. Kljub temu Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) imetnike živali poziva k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo
22. 01. 2025 10.58V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva
15. 01. 2025 06.15Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Nostradamus napovedal medicinske dosežke, konec vojne, pa tudi več 'težav'
03. 01. 2025 06.13Skrivnostne napovedi francoskega astrologa in jasnovidca Michela de Nostredama, ki mu pogosto pravimo kar Nostradamus, že stoletja navdušujejo ljudi. Številni verjamejo, da njegovih več kot 900 štirivrstičnic, ki jih je zapisal v delu Les Prophéties leta 1555, napoveduje pomembne svetovne dogodke.

Oni slišijo tvoje petarde. A ti slišiš njihov strah?
09. 12. 2024 14.32V družbi TAM-TAM so v sodelovanju s partnerji letos 12. leto zapored pripravili kampanjo 'Petarde? Ne hvala!', s katero širšo javnost nagovarjajo k opustitvi uporabe pirotehnike. Tudi letos se v kampanji osredotočajo na neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo hišni ljubljenčki.

V Skandinaviji posodobili brošure z nasveti za preživetje v vojni
18. 11. 2024 10.55Na Švedskem bodo gospodinjstva začela prejemati izvode nove brošure z nasveti prebivalcem, kako naj se pripravijo in ravnajo v primeru vojne ali drugih nepričakovanih kriz. Nasvete prebivalcem za ravnanje v primeru kriz ali vojne sta nedavno posodobili tudi Norveška in Finska. Med drugim brošura vsebuje nasvete, kako bi preživeli več dni brez elektrike z zimskimi temperaturami do 20 stopinj Celzija pod ničlo.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Policisti v poostren nadzor voznikov tovornih vozil in avtobusov
11. 11. 2024 06.42Začenja se druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata agencija za varnost prometa in policija. V tem tednu bodo policisti izvedli več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili. Med drugim bodo pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti in uporabo motečih naprav.

Slovenski avtomobilski grozd v krču: kdo bo odpuščal?
31. 10. 2024 20.15Bi nas moralo kljub trenutno nizki stopnji brezposelnosti v prihodnje skrbeti? Tektonski premiki na slabše se obetajo nemški avtomobilski industriji, kjer je samo Volkswagen napovedal zaprtje dveh tovarn, brez dela bo na deset tisoče zaposlenih, tistim, ki bodo ostali, nameravajo znižati plače. V velikem krču je posledično slovenski avtomobilski grozd. Zaradi drastičnega padca naročil, ki se bo torej še zaostroval, že zdaj o odpuščanju delavcev razmišlja kar 70 odstotkov podjetij. Po ocenah slovenskih podjetnikov pa bo močan veter s severa ohladil tudi druge panoge.