premeščanje

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen
30. 10. 2024 15.41V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

Med premestitvijo izginilo najmanj pet znanih političnih zapornikov
30. 07. 2024 21.55V Rusiji je med premeščanjem izginilo najmanj pet znanih političnih zapornikov, ki so bili nastanjeni v kazenskih kolonijah. Premeščanje zapornikov v Rusiji pogosto poteka v sumljivih pogojih, brez ustreznih pravnih postopkov in obveščenosti družin zapornikov, a izginotja so kljub temu redka.

Ukrajinska vojska se je umaknila iz več vasi v regiji Harkov
15. 05. 2024 10.38Iz Kijeva so sporočili, da so umaknili svoje vojake iz več vasi v severovzhodni regiji Harkov, kjer ruske sile že od prejšnjega tedna vztrajno napredujejo in napadajo naselja. Umaknili so se iz okolice Vovčanska in naselja Lukjanci. V luči okrepljenih ruskih napadov na več delov države je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odpovedal za petek napovedani obisk v Španiji. Medtem je rusko ministrstvo za obrambo sporočilo, da je njihova zračna obramba sestrelila 10 ukrajinskih raket, ki so bile usmerjene proti Krimu, ravno v času, ko je bil državni sekretar ZDA Antony Blinken na obisku v ukrajinski prestolnici.

OZS: Pravilnik o premeščanju bremen bo nova birokratska ovira
23. 04. 2024 16.52Obrtnike in podjetnike skrbi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, so sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Nov pravilnik stopi v veljavo s prvim avgustom, določa pa ukrepe za zagotavljanje varnosti, pri katerih so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb. Kot pravijo pri OZS, prve analize kažejo, da bo pravilnik prinesel težave zlasti podjetjem z majhnim številom zaposlenih.

Strožji pravilnik o ročnem premeščanju bremen
15. 04. 2024 18.37Imate na delovnem mestu fizične obremenitve, kot so dvigovanje ali potiskanje? Kar vsak četrti zaposleni v Evropi zaradi tega trpi bolečine. Z avgustom zato tudi pri nas v veljavo vstopa strožja zakonodaja, ki bo takšne delavce dodatno ščitila. Pa so podjetja prilagojena strožjemu pravilniku o ročnem premeščanju bremen? Na GZS opozarjajo: "Še zdaleč ne vsa, številna potrebujejo podaljšano prehodno obdobje." Na drugi strani pa so sindikati, ki menijo, da je skrajni čas, da se zdravje delavcev še dodatno zaščiti.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Fides: Ne rabimo predavanj od tistih, ki grozijo z ukrepi in ne držijo obljub
25. 02. 2024 20.09Črnemu rekordu ni videti konca, najdaljša zdravniška stavka v zgodovini države se še podaljšuje. Zdravniki se nočejo zavedati, da svoj poklic opravljajo zaradi pacientov in ne zaradi finančnih koristi, je stavkajoče okrcal premier Robert Golob, ki Fides poziva naj stavko zamrzne. Na drugi strani pa: "Ne rabimo predavanj o etiki in morali od tistih, ki na pogajanjih grozijo z ukrepi in ne držijo svojih obljub," premierju odgovarja zdravniški sindikat. Pogajanja z vlado so označili za farso in pravijo, da vlada sprevrženo pričakuje, da Fides ponižno poklekne.

Sindikat trgovcev: 'Ne pustimo si vzeti, kar smo si težko izborili'
08. 12. 2023 13.20V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije so med delavci v dejavnosti začeli zbirati podpise pod peticijo za dostojno plačilo in delo v trgovini. Te bodo zbirali do 22. decembra, vmes pa so že začeli sindikalne aktivnosti, saj so zahteve delodajalcev v pogajanjih za novo kolektivno pogodbo zanje nesprejemljive.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice
21. 10. 2023 09.03Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Poljska besni zaradi 'diktata' Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse
05. 10. 2023 16.07Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU-ja, ki vključujejo premeščanje migrantov, vztraja poljski predsednik Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske. Krizna uredba, o kateri so dogovor sklenili veleposlaniki članic EU, je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij
28. 09. 2023 06.27Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov
11. 08. 2023 12.07Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

Na humanitarnem Pokalu enotnosti letos tudi slovenska ekipa
28. 06. 2023 19.01V Frankfurtu poteka že drugi prav poseben nogometni turnir, ki se ne vrti okoli vrtoglavih zneskov in nogometnih zvezdnikov. Za dober namen v nogometu tekmuje 165 mladih iz begunskih in gostiteljskih skupnosti, vsak s svojo zgodbo, pa tudi člani EU in Uefe. Gre za športno-humanitarni spektakel, ki promovira premeščanje razlik in kulturnih ovir med begunci in razseljenimi osebami ter državami gostiteljicami. Za begunce in begunke z vsega sveta je to spektakel, nogomet pa ljudi združuje. Letos v turnirju prvič sodeluje tudi slovenska ekipa z evropskim poslancem Matjažem Nemcem na čelu, ki je danes tudi aktivno igral.


Pred tremi leti preprečil napad v šoli: Ničesar se nismo naučili
05. 05. 2023 17.09Srbski profesor Slavoljub Stojadinović, ki mu je pred tremi leti in pol uspelo obvladati oboroženega napadalca v šoli v Veliki Plani, je ob tragedijah, ki sta prizadeli Srbijo, poudaril, da se iz tega primera niso ničesar naučili in da je sistem povsem odpovedal.

V Neku varno premestili zabojnik z gorivom
07. 04. 2023 10.41V Nuklearni elektrarni Krško (Nek) so v novozgrajeno zgradbo za suho skladiščenje izrabljenega jedrskega goriva zadnjo nedeljo uspešno in varno premestili prvi skladiščni zabojnik z gorivom. Premeščanje prvih 300 ton goriva bodo končali do jeseni. V Neku bo sicer v torek po 34 letih prišlo do menjave predsednika uprave.

Deklica, ki je narisala protivojno risbo, iz sirotišnice k svoji mami?
06. 04. 2023 10.17Se spomnite ruske deklice Maše, ki je v šoli narisala protivojno risbo, zaradi katere je v zaporu pristal njen oče? Primer je zbudil zgražanje javnosti, deklica pa je potem, ko so jo ločili od očeta, pristala v sirotišnici. Komisarka za otrokove pravice iz Putinovega urada, ki je skupaj z ruskim predsednikom soobtožena mednarodnih vojnih zločinov, je zdaj sporočila, da je deklica Maša sirotišnico zapustila, po njo je prišla njena mama Olga. Deklica se sprva naj ne bi hotela vrniti k svoji mami.

38-letna Marija, ki za Putina premešča otroke: 'Grdo so govorili o predsedniku'
18. 03. 2023 09.48Nalog za aretacijo zaradi vojnih zločinov, ki ga je izdalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC), ni bil uperjen le proti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Soobtožena je tudi ruska uradnica Marija Lvova-Belova, ki pa goreče zagovarja svoje delo.

Vse ceste zaprte, številni avtomobili so obtičali, sprejemni center pa poln
26. 02. 2023 15.54Na Hrvaškem so zaradi neurja in snega popoldne za vsa vozila zaprli vse ceste iz Dalmacije proti notranjosti države in obratno. Burja in orkanski veter sta največje preglavice povzročala na širšem območju Reke. Najmočnejši sunek vetra so zabeležili na mostu na Krk, in sicer 168 kilometrov na uro.

Tik pred rusko invazijo Abramovič svoje premoženje prenesel na otroke
09. 01. 2023 11.40Luksuzne posesti, superjahte, helikopterji, zasebna letala ... Vse to si je pred začetkom ruske invazije na Ukrajino lastil ruski oligarh Roman Abramovič. A še pred prvim napadom Rusije na Ukrajino lanskega februarja je svoje premoženje začel prepisovati na svoje otroke, s čimer je uspešno obvaroval 'svoje' imetje.

V zvezi sindikatov opozorili na pomen dostojnega dela in plačila
09. 12. 2022 13.23Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je pred svetovnim dnevom človekovih pravic, ki ga obeležujemo desetega decembra, tudi letos z mirnim shodom pred poslopjem državnega zbora opozorila na pomen dostojnega dela in plačila. Predstavnike zveze je ob tem sprejela predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Zaposleni v Tušu za petek napovedali stavko, Tuš: Potrebe po shodu ne vidimo
26. 10. 2022 19.35Nezadovoljni z delovnimi pogoji in plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Znova nameravajo opomniti vodstvo, naj izpolni njihove zahteve. Če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati. Tuš pa medtem odgovarja, da se s predstavniki sindikata že od začetka pogajanj pogovarjajo o njihovih zahtevah ter da so pogovori po njihovi oceni korektni, zato potrebe po napovedanem shodu ne vidijo.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Natovo povečanje sil za hitro odzivanje: 'Gre za drzno napoved'
28. 06. 2022 14.50V ponedeljek je generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg napovedal, da bo zveza Nato število svojih sil za hitro odzivanje povečala na več kot 300.000. "To je gotovo, v kolikor bo tudi implementirana, grozovito velika sprememba," je odločen izr. prof. dr. Vladimir Prebilič s katedre za obramboslovje ljubljanske FDV, ki ocenjuje, da gre za zelo drzno napoved, saj kaj takšnega "nikakor ni mogoče izpeljati iz danes na jutri". Poudaril je tudi pomen dialoga. "Izključno povečanje obrambnih kapacitet ne vodi v deeskalacijo, ampak obratno, lahko vodi celo v zaostrovanje odnosov in razmer," je dejal.

V raketiranju Kramatorska več deset mrtvih, ruski vojaki v mariupolskem pristanišču
08. 04. 2022 06.45Železniška postaja v Kramatorsku v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine je bila tarča raketnega napada prav v času, ko so potekale evakuacije in je bilo na njej tisoče ljudi. Več kot 50 ljudi je bilo ubitih, več kot 100 pa ranjenih. Medtem je ukrajinski predsednik Zelenski sporočil, da je uničenje mesta Borodjanka še bolj grozljivo kot tisto, kar so odkrili v bližnji Buči, kjer so začeli izkopavati grobišče. Ukrajince je pohvalil za njihov pogum in izrazil strah, kaj bo po umiku ruskih sil ostalo v obleganem pristaniškem mestu Mariupol. Tam so ruske enote vstopile v pristanišče, ki je bilo doslej pod nadzorom ukrajinske vojske in teritorialne obrambe.

ZDA Ukrajini zagotovile 500 milijonov dolarjev neposredne proračunske pomoči
30. 03. 2022 06.24Ruske sile so ponoči še naprej bombardirale ukrajinsko mesto Černigov severno od prestolnice Kijev, čeprav je Moskva pred tem trdila, da "korenito zmanjšuje" vojaške dejavnosti na tem območju, so sporočile ukrajinske oblasti. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je opozoril, da je Rusija manjše število svojih enot premestila iz okolice Kijeva, a se ne umika, temveč se morda pripravlja na večjo ofenzivo drugje v Ukrajini. Medtem so v Kremlju nekoliko znižali pričakovanja glede mirovnih pogovorov med ruskimi in ukrajinskimi delegati, ki so v torek potekala v Istanbulu. Po telefonu pa sta o nadaljevanju ameriške in zavezniške vojaške, gospodarske in humanitarne pomoči Ukrajini proti ruski agresiji govorila ameriški predsednik Joe Biden in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je sporočila Bela hiša.

Poklukar: Slovenija je pripravljena sprejeti ukrajinske bolnike
15. 03. 2022 18.30Minister Janez Poklukar se je udeležil zasedanja zdravstvenih ministrov EU, na katerem so govorili o odzivu EU na zdravstvene posledice vojne v Ukrajini. Slovenija je pripravljena sprejeti ukrajinske bolnike, ki potrebujejo neodložljivo zdravljenje, prav tako podpira poljski predlog za premeščanje bolnikov, je dejal.

'Slovenija v pomoč Ukrajini pripravljena zagotoviti prostor za do 200.000 beguncev'
27. 02. 2022 19.00Slovenija lahko v tem trenutku v pomoč Ukrajini zagotovi prostor za 180.000 do 200.000 beguncev, je povedal notranji minister Aleš Hojs, ki se je v Bruslju udeležil izrednega zasedanja notranjih ministrov EU. Slovenija po ministrovih besedah tudi podpira sploh prvo uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov
03. 02. 2022 20.41Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.

Kolektiv informativnega programa TVS pozval k zavrnitvi programskega načrta
25. 11. 2021 13.18Predlog programsko-produkcijskega načrta (PPN) RTVS se kljub opozorilom kolektiva informativnega programa TVS ni bistveno spremenil, je na novinarski konferenci pred RTVS dejal novinar Igor E. Bergant. Programske svetnike so ob tem pozvali, da osnutek PPN zavrnejo in ga prilagodijo tako, da bo bolj "ustrezno uresničeval poslanstvo RTV".