preiskovanca

Državni svet z vetom na novelo zakona o parlamentarni preiskavi
19. 07. 2024 15.53Državni svet je z 18 glasovi za, 11 proti in enim vzdržanim podprl predlog komisije DS za državno ureditev in izglasoval odložilni veto na novelo zakona o parlamentarni preiskavi, ki ga je DZ sprejel v ponedeljek. Pomisleki DS se nanašajo tako na postopek sprejemanja novele po skrajšanem postopku kot tudi na njeno vsebino.

Možganska kap prizadene okoli 10 Slovencev na dan
23. 02. 2023 11.24V Sloveniji vsako leto za posledicami možganske kapi umre več kot 2000 ljudi, medtem ko možganska kap letno prizadene okoli 4400 Slovencev. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je možganska kap tako v Sloveniji kot v svetu na tretjem mestu glede na vzrok smrti.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

'Varanje poligrafa je za običajne ljudi misija nemogoče'
27. 09. 2020 07.00Goran Savič in Aleš Župan Galunič sta poligrafista slovenske policije, uigran duo, ki že devet let z različnimi metodami preverja resničnost izjav preiskovancev in podaja odgovore na vprašanja, ki jih klasična preiskava ne more podati. Razkrila sta nam, na kakšnih primerih delata, zakaj nekdo, ki zavrne poligraf, ni sumljiv in kako se da to napravo pretentati. Ogledali smo si tudi poligrafski laboratorij.

KPK v zadevi Pivec potrdila 'resen sum' kršitve zakona, uvedla je preiskavo
28. 08. 2020 07.30Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v zadevi Pivec potrdila "resen sum kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije", je sporočil predsednik komisije Robert Šumi. Pivčeva se je z očitki javnosti soočila zaradi svojih junijskih gostovanj in plačila nočitev na Krasu in v Izoli, kjer je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem. Pivčeva medtem pravi, da upa na čimprejšnji zaključek postopka KPK, v katerem bo konstruktivno sodelovala.

V Sloveniji za covidom-19 umrlo več žensk kot moških
27. 04. 2020 10.57Po podatkih NIJZ je v Sloveniji med umrlimi za covidom-19 več žensk kot moških. Velika večina smrti je bila v starostni skupini nad 85 let, kjer je sicer tako med okuženimi kot med umrlimi občutno več žensk kot moških. V skupini mlajših od 45 let do zdaj ni bilo smrtnih žrtev. Sveži podatki vlade kažejo, da je bilo v nedeljo opravljenih 634 testiranj, potrdili so šest novih okužb. Ena oseba je umrla. Testiranje otrok na novi koronavirus v okviru nacionalne raziskave o razširjenosti covida-19 pa se bo začelo v torek, je povedal vladni govorec Kacin.

V okviru vseslovenske raziskave prvi novo odkriti primer okužbe s koronavirusom
26. 04. 2020 11.48Podatki vlade kažejo, da so v soboto opravili 794 testiranj na koronavirus in potrdili sedem novih primerov okužbe. Prvega so potrdili tudi v sklopu vseslovenske raziskave o razširjenosti virusa med prebivalci. Primer je iz severovzhodne Slovenije, epidemiologi so okuženega že obiskali in poiskali njegove stike. Prvi primer okužbe pa so potrdili tudi v radovljiškem domu upokojencev.

Bi človek preživel pot na Mars? 10 moških preležalo 10 dni
12. 09. 2019 16.55V izolski bolnišnici se zaključuje študija o tem, kako bivanje v vesolju vpliva na človeka. V projektu je sodelovalo 10 moških prostovoljcev, ki so morali 10 dni preležati v simuliranem okolju. Znanstveniki pa so ugotavljali, kakšne težave bi za naše telo predstavljala pot na Mars. Ugotovitve bodo uporabne tudi na Zemlji.

Policisti še ne bodo mogli uporabljati IMSI lovilcev
23. 07. 2019 12.37Ustavno sodišče je ob obravnavi zahteve poslancev SDS in Levice za oceno ustavnosti več členov spremenjenega zakona o kazenskem postopku začasno zadržalo izvajanje 150. a člena, ki ustvarja pravno podlago za uporabo IMSI lovilcev. Po oceni ustavnega sodišča bi lahko izvrševanje tega člena povzročilo težko popravljive škodljive posledice.

Vas zanima, kako se astronavti počutijo v vesolju?
18. 06. 2019 11.00V Znanstveno-raziskovalnem centru Koper bodo raziskovali vpliv breztežnosti na človeško telo. In ker je horizontalno ležanje standardiziran način simulacije breztežnosti, iščejo kandidate, ki bodo pripravljeni ležati 10 dni. Želijo namreč ugotoviti, kaj doživljajo astronavti med vesoljskim letom, ko morajo več dni mirovati. Raziskava bo potekala v Splošni bolnišnici Izola.

Furlan in Miklavčič zanikata, da sta dajala oziroma jemala podkupnino
12. 04. 2018 16.53Prvi mož specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je zanikal očitke o jemanju podkupnine. ''Očitki so neresnični, neutemeljeni in brez dokazov ter so posledica neupravičenega političnega pritiska na vodenje tekočih postopkov na tožilstvu.'' ''Nikoli nisem dal ali prejel niti evra podkupnine,'' je zatrdil tudi nekdanji minister za zdravje Borut Miklavčič.

Sodišče in tožilstvo vsak na svojem bregu
25. 01. 2016 12.23Na Specializiranem državnem tožilstvu menijo, da se vpogled v sodni spis v zadevi Perutnina Ptuj ne bi smel zgoditi, ker to lahko škodi nadaljni preiskavi, na mariborskem sodišču pa v tem ne vidijo nič spornega. Odločitve sodnic zdaj preverja tudi Ministrstvo za pravosodje. Na policiji v fazi predkazenskega postopka pregleda in prepisa policijskega spisa ne dovolijo.

Je v slovenskem pravosodju na obzorju nov škandal?
18. 01. 2016 19.12Sodnica ptujskega sodišča, ki je izdala odredbo za hišne preiskave v zadevi Perutnina Ptuj, je po naših informacijah odvetniku Alešu Rojsu dovolila, da se je seznanil s celotnim sodnim spisom. To je v nasprotju z zakonom, opozarja stroka, saj je zadeva šele v predkazenskem postopku, lahko pa nastane tudi nepopravljiva škoda za preiskavo.

Cerar: Za dodatne zadolžitve v DZ je vedela 'vsa Slovenija'
16. 03. 2015 13.02Premier Cerar poudarja, da je vodstvo pravne fakultete obvestil o dodatnih dejavnostih. Za slednje je vedela vsa Slovenija, dodaja. O pisnem soglasju niti ni bilo govora, saj ni bilo potrebno. Da jih je seznanil, pa je bila njegova "dobra volja", saj se mu je zdelo prav, da ima z delodajalcem "odprte karte".

Priče so zavrnile, da bi Golobič vplival na Mobitelov razpis
28. 09. 2011 11.49Komisija DZ, ki preiskuje ravnanje Gregorja Golobiča v povezavi s posli Ultre, je zaslišala še tri priče. Nekdanji zaposleni v Mobitelu so pričali, da Golobič ni vplival na izbor Iskre Sistemi za nadzorni sistem v Mobitelovih baznih postajah.

Križanič bo zaradi mnenja komisije sprožil upravni spor
02. 02. 2010 16.54Križanič je napovedal, da bo zahteval vpogled v gradivo komisije za preprečevanje korupcije, na upravnem sodišču pa bo, zaradi odločitve komisije, da je ravnal koruptivno, zahteval sodno varstvo.

Prvi bo zališan Golobič
02. 02. 2010 13.05Petanova komisija, ki preiskuje Golobičevo ravnanje v zvezi z Ultro, je sklenila, da bo kot prvega zaslišala kar prvega preiskovanca. Pukšič pa predlaga, da bi zaslišali tudi Marka Kranjca.

Golobič dobil, kar je hotel
21. 01. 2010 12.24Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje Gregorja Golobiča in Ultro, je Golobiču dodelila status preiskovanca, kar je Golobič pozdravil. Veselinovič pa je znova zanikal Golobičeve navedbe.

'Ta dokument je zame novo dejstvo'
20. 01. 2010 07.22Golobič zanika, da bi vedel za dokument o reprogramiranju kreditov skupini Ultra. Očitno pa je, da so bili slednji deležni kvečjemu ostrejše obravnave in nikakor ne privilegirane, pravi.

Petanova komisija Golobiču ni določila statusa preiskovanca
03. 12. 2009 12.11Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje ravnanja Gregorja Golobiča, mu ni določila statusa preiskovanca. Ta status mu bodo določili šele, ko bodo pripravili dokazni sklep.

'Izredna seja o Ultrinih posojilih je opozorilo'
27. 11. 2009 15.29SDS zaradi prikrivanja podakov o kreditih v aferi Ultra zahteva izredno sejo. Gre za novo priložnost za razpravo brez udeležbe Golobiča, ki mu še vedno niso dodelili statusa preiskovanca, pravijo v Zares.

Oblikovan seznam prič za primer Petek
09. 04. 2002 00.00Preiskovalna komisija, ki raziskuje ozadje napada na Večerovega novinarja Mira Petka, je za zaprtimi vrati sestavila seznam prič, ki jih namerava zaslišati. Ali kdo od zaslišanih lahko postane tudi preiskovanec, za zdaj še ni jasno.

Učinkovita komisija o Petku
17. 03. 2002 00.00Parlamentarna preiskovalna komisija, ki raziskuje ozadje napada na Večerovega novinarja Mira Petka, je bila že v predhodni preiskavi najučinkovitejša komisija doslej. Med drugim ji je uspelo razkrinkati policijsko zmoto, po mnenju novinarja Petka pa kar zaroto.

Pričanje Painkiherja pred komisijo
26. 01. 2000 21.07Gotovinsko poslovanje pri trgovini z orožjem je bilo izključno v rokah Andreja Lovšina in takratnega obrambnega ministra Janeza Janše, je po današnji seji parlamentarne preiskovalne komisije, ki se ukvarja s trgovino z orožjem, povedal njen predsednik Rudi Moge. Pred komisijo je pričal Tone Painkiher, ki je povedal, da je leta 1993 Lovšin orožarski denar predal Tonetu Krkoviču.

Zaslišane prve priče v aferi Vič - Holmec
11. 06. 1999 20.43Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ugotavlja morebitne zlorabe vodilnih funkcionarjev vlade in notranjega ministrstva v aferi Vič - Holmec, je danes opravila zaslišanja prvih prič. V javnem delu seje je zaslišala direktorja izobraževalnega centra Tacen Marka Pogorevca, odstavljenemu notranjemu ministru Mirku Bandlju pa komisija ni podelila statusa preiskovanca.

Bandelj zahteva 15 milijonov odškodnine
01. 06. 1999 20.55Nekdanji notranji minister Mirko Bandelj, ki ga je tudi spodnesel Holmec, je na vlado naslovil predlog za izvensodno poravnavo škode, ki mu je bila domnevno storjena z Gričarjevim poročilom.

Bandelj želi status preiskovanca
31. 05. 1999 15.41Nekdanji notranji minister Mirko Bandelj je danes parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preiskuje ozadje afere Vič-Holmec, javno pozval, da mu podeli status preiskovanca in tako omogoči vpogled v dokumentacijo, ki ga bremeni, ter mu zagotovi možnost za obrambo pred obrekovanji, tudi z morebitnim zasliševanjem prič in njihovim soočenjem.