prehranska vlaknina

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin

16. 11. 2021 06.00

Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

NIJZ: Prehranskih dopolnil za hujšanje ne naročajte prek spleta, uživajte pa jih le krajši čas

22. 02. 2018 08.11

Guarana, mate, hitosan, kofein, grenka pomaranča, zeleni čaj, zelena kava, beli fižol ... Ljudje pogosto razmišljamo o tem, da bi uživali prehranska dopolnila, ki naj bi pospešila izgubo teže. A zelo malo je dokazov, da resnično delujejo, pravijo na NIJZ in opozarjajo, da so številna draga, nekatera lahko součinkujejo z zdravili, nekaj pa je lahko tudi zdravju nevarnih.