pregled po občinah

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Sindikati imajo do srede do 15. ure čas za parafiranje kolektivnih pogodb
11. 11. 2024 06.16Vladna stran je po pozivu Konfederacije sindikatov javnega sektorja k zamiku za danes predvidenega parafiranja kolektivnih pogodb sindikate obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede do 15. ure. Sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, sicer ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov iz stebrnih pogajanj. Na vladni strani pravijo, da njihovo odločitev obžalujejo.

Tri milijarde evrov škode, 14.000 klicev na pomoč, evakuiranih več kot 8000 ljudi
02. 08. 2024 13.114. avgusta 2023 so bili na 122 merilnih postajah na 74 rekah po vsej državi preseženi pragovi visokih voda. Tri največje slovenske reke – Sava, Drava in Mura – so hkrati poplavljale, najhuje pa so bila prizadeta območja ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici. Na številki 112 so tistega dne zabeležili skoraj 14.000 klicev. Kasneje je bilo evidentiranih 15.517 prizadetih lokacij, evakuiranih pa več kot 8000 ljudi.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč
22. 07. 2024 14.56Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje
17. 04. 2024 16.24Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Preverite Podjetje – Preverite potencialnega delodajalca
15. 01. 2024 00.15Iskanje nove zaposlitve je lahko vznemirljivo, včasih pa tudi kar precej strašljivo.

Od avgusta zabeležili 1600 plazov
17. 11. 2023 13.12Za pregled nad zemeljskimi plazovi je bila pred časom vzpostavljena aplikacija e-Plaz, kamor občine lahko, ni pa to obvezno, vnašajo podatke. Po avgustovski ujmi se je število vpisov močno povečalo, doslej jih je bilo okoli 1600. Država medtem spremlja tudi od prej znane večje plazove, med drugim plaz Stovže, ki se je usodno sprožil pred 23 leti.

Neprijazno nebo, spomin na duše, ki so odšle, in čarovnice, ki so prišle
05. 11. 2023 16.58Nov teden, znani prizori, bi lahko dejali. Naši fotografi so namreč tudi v tem tednu v svoje objektive ujeli prizore, ki jih je prineslo novo besnenje narave. Veter je med drugim na Goriškem odkril tudi streho hiše, v kateri živi družina s petimi otroki. Teden so sicer zaznamovali tudi šolske počitnice, noč čarovnic in prazniki. Med obiskom grobov smo se spominjali tistih, ki jih ni več z nami. Še več solza pa je prelitih v Gazi, kjer se nadaljuje kopenska ofenziva izraelske vojske, ki za seboj pušča številne žrtve.

Šefic: Usoda Strug in Letuša bo znana v dveh tednih
17. 10. 2023 08.27Vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je predstavil pregled opravljenega dela v zadnjih dveh mesecih in povedal, kdaj bodo razseljeni prebivalci izvedeli, kakšna bo usoda njihovih domov. Direktorica Direkcije RS za vode Neža Kodre pa je javnost seznanila s spletnim pregledovalnikom delovišč na vodotokih po avgustovskih poplavah.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo
10. 10. 2023 17.43Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Del ceste med Lučami in Ljubnim odprt le za šolske prevoze
01. 09. 2023 12.03Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na prvi šolski dan nagovorila prvošolce v Lučah in Solčavi. Izrazila je veselje, da se tudi v teh občinah, ki jih je prizadela avgustovska vodna ujma, novo šolsko leto začenja na isti dan kot po vsej državi. Po njenih besedah še pred dvema dnevoma ni bilo jasno, kako bo s prevoznostjo cest.

Močna nevihta v Zrečah v pol ure povzročila porast hudournikov in plazove
17. 08. 2023 15.22Nevihta z nalivi, zaradi katerih so hitro narasli vodotoki, je v občini Zreče po besedah župana Borisa Podvršnika povzročila veliko škodo. Poškodovanih je bilo več cest, poplavljeni so bili štirje objekti, iz dveh hiš so se morali prebivalci zaradi nevarnosti plazov izseliti. Nekaj težav je bilo tudi v sosednji občini Vitanje.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'
24. 06. 2023 12.56Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Brez dileme, za nami je 'Rogla' teden
03. 06. 2023 12.00Pregled tokratnega tedna začenjamo z neverjetno zmago našega kolesarja Primoža Rogliča na 106. dirki po Italiji, ki jo je dobil v predzadnji etapi z zahtevnim vzponom na Svete Višarje, kjer so mu bili v pomoč tudi številni navijači, ki so se zbrali ob progi. Ta teden je slavil tudi stari in novi turški predsednik Erdogan, ki je z zmago v drugem krogu dobil še tretji mandat. Na Hrvaškem odmevajo rušenja črnih gradenj v Dalmaciji, pri nas pa je na različnih koncertnih prizoriščih odmevala glasba vrhunske skupine Iron Maiden, Kino Šiška pa se je za nekaj ur prelevil v ŠČiško.

Na Štajerskem več kot 500 plazov: 'Najprej so padali majhni koščki ...'
17. 05. 2023 06.21Deževje po državi se nekoliko umirja, močno razmočena zemlja pa še vedno drsi. Najhuje je na območju od Šentilja do Ormoža, kjer so od 5. maja skupaj zabeležili že več kot 500 plazov. Nekateri plazovi so tudi zelo veliki, v dolžini kakšnih sto metrov, več pa jih je zasulo tudi domove.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'
14. 01. 2023 10.23Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Ponekod omejitve pri delovanju športnih objektov in novoletni razsvetljavi
15. 10. 2022 10.40Zaradi podražitev so nekatere mestne občine poleg priporočenih že uvedle dodatne ukrepe za manjšo porabo energentov, možnosti nadaljnjega ukrepanja pa še preučujejo. Novomeška občina je denimo do nadaljnjega zaprla bazen na Osnovni šoli Grm, v Kranju pa so napovedali omejitve pri novoletni razsvetljavi.

Dostop do Osilnice še vedno le prek Hrvaške
18. 09. 2022 12.42Razmere v Osilnici in Kostelu se po dveh dnevih padavin, ki so povzročile obilne poplave, umirjajo, saj se Kolpa z okoliškimi pritoki počasi vrača nazaj v strugo. Dostop do Osilnice je še vedno mogoč le prek Hrvaške, dostop prek Strme rebri ostaja zaprt. V obeh občinah je treba prekuhavati vodo. Ukrep prekuhavanja vode velja tudi za Črnomelj.

50-letnik že drugič v nekaj letih doživel udar strele, zdaj ostal brez doma
17. 06. 2022 06.35Zaliti objekti, več sto podrtih dreves, ki so se zrušila tudi na avtomobile, pa odkrite strehe. Ulice, ki so se spremenile v struge hudournikov, in še udari strel na Koroškem, v delih Štajerske in na Dolenjskem. "Prišlo je tako nenadno in silovito, da je bilo v 20 minutah popolnoma vse pod vodo," pripovedujejo na Prevaljah – občini, kjer je besnelo morda celo najhuje. Intervencijske službe so skupno zabeležile več kot 120 dogodkov v kar 30 občinah. Hiša v Spodnji Polskavi, kamor je udarila strela, ni več primerna za bivanje, njen stanovalec pa je udar strele doživel že drugič v nekaj letih, pravijo gasilci.

Okoljska inšpekcija zaradi bele snovi na njivah izdala sedem odločb, tudi Steklarni Rogaška
15. 04. 2022 18.34Inšpektorici inšpektorata za okolje in prostor sta zaradi nezakonito odloženega belega materiala, ki ni namenjen gnojenju kmetijskih površin, na zemljiščih v občinah Dravograd in Slovenj Gradec izdali sedem ureditvenih odločb. Med drugim je bila zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti izdana tudi Steklarni Rogaška, so sporočili iz inšpektorata.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij
05. 04. 2022 15.16Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.

Na Goriškem 111 ukrajinskih beguncev, večina jih biva pri sorodnikih in znancih
25. 03. 2022 16.47V šestih občinah na Goriškem je trenutno 111 beguncev iz Ukrajine, ki so pretežno nastanjeni pri sorodnikih ali prijateljih. Večinoma gre za otroke med drugim in 18. letom starosti, matere in babice, so sporočili iz Mestne občine Nova Gorica. Trenutno si v šolah prizadevajo za vključitev begunskih otrok v pouk. Otroci bodo lahko šolanje začeli v osnovni šoli v šolskem okolišu, v katerem so nastanjeni.

Poteka cepljenje starejših od 70: razkorak med naročeno in dobavljeno količino cepiva
01. 04. 2021 15.31V zdravstvenih domovih po Sloveniji se dviguje delež cepljenih proti covidu-19, s tem pa znižuje starostna meja cepljenih. V večjih ZD trenutno povečini cepijo starejše od 70 let. Vodstva nekaterih zdravstvenih ustanov ob tem opozarjajo na pomanjkanje informacij glede dobave cepiva in na razkorak med naročili in število doz cepiva, ki je na voljo. Na NIJZ glede navedb nekaterih cepilnih centrov, da od NIJZ niso prejemali toliko cepiv, kot so jih naročali, odgovarjajo, da je bila do 15. marca omejena le dobava cepiva Pfizerja in Moderne, medtem ko so bila za cepivo AstraZenece realizirana vsa naročila. Konec februarja so denimo cepilnim centrom ponudili dodatne odmerke AstraZenece.

Potres prestrašil poslance, popokane stene v DZ, poškodovani dimniki ...
29. 12. 2020 14.28Po doslej zbranih podatkih so potres čutili prebivalci celotne države, najbolj pa v regijah na meji s Hrvaško. Ocenjujejo, da intenziteta potresa v naši državi ni presegla pete stopnje. Iz ministrstva za infrastrukturo so sporočili, da kritične infrastrukture potres ni poškodoval. Uprava za zaščito in reševanje poroča o poškodovanih dimnikih, strehah in zvonikih. Popokale so tudi stene v stavbi državnega zbora, kjer so poslanci prekinili sejo.

Norveška premierka računa na protikoronske ukrepe do velikonočnih praznikov
16. 12. 2020 07.52Norveška v primerjavi z drugimi državami beleži dobre rezultate v boju proti novemu koronavirusu, kljub temu pa premierka Erna Solberg ne izključuje možnosti, da bi protikoronski ukrepi v državi veljali do velikonočnih praznikov. Nemčija z današnjim dnem ustavlja javno življenje. Zaprtih je večina storitvenih dejavnosti, šole in večina trgovin, omejeno je tudi druženje. Za zaostrovanje ukrepov pred prihajajočimi prazniki so se odločile tudi druge evropske države. Na Hrvaškem pa so medtem zabeležili najvišje dnevno število umrlih s covidom-19.

Polne bolnišnice: na zdravljenju 1302 covidna bolnika, 215 jih je na intenzivni negi
26. 11. 2020 08.42V sredo je bilo v Sloveniji opravljenih 7391 testiranj in potrjenih 1767 okužb. Delež pozitivnih testov je torej skoraj 24-odstoten - nekoliko nižji kot v torek, ko smo imeli 27 odstotkov pozitivnih testov. Umrlo je 46 covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zdravita 1302 okužena z novim koronavirusom, kar je največ do zdaj, od tega jih 215 potrebuje intenzivno terapijo, kar je prav tako največ doslej.