predvolilne ankete

V volilnem štabu Primorca razočarani, Milanović: Boril se bom za Hrvaško

30. 12. 2024 09.54

V bitki za Pantovčak po prvem krogu ostajata aktualni predsednik Zoran Milanović in neodvisni kandidat Dragan Primorac, ki ga podpira vladajoča HDZ, kažejo podatki državne volilne komisije po skoraj vseh preštetih glasovih. Prvi je prejel 49,10 odstotka glasov, drugi pa 19,35 odstotka. Drugi krog volitev bo potekal 12. januarja.

V Romuniji obsežna racija v okviru preiskave predsedniških volitev

07. 12. 2024 10.09

Romunska policija je v okviru preiskave nepravilnosti v prvem krogu predsedniških volitev izvedla racijo v več hišah v osrednji Romuniji, je sporočilo romunsko tožilstvo. Racija poteka dan po tem, ko je romunsko ustavno sodišče v petek razveljavilo volilni proces predsedniških volitev in zahtevalo, da se celoten postopek začne od začetka.

Romunsko ustavno sodišče razveljavilo predsedniške volitve

06. 12. 2024 14.32

Romunsko ustavno sodišče je razveljavilo celoten volilni proces predsedniških volitev v Romuniji. V začetku tedna je sicer sodišče potrdilo izid prvega kroga, ki je potekal 24. novembra in v katerem je zmagal skrajno desni kandidat Calin Georgescu.

V kongresu tudi demokratka in republikanec slovenskega rodu

06. 11. 2024 05.17

Na kongresnih volitvah v ZDA so si republikanci zagotovili večino v zgornjem domu senatu, ki so ga doslej s tesno večino nadzorovali demokrati. Zasedli so 51 sedežev od skupno 100, dva so odvzeli demokratom. Na kongresnih volitvah v Minnesoti je demokratska senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar ohranila sedež v senatu. To bo njen četrti mandat v ameriškem senatu. Nov mandat v predstavniškem domu kongresa pa si je zagotovil tudi skrajno desni republikanec slovenskega rodu iz Arizone Paul Gosar.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše

06. 11. 2024 05.23

Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Ob dvojnem jubileju zveze Nato razstava v Parku vojaške zgodovine

27. 03. 2024 15.52

Ob 75. obletnici nastanka zveze Nato in 20-letnici priključitve Slovenije tej vojaški organizaciji so v Parku vojaške zgodovine v Pivki pripravili razstavo in okroglo mizo o pomenu in prihodnosti Nata. Sogovorniki so se strinjali, da je imela zveza pomembno vlogo pri ohranjanju miru v Evropi in tako bo ostalo tudi v prihodnje.

Na Portugalskem se zmaga na volitvah obeta desnici

10. 03. 2024 21.38

Doslej opozicijska desnosredinska stranka Demokratično zavezništvo (AD) je na splošnih volitvah na Portugalskem prejela največ sedežev, medtem ko je podpora populistični skrajno desni stranki Chega narasla, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP kažejo rezultati vzporednih volitev.

'Vučić je volitve prikazal kot boj na življenje in smrt za prihodnost Srbije'

16. 12. 2023 13.16

V Srbiji bodo v nedeljo potekale predčasne parlamentarne in lokalne volitve. Čeprav vodja Srbske napredne stranke (SNS) ne kandidira več, je glavni obraz predvolilne kampanje srbski predsednik Aleksandar Vučić. SNS bo glede na javnomnenjske ankete na volitvah zmagala.

'Po volitvah mora veljati, kar je bilo pred volitvami obljubljeno'

09. 10. 2023 09.40

V nemških deželah Bavarska in Hessen so potekale volitve. Po projekcijah televizijskih postaj ARD in ZDF je na Bavarskem krščansko-socialni uniji (CSU) ministrskega predsednika Markusa Söderja pripadlo med 36,5 in 36,7 odstotka glasov, v Hessnu pa je krščansko-demokratska unija (CDU) dobila med 34,3 in 34,9 odstotka glasov.

Trump kljub odsotnosti zaznamoval prvo republikansko soočenje

24. 08. 2023 11.36

Na prvem soočenju potencialnih republikanskih predsedniških kandidatov v Milwaukeeju se je vseh osem prisotnih strinjalo le v kritikah na račun predsednika ZDA Joeja Bidna. Pri drugih vprašanjih so se večinoma medsebojno napadali, med drugim tudi glede stališč do bivšega predsednika Donalda Trumpa, ki se soočenja ni udeležil.

V Mariboru drugi krog med Arsenovičem in Kanglerjem

20. 11. 2022 18.38

V Mestni občini Maribor so preštete skoraj vse glasovnice, občanke in občani pa bodo morali 4. decembra znova na volišče. V drugem krogu se bodo odločali med aktualnim županom Sašo Arsenovičem in nekdanjim županom Francem Kanglerjem. Arsenovič je dobil 36,67-odstotno podporo volivk in volivcev, Kangler pa 25,48-odstotno. Vojko Flis, ki so mu predvolilne javnomnenjske ankete napovedovale možnost, da se uvrsti v drugi krog, je prejel dobrih 20 odstotkov.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

'Neodgovorno in nevarno izzivanje Rusije, pa tudi šov za domačo javnost'

23. 03. 2022 11.44

Pri napotitvi oborožene vojaške diplomatske misije v Kijev gre za nepotrebno izzivanje Rusije in dodatno eskalacijo konflikta, opozarjajo v SD. "Če je Janši toliko do reševanja vojne, naj obleče svojo uniformo iz leta '91, gre tja in se bori za Ukrajino, nas pa naj pusti pri miru," pravi Šarec. Pošiljanje vojaka v Ukrajino pod krinko diplomatske zastave je zelo nevarno dejanje in bi lahko pomenilo, da Slovenija vstopa v vojno z Rusijo, meni Bratuškova. Janša tega ne počne, ker bi mu bilo mar za Ukrajince, pač pa zaradi domače javnosti, ker se boji, da bo izgubil oblast, pa izpostavlja Mesec. S potezo se ne strinjajo niti v DeSUS niti v SNS.

SDS naklonjen predlogu prepovedi objavljanja političnih anket. Opozicija: To je neustavno

17. 03. 2022 17.21

Predlogu poslancev SNS za prepoved objave političnih anket pol leta pred volitvami so v splošni razpravi v DZ podporo napovedali tudi poslanci SDS. V drugih poslanskih skupinah, ki so predstavile svoja stališča, pa so do predlagane rešitve kritični. O tem, ali je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, bo DZ glasoval prihodnji teden.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Orban pospešil izplačilo, upokojencem polna 13. pokojnina

03. 02. 2022 11.25

Volitive so pred vrati tudi na Madžarskem, kar pomeni, da si prebivalci tudi tam lahko obetajo predvolilne bonbončke in bonboniere. Upokojenci bodo v februarju prejeli prvo polno 13. pokojnino, ki je bila sprva načrtovana šele za leto 2024. Novico je sporočil vodja kabineta madžarskega premierja Gergely Gulyas, ki je v času pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami napovedal uveljavitev še nekaj drugih finančnih ugodnosti za prebivalce. Družinam bodo izplačali tudi dohodnino za lansko leto, mlajši od 25 let pa bodo prejeli prve plače, ki bodo oproščene davka.

Gibanje Povežimo Slovenijo povezalo pet strank

26. 01. 2022 19.50

Vladna stranka Konkretno gospodarskega ministra Zdravka Počivalška gre na aprilske volitve s skupno kandidatno listo s štirimi neparlamentarnimi strankami – SLS Marjana Podobnika, NLS Franca Kanglerja, Zelenimi Andreja Čuša in Novo socialdemokracijo Andreja Magajne. Na njihovi kandidatni listi za poslance bo med drugim tudi nekdanja Janševa svetovalka v boju proti covidu, Tina Bregant, hkrati pa pri poskusu preboja v državni zbor očitno računajo tudi na proticepilce.

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'

16. 01. 2022 16.46

Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?

27. 09. 2021 06.13

Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Scholz slavi, Laschet bi bil kancler in ne preveč zadovoljni Zeleni

26. 09. 2021 07.11

V Nemčiji, največjem in najmočnejšem evropskem gospodarstvu so potekale 20. volitve zveznega parlamenta. Po kar štirih mandatih na čelu nemške vlade se Angela Merkel s tega položaja poslavlja, vprašanje pa je, kdo bo na čelu nove koalicije. Trenutni rezultati namreč kažejo, da je SPD v le rahli prednosti pred CDU/CSU. Številni menijo, da bo sestavljanje koalicije trajalo več mesecev.

'Že v ponedeljek bodo nazaj vsi problemi'

25. 09. 2021 10.58

Nemški volivci imajo le še danes čas, da razmislijo o tem, komu bodo na jutrišnjih volitvah zaupali glas – s tem pa za nekaj časa začrtali pot ne le Nemčije, ampak tudi Evropske unije in geopolitična razmerja. Odločiti se bo treba po kampanji, ki je v en glas obljubljala, da se ne bo veliko spremenilo – in da bo vse drugače, prav tako pa je preskočila veliko ključnih težav, ki s tem sicer niso rešene.

Trudeaujevi stranki največ sedežev v parlamentu, večine niso dobili

21. 09. 2021 07.53

Kanadske televizije so v ponedeljek zvečer še pred uradnimi rezultati predčasnih parlamentarnih volitev napovedale, da je liberalna stranka premierja Justina Trudeauja dobila največ poslanskih sedežev. Čeprav bo Trudeau ostal kanadski premier, njegovi liberalni stranki ni uspelo zasesti večine sedežev, na kar je sicer upal, ko je prejšnji mesec razpisal predčasne volitve.

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'

19. 09. 2021 08.30

Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Nepriljubljena politična kombinacija: socialdemokrati, Zeleni in Levica

15. 09. 2021 14.09

V Nemčiji narašča predvolilna vročica, ena najbolj perečih tem pa je možno vladno zavezništvo med socialdemokratsko SPD, Zelenimi in Levico. Toda to je koalicija, ki je volivci ne želijo, kaže anketa, objavljena v Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Predvolilne kalkulacije: Zeleni bi veliko zapravljali, a od kod bo prišel denar?

07. 09. 2021 10.44

Kdo bo po volitvah 26. septembra najmočnejša politična sila v Nemčiji? Kakšno podporo ankete kažejo CDU/CSU, SPD, Zelenim, AfD, FDP in Levici? Nemški analitiki te dni pravijo, da bomo najbrž priča najbolj izenačeni tekmi zadnjih let, Nemce pa zanima predvsem nova smer države, potem ko so pri SPD javno dejali, da bi želeli v koalicijo z Zelenimi. Ti na prvo mesto postavljajo "zeleno transformacijo", ki pa ne bo poceni.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Obdukcija trupla na prizorišču volilnega zločina

12. 11. 2020 16.30

V ZDA še vedno preštevajo glasovnice, v Georgii se jih bodo lotili znova, z ročnim štetjem. Toda velika večina Američanov – razen Donalda Trumpa in njegovih največjih pristašev – že priznava zmago Joeja Bidna in ne verjame v veliko volilno zaroto. Začenja pa se razprava, zakaj je šlo tako na tesno, oziroma zakaj so ankete znova tako zgrešile razpoloženje volilnega telesa.

V Georgii manj kot 2.000 glasov razlike, bitka bo tesna do konca

06. 11. 2020 03.15

V ZDA se še vedno nadaljuje mrzlično preštevanje glasov. Oba kandidata verjameta v zmago, ključnih pa je nekaj zveznih držav, ki se imenujejo battleground states (države bojnega polja). To so Pensilvanija, Severna Karolina, Georgia, Arizona in Nevada. Po elektorskih glasovih vodi Joe Biden, a Trump še vedno lahko zmaga, prav tako že išče sodne rešitve, trdi, da so volitve ukradene. Samo nekaj tisoč glasov lahko spremeni zmagovalca v posameznih državah, vse oči so danes uprte v zvezni državi Georgia in Pensilvanija. Za zmago je sicer potrebnih 270 elektorskih glasov. Biden jih ima trenutno 253, Trump pa 213.

Biden trka na vrata Bele hiše, a bitka še ni odločena

04. 11. 2020 01.58

Demokratom ni uspelo, da bi Donalda Trumpa spodnesli z "velikim valom". Vseeno pa se je zgodil preobrat v nekaterih ključnih zveznih državah, ki običajno določijo predsednika. Biden je po projekcijah zmagovalec v Wisconsinu in Michiganu, vodi pa tudi v Arizoni in Nevadi. Trump na drugi strani trdi, da skušajo demokrati ukrasti volitve, in napoveduje odhod na vrhovno sodišče, da bi ustavil štetje.