predrakave spremembe

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo
05. 04. 2025 13.12Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?
30. 01. 2025 06.00Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'
05. 09. 2022 12.43V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali
04. 11. 2021 08.58Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej
03. 11. 2021 13.07Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih
11. 03. 2021 15.01S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb
18. 01. 2021 10.38Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Bo Slovenija prva v Evropi, ki bo eliminirala rak materničnega vratu?
20. 01. 2020 08.35Prav lahko se zgodi, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki bo uspela eliminirati rak materničnega vratu. Namreč, državni program ZORA še naprej učinkovito zmanjšuje incidenco tega raka, v preteklem letu pa se je pomembno povečala tudi precepljenost deklic proti HPV. A ni še čas za praznovanje, svarijo strokovnjaki. Še vedno se namreč določen delež žensk ne odzove vabilom na presejalne teste, prav tako je potrebno dvigniti delež precepljenosti.

Bodo proti okužbi z virusom HPV po novem cepljeni tudi dečki?
23. 01. 2019 17.47Na ljubljanski Ginekološki kliniki so odprli cepilno mesto za cepljenje proti okužbi z virusi HPV, s katerim lahko preprečimo nastanek raka materničnega vratu. Okužba s HPV je sicer najpogostejša virusna spolno prenosljiva okužba. Mladi se s temi virusi lahko okužijo že kmalu po začetku spolnih aktivnosti.

Tretjina Slovencev se na vabila na testiranje ne odzove, čeprav jim to lahko reši življenje
09. 03. 2018 16.59Učinki programa Svit, ki pomaga pri zgodnjem odkrivanju raka debelega črevesa in danke, so že vidni na populacijski ravni, saj število novih primerov bolezni pada. Statistiko pri zgodnjem odkrivanju rakavih sprememb pa bi lahko še izboljšali, če bi se odzvalo več ljudi, v testiranje namreč privolita dve tretjini povabljenih.

Cepljene ženske imajo do 90 odstotkov manj možnosti za raka na materničnem vratu
22. 01. 2018 06.54Začenja se teden boja proti raku na materničnem vratu. Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV.

Svit vsako leto reši 200 življenj in razbija tabuje
01. 03. 2017 17.38Za rakom debelega črevesa in danke v Sloveniji vsako leto zboli več kot 1.600 ljudi, skoraj vsak drugi pa zaradi te bolezni tudi umre. Črno statistiko že osmo leto zapored izboljšuje program Svit. Po zaslugi programa se je že 17.000 ljudi izognilo morebitnemu nastanku raka, ker so jim odstranili predrakave spremembe, odkrili pa so že več kot 2.500 rakov.

Obolevnost za rakom na materničnem vratu se znižuje
22. 01. 2017 09.56Začenja se evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu, ki ga lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se sicer znižuje, vse več je tudi zgodaj odkritih rakavih sprememb, za kar gredo zasluge zlasti presejalnemu programu Zora.

Pohvalno: zaradi programa Svit 349 manj novih primerov raka
13. 12. 2016 12.21Državni program Svit, s katerim odkrivajo predrakave spremembe in raka na debelem črevesu in danki, je prinesel pomembne rezultate. V sedmih letih delovanja programa so pri več kot 17.000 osebah odkrili predrakave spremembe in tako preprečili nastanek raka.

V boju proti raku najbolj učinkovit zdrav način življenja
01. 03. 2015 17.15Za rakom v Sloveniji letno zboli skoraj 13.000 ljudi. Strokovnjaki so prepričani, da bi kar tretjino vseh rakov lahko preprečili z zdravim načinom življenja. Ženske najpogosteje zbolevajo za rakom dojke, moški pa za rakom prostate.

Preprečevanje raka na materničnem vratu z rednimi pregledi in cepljenjem
19. 01. 2014 10.40Začenja se Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

Samo letos 14.000 novih rakavih bolnikov
18. 12. 2013 14.01V Sloveniji smo zabeležili več kot 14.000 novih bolnikov z rakom. Pričakovati je, da bo raka v prihodnjih letih še več, saj se prebivalstvo stara in imajo danes ljudje priložnost doživeti to bolezen. Na onkologiji opozarjajo, da še vedno mnogo bolnikov do diagnoze pride prepozno.

Glasbeniki vedno prvi priskočijo na pomoč
13. 02. 2011 12.42Glasbeniki so znova dokazali, da so dobrega srca. Na velikem humanitarnem koncertu v Metliki, na katerem so zbirali sredstva za nakup ginekološkega aparata, je nastopil dobršen del slovenske estrade.

Rak materničnega vratu
17. 01. 2011 06.00Rak materničnega vratu (RMV) je šesti najpogostejši rak pri ženskah, ki pa ga z rednimi ginekološkimi pregledi uspešno preprečujemo.

Novi test, ki razkriva raka prostate
14. 10. 2010 14.10Britanski znanstveniki so razvili novi test, s katerim bodo moškim omogočili zgodnje in zanesljivo odkrivanje prvih predrakavih sprememb na prostati. Ker so bili dosedanji testi precej nezanesljivi, bo ta revolucionarni test rešil življenja mnogih.

V Kopru se upirajo
16. 01. 2007 12.17V koprskem zdravstvenem domu so se odločili, da cepljenja proti raku materničnega vratu ne bodo opravljali.

Posvet ginekologov s Celjskega
26. 03. 2003 00.00Več kot 20 ginekologov iz celjske zdravstvene regije se je včeraj zbralo na posvetu o uvajanju državnega programa ZORA - zgodnjega odkrivanja rakavih sprememb na materničnem vratu, v vsakdanjo ginekološko prakso.