predniki

Najboljši slovenski obveščevalec, ki je razbesnel Hitlerja

06. 04. 2025 12.52

1. aprila 1941 je iz Berlina vlado v Beogradu obvestil o točnem dnevu in uri bombardiranja Jugoslavije. Ker je za operacijo s kodnim imenom Direktiva št. 25 takrat vedel le ozek krog ljudi, je Hitler menda pobesnel. Polkovnik Vladimir Vauhnik ni bil zgolj vohun. Bil je prvovrsten diplomat, izjemen analitik in eden najboljših vojaških atašejev preteklega stoletja z visokimi vezami v samem vrhu nacistične Nemčije. Še danes ni jasno, kdo so bili viri, ki so mu omogočili, da je tako dobro poznal nemški vojaški stroj. Večino skrivnosti je namreč pred 70 leti odnesel s seboj v grob.

Ameriški igralec Jesse Eisenberg postal poljski državljan

05. 03. 2025 17.21

Igralec Jesse Eisenberg je postal poljski državljan. "Imamo novega državljana, ne le na Poljskem, ampak tudi v Evropski uniji," je ob podelitvi dejal poljski predsednik Andrzej Duda. Američan je poljsko državljanstvo prejel po izidu filma Resnična bolečina, v katerem spremljamo zgodbo dveh ameriških bratrancev, ki se vrneta na Poljsko, da bi počastila svojo prednico, ki je preživela holokavst. Eisenberg, sicer poljskih korenin, se je podpisal pod režijo in scenarij filma.

V pustnem tednu pojemo več deset milijonov krofov

01. 03. 2025 12.00

Brez krofov ni pusta. Tradicionalno pustno pecivo iz kvašenega testa je posebej v tem delu leta izjemno priljubljeno in iskano. Sestavine skoraj povsod enake – pa vendar – krof ni enak krofu.

Njun dom ogroža nevaren plaz: 'Ne moremo se sprijazniti, da je v nevarnosti'

06. 02. 2025 07.00

Leto in pol mineva od katastrofalnih poplav, ki so mnogim za vedno spremenile življenja. Na Koroškem in tudi drugod po državi bodo v kratkem začeli rušiti objekte, ki so neprimerni za bivanje, med prvimi bo večstanovanjska hiša v Mežici. Zaradi nevarnega Nužijevega plazu bosta morala svoj dom zapustiti tudi upokojena zakonca Lorenci. Čeprav sta že prejela sklep o nujni odstranitvi objekta in odškodnino, se še vedno ne moreta sprijazniti z bližajočo se selitvijo. "Mi bi raje ostali, če bi se dalo, ker tu smo navajeni živeti," pove lastnik.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'

17. 01. 2025 06.00

Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

V slovenskih kinih spektakel "Sinova volja", ki ga primerjajo s filmi iz serije "Mad Max"

19. 12. 2024 10.02

Potem ko je film "Sinova volja" doživela srbsko premiero v nabito polnem Sava centru, o filmu pišejo kot o nenavadnem, izjemno ambicioznem filmskem projektu, kakršnega v regiji še ni bilo. Ta neverjetna srbska postapokaliptična pustolovščina prihaja na domača platna že 19. 12. 2024!

Mednarodni dan migrantov: Nikoli ne veš, kdaj boš potreboval roko pomoči

18. 12. 2024 19.11

"Nikoli ne veš, kdaj boš potreboval roko pomoči v nepoznanem okolju," pravi postojnski župan Igor Marentič. V treh letih bodo v okviru projekta Moja pot avtorji razbijali mite in tuje kulture približevali Slovencem. Približali jih bodo najmlajšim, ki razlik največkrat še ne poznajo, omehčati pa bodo poskušali tudi bolj zrele prebivalce. Na mednarodni dan migrantov se moramo spomniti, da so tudi naši predniki nekoč v upanju po boljšem življenju migrirali s trebuhom za kruhom.

Jill Biden je na Siciliji obiskala rojstno vas svojih prednikov

04. 12. 2024 17.58

Ameriška prva dama Jill Biden je na Siciliji obiskala rojstno vas svojih prednikov, babice in dedka svojega očeta, ki sta na prelomu 20. stoletja odšla v ZDA. 73-letnica italijanskega rodu je Sicilijo obiskala v okviru svoje zadnje turneje v tujini, saj bo njen soprog Joe Biden položaj predsednika januarja predal Donaldu Trumpu.

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko

22. 11. 2024 13.07

Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

AI izračunala maksimalno življenjsko dobo, v teku razvoj zdravil

03. 11. 2024 11.09

Kljub napredku v zdravstvu in medicini obstaja trenutek, ko telo ne more več ohranjati svojih vitalnih funkcij. Najstarejša živeča oseba na svetu, Tomiko Itooka z Japonske, je s 116 leti že presegla povprečno pričakovano življenjsko dobo. Ljudje imamo danes na voljo daljše življenje kot naši predniki, a umetna inteligenca zdaj odkriva, kaj pravzaprav omejuje naše življenje in kakšna je lahko najdaljša življenjska doba.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Poročna fotografija: 'Moraš videti čustva'

22. 09. 2024 15.01

Fotografija ima izjemno povedno moč, poročna pa je ob tem še neprecenljiv spomin. Je odraz čustev in življenjskih mejnikov, ujetih v objektiv. Vsaka fotografija ima svojo poročno zgodbo, vsak fotograf svoj pristop. Pogovarjali smo se s tremi velikokrat nagrajenimi poročnimi fotografi.

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'

15. 09. 2024 06.44

Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Kelc pred borbo na FNC 19: Smo težki fantje, lahko se zgodi karkoli

05. 09. 2024 06.00

Ob Miranu Fabjanu, ki bo nastopil v glavni borbi, in naturaliziranemu Slovencu Andresu Ramosu, bo na spektaklu FNC 19 v puljski areni nastopil tudi Mariborčan Tim Kelc. Zanj bo to debi v najmočnejši regijski organizaciji, njegov tekmec pa bo 204 centimetre visoki domačin Dylan Rajić.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'

18. 08. 2024 07.00

V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Zanimivosti o trilogiji Hobit, ki jih (morda) še niste vedeli

14. 08. 2024 16.16

Le kdo ne pozna legendarne trilogije Hobit, ki je predzgodba dogajanja filmov (in knjig) o Gospodarju prstanov? Četudi ste si trilogijo morda že ogledali (nekateri tudi večkrat), smo prepričani, da še vedno ostajajo dejstva o filmih, za katere še niste slišali.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Dan državnosti znanim obrazom pomeni veliko: Ponosni smo, da smo Slovenci

25. 06. 2024 17.15

Na današnji dan praznuje vsa Slovenija. Naša država je namreč upihnila 33 svečk na torti samostojnosti, na kar so izjemno ponosni tudi naši znani obrazi. Vsekakor je posebna čast nastopati na dogodkih, namenjenih naši deželi, so si bili v ponedeljek na posebni proslavi enotni nastopajoči, ki so se s svojim pevskim talentom poklonili naši domovini. Rdeča nit proslave je bila glasba iz devetdesetih.

Omemba pravice do splava v izjavi G7 kamen spotike med Macronom in Melonijevo

14. 06. 2024 06.24

Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih gospodarstev sveta (G7) so v južni Italiji na drugi dan med drugim razpravljali o vojni v Gazi, migracijah in napetostih v indijsko-pacifiški regiji. Na pogovorih o umetni inteligenci se je voditeljem prvič pridružil tudi papež Frančišek. Odmevala pa je tudi četrtkova burna razprava glede omembe pravice do splava v sklepni izjavi. Skupina G7 je v sklepni izjavi vrha v Italiji potrdila zavezanost podpori Ukrajini in pozvala k sprejetju premirja v Gazi. Na področju trgovine so voditelji bili kritični do Kitajske, ki so ji zagrozili z ukrepanjem proti nepoštenim praksam. Po burni razpravi o omembi pravice do splava pa ta v končno verzijo izjave ni bila vključena.

'Šele, ko je svet spet prišel k pameti, so dobili pravo oznako – zločinci'

08. 06. 2024 14.41

Govorci so na slovesnosti ob 79. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem v luči vojne v Ukrajini in genocida v Palestini, pa tudi petkovega dogodka v Ljubljani, opozorili na nevarno ponavljanje zgodovine. Poudarili so, da se nauki, naučeni iz grozot taborišč, ne smejo pozabiti.

Elan bi širil proizvodnjo, za Begunjčane je to 'kaplja čez rob'

22. 05. 2024 18.24

Te dni se v Begunjah bije bitka med krajani in podjetjem Elan. Slednje namreč načrtuje širitev proizvodnje, čemur pa krajani odločno nasprotujejo. Elan želi parkirišče za zaposlene prestaviti na drugo stran ceste, kjer so trenutno njive in travniki, na obstoječem parkirišču pa želijo zgraditi halo, kjer bi lahko izdelovali večje komponente za vetrne elektrarne. Poleg tega bodo zaradi pomanjkanja delovne sile zaposlili tudi med 25 in 30 Filipincev, ki pa po mnenju krajanov ne sodijo v tako majhen kraj.

Odkrijte skrivnost pristnega okusa

18. 05. 2024 00.15

Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

Severovzhod Slovenije da največ vojakov, poklon Mariboru

07. 05. 2024 18.39

Da je klasične odtenke zelene, tradicionalne barve Slovenske vojske, v zadnjih tednih popestrila vijolična, ni naključje. Mariboru so se želeli pokloniti tudi z marketinško kampanjo. Tja namreč na celodnevno in tudi večerno praznovanje svojega rojstnega dne skupaj z ljudstvom prihaja letošnja vojaška karavana. Dan Slovenske vojske je lani napolnil ljubljanske Stožice, letos enako računajo v mariborski dvorani Tabor.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'

30. 04. 2024 12.51

Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Življenje v uniformi

25. 04. 2024 10.29

Umirjeno in milo dekle je postalo samozavestna in odločna ženska. On je sledil očetovim stopinjam in tudi sam postal pilot. Kaj vse jima je dala vojaška uniforma? "Vidiš, da je celotno usposabljanje namenjeno temu, da spoštuješ človeka levo in desno od sebe, ne glede na to, od kod prihaja in kakšen socialni status ima," sta se pripadnika Slovenske vojske (SV) v našem POPkastu razgovorila o njunem življenju, ki ga je zaznamovala olivnozelena barva.