predmetnik

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

Prva stran z novico o tretjem albumu skupine Divje jezero

22. 06. 2024 11.00

Vsa lepota progresivnega rocka.

Laibach: Slovenija je bližje Benetkam kot večina Italije

06. 04. 2024 07.00

Slovenska skupina Laibach, ki je s svojimi koncerti gostovala širom sveta, bo postala študijski predmet na Univerzi v Salernu, kjer se bodo študenti magistrskega študija uprizoritvenih umetnosti in multimedijskih produkcij učili o njenem prispevku k slovenski, balkanski, evropski in svetovni kulturi. Novico so Laibach izvedeli iz medijev, k predmetu jih še niso povabili kot gostov, bi se pa predavanj z veseljem udeležili, če bi bilo temu tako, so povedali za 24ur.com.

Novela zakona o osnovni šoli ne ukinja dopolnilnega pouka

06. 03. 2024 15.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so zanikali namigovanja v medijih, da prenovljeni koncept razširjenega programa ukinja pomoč, ki so je bili učenci deležni v okviru dopolnilnega pouka. Pojasnili so, da gre za napačno interpretacijo novele zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati v petek, uporabljala pa se bo od 1. septembra.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti

16. 02. 2024 08.52

Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Prevetritev predmetnika osnovnih šol: več ur za šport in tuje jezike

22. 06. 2023 13.35

Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja so med drugim izpostavili potrebo po več urah športa. Razprava se je dotaknila tudi uvajanja digitalnih kompetenc v pouk in prednosti učenja tujih jezikov ob predlogu uvedbe prvega tujega jezika v prvem in drugega v sedmem razredu.

Priprava šolske reforme: nov način ocenjevanja, tuji jezik v prvem razredu

30. 03. 2023 19.36

Med napovedanimi reformami Golobove vlade je tudi šolska. Na tem področju so potrebne korenite spremembe, pravijo strokovnjaki. Med drugim naj bi spremenili predmetnik, prvi tuji jezik bi uvedli že v prvem razredu osnovne šole, spremenili naj bi tudi način ocenjevanja, nacionalno preverjanje znanja pa bi uvedli že po tretjem razredu.

Študenti newyorške univerze bodo lahko obiskovali predmet o Lani Del Rey

24. 09. 2022 07.00

Newyorška univerza z Inštitutom Cliva Davisa bo svojim študentom od prihodnjega meseca naprej ponujala predmet, pri katerem bodo lahko študirali glasbo Lane Del Rey. Univerza se je odločila, da bo na predmetnik uvrstila predmet, pri katerem bodo študenti preučevali pevkina besedila in njihovo povezavo z družbenimi gibanji, ki se borijo za enakost pravic temnopoltih, žensk in proti nadlegovanju ter drugim zlorabam.

Predstavniki delodajalcev skeptični do ukrepov iz bodoče koalicijske pogodbe

15. 05. 2022 19.49

Škodljivi ali pa povsem neizvedljivi. Tako nekatere ukrepe iz koalicijske pogodbe bodoče koalicije, ki je zaokrožila v javnosti, ocenjujejo predstavniki delodajalcev. Stranke Gibanje Svoboda, Levica in SD bi med drugim dvignile minimalno plačo, skrajšale delovni čas in progresivno obdavčile premoženje. Ogorčeni so tudi nekateri zaposleni v zdravstvu, bodoča vlada bi namreč odpravila popoldansko delo zdravnikov. Kot korake v pravo smer pa vsebino koalicijske pogodbe vidijo predstavniki delavcev.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja

03. 05. 2021 08.24

Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'

06. 01. 2021 06.13

Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

V Budimpešti s človeško večkilometrsko verigo za podporo avtonomiji univerz

07. 09. 2020 08.59

V Budimpešti je več tisoč ljudi na ulicah mesta sklenilo večkilometrsko verigo v podporo avtonomiji univerze za gledališko in filmsko umetnost, ki jo je po mnenju zbranih prevzela vlada. Odstopilo je namreč izvoljeno vodstvo, nov svetovalni odbor pa je izbrala vodilna stranka.

Končno podali navodila za učitelje glede ocenjevanja in zaključevanja

17. 04. 2020 10.03

Letos nacionalno preverjanje znanja (NPZ) ob koncu osnovne šole odpade, je sporočila ministrica za izobraževanje Simona Kustec. "Vse izpitne pole, ki so že pripravljene, bodo na Državnem izpitnem centru vseeno dostopne v elektronski obliki. Učenci in učitelji jih bodo lahko uporabili kot dodatno gradivo pri utrjevanju znanja ali zaključevanju šolskega leta, če bodo želeli," je še sporočila. Matura pa vsekakor bo, je zagotovila. Je pa mogoče, da bo ta drugačna, njen obseg skrčen ali da se bodo roki za izvedbo še premikali, je dodala.

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?

28. 08. 2018 16.26

Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Šola pred 60 leti: namesto telovadbe nosili drva, nekateri do četrtega razreda niso znali brati

01. 09. 2017 06.30

Pred 60 leti je bilo v šoli marsikaj drugače. Pouk se je začel 15. septembra, končal pa 26. junija. Pred kurilno sezono so učenci namesto telovadbe nosili drva v klet šole. Prvi športni dan je bilo običajno pobiranje krompirja za kmečke zadruge. Odnos do šolske lastnine je bil v 92 odstotkih dober, so zapisali na Statističnem uradu.

Diplomiran ekonomist malo drugače

24. 08. 2017 06.30

Z novimi, svežimi znanji, predmeti prilagojenimi sodobnemu poslovanju, sodelovanjem z mentorji iz podjetji in možnostjo medkulturnih izkušenj, boste postali diplomiran ekonomist, z veščinami in kompetencami, ki jih delodajalci danes potrebujejo.

Le še nekaj dni do 'informativcev'. Ti so zato, da dobite odgovore na vaša vprašanja, zato sprašujte

06. 02. 2017 06.30

Univerzitetna mesta bodo konec tedna preplavili bodoči študentje, saj bodo potekali tradicionalni informativni dnevi. Na spoznavanje srednjih šol se bodo odpravili tudi bodoči dijaki. Da bi se izognili gneči, so prevozniki organizirali dodatne prevoze, mi pa vam prilagamo praktična navodila, kako do izbrane fakultete.

NOV magistrski študijski program 'Alternativno reševanje sporov'

23. 09. 2015 06.30

Interdisciplinaren študijski program »Alternativno reševanje sporov« II. stopnje ponuja v slovenskem prostoru diplomantom različnih strok možnost, da bodo lahko svoje že pridobljeno znanje še dodatno nadgradili v okviru novega teoretično – praktičnega študijskega programa, ki se nanaša na celovit spekter znanj s področja reševanja konfliktov, sporov, predvsem mediacije, arbitraže in podobnih postopkov.

FOTO: 'Pri izbiri študija bodite pozorni tudi na kasnejše možnosti zaposlitve'

13. 02. 2015 07.30

Srednje šole in fakultete je preplavila množica bodočih dijakov in študentov, ki so na informativnem dnevu iskali različne informacije o študijskih smereh in učnih programih. Predstavili so jim potek šolanja in študija ter jim nudili različna svetovanja, da bi se mladi lažje odločili.

Pedagogi in psihologi svetujejo: najbolj pomembno je izbrati šolo, kjer bo otrok motiviran in uspešen

13. 02. 2015 10.21

Učenci in dijaki se mudijo na informativnih dnevih v srednjih šolah in fakultetah. Pedagogi in svetovalci ob tem opozarjajo, naj jih ne zavedejo zanimive predstavitve na šolah. Ključno je, da bo bodoči dijak ali študent uspešen.

Sedem ključnih vprašanj za bodoče študente

12. 02. 2015 18.02

Na informativne dneve se morajo študenti dobro pripraviti, če želijo dobiti čim več koristnih informacij. Kaj so ključna vprašanja, ki jih morajo postaviti na informativnih dnevih?

FOTO: 'Čutili smo, da smo kljub vsemu varni'

01. 07. 2011 06.30

Priprave za delo v izrednih razmerah, ki bi jih prinesla vojna, so potekale tudi v šolah, ki so imele izdelan zelo podroben načrt civilne zaščite. A ko je sovražnost dejansko izbruhnila, je bilo konec pouka in tako je skrb za otroke odpadla.

Pravo znanje je najboljša investicija

18. 02. 2009 14.15

<a href = "http://www.evro-pf.si/"_blank"> Evropska pravna fakulteta</a> v Novi Gorici vas vabi k vpisu na zanimive študijske programe.

Na vidiku referendum

26. 10. 2007 09.43

Poslanci so potrdili novo šolsko zakonodajo, vendar se zakonu obeta veto, vedno bolj verjeten pa je tudi referendum.

Šolski zakon v drugo branje

10. 07. 2007 20.54

Državni zbor je v torek odločil, da so predlagane spremembe dveh krovnih šolskih zakonov primerne za nadaljnjo obravnavo.

Po znanje na IEDC

10. 03. 2007 21.26

Slovenija se lahko pohvali z eno od prvih poslovnih šol v Srednji in Vzhodni Evropi - IEDC.

Navdušeni ravnatelji OŠ

26. 09. 2006 17.26

Izkušnje šol, ki so se odločile za izvedbo pouka s povezovanjem posameznih predmetov, naj bi bile zelo dobre.